Slovenská infolinka o horách

Slovenská infolinka o horách
SDÍLEJ:
Než se vydáte na horskou túru po slovenských horách, zavolejte na telefon +421 527 877 721. Ozve se vám operační středisko Horské záchranné služby v Popradě.

"Poskytujeme informace například o počasí, sněhu a lavinách," říká vedoucí operačního střediska Horské záchranné služby v Popradě Jaroslav Jurečka. "Podle našich údajů z celého Slovenska jsme schopni poradit všem lidem, kteří jdou na hory, od paraglidistů, přes horolezce, až po lyžaře."

24 hodin denně

Informační linka je dostupná nepřetržitě, u telefonu sedí vyškolení specialisté. Zároveň jsou to lidé, kteří si hory ve svém volném čase užívají stejně jako jejich klienti. "Sám jsem horolezec, kolegyně je freeriderka, další chodí na túry."

Tísňové volání

Kromě operačního střediska Horské záchranné služby je důležité telefonní +421 18 300, na kterém se hlásí nehody. Slouží pouze ke komunikaci v případě záchranných akcí. "Tady vám dispečer prostě položí sluchátko, když se ho budete ptát na počasí, protože musí být k dispozici pro záchranu života a zdraví postižených," dodává Jaroslav Jurečka.

Krizové volání

Důležité je také telefonní číslo 112, které je určeno pro krizové situace všeho druhu. Sem se dá bezplatně volat nejen při nehodě v horách, ale také při požáru, autonehodě, zločinu a podobně. Oprátor potom rozhodne, které složce záchranného systému akce přísluší.

Důležitá telefonní čísla na slovenských horách:

112 - záchranný systém na Slovensku (i kdekoliv v Evropě)

Bezplatné číslo, kam se lze dovolat i bez kreditu či SIM karty v mobilu, nebo bez peněz na telefonní automat. Dispečer určí, které složce záchranného systému informace předá, například hasičům, policii, nebo horské službě.

+ 421 18 300 - Horská záchranná služba (nehody)

Linka pro tísňové volání slouží pouze pro oznámení nehod na horách a komunikaci s jejich oběťmi či svědky.

+421 527 877 721 - Horská záchranná služba (informace)

Operační dispečink v Popradě příjímá jakékoliv informace pro Horskou záchrannou službu z celého Slovenska. Také poskytuje informace o podmínkách na horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Mobilní telefony a nízká teplota
Ano, problém je v bateriích. Ale nepomůže nová baterie (kapacita i nové NiCd nebo NiMH v mraze dramaticky klesá). Navíc v horách je slabý signál a vysílač mobilu jede na plný výkon. Tento problém by řešily obyčejné tužkové baterie. Neexistuje ale mobilní telefon, do kterého by se tužkáče daly vložit. Už párkrát nám mobily v mraze zkolabovaly, a proto se o problém zajímám. Mobily vhodné pro turistiku vyrábí jenom Siemens (typ M60 a nejnovější M75). Jsou odolné na pády a proti vodě, v mraze asi také nebudou fungovat.
  • Autor Vlaďa
  • Datum a čas 29.1.2006 10:11
Reaguj
Pre lepšiu komunikáciu s HZS
Budem sa snažiť byť stručný. "112" je jediné bezplatné číslo, kde operátor je povinný vás prepojiť ihned na operačné stredisko tiesňového volania HZS pri hlásení nehody, alebo inej krízovej situácie v horských oblastiach na Slovensku celých 24 hodín. Podmienkou je mať funkčný mobil a mať signál aspoň na 3 paličky, ináč váš hlas bude prerušovaný (digitálny signál) a nahlasovanie môže byť chaotické. Ak máte aktivovaný CLIR vaše číslo musíte nahlásiť pre spätný kontakt. 112-ky nemajú zatiaľ povolené odkrytie čísla. "18 300" je číslo spoplatnené!!! Ak máte českú SIM jeho výšku spoplatnenia si musíte zistiť u vášho operátora. (Na Slovensku, ale len v sieti T-Mobile, je to 3,60 Sk bez DPH či voláte z paušálu alebo z Easy karty). Musíte mať aktivovaný roaming, inak sa na 18 300-ku nedovoláte. Potom je ešte posledná možnosť tá 112-ka a je jedno u akého operátora ste!!! Na 18 300-ke je tiež služba, tak ako to už spomínal Kuba Turek. Ak vieme vaše číslo a ste v dosahu signálu, bez problémov vás zavoláme naspäť. Som telekomunikačný technik a mám dlhoročné skúsenosti s používaním mobilov v horách aj pri záchranných akciách. Je to dobrá pomôcka, ak sa o ňu dobre staráte počas túry (teplo pre dobrú kondíciu baterky, chrániť pred vlhkom) a máte signál. Dobré je mať aktivovaný roaming, pretože často sa dostanete do signálu Poliakov (hlavne Západné a Vysoké Tatry). A sú miesta (je ich dosť veľa), kde signál nebude. Mobilné čísla na pohotovostné služby v jednotlivých strediskách HZS nájdete na stránkach www.hzs.skNo a na záver: "18 300" je určené len pre záchranu a ostatné vám Kuba už napísal.
  • Autor Jaro Jurečka
  • Datum a čas 26.1.2006 22:56
Reaguj
Mobil na HS?
Co nějaký mobilní číslo na Horskou? Existuje? Něco mám pár let v mobilu, ale nevím, jestli je funkční. Mnohdy je v horách signál maximálně na sms.
  • Autor Michal
  • Datum a čas 25.1.2006 23:50
Reaguj
Re: Mobilní telefony a nízká teplota
Kup si pořádnou baterku
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 25.1.2006 22:42
Reaguj
Mobilní telefony a nízká teplota
Z několika posledních zimních akcí vím, že když je teplota pod -5st.C tak mobilní telefony přestávájí fungovat. Existují mobily schopné pracovat v mraze?
  • Autor Vlaďa
  • Datum a čas 25.1.2006 21:33
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Ehm...
Nejlepší je volat 112, neplatíš nic tam ani nazpátek a nepotřebuješ ani simku.
  • Autor Honzin
  • Datum a čas 25.1.2006 10:09
Reaguj
Re: Re: Re: Ehm...
Dik za info. Takze logicky je nejlepsi volat 18 300, tj. primo horskou a udrzovat smer volani od postizeneho na horskou, ne naopak, protoze jinak platis za prichozi hovor (v roamingu) a taky ti po par minutach muze dojit kredit a prerusit se spojeni. Hosrka ti totiz zpatky bude volat ze sveho normalniho cisla a uz to nebude nezpoplatneny hovor.
  • Autor Martin
  • Datum a čas 25.1.2006 10:04
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Ehm...
Z českýho mobilu na Slovensku musím dát tedy předvolbu +421? A to jak na 18 300, tak na 18 155?
  • Autor rip
  • Datum a čas 25.1.2006 06:25
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Ehm...
Jaroslav Jurečka říká, že pokud je číslo potlačené, tak ho nevidí a nevolá nazpátek.
Reaguj
Re: Re: Re: Ehm...
Kubo, to ze je telefonni cislo takzvane potlacene, neznamena, ze by pri navazovani hovoru po siti neputovalo; jenom se nedostane az ke koncovemu prijemci, ovsem tohle ma na svedomi az posledni ustredna. Hodne bych se divil, kdyby to na 112-ce nemeli osetrene tak, aby cislo videli za vsech okolnosti (mimochodem, traduje se, ze "potlacena cisla" byla viditelna nekterym firmam, proste proto, ze meli vlastni ustrednu, ktera se na potlaceni vykaslala...)
  • Autor butrus
  • Datum a čas 24.1.2006 23:08
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

