Útěk ze stěny Kyashar

Útěk ze stěny Kyashar
Marek Holeček.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

"Občas se mi podařilo natočit kýč," říká Mára Holeček během projekce filmů z horolezecké expedice Triple North Walls. "To ale k lezení na horách patří." Expedice měla v plánu tři prvovýstupy třemi severními stěnami šestitisícovek ve třech nejvyšších pohořích planety.

Nakonec Mára Holeček s Honzou Doudlebský vylezli dvě severní stěny na hory Kapura (Karakoram) a Uparisína (Hindúkuš).

Potíže v Nepálu byly od začátku

Kvůli úředním obstrukcím museli vzdát třetí plánovanou severní stěnu Talung (v Himálaji. Nastoupili tedy do náhradní východní stěny Kyashar (6760 m n.m.). Vrchol je zakreslen v některých mapách také pod názvem Peak 43.

Ano ta se však nepoddala. Honza Doudlebský si uhnal zánět šlach na rukou a bylo nutno slanit z poloviny výstupu.

"Třídílná expedice z nás vysála sílu a chuť lézt na vysoké kopce," říká Mára Holeček. "Teď pojedu do Thajska, popolezu, popiju drinky na pláži a budu honit ryby pod vodou."

Osm set metrů slaněním

Honza Doudlebský popisuje s úsměvem potíže na Kyasharu, ale z jeho slov vyplývá, že to nebylo nic zábavného.

"Slaňoval jsem s reverzem, ale pojistný prusík jsem s sebou neměl. Bez vložek do maček antisnow se mi zespodu nabaloval sníh. Na ledové šrouby jsme nepoužil žádné chrániče tipu flétna, protože na sedáku zabírají moc místa. Se dvěma hroty na mačkách snad už dneska nikdo neleze. Furt je to lepší mít jeden tupý hrot než dva tupé hroty. Z ledových hodin jsme neslaňovali, protože na to je potřeba drát, který jsme neměli."

Na osm set výškových metrů slanění nechali horolezci ve stěně šest malých friendů, sedm skob a jeden šroub do ledu.

'Veškeré slaňovací jištění jsme kvůli bezpečnosti dublovali," dodává Mára Holeček.

