Málokterý rok se dá vylézt pověstný ledopád na středočeské skále Mařenka. Letos je to možné. Sešly se dvě důležité podmínky: Přes den je teplo, led a sníh nad skálou taje a voda zkapává do mrazivého skalního komína. Odpoledne vše zmrzne a přes noc ztuhne do ledových boulí, stěnek a záclon.
Jak na to
Kde to je? Stěna Mařenka je vysoká skála na pravém břehu Vltavy mezi přehradami Slapy a Štěchovice.
Doprava Autem nebo autobusem jedeme do obce Krňany. Poté jdeme pěšky tři sta metrů po silnici směrem na Teletín. První odbočkou za vesnicí odbočíme prudce doprava dolů a lesní cestou dojdeme do trampské osady V proudech. Skrze ni jdeme levou cestou okolo hřiště až na lesní parkoviště. Podél plotů doleva po žluté turistické značce a nad druhou chatou odshora přes oplocený pozemek sotva znatelnou pěšinou dolů. Mezi druhou a třetí chatou ke strži nad řekou a po provizorních stupních až k Vltavě. Stojíme pod stěnou Mařenka, v jejíž levé části se černá hluboký skalní komín, kterým ledopád protéká.
POZOR! Doporučujeme odstavit auto v Krňanech a dál jít pěšky. Hluboký sníh a led na cestě do osady V Proudech je stěží průjezdný i s řetězy.
Podmínky pro ledové lezení na Mařence ovšem nejsou zcela ideální. Výstup dvoudélkovou cestou zvanou Komín lze v současném stavu doporučit jen zkušeným horolezcům.
Pár centimetrů ledu
Led je slabý. Skalní plotny kryje jen pár centimetrů tlustá vrstva.
Navíc je přes den poměrně teplo a pod ledem tečou potůčky, anebo aspoň skapávají kapky vody. To bezpečnosti lezení nepřidá.
Komín skalní obtížnosti 4 UIAA je známý i v létě tím, že se v něm obtížně jistí. Teď v zimě je to ještě horší. Ledové šrouby lze zavrtat i v nejlepších místech jen do poloviny.
Zkusíme to
Přicházíme pod skálu Mařenka v neděli před polednem. Sestupujeme po úzké stezce k Vltavě. Jsme až do poslední chvíli napjatí, jak ledopád vypadá, zda bude lezitelný a jestli tam vůbec bude.
Poslední kroky ze zvědavosti zrychlujeme. Koukáme nahoru. Za skalní hranou vidíme hluboký Komín. První dojem je rozpačitý. Trochu ledu v něm visí, ale teče z něj voda. Je na pováženou, zda se do něj vůbec pustit a jestli nebude lezení příliš nebezpečné.
Chvíli okouníme, přemlouváme se navzájem. Nakonec padne rozhodnutí: Zkusíme vylézt lehčí délku k prvnímu štandu a tam se uvidí. Slanit můžeme vždycky.
Ledově mokrý kout
První stupeň lezu po skále, ale nad ním už šroubuji první skobu do ledové boule. Hlubokým zářezem se prodírám přes několik zaledněných stěnek. Nic příjemného to není. Na dvacet metrů lezení dávám jednu jistící smyčku do erární skoby.
Jsem rád, když stojím u dvou skob. Štand je vysvobozením. Zdánlivě. Ještě nevím, co bude dál.
Parťačka se vydává za mnou. Nadává jako špaček. Má o něco horší mačky a cepíny, než já. Kličkuje mezi suchou či mokrou skálou a ledovými stěnkami. Balancuje na hranici pádu, ale nakonec všechno ustojí a ocitá se u mne.
Druhou délku jsme také přežili
Rozhodujeme, že lezeme dál. "Už to vypadá dobře. Jenom prvních pár metrů bude delikátních," prohlašuji sebevědomě. "Dál už to je šikmé." Jak se mýlím!
Zkrátím to: Dva delikátní traverzy mě vystrašily. Položené stěnky byly zalité jen slabou vrstvičkou ledu. Na závěr mě vyděsil převisek bez ledu. Jištění dvěma friendy, jedním vklíněncem a jedním šroubem zavrtaným do poloviny bylo pro můj morál zjevně nedostatečné.
Spolulezkyně zase nadává jako špaček. Všechno přežijeme ve zdraví a šťastně jdeme domů.
Kubo, byli jsme na Mařence týden po tobě a bohužel moc to nenateklo. Byl to také dvoudélkový mixový výstup, zavrtali jsme 2šrouby, nějaký friend, vklíněnec a dolů to sešli sestupovou strží.
Žijeme v době, kdy jsou informace a data naším nejcennějším majetkem. Osobní dokumenty, soukromé fotografie z dovolených, videa s rodinou nebo třeba sbírka inspirativních e-knih. To vše chceme mít uloženo bezpečně, spolehlivě a ideálně za... celý článek
Dva rozlehlé Padrťské rybníky vysoko v Brdech připomínají jezera na Šumavě. Na rozdíl od nich je nevyhloubil ledovec, nýbrž byly postaveny před 500 lety pro potřeby dolů a železáren.
Chata či chalupa je místem klidu a úniku od civilizace. Ať už jde o rodinné dědictví nebo váš vysněný útočiště v přírodě, dříve nebo později přijde čas na renovaci. Po letech používání se
Práce v Česku stále zůstává atraktivní možností pro mnoho migrantů, včetně Ukrajinců. Spolehlivé pracovní nabídky v Česku lze obvykle najít na specializovaných webech.
Vyrazit do hor za krásami přírody, užívat si výhledů na horizont, vyhlídek, krásného i divokého počasí nebo turistických cest se dá jednoduše obohatit o trochu tradiční kultury - a to hrady a zámky. V dřívějších