FRANCIE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Rulový Waxenberg pro sportovní lezce

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Rock Master: Adam Ondra conquered the iconic Lead Duel

Rock Master: Adam Ondra conquered the iconic Lead Duel

The curtain falls on the 38th Rock Master, an edition that, with spectacular challenges and memorable events, attracted over 10,000 enthusiasts from more than 50 countries around the world to
Hokejka v Řeži - pětková krása nad Vltavou

Hokejka v Řeži - pětková krása nad Vltavou

CLIMBING GUIDE Populární horolezecká cesta Hokejka v Řeži se názvem odkazuje na nejhezčí výstup Vysokých Tater se stejným jménem.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

Salzkammergut je pupeční šňůrou spojený s Böhmen. Säumer odtud transportovali nejvýnosnější komoditu středověku. Na úbočích šedých vápencových hor mezi modrými jezery se hluboko pod zemí těžila bílá sůl. Od doby, kdy
Nejstarší alpský spolek Alpine Club

Nejstarší alpský spolek Alpine Club

Nejstarší alpský spolek nevznikl v Alpách nýbrž ve Velké Británii. Byl založen roku 1857 v Londýně.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Hradec Králové, Bio Central 3.-5.11. 3.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 4.-6.11. Cestování 4.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 6.-9.11. Cyklistika a motocykly 6.11.
Caravaning - veletrh Brno, Výstaviště 6.-9.11. 6.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava, Minikino 6.-8.11. 6.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 7.-9.11. 7.11.
Ruzyňská liga - bouldering Praha, stěna Ruzyně 8.-9.11. Lezecké závody 8.11. 09:00
Koruna Himálají - diashow Bratislava, Stará tržnica Přednáší Peter Hámor a Radek Jaroš 9.11.
Philoxenia - veletrh Řecko, Soluň 14.-16.11. Cestování 14.11.

Diskuse

Tolik keců k jednomu svít... Matúš Čák Trenčanský, 3.11.2025 8:57, 1 příspěvek
Inu Kuba Turek, 2.11.2025 15:57, 2 příspěvky
Inu Honza, 2.11.2025 14:57, 2 příspěvky
Pisnicky Michael Beranek, 2.11.2025 14:45, 6 příspěvků
Herzlich willkommen Geograf, 2.11.2025 11:44, 2 příspěvky
Inu Honza, 2.11.2025 10:11, 2 příspěvky
Umí!!!! T.S. Hakan, 31.10.2025 10:47, 6 příspěvků
Ztuhlé klouby a osteoartróza Libor Šafránek, 30.10.2025 15:50, 6 příspěvků
Jak, nevalné kvality??? speleo, 29.10.2025 14:23, 6 příspěvků
Wax Horydoly, 29.10.2025 14:21, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Společenské oděvy Horydoly , 28.10.2025 21:27
Velké Popovice Horydoly , 26.10.2025 23:07
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17