V pohorkách na Černolických skalách

V pohorkách na Černolických skalách
Čertovy Černolické skály. Černý důl 4.
Autor snímku Filip Vonka
SDÍLEJ:

CLIMBING ROCK Zima je to letos opravdu podivná. Jako lezec i lyžař nevím, zda si už přát jaro, nebo ještě zimu. Nezbývá ovšem než se rozmarům počasí přizpůsobit. Nedávno bylo opět pár hezkých slunečných dnů, a tak jsme vyrazili za romantikou na Čertovy skály do Černolic.

V pohorkách na Černolických skalách
Suchá břízka 5 (uprostřed) a Černý důl 4.
Autor snímku Filip Vonka
Jak na to

Doprava

Nejvíce horolezců jezdí vlakem do Všenor na trati Praha - Beroun. Odtud jdeme po silnici do prudkého kopce směrem na Řitku. Asi za půl hodiny projdeme Černolicemi a nad námi se zvednou jasně viditelné skály. Do Černolic občas zajíždí příměstský autobus ze Smíchovského nádraží. Až pod skály se dá dojet autem po příbramské silnici přes Cukrák a Řitku.

Kde se najíst a napít

V Černolicích není stálá restaurace a obchod. Dříve populární hospoda Zdeňka na horním konci Všenor je zavřená. Hospodu Na Staré Rychtě proti všenorskému zámku potkal stejný osud. Nejistý je provoz hospody Na Kovárně nedaleko kostela.

Doporučené vybavení

Přilba, hrudní a sedací úvazek, 3 karabiny se zámkem, 5 expresek, jistítko, lano 50 m, 5 smyček, základní sada vklíněnců a několik friendů, šťáradlo, magnezium, lezečky, bunda, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 30-40 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, podrobné TOPO, pití a jídlo na den, lékárnička, fotoaparát. Legitimace pražské MHD nebo jídenka ze Smíchova do Všenor.

Odkládáme myšlenku na dril v magnéziem zaprášené hale a vyrážíme za přírodou a slunkem směr Černolice.

Je všední den, konec zkouškového období, silnice jsou prázdné a naše tříčlenná osádka vozu Škoda 105s se třeskutě, ale zarytě a nadšeně plíží do skal.

Nemám průvodce

Vybalujeme horolezecké haraburdí a přemítáme, kudy a na jakou věž se vydáme. Spáry Panikáře a Jižního rysu na Hlavní věži nám jsou známé, a tak pošilháváme po Severovýchodní věži vpravo.

Využívám právo prvolezce a vybírám konkrétní cestu. Průvodce zůstal v knihovničce, a proto vybírám podle citu. Doufám, že na mě nikde nečíhá nepříjemné překvapení. Zalíbila se mi spára Černý důl protínající tento masív zcela vlevo.

Utahuji tkaničky pohorek a s vědomím, že nahoře je dvojitý štand, má jediná jistota, upínám na sedák spoustu expresek, smyček a všechny "kamarády" a vklíněnce, co s sebou máme.

Černý důl

"Tak padej!" říká Speciál. Odpovídám mu, ať kouká fotit pěkné snímky. Radka hlásí: "Jistím!" Pečlivě zvažuji každý krok. Dívám se, na co šlapu, a přemýšlím, zda mě nepříliš citlivý kontakt nohou se skálou nezradí.

Pod prvním převískem zasazuji velkého vklíněnce a soukám se na malou poličku. Zde pohodlně vyplním spárku friendem a přes další převísek se dostávám do hnízda pod velký klíčový převis. Tady narážím na starou, ale zato opravdu velikou skobu. Prodlužuji ji smycí, aby se lano tolik nedřelo, a vlézám do převisu, kde pro jistotu zakládám ještě jednoho frienda.

Vracím se ke skobě a po krátkém motivačním odpočinku vyrážím do převisu. "Ten friend je tutový," říkám si a rvu se, co mi síly stačí, nahoru. Trochu zapomínám na eleganci a ladnost pohybu a chytám skalní zub, za který se vytahuji na polici pod závěrečný převísek.

Pro sichr v něm zakládám ještě malého mosazného vklíněnce a už se těším na ty dva borháky nahoře. Stanoviště buduji kousek níž na hraně, abych dobře viděl na spolulezce.

GUIDE: Z nízkého předskalí v Ievé části jižní stěny Severovýchodní věže do hluboké spáry a tou až na konec. Odtud buď doprava stěnkou a vodorovným tra­versem doleva do hnízda pod převisem, nebo doleva stěnkou a těžkým traverzem doprava do hnízda pod pře­visem. Z hnízda přímo přes převis spárou na podvrcholovou lavici a přes poslední stěnku na vrchol.

Obtížnost 4 UIAA, výška 20 m, nahoře dobírací stanoviště, sestup nejlépě pěšky na západ. Vlastní jištění. 

