Vomáčko, Boštíková: Lezení na umělých stěnách

Vomáčko, Boštíková: Lezení na umělých stěnách
SDÍLEJ:
Chcete začít lézt a nevíte jak? Nebo se snažíte pilovat své vrcholné výkony a pátráte po nějakých tipech, jak překonat stagnaci? Právě vyšla nová kniha, která vám v tom možná pomůže. Má název Lezení na umělých stěnách a napsali ji trenér lezecké reprezentace Slávek Vomáčko a výšková horolezkyně Soňa Boštíková. Přečtěte si na ni recenze od dvou autorů.
Jak na to

Publikaci koupíte v Kiwi nebo Horokupectví. Je k dostání i ve velkých bookstorech.

.

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Je to praktický návod od českých autorů, kteří mají jako vysokoškolští sportovní pedagogové mimořádné zkušenosti s výukou lezení a sportu vůbec. Navíc jsou v knize díky osobnímu kontaktu autorů se světovou lezeckou špičkou některé novinky, v české lezecké literatuře dosud příliš nepopsané. Rozvedena je například i atraktivní pasáž věnující se boulderingu.

Členění knihy je uzpůsobeno tak, aby začínající lezec, který potřebuje získat informace o vybavení, bezpečnosti a technice, mohl začít s vlastním lezením. Pokročilý lezec v ní nalezne i základy sportovního tréninku, aby mohl dále zvyšovat svoji výkonnost. Pro učitele a trenéry je určena kapitola o lezení dětí s velkým množstvím her a cvičení. Kniha je doplněna ilustrativními obrázky a barevnou přílohou.

Občas se čtenář bude muset prokousat i nezáživnější teorií, o které mě tvůrci z akademického prostředí přesvědčovali, že je fakt nezbytná. Myslím ale, že jinak to je dílo psané opravdu pro praktické použití, mimořádně vhodné především pro ty, kteří chtějí začít a nevědí jak, a nyní podle této knihy mohou začít bez velkých investic do drahého materiálu s bouldrováním nebo popolézáním na umělých stěnách, kterých všude přibývá.

Standa Holec

Konečně!

Publikace Lezení na umělých stěnách je první ucelenou knížkou pro úplné nováčky na umělých stěnách, která je k dostání na tuzemském trhu. Sláva za to autorům i vydavateli! Každý provozovatel stěny by měl své sportovní návštěvníky zkoušet, zda ji četli. Určitě by tak zabránil spoustě úrazů a zranění.

Pokročilí v ní ovšem navzdoru názvu mnoho poznatků nenajdou. Daleko více informací v lepším provedení mohou vyčíst z časopiseckých článků, internetových materiálů anebo z knih o sportovním lezení, jaké vyšly například od Glowacze či Tefelnera.

Klady knihy jasně převažují nad zápory. Triviálně je v ní popsána komunikace mezi lezci, která řeší třeba časté nedorozumění na povel "Jdu!" Jistič tomu může rozumět tak, že přidrží lano, protože si myslí, že prvolezec bude padat. Nebo naopak lano povolí, protože předpokládá, že prvolezec ho upozorňuje na další výstup.

Velmi návodné a jednoduché kapitoly jsou také o ohledně vybavení a tréningu. Autoři dokonce řeší i zdánlivě jednoduchou maličkost: Kde a s kým začít? Vyjmenovávají však všechny možnosti od kamarádů lezců až po komerční horoškoly, ale zapomněli na nejrozšířenější způsob, vstup do horolezeckého oddílu. Možná je to tím, že oba se živí komerční odnoží lezení a nechávají stranou dobrovolné neziskové aktivity.

Pro učitele a vedoucí mládežnických kroužků mohou být inspirativní návody na jednoduché lezecké hry.

Poněkud neorganicky byly do publikace o umělých stěnách zařazeny kapitoly o boulderingu (lezení po nízkých kamenech) a builderingu (lezení po budovách a zdech). Příliš povedené není grafika, která míchá dohromady nepěkné obrázky, které začátečníkům sebevzdělání příliš neusnadňují, jakoby náhodně seřazené fotografie lezců bez didaktického účinku a reklamu. Čtenářům lze jen doporučit, aby nahlédli do každoročního katalogu lezecko-jeskyňářské firmy Petzl, kde jsou podobné fotografie a kresby daleko přesnější a jasnější.

