Slovenská horská služba se vybíjí u soudů

Slovenská horská služba se vybíjí u soudů
SDÍLEJ:
Už jsme si mysleli, že trapná aférka se slovenskou horskou službou vyzní do ztracena, ale ona se nám připomněla. Horská záchranná služba pod vedením Jozefa Janigy ml. okolo sebe kope a žaluje u soudu každého, kdo se jí ve svých článcích jen trochu dotkne.
Jak na to

Soudy HZS platí slovenští občané

Ladislav Šedivý svůj spor vítězně ukončil, Horydoly na verdikt ještě čekají.

Upozorňujeme, že soudy, advokáty i soudní náklady včetně prohraných soudních pří platí v případě Horské záchranné služby slovenští občané ze své kapsy. Jedná se totiž o organizaci závislou na slovenskom státním rozpočtu. Jejich odpůrci jsou soukromé osoby a platí soudy a advokáty ze svého.  

Po česko-slovenském portálu Horydoly.cz chce Horská záchranná služba vysoudit omluvu, vymazání článku a padesát tisíc českých korun navrch. Důvodem je kritický článek na adresu systému záchranné služby ve Vysokých Tatrách Slovákům nevěřte!

Slovenského občana Ladislava Šedivého chtěla Horská záchranná služba soudit za uveřejnění článku Budúcnosť záchranárov v horách v Hospodářských novinách, ve kterém se zamýšlí nad financováním záchranného systému na Slovensku a navrhuje jeho vylepšení.

Ladislav Šedivý upozorňuje na problémy s penězi

Bývalý profesionální člen Horské služby (1966-2001) Ladislav Šedivý si dal práci s revizí finančního systému, ze kterého jsou placeny zásahy profesionáloní Horské záchranné služby.

Zamýšlel se také nad postavením dobrovolného sboru, který je potřeba v případě velkých pátracích nebo záchranných akcí, případně při zásazích v bezprostředním okolí působišť jeho členů.

"V minulom roku som napísal kritický článok o financovaní HZS za čo bola proti mne podaná žaloba o ochranu dobrého mena. Vychádzal som zo správy predsedu rady Horskej služby na Slovensku. Čiže nepoužil som resp. nedal som žiaden dôvod na urážku," popisuje Ladislav Šedivý. "Články vo vaších novinách chcem použiť ako dôkaz, že na poškodenie dobrého mena nepotrebujú cudzích ľudí, na to si stačia sami."

Dodejme, že podobné články vyšly například v časopise Plus 7 dní od Juraje Sedláka.

Poslední vývoj případu Ladislava Šedivého je tristní. Horská záchranná služba na něho podala žalobu na ochranu dobrého jména. Soud se měl konat 22. února v Bratislavě. Ladislav Šedivý prostřednictvím advokáta vysvětlil soudu i žalobci, že uveřejnit názorový článek podpořený argumenty není na Slovensku nic nelegálního, a Horská záchranná služba žalobu stáhla.

Kuba Turek píše o zpackané záchranné akci

Poněkud zamotanější pozadí má žaloba Horské záchranné služby kvůli článku Slovákům nevěřte! uveřejněném na tomto portálu Horydoly.cz.

Začalo to neuvěřitelně zpackanou záchrannou akcí na Široké věži ve Vysokých Tatrách. Kvůli záchranářům tam zemřela zraněné horolezkyně. Ačkoliv se o ni starali další tři horolezci, byla zavolaná záchranka a vládlo ideální téměř bezvětrné počasí, dostalo se jí odborné pomoci až za čtyři hodiny. To již bylo pozdě. Kdyby jí horolezci pomohli sami a nedbali na pokyny, aby vyčkali příletu vrtulníku, mohla nebohá zřejmě žít.

Na tuto dobře zdokumentovanou akci a několik dalších, o kterých se ví méně, ale budí dodnes pochybnosti o kompetenci záchranných složek ve Vysokých Tatrách, se zeptal Kuba Turek na tiskové konferenci Českého horolezeckého svazu. V článku jsou uvedeny citace a fakta, která nikdo kompetentní nezpochybňuje.

Po roce a půl od uveřejnění článku si Horská záchranná služba vzpomněla a požadovala omluvu a peníze. Prý za zásah do dobrého jména. To šéfredaktor odmítl s poukazem na uveřejněné pravdivé citace a údaje.

Po dalším půl roce podala Horská záchranná služba ze stejného důvodu žalobu na autora článku Kubu Turka, vydavatele portálu Turek Media a také jejího druhého spolumajitele Ondřeje Turka.