Čertovy skály Černolice.

Suchá břízka

Dole se přichystala Radka a s batohem vyráží do spáry. Leze svižně. Za chvíli je u mě. Podáváme si ruce. Speci je už navázán a domáhá se, abychom ho odjistili, že už chce taky nahoru. Koukám, že si do svého batohu nacpal můj batoh.

"Horský lezení, ne?" prohodí a začíná stoupat. Konečně jsme všichni tři na vrcholu a společně vychutnáváme krásné výhledy. V normální zimě se nám málokdy poštěstí zavítat na skály.

Nechce se nám dolů, nic nám tu nechybí. Teprve když dochází čaj a začíná pofukovat, slaňujeme k úpatí.

Čas letí, a tak dáváme už jen na druhém konci lana Suchou břízku. Pro dnešek máme splněno. Nejeli jsme sem lámat rekordy, ale užít si pohodový den. V nedaleké hospůdce ve Všenorech ještě doplňujeme energii na zpáteční cestu a pak už definitivně míříme domů.

GUIDE: Nástup vpravo od středu jižní stěny Severovýchodní věže. Převislou stěn­kou do spárky a podél ní na lavici. Odtud šikmo doleva na konec velké lavice a spárokomínem na vrchol (jako cesta Generálka), nebo doprava na východní hranu a po ní na vrchol. Lezecké obtíže jsou jen v dolní části cesty.

Obtížnost 4+ UIAA, výška 22 m, nahoře dobírací stanoviště, sestup nejlépě pěšky na západ. Vlastní jištění. 