Velkou výtku si zaslouží fakt, že autoři, vysokoškolští učitelé tělocviku, instruktoři Českého horolezeckého svazu a bývalí manželé na jednom laně neupozorňují na zdravotní rizika lezení a neukazují, jak je omezit! Při špatném tréningu lezení jsou totiž značná a u dětí je dokonce zdravotní poškození nevratné. Lezcům hrozí poškození kloubů, vaziva, šlach a svalů, mnohdy deformace končetin a při špatné životosprávě i metabolické potíže.

Dá se pochybovat o dvou formálních záležitostech publikace související s autory. Podle záhlaví knihu doporučuje Komise sportovního lezení a mládeže Českého horolezeckého svazu. Jaká náhodička - Slávek Vomáčko je několik let jejím šéfem. V medailonku autorů je Soňa Boštíková dříve Vomáčková představená jako nejlepší výšková horolezkyně české historie. Nechci snižovat význam jejích výstupů na Makalu, Lhoce a McKinley, ale byly to túry standardní obtížnosti. Co by na to řekly dámy českého lezení Dina Štěrbová a Alena Čepelková, překonávající v Himalájích, Andách a Alpách prvovýstupy nebo první zimní přelezy, které tehdy nezvládli chlapi?

Kuba Turek

Praha, Grada 2003. Brožované. Orientační cena 119 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Vysvětlení.
Kniha, kterou si čtenáři vezmou do ruky, je určena především pro začátečníky, ale při podrobnějším prostudování je zde pár nápadů a postřehů z oblasti tréninku pro pokročilé. Trénink , který je zde publikovaný si neklade za cíl vychovávat nové borce, ale ujasnit systém a upozornit na nutnost tréninku techniky. V případě, že by cílem knihy bylo osvětlit trénink do všech podrobností, tak by kapitola o zdravotních aspektech byla na místě. Velikost obrázků je limitována rozsahem knihy. Bouldrovat se dá jak na umělé stěně, tak i venku a myslím, že v které jiné publikaci by měl mít buildering své místo. Tolik od autora. Příjemné čtení přeje Slávek Vomáčko
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

ROZHOVOR Jana Janča Hornová byla nově zvolena do Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu. Nová krev do nejužšího vedení sportovní organizace přichází z prostředí rekreačního horolezectví a velkých tradičních oddílů.... celý článek

Český ráj AKTUÁLNĚ 2025

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Kam nelézt 2025

Kam nelézt 2025

ČTYŘI PALICE Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.
TEST Boll Nomad 24+6

TEST Boll Nomad 24+6

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Toto tvrdí výrobce o batohu Boll Nomad: "Víceúčelový sportovní batoh s propracovaným designem, konstruovaný se zaměřením na cyklistiku a turistiku, kde je zapotřebí stabilita na zádech a vysoké odvětrání zad." Po
Čertova skalka u rozhledny Bára

Čertova skalka u rozhledny Bára

CLIMBING GUIDE Pět horolezeckých cest vede na Čertovu skalku poblíž rozhledny Bára nad Chrudimí. V levé části vedou borháky zajištěné cesty, které končí masivními slaňovacími řetězy. Pravá část je lámavá a neleze
Zprávy od horolezců 2025

Zprávy od horolezců 2025

PRACHOV Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Padání - bouldering Žihle 25.-27.4. 25.4.
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Trofeo Mezzalama - skialp  Itálie, Gressoney   26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   26.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.
Czechia Travel Trade Day Ostrava 28.-29.4. 28.4.

Diskuse

Kraken?! Как зайти на Кра... JimmySews, 26.4.2025 7:17, 9 příspěvků
Кракен!? Как зайти на Kra... JimmySews, 26.4.2025 5:52, 9 příspěvků
сайт Кракен!? Как зайти н... JimmySews, 26.4.2025 4:21, 9 příspěvků
Great reading too 13! Arisha13St, 26.4.2025 4:15, 9 příspěvků
Great reading too 13! Arisha13St, 26.4.2025 4:15, 9 příspěvků
Kraken рабочая ссылка для... Kevinabrak, 26.4.2025 3:42, 9 příspěvků
Кракен: Список актуальных... zebehen, 26.4.2025 3:36, 9 příspěvků
Как зайти на Кракен через... ThomasSn, 26.4.2025 3:15, 9 příspěvků
Где взять настоящую ссылк... Kevinabrak, 26.4.2025 2:49, 9 příspěvků
Какой сейчас рабочий адре... Kevinabrak, 26.4.2025 2:24, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33