Obvodní soud pro Prahu 4 však předpokládá, že k rozhodování není příslušný a žaloba měla směřovat jinam. S tím se ztotožnil i advokát, který všechny tři žalované subjekty zastupuje. Ve věcech ochrany názvu a dobrého jména totiž rozhoduje podle zákona Městská soud.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vie niekto??
Je tu prosim niekto kto ma alebo vie email na p.Šediveho??Dakujem
 • Autor M.M...
 • Datum a čas 13.6.2009 15:49
Reaguj
HZS zhana ....Pravnika :-)
Výberové konanie na funkciu: Právnik Horskej záchrannej služby http://www.hzs.sk/index.php?lang=sk&site=news&p=idnews:841
 • Autor MivoV
 • Datum a čas 26.3.2008 16:39
Reaguj
Laco . První čti , pak piš.To , že tam horská mohla být píšu taky. S těma tvýma dvěma hodinama souhlasím. Jestliže ovšem dispečer LZS požádal pouze o součinnost při letecké akci, tak horská nešla. Kdysi bývala dobrá praxe - souběžně dvě akce - vrtulník i pozemní skupina. Teď se snad k tomu vrací. Celý tento případ byl u soudu, nějak mě uniklo jak to dopadlo. Ale pokud jsem to sledoval, tak největší podíl na neúspěchu akce měla LZS. Samozřejmě i díky tomu, že vrtulník poletoval s nějakým houbařem u Ban. Bystrice. A ten v Bystrici seděl asi na zemi. A mluvilo se ještě o nějakém pochybení lékaře z LZS.Ortostatický šok?
 • Autor Palo Č.
 • Datum a čas 23.3.2008 14:15
Reaguj
slov.horská služba
palo.Č.nemáš pravdu,mohli tam byť pri toľko deklarovanej fantastickej kondícii za cca 2hodiny a v danej situácii za ďaľších 30-40 min spustená pod stenu,ale oni vôbec nevyštartovali.Keby sa mašina náhodou pokazila tak by sa čakalo pravdepodobne až do jej spojazdenia.Inak vrtuľník bol práve v tom čase na inej vážnej akcii.
 • Autor lac
 • Datum a čas 10.3.2008 14:00
Reaguj
 • Autor lac
 • Datum a čas 10.3.2008 13:47
Reaguj
záchranáři obecně
souhlasím. proto píšu záchranáři, páč nemohu a nechci hledat konkrétního zpackatele. se mi zdá že to slavné vyšetřování kamsi vyšumělo. mimochodem, tak nějak předpokládám, že telefony jak HS tak LZS jsou nahrávané, mám pravdu?
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.3.2008 08:36
Reaguj
Vše je na www.sirokaveza.sk. Spíš to ale zpackala Letecká záchranná služba(LZS). HZS s tím měla společné jen to , že její záchranář byl na palubě vrtulníku. Lékař byl z LZS a dispečer LZS slíbil vrtulník do 20 minut, ale bylo to 4 hodiny. To by horská stihla pomalu pěšky.
 • Autor Palo Č.
 • Datum a čas 7.3.2008 20:30
Reaguj
Konkrétně v případě Široké dávám taky značný podíl viny záchranářům, resp. organizaci záchrané akce.
 • Autor rip
 • Datum a čas 7.3.2008 17:30
Reaguj
Re: Hanba
tak ještě jednou: na smrti horolezkyně na široké veži měli podstatný podíl "profesionální záchranáři" obecně. problémem nebylo primárně to, že vrtulník dorazil po více než čtyřech hodinách, ale to, že skupinka zkušených lezců ošetřujících zraněnou přímo ve stěně byla po celou dobu čekání opakovaně ujišťovaná že vrtulník dorazí za dvacet minut. samotný improvizovaný spust zraněné by trval řádově dvě hodiny a při ošetřování dole na pevné zemi by bylo ošetřování snadnější a šance na záchranu řádově vyšší.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 7.3.2008 08:08
Reaguj
Hanba
Už věta "Kvůli záchranářům tam zemřela zraněné horolezkyně." je hodná omluvy. Styďte se. JAK NA TO - myslíš si,že beztrestně pomlouvat státní instituce by bylo normální.Všichni spoléhají, že záchranáři, lékaři, hasiči a další MUSÍ vytáhnout lidi z průseru, který si způsobili sami svou neopatrností, bezohledností a hloupostí. Nehledají chybu v sobě, ale v ostatních. Sami nikomu nepomůžou, ale po jiných to požadují.
 • Autor Jan
 • Datum a čas 6.3.2008 18:48
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Ralsko AKTUÁLNĚ 2023

Ralsko AKTUÁLNĚ 2023

BRUSLENÍ Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?... celý článek

Třídélkový Žabák v Divoké Šárce

Skalní lezení v Davli

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Pracanti za pár šupů Planika Lhotse

Pracanti za pár šupů Planika Lhotse

Planika končila před 20 lety se svými pohorkami a měla je vyrábět pod cizími značkami. V českých obchodech bylo tehdy jugoslávských bot dost, a tak jsme jedny koupili a podrobili redakčnímu testu. Přečtěte si
Hlubočepy pro pražské horolezce

Hlubočepy pro pražské horolezce

CLIMBING GUIDE Teplé dny a chladné podvečery lákají na odpoledne do skal. Kam teď chodí Pražáci lézt? No přece do Hlubočep. Na jih orientované hladké plotny nabízejí teplo, položené i kolmé cesty
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Svatý Jan - konec lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 31.12.
Vilém Heckel - fotovýstava Adršpach, zámek 20.5.-31.12. 31.12.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 10.-12.1. Horské technologie 10.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 12.-14.1. 12.1.

Diskuse

Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 6.12.2023 8:19, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 14:07, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 13:59, 36 příspěvků
Svět se mění . . . . Michael Beranek, 5.12.2023 13:58, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 13:51, 36 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10