Omezený vstup v Krkonoších začíná opět platit

Omezený vstup v Krkonoších začíná opět platit
Krkonoše, Horní Malá Úpa.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Od roku 2001 omezuje Správa Krkonošského národního parku na léto vstup do některých oblastí v Krkonoš. Důvodem je ochrana přírody. Letos tomu není jinak.

Uzavřeno je 15 % celkové rozlohy Krkonošského národního parku.

Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha správy národního parku zamezit devastaci krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek.

Pracovníci Správy Krkonošského národního parku označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření začne platit 23. července 2012. Vzhledem k malé úrodě borůvek způsobené jarními mrazíky a silnými dešti však neočekávají velké problémy.

Účelem opatření obecné povahy č. 2/2012 je omezení přístupu veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku s výjimkou značených turistických cest Klubu českých turistů a cyklotras vyhrazených se souhlasem Správy KRNAP. Vydané opatření neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.

Mohou za to borůvkáři

Důvodem, který Správu Krkonošského národního parku k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Nešetrným sběrem jsou devastovány porosty brusnice borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin.

Dalším důvodem je rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje.

Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny KRNAP, kde je normálně volný pohyb povolen a toto opatření ho dočasně omezuje.

Jedná se například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory. 

Problémy jsou se zahraničními sběrači

Na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že česká veřejnost si na toto omezení zvykla a většinou je respektuje. Naopak problémy působí zahraniční profesionální sběrači borůvek, kteří podnikají nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice.

Fyzickým osobám, které toto opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají - hřebenového česáčku na borůvky.  

Jedná se především o Poláky. Proto také informační cedule v terénu jsou napsané česky a polsky.

Omezení na dva roky dopředu

Zbývá zdůraznit, že KRNAP už myslí na dva roky dopředu a  opatření obecné povahy, které letos  bude platit od 23. července  do 15. října  2012 určil i na další roky 2013 a 2014.

INFO: Krkonošský národní park

Sezonní zákaz vstupu do Krkonoš sledujeme dlouhodobě. Psali jsme o něm již v roce 2003,  2005 a 2011.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

NESOUHLAS

Sběr borůvek je zakázaný, ale co je zajímavé, že všude po Krkonoších v penzionech, restauracích a boudách jsou nabídky jídel s borůvkami. Třeba knedlíky poháry atd.

 

  • Autor kritik
  • Datum a čas 3.8.2012 18:04
Reaguj
devastace borůvčí

z diskuse s jedním krňapákem cca před dvěma lety: nikdo samozřejmě nebude vyhánět z lesa starou Dymáčkovou když si potichu natrhá půl litru borůvek aby udělala vnoučatům koláč. problémem jsou řemeslní sběrači, a ani ne tak ti, kteří trhají pro prodej podél silnice, protože ti aby prodali musí mít borůvky nerozmačkané a tak to borůvčí nijak dramaticky nepoškozují ani při sběru hřebenem. devastaci způsobují sběrači za účelem prodeje do skandinávských zemí a beneluxu za účelem certifikovaného biobarvení biobavlny pro certifikované biooděvy, kdy nevadí borůvky rozmatlané a plné lístečků. druhá věc je pak nechání části úrody živočišstvu (to se možná trošku přeceňuje) a hlavně plašení živočišstva, a také zanechávání odpadků (je to taková smutná vlastnost řemeslných sběračů rekrutujících se z nižších sociálních vrstev, vůbec ho třeba nenapadle že by si měl pytlík od svačiny a petflašku od limonády odnést. ne snad že by inertní odpadky primárně něco hubily, mnohdy dokonce možná poskytují zvláště chráněných tvorům útočiště, ale jsou odporné)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 26.7.2012 13:06
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Polsko AKTUÁLNĚ 2026

Polsko AKTUÁLNĚ 2026

GDAŇSK Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.... celý článek

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

Praha AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Hostivařská přehrada 2026

Hostivařská přehrada 2026

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Letní vstupné 170 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Polabí AKTUÁLNĚ 2026

Polabí AKTUÁLNĚ 2026

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Turistické novinky roku 2026 ve středních Čechách

Turistické novinky roku 2026 ve středních Čechách

Středočeská centrála cestovního ruchu upozorňuje ne nejvýznamnější novinky v okolí Prahy. Střední Čechy letos otevřou nové obytovací možnosti, atraktivní muzejní expozice a zrekonstruované památky.
Skandinávie AKTUÁLNĚ 2026

Skandinávie AKTUÁLNĚ 2026

ISLAND Krátké zprávy ze Švédska, Norska, Finska a Dánska. Islandu a Grónska.
Tromsø: lov polární záře v Norsku

Tromsø: lov polární záře v Norsku

Najít, vidět, zažít a fotografovat či filmovat polární záře není lehké. Je nutné se vypravit na dalekou cestu k severu, řídit auto na ledovatých silnicích a mrznout v hlubokém sněhu během studené noci. Pokud

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 5.-8.2. Turismus a karavaning 5.2.
Srí Lanka - diashow Heřmanův Městec, Mír Přednáší Martin Loew 5.2. 18:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 6.-8.2. 6.2.
Vysoké Hory - festival Pohronský Inovec, chata Inovec 7.2. 16:30
Přejezd Capartice - Gibacht Capartice Běžky 8.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 9.-11.2. 9.2.
Keňa - diashow Žatec, Městské divadlo Přednáší manželé Motaní 9.2. 17:00
BIT - veletrh Itálie, Miláno 10.-12.2. Cestovní ruch 10.2.
Pól chůadu a Manaslu - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Ota Baláž, Petr Horký, Jan Trávníček 11.2. 19:00

Diskuse

Máte s airbagem v lavině ... Michael Beranek, 4.2.2026 13:41, 72 příspěvků
Račice Bambule, 4.2.2026 11:39, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 3.2.2026 15:20, 72 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 3.2.2026 11:25, 72 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 3.2.2026 7:43, 72 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Skiák, 2.2.2026 16:44, 72 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 2.2.2026 16:41, 72 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 2.2.2026 15:59, 72 příspěvků
Apuka Tom, 2.2.2026 15:49, 72 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 2.2.2026 15:48, 72 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Galasova Cyklojízda Č.403... Horydoly , 4.2.2026 10:23
SVĚTOVÝ POHÁR V MARATONU ... Horydoly , 3.2.2026 17:59
Kam za vínem v únoru? Horydoly , 29.1.2026 21:11
Jazz at Lincoln Center oz... Horydoly , 29.1.2026 16:43
FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30