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Čertovy skály v Černolicích

Horydoly.cz Černolické skály na Horydoly

Borháky do Černolic

Podzimní lahůdka Černolice

Podzimní panika v Černolicích

Nevidomé Černolice

V pohorkách na skalách

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

no právě, tam má člověk pocit že když vytáhne ten spodní šutr, tak to možná půjde dolu celý, ta skobička hned na začátku je opravdu za trochu lokr, skoro víc věřim tý větvičce nad tim :-)
 • Autor martin m
 • Datum a čas 10.3.2007 10:13
Reaguj
Re: TO: Martin M
S lokrama, spec ve Třech převisech jsem se snažil. Leč! Jak začneš odstraňovat volné šutry, zjistíš, že bys skončil rozebráním celé skály. :-)
Totéž jištění. Teď tam dal někdo skobu, ale za trochu lokr. Já tam i hledal místo pro něco pevnýho (až tak daleko jsem klesl :-) ) ale tam bych vrtal do pofidérních bloků, někdo b
y tomu věřil a...Chce to holt opatrně. Koneckonců, je to ideální místo na přípravu na hory, tam taky nemůžeš za všechno vzít silou vola a nebo se frajersky vyvěšovat, ale opatrně se přidržet a rychle pryč.
Suchá břízka totéž. Relativně bezpečný jsou v Černolicích ty spáry, kde se dá zakládat jištění a spára přeci jen často drží. A pak pár cest, co jsou odjištěný a v pevným. Plotny, Brašnička, Destrukce (no!...?) Žlutý nýty.
 • Autor dag
 • Datum a čas 9.3.2007 21:15
Reaguj
TO: Martin M
V pohorkách lezeme v zimě poměrně často. Je to opravdu dobrá příprava do hor a navíc se nerad přezouvám do lezeček. O Vanocich jsme lezli třeba ,,kout" na Hlubočepských plotnách, předtím lecos na Vltavské žule. Někdy si ale říkám, že lezečka je ke skále přecijen ohleduplnější a pokud tedy v pohorách na skalkách, nebudu to přehánět. Mno a k těm lokrům ve Třech převisech - to je docela prekérka. Je-li jeden navíc možno vylomit, možná by bylo lepší tak učinit, než si tam někdo rozbije pusu ):
 • Autor Fíla
 • Datum a čas 9.3.2007 21:04
Reaguj
taky sme v černolicích lezli v pohorách, neni to špatný si to před horama vyzkoušet, spíš je to skoro nutný. Jinak te jsem se vrátil z černolic, lezli sme tři převisy a ty dva vysunutý balvany hned na začátku, přes který se defacto musí lízt, ty tam podle mě dlouho nebudou, zvlášť ten jeden by šel snad i shodit. Jinak ale krásná cesta, a černej důl taky.
 • Autor martin m
 • Datum a čas 9.3.2007 19:42
Reaguj
Re: Text o texturách...
Já totiž před rokem studoval na přírodovědě a měl jsem tam i geologii, tak si ještě něco málo pamatuji (: ...nicméně matematika a chemie mi nešla, tak jsem přesedlal, ale něco ve mě zůstalo a nutno říct, že se mi ty děsivé výrazy i docela líbí (%
 • Autor Fíla
 • Datum a čas 9.3.2007 18:02
Reaguj
Text o texturách...
Odhlédni od textur, chlapče! (Česky: ser na ně!) Taky jsem se před lety vyděsil, čta "Bořeň je z nefelinického fonolitu s makroskopickými vyrostlicemi sanidinu...též sodalitický tefrit a čedičová suť...".Prostě šutry dělím na písek a ty ostatní - a Černolice jsou docela fajn, když se člověk aklimatizuje. Nazdar! V. Š.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Cesty
Lineační nebo foliační textury? Se omlouvám, ale teď vlastně moc nevím, jak to tam vlastně vypadá. Ale snad to ,,normálním" čtenářům tohoto příspěvku nebude vadit (: Každopádně lineace i foliace jsou texturní znaky metamorfovaných (přeměněných) hornin a liší se orientací minerálů. Rozdíl je tedy v tom, jak a jakým směrem na horninu působila zejména teplota a tlak. Geolog sice nejsem, ale podle toho, co jsem se kdysi učil, by to mělo být správně (:
 • Autor Fíla
 • Datum a čas 9.3.2007 11:49
Reaguj
Re: Re: Re: Cesty
JJ, ty krásné lineační křemencové textury jsou již pěkně ,,nakostičkované" (; ... Také jsem zvědav, kdy se to tam vysype. Tři převisy proto už moc nelezu. Ten dutý zvuk při poklepání na klíčové šutry mi zvedá hladinu adrenalinu až příliš..,mno, ale je asi pravda, že z geologického hlediska to ještě nějaký ten pátek potrvá (: ...V pohorkách se zde leze poměrně dobře, a proto o tom píši. Obtížnost ať si každý zvolí sám , možností je hafo. Mé maximum jsou asi Plotny, ale třeba si příští zimu přilepším? Například Speci (spolulezec z článku) myslím vylezl v pohorkách i Destrukci.
 • Autor Fíla
 • Datum a čas 9.3.2007 11:36
Reaguj
Re: Re: Cesty
Cernej dul je fakt divnej. zatimco na obtiznosti ostatnich cest v Cernolicich shodnem, Cernej dul nekdo odzyva a na druhou stranu kluci co cernolicky sestky lezou s prstem v nose jsou z toho trochu vedle.
Ta spodni vez je hodne rozlamana. Ale i na nejpevnejsi, Stredni, se treba kroky v Plotnach kazdy rok trochu meni, jak se to opet vylame. A s obavou hledim na nastup trech previsu. Tam je to vsechno v lufte. Jedou ten celej prvni previs pude. Doufam ze to bude "brzo" v geologickych casovych mirach a ze u toho nebudu, nebo alepon nebudu na tom a nebo pod tim. :-)
Lego na Dvojty skale-dolni vez je vubec maso.
Ja jsem lezl leta jen v pohorach, ono je to o zvyk. Ted uz se v tom taky citim nejistej. I kdyz zrovna Cernolice mam v pohorach prelezeny vsechny klasicky cesty do tech sestek. Vlasne poprve jsem je lezl snad vsechny v pohorach, to jeste lezacky nebyly. :-)
 • Autor dag
 • Datum a čas 9.3.2007 10:46
Reaguj
Re: Cesty
Černý důl jsem teda asi lezl ,,postaru" (: Mé suběktivní hodnocení pak bylo opravdu tak 4, ale na druhou stranu, lezl jsem v pohorkách a to se mi vše zdá krapet těžší. Jištění je tam parádní. Proto mám obecně rád Černolice, dobře se zde nacvičuje (většinou). Ale na lokry si člověk musí dávat opravdu pozor! Zvláště na této věži, kde se tolik neleze a skála je silně erodovaná, leč ještě se to nevysypalo. Suchou břízku jsme si na prvního netroufali. Jednak je tam snad ještě víc volných šutrů (zvláště hore) a druhak už na první pohled si myslím je vidět, že s jištěním to tak valné nebude. To mi připomíná ty ,,lesklé plošky". Říkal jsem si, že když lezu bezpečně na druhém konci lana, budu dbát na techniku. Když jsem pak stál na takové malinké hladké lištičce, noha mi najednou ustřelila a už jsem se houpal.., a proto zásadně jistím všude! To neznamená na každém metru, ale mám rád ,,své jisté" - nechci se zabít jen kvůli tomu, že se se mnou něco vysype.
 • Autor Fíla
 • Datum a čas 9.3.2007 10:23
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Paypal Login Lucas Amelia, 6.2.2023 7:39, 118 příspěvků
SBCglobal.net email jennieferstone, 6.2.2023 6:38, 118 příspěvků
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 2 příspěvky
Rychlá a spolehlivá nabíd... Dragounova Jaroslava, 5.2.2023 10:25, 1 příspěvek
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19