Krkonoše bojují proti polským borůvkářům

Krkonoše bojují proti polským borůvkářům
Krkonoše, chata Mír nad Pecí pod Sněžkou.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Vstup do přírody omezil jako každý rok Krkonošský národní park. Ochránci přírody mají strach z nájezdu polských sběračů borůvek. Letos je zakázané území menší než v minulých letech, ale stále pokrývá 15 % území Krkonoš.

Pracovníci Správy Krkonošského národního parku označili zakázané lokality přímo v terénu. Zákaz vstupu platí od 20. července do 15. října.

Proč turisté nesmí do přírody?

"Účelem opatření obecné povahy č. 2/2012 je omezení přístupu veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku s výjimkou značených turistických cest Klubu českých turistů a cyklotras vyhrazených se souhlasem Správy KRNAP," píší zelení úředníci ve své tiskové zprávě. "Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení."

Ochránci přírody upřesňují své důvody pro vydaný zákaz: "Nešetrným sběrem jsou devastovány porosty borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. Dalším důvodem je také rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny."

Zákaz vstupu platí do těchto míst:

* okolí Vosecké boudy
* Lysá hora a Kotel
* pramen Labe
* Luční hora a Stříbrný hřbet
* Liščí hora
* Studniční hora a Obří důl
* Sněžka, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou
* Dvorský les
* Černá hora a Světlá hora

INFO: Krkonošský národní park

Sezonní zákaz vstupu do Krkonoš sledujeme dlouhodobě. Psali jsme o něm již v letech 2013201120052003.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Slovensko AKTUÁLNĚ 2026

Slovensko AKTUÁLNĚ 2026

ŠTEFÁNIKOVA CHATA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální... celý článek

Kněžice - zachráněný zámek na Vysočině

Bílé Karpaty AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Na Městské hoře v Berouně dnes žije už jen Kuba, poslední z legendárních medvědů z večerníčku Méďové. Příběh slavné trojice i tiché atmosféry místního medvědária dodnes přitahuje malé i velké návštěvníky.
Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

CLIMBING GUIDE Těžká čtyřka ze zlaté éry skal u Řeže je odkazem prvovýstupců Jiřího Pechouše a Ivana Rigela. Pražský horolezec Pechouš tady trénoval na extrémní lezení v severní stěně Eigeru a Rigel v tom asistoval,
Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Hledáte nejlepší SPF na obličej, který vaši pokožku spolehlivě ochrání před předčasným stárnutím, pigmentovými skvrnami a vráskami, ale zároveň na pleti nevytvoří mastný film? Časy, kdy byly krémy s ochranným faktorem husté,
Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Jez Líšný na Jizeře a na něj navázaná vodní elektrárna nemá platné povolení. Přesto odebírá veškerou vodu z řeky! Na Jizeře tedy vládne česká klasika - do náhonu vše, přes jez minimum nebo
6x red flags: pozor na letní tábory!

6x red flags: pozor na letní tábory!

Prázdninový tábor: svěřujete svoje děti do rukou někoho, komu musíte věřit. Týden, dva, nebo tři bude váš potomek v rukou někoho, koho si vyberete. Jak poznat dobrý tábor? Jak se vyhnout špatně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Folklorní festival CIOFF Plzeň 10.-14.6. 10.6.
Setkání hornických měst a obcí Příbram 12.-14.6. 12.6.
Noční jízda na koloběžce Plzeň, Západočeské muzeum 12.6. 20:30
Velo Test Fest Bukovka 13.6.
Rozmarné slavnosti Ostravice Ostrava, Sýkorův most Vodácká akce 13.6.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 13.6.
Olomoucký půlmaraton Olomouc Běh 13.6.
Letní Blanice - splutí Husinec  ZRUŠENO! 13.6.
Pohár Plzeňského kraje XCO Litohlavy Horská kola 13.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 13.-14.6. Horská kola 13.6.

Diskuse

super starý fotky dumulen, 9.6.2026 17:37, 1 příspěvek
Být špičkovým horolezcem ... Michael Beranek, 8.6.2026 9:08, 12 příspěvků
Inu Honza, 8.6.2026 5:16, 12 příspěvků
O latine se bohuzel neda ... Michael Beranek, 6.6.2026 10:00, 7 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 5.6.2026 13:40, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Šlojíř, 5.6.2026 12:27, 12 příspěvků
ještě trhy! Lukas B., 5.6.2026 8:43, 1 příspěvek
hanobení rasy podle Střelce? Piký, 4.6.2026 21:51, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 4.6.2026 21:45, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Jiří Nováček, 4.6.2026 16:25, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14