Triple North Walls 

Kohe Uparisína 

Kyashar

Horydoly.cz Triple North Walls

Třetí stěna odolala

Expedice Uparisína

Třetina je za námi

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Nejsi zachránce českého horolezectví
Doufám, že jsi takovej perfekcionalista i při lezení,mám tady z toho poci, že lidi ci lezou jsou infantilní debilové
 • Autor jeff
 • Datum a čas 9.12.2008 11:17
Reaguj
Re: Re: DEVOLD
Milá (milý?) Gejšo! Myslím, že se mýlíte. Smluvní vztah mezi expedicí a sponzorem je věcí jejich. My ani s jednou stranou v žádném právním vztahu v tomto ohledu nejsme. Jako příklad: Kdyby platila Vaše interpretace zákonů, nemohli bychom například nikdy říci slovo škodovka, ale vždy pouze Škoda Fabia Ambiente 1,2 12V nebo jiné konkrétní označení auta, co si ve Volkswagenu vymysleli.
Reaguj
Re: Reklama
Je zajímavé, že kdo mi chce v diskusi vynadat, nepředstaví se a začíná obvykle, že na Horydoly chodí jen občas a že články čte jenom náhodně. To je náhodička, že jste se zase trefil... P.S.: Trochu se mýlíte i v předmětu diskuse. Bavili jsme se především o rozlišení reklamy a redakčních materiálů. Množství reklamy je jiná záležitost - rád bych ale podotkl, že reklama na Horydoly je to, co Vám umožňuje náhodně číst články na Horydoly.
Reaguj
Reklama
Vážená redakce a pane Turku,nejsem pravidelným návštěvníkem, zavítám sem jen občas a náhodou jsem se začetl do této diskuse. Pane Turku, pokud nechcete své čtenáře obtěžovat reklamou ve článcích, tak se Vám to moc nedaří. Než jsem se vůbec dostal k tomu, abych článek viděl, musel jsem pozavírat tři okna plné reklam, které jdou zavřít jen křížkem, který je šikovně umístěn nad další reklamou. Ve strachu, že stisknu omylem reklamu pod jsem se do křížku netrefil a klikl jsem přímo na odkaz hlavní reklamy, vyběhlé okno jsem bleskurychle zavřel a šel zkusit štěstí s křížkem znovu, reklamu se mi podařilo zavřít, ovšem článek nikde! Aha, musím odrolovat ještě výšku dvou mých monitorů, abych někde mezi bannery dole našel článek.Mnohem jednodušší, a pro čtenáře přínosnější, je tedy napsat DEVOLD Tripple North Walls do názvu článku než (a teď promiňte za vulgární výraz) n.a.s.r.a.t bannery kam jen to jde.Sbohem, už mě zde neuvidíte.ČvT
 • Autor Člověk
 • Datum a čas 24.11.2008 16:07
Reaguj
Re: DEVOLD
To, že se expedice jmenuje, jak se jmenuje, je dohoda (předpokládám, že smluvní) mezi aktéry a sponzorem. Bez sponzora by expedice nebyla. To, že Kuba odmítá uvádět jméno celé, porušuje osobní práva aktérů expedice, kteří jsou smluvně vázaní. Měli by si to tedy ohlídat sami aktéři, jelikož pak by jim logicky sponzor mohl krátit plnění. Doporučil bych oběma stranám (spol. Devold a aktérům expedici), aby celou věc řešili právní cestou. Ve výsledku bych očekával omluvu serveru horydoly.cz, protože se mýlí. Právně to vidím jednoznačně.
 • Autor Mana
 • Datum a čas 24.11.2008 10:32
Reaguj
upocené
Někdo umí i komerční věci prodat elegantně, přirozeně, s grácií. Někdo jen upoceně tluče botičkou do stolu a dožaduje se svých práv. Ten první případ se vás určitě netýká, Vážený pane.
 • Autor milan
 • Datum a čas 20.11.2008 09:41
Reaguj
 • Autor milan
 • Datum a čas 20.11.2008 09:35
Reaguj
...že ne!?
S čím kdo zachází, tím také schází. Zapomněl jste, že naši výměnu názorů jste začal tady veřejně Vy? Výčitku jste nemyslel vážně ...že ne!? (S Vaším šéfem jsme si to vyjasnili již před několika týdny neveřejně.)
Reaguj
Ať žije velký vítěž a hrdina, spravedlivý Jakub Turek :-)Pane Turku, pokud mi chcete nejaky osobni dojem sdelit, mate muj mail i mobil a nemusite to delat verejne. Tak to delaji normalne slusni lide...Taky bych pro ostatni ctenare dodal, ze si netykame. Zdravim všechny diskutujici, i ty, kteri se pri slove komerce osypavaji. Přeji vsem hezke zazitky v prirode...a budte v klidu, prece se na tomto webu nebudete rozcilovat.
 • Autor M.Bulicka
 • Datum a čas 20.11.2008 00:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Ach jo
Ať žije velký vítěž a hrdina, spravedlivý Jakub Turek :-)Pokud mi chcete nejaky osobni dojem sdelit, mate muj mail i mobil a nemusite to delat verejne. Tak to delaji normalne slusni lide...Zdravim všechny diskutujici, i ty, kteri se pri slove komerce osypavaji.
 • Autor M.Bulička
 • Datum a čas 19.11.2008 23:57
Reaguj
Celkem 35 příspěvků v diskuzi


Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč by měla kovaného českého outdoormana zajímat německá opera Tannhäuser od Richarda Wagnera? V evropském základním hudebním díle si totiž pošušňá asketický tramp, stejně jako znalec českých dějin a také milovník historických... celý článek

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

CLIMBING GUIDE Začátek brdských Hřebenů je komplikovaný pro turisty, cyklisty, geology a také horolezce. Než se zvedne pořádný žulový hřeben, nad Prahou se objeví bachratý Cukrák, následuje několik hlubokých údolí, chaotické
TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.

Diskuse

Příspěvek Honza, 3.7.2022 10:52, 1 příspěvek
kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Hello, everyone Elmer1493muple Elmer1493muple, 3.7.2022 11:42
Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45