Walter Bonatti - horolezec

Walter Bonatti - horolezec
Walter Bonatti a vrcholu Gasherbrum IV 6.8. 1958.
Autor snímku Carlo Mauri (via archiv Wikimedia)
SDÍLEJ:

Horolezecká legenda opustila naše slzavé údolí. Walter Bonatti zemřel v úterý 13. září 2011 ve věku 81 let na rakovinu. Své majstrštyky vylezl už před půl stoletím, ale dodnes jsou považovány přelezy jeho cesty za velmi obtížnéa každý horolezec si jich velmi cení. Kdo má v deníčku zapsanou jakoukoliv Bonattiho túru, nikdy na ni nezapomene.

Italský rodák z Bergama přeskočil jednu generaci horolezců. Jeho výkony později zopakovali až o dvě desetiletí mladší borci.

Houževnatě trpěl ve skalách

Ohledně morální síly, schopnosti trpět ve stěnách, nápaditosti a zarputilosti se Walteru Bonattimu zřejmě v Alpách nevyrovnal žádný horolezec minulosti ani současnosti.

Nejvíce nejtěžších cest vylezl v 50. a 60. letech minulého století. Tehdy on i jeho druhové lezli nejenom volně, ale také bohatě využívali skobovací techniky, závěsných háčků, žebříčků a pomocných lan. Neměli ovšem k dispozici bezpečné vrtané a lepené skoby ani nýty jako současní horolezci.

Nejslavnější výstupy

Známé jsou například jeho sólové prvovýstupy v severní stěně Matterhornu, na západním pilíři Dru a v jižní stěna Kapucína (Grand Capucin).

Bonatti nechal své stopy také v Patagonii a v Himálaji. Byl členem expedice na K2, která pro Itálii dobyla cenný skalp nejtěžší osmitisícovky světa. Dodnes jsou její účastníci, živí či mrtví, za tento čin oslavováni.

Horolezci také velmi oceňují jeho první zimní průstupy velkými severními stěnami Tre Cime di Lavaredo (Drei Zinnen) v Dolomitech a Grandes Jorasses u Mont Blanku.

Vítězná zima

Nelze také zapomenout na Bonattiho skialpinistický podnik, kdy v roce 1956 přejel na lyžích celé Alpy se třemi druhy. Jejich cesta měřila 1795 kilometrů, zdolali při ní 73 kilometrů převýšení a trvala jim 66 dnů.

Do historie vstoupila také zkáza dvou družstev složených z italského a francouzského horolezeckého výkvětu. Náhodně se setkala při pokusu o vylezení tehdejšího alpského problému číslo jedna, Centrálního Freneyského pilíře na italské straně Mont Blanku. Rytířsky spolupracovala, což tehdy mezi Italy a Francouzi nebylo běžné, a 10. července 1961 všichni horolezci bivakovali devedesát metrů pod výlezem do lehkého terénu. V noci přišla sněhová bouře a nedokončený výstup se stal několikadenní bojem o život. Během čekání na počasí, slaňování a návratu na horskou chatu zahynuli tragicky čtyři lidé - Kohlmanna zabil blesk. Guillaume, Oggioni a Vieille zemřeli vyčerpání ve sněhu. Bonatti, Gallieni a Mazeaud přežili. Záchranáři se shodují, že to bylo zásluhou Bonattiho.

Walter Bonatti.

Grand Capucin (3838 m) ED+ 8- (6+ A1)
Walter Bonatti a Luciano Ghigo 20.-23. července 1951

Bonattiho cesta jihovýchodní stěnou Velkého Kapucína v masivu Mont Blanc je typickým skalním výstupem v poměrně teplé skále. Jedná se kombinaci skalní akrobacie, geniálního skobování (dnes se leze pomocí stabilního jištění, friendů a vklíněnců) a orientace v téměř kolmém terénu. Cesta patří do tak zvané Bonattiho trilogie nad Chamonix, která zahrnuje ještě další skalní cesty Bonatti-Vaucher v severní stěně Walkerova pilíře Grandess Jorasses a Bonatti-Oggioni na červeném Brouillardském pilíři Mont Blanku.

