V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování
Trpaslík, skála v údolí Roklice.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Horolezec Karel Bělina, zvaný Pískovcová fréza, se dal na stará kolena do budování ferát. Zatímco jeho pět tisíc lezeckých cest převážně na pískovci je oceňováno, feráty budí odpor. Zvláště ta poslední - na měkkém pískovci v zapadlém koutu Dubských skal.

AKTUALIZACE 14. července: Místní lezci z Dubských skal odstranili nevhodnou Bělinovu ferátu 29. června. Učinili tak na výzvu Lesů České republiky, kterým zdejší lesy v Roklici náležejí do správy. Karel Bělina ferátu vybudoval bez jejich povolení a zároveň nesmyslně na měkké pískovcové skále.

Hadrianův oblouk

Je jasné, že měkký a křehký pískovec nemůže vydržet to, co tvrdá žula, vápenec nebo čedič. Přesto Karel Bělina natáhl v pískovcovém masivu u Roklice ocelové lano, přitloukl ho ke skále kovovými háky, zatloukl kramle a nazval ferátu Hadrianův oblouk.

Feráta vede na nepojmenovaný skalní masiv mezi Zarostlou a Rozeklanou věží asi 300 metrů od známé skalní věže Zlý Bratr. Nedaleko vede nová lezecká cesta Vzpomínka na Luboše Martínka.

Místní horolezci se již domlouvají na partyzánské akci. Chtějí ferátu odstranit, lano stáhnout a kovové prvky odřezat od skály.

K aktivitě je nutí především fakt, kolik ferát už Karel Bělina udělal a nevypadá, že by s tím chtěl přestat. Bohužel se přesouvá z tvrdé skály na měkký písek. Navíc rozhlašuje, že chce k roklické ferátě přidat několik dalších v nejbližším okolí.

Roklice patří Lesům

Údolí Roklice není součástí chráněné krajinné oblasti a nepatří ani do přírodní rezervace. Spravují ho Lesy České republiky. Podle dostupných zpráv, s nimi Karel Bělina nic nedojednal a firma s jeho činností nesouhlasí.

V údolí se chystá v nejbližší době těžba 30 hektarů lesa, což znamená asi 400 kamionů odvezeného dřeva. K tomu bude potřeba zpevněná cesta tak, kde v romantickém údolí zatím teče jen potůček mezi bažinami a napájí ho několik skalních pramenů.

Skrze údolí Roklice vede zelená turistická značka, schůdná pěšky nebo sjízdná na horském kole. Údolí dříve hlídal Chudý hrádek, ze kterého je dnes zarostlá zřícenina.

V údolí je bývalá malá vodárna, dnes sídlo horolezeckého oddílu. Pořádají se zde jednou ročně horolezecké srazy v Roklici.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí rozbít hubu..

to mu fakt přeskočilo nebo co?

  • Autor libor
  • Datum a čas 16.7.2019 21:24
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Kam nelézt 2025

Kam nelézt 2025

GUTOVKA Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.... celý článek

Reinhold Messner: The Final Expedition 2026 v Praze a Zlíně

Zážitky na krátkých domácích ferátách? Dobře si rozmyslete, na co máte schopnosti!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Dolomity a Julské Alpy 2025

Dolomity a Julské Alpy 2025

BRATŘI COUBALOVÉ Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

NOVÍ CHATAŘI Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

AKTUALIZACE Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.
Začíná nejúžasnější horolezecký festival

Začíná nejúžasnější horolezecký festival

Tisíce tibetských vlaječek přináší požehnání dějišti Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují. Hlavními hosty jsou královna velkých stěn Nina Caprez, světová legenda Alexander Huber, odborník na spáry Pete Whittaker
Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

Madonna di Campiglio a Val di Sole nabízejí dobrodružství pro každého, kdo miluje hory a adrenalinem nabité zážitky. Od pohodových horských procházek po náročné via ferraty v Brentských Dolomitech - každý tu najde svou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 12.-17.9. 12.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 19.-21.9. 19.9.
24 hodin Le Vysočina Sněžné, Blatiny 19.-20.9. Horolezecké závody 19.9. 20:00
La Skala Cup Žilina, La Skala Lezecké závody 20.9.
Moc gor Polsko, Zakopané 20.-28.9. Festival horských filmů 20.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 24.-27.9. 24.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 25.-28.9. 25.9.
Bencúrov memoriál Jasná Závod horské služby 27.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 29.-30.9. 27.9.
Flora - veletrh Olomouc 2.-5.10. 2.10.

Diskuse

sem asi ne Klekí Petra, 16.9.2025 23:13, 1 příspěvek
Inu Honza, 13.9.2025 20:53, 12 příspěvků
Inu Kuba Turek, 13.9.2025 14:11, 12 příspěvků
Inu Honza, 13.9.2025 12:52, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Lukas B., 12.9.2025 12:22, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Honza, 11.9.2025 14:41, 12 příspěvků
Chyba v článku Ondráčková, 11.9.2025 14:30, 5 příspěvků
Pomoc Horal, 11.9.2025 13:24, 12 příspěvků
Pomoc Vodák, 10.9.2025 17:38, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Lukas B., 10.9.2025 15:08, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 9.9.2025 22:28
Filmový festival Voda, mo... Horydoly , 9.9.2025 4:03
Re: Galasova cyklojízda Horydoly , 8.9.2025 11:48
Využite priaznivé počasie... Horydoly , 8.9.2025 11:46
Prague Horydoly Open, 8.9.2025 11:34
NN NIGHT RUN Horydoly , 5.9.2025 1:24
Direct Alpine na MHFF v T... Horydoly , 29.8.2025 13:03
Mezinárodní horolezecký f... Horydoly , 27.8.2025 12:28