Petit Dru (3733 m) ED+
Walter Bonatti sólo 17.-20. srpna 1955

Jihozápadní pilíř skalní věže Petit Dru, které se říká pro její vznosné tvary Plamen šlehající do nebe, vylezl Bonatti sám. Z jeho směru se stala velmi populární cesta. Lezla se až do konce minulého tisíciletí. Poté se kvůli tání ledovců v masivu Mont Blanc několikrát zřítila vedlejší západní stěna a padající kamení s sebou vzalo i část Bonattiho pilíře. O té doby se lezení nedoporučuje. Poslední velké řícení bylo zaznamenáno minulý týden.

Matterhorn (4478 m)
Walter Bonatti sólo 1965

Bonatti ohlásil konec kariéry špičkového horolezce. Cítil se být unavený neustálým balancováním na ostré hraně života a smrti. Vyrazil naposledy na severní stěnu Matterhornu. Už při plánování cesty řekl, že to bude tečka za jeho výkonnostním lezením. A také byla! Parádní. Tři krátké únorové dny, dva dlouhé bivaky, sněhová bouře a Walter ve stěně. Jeho Direttissima se od té doby nedočkala příliš mnoha opakování kvůli nebezpečnosti, orientačním obtížím a komplikovanému úniku ze stěny v případě problémů.

Horydoly.czČtěte také: Bonatti - hory mého života

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Velmi dobře napsané
Vše je vlastně v titulku, oceňuji znalosti autora i styl s jakým přehledně prošel "dílem" horolezeckého velmistra.
  • Autor Petr Resch
  • Datum a čas 16.9.2011 11:13
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Čeští lvi zamířili do afrického pekla. Superior Lions startují na Cape Epic

Čeští lvi zamířili do afrického pekla. Superior Lions startují na Cape Epic

AKTUALIZACE V Jihoafrické republice odstartoval legendární etapový závod horských kol Cape Epic, přezdívaný Tour de France horských kol. Na startu se letos představili Adel - Neradil, český tým Superior Lions, který je... celý článek

Ředitelka Národní galerie Alicja Knast dostala padáka

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Plánování outdoorových výprav prošlo v posledních letech výraznou proměnou. Zatímco dříve se turisté spoléhali především na papírové mapy, tištěné průvodce a osobní zkušenosti, dnes využívají širokou škálu digitálních nástrojů.
Cesty, které vedou blíž k horám

Cesty, které vedou blíž k horám

Jednou z nejkrásnějších podob svobody je možnost sednout do auta a vydat se směrem, kde se krajina začíná zvedat, vzduch chladne a každá zatáčka slibuje nový výhled. Hory pro mnoho lidí neznamenají jen
Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Sychravé počasí, brzká tma a všudypřítomné bacily ve školkách, školách i kancelářích. Zima dokáže dát imunitnímu systému celé rodiny pořádně zabrat. Nekonečný kolotoč rýmy a kašle se ale nemusí stát vaším každoročním údělem.
Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

RADY DO OBCHODU Výběr správného eventového stanu má zásadní vliv na komfort účastníků, estetiku celé akce i efektivitu práce organizačního týmu. Na trhu je k dispozici mnoho konstrukcí, které se liší nejen vzhledem,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 19.-21.3. Skialpinismus 19.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Memoriál Bedřicha Šupčíka Příbram, sokolovna Olympijský šplh 21.3. 11:30
Den vody - exkurze Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka, Žermanice 21.3.
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00
Norsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 23.3. 18:00
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.

Diskuse

Заказать цветы Zakazat cveti_yppn, 20.3.2026 16:07, 128 příspěvků
Заказать цветы Zakazat cveti_hlpn, 20.3.2026 15:28, 128 příspěvků
Найкращий порадник для го... Domocleab, 20.3.2026 15:25, 1 příspěvek
Заказать цветы Zakazat cveti_supn, 20.3.2026 10:20, 128 příspěvků
Bubinga Binary Options: E... PatrickMax, 20.3.2026 9:59, 1 příspěvek
Заказать цветы Zakazat cveti_xtpn, 20.3.2026 7:30, 128 příspěvků
Заказать цветы Zakazat cveti_rvpn, 20.3.2026 7:20, 128 příspěvků
узнать больше Здесь vodka... Anthonyabsob, 20.3.2026 7:14, 8 příspěvků
Заказать цветы Zakazat cveti_blpn, 20.3.2026 6:42, 128 příspěvků
Заказать цветы Zakazat cveti_xzpn, 20.3.2026 5:55, 128 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42