Plzeň: pivo, gotika, řeky, technika, architektura

Plzeň: pivo, gotika, řeky, technika, architektura
Pivní zážitek v Plzni.
Autor snímku 2media
SDÍLEJ:

Prazdroj a Gambrinus jsou symbolem Plzně od 5. října 1842. Toho dne uvaří bavorský sládek Josef Groll spodně kvašený ležák, který se brzy stane světoznámou pivní značkou. Jeho sláva zastíní i nejvyšší českou kostelní věž svatého Bartoloměje.

Jak na to

Nejnavštěvovanější

Doprava:
kde koupit jízdenku na autobus 

Praha: Pražský hrad 2,192 mil.
Střední Čechy:
AquaPalace Čestlice1,105 mil.

Jižní Čechy:
ZOO Hluboká 281,2 tisíc

Moravskoslezský kraj:
Dolní Vítkovice 891,7 tisíc

Plzeňský kraj: Prazdroj 527,9 tisíc
Karlovarský kraj: Loket 160,3 tisíc
Ústecký kraj:
Zoopark Chomutov 289,1 tisíc

Zdroj: CzechTourism dle počtu návštěvníků za rok 2023

Jako plzeňské (pilsener nebo pils) se označuje světlé spodně kvašené pivo vařené dle plzeňské receptury. Od ostatních ležáků se liší především výraznější chmelovou chutí.

Pivo se v Plzni vařilo střídavě u jednotlivých právovárečných měšťanů. Kvalita byla různá. Plzeňská městská rada proto vybudovala Měšťanský pivovar, předchůdce dnešního Plzeňského Prazdroje. Protože se v něm mělo vařit pivo bavorského typu, byl jako sládek najat vyhlášený sládek Josef Groll z Vilshofenu. Ten ovšem nepočítal s měkkou plzeňskou vodou, žateckým chmelem a světlým sladem připravovaným anglickou technologií. Ke svému překvapení - a tedy omylem - vyrobil pivo zcela originální, jasné a zlatavé barvy. Sklidil s ním značný úspěch a receptura se rychle ujala.

VIDEO Plzeň - co vidět v hlavním městě piva?

Rychlá doprava

Autobus Plzeň Praha jede pouhou hodinu. Jízda do Plzně tedy trvá stejně dlouho jako z pražského sídliště na Václavské náměstí. 

Plzeň stojí za návštěvu nejen kvůli prohlídce dvou největších pivovarů, kde se vaří Gambrinus a Pilsner Urquel, ale také kvůli dobrému jídlu v pivovarských hospodách a také ochutnávce dalších značek v pivních barech.

Plzeňské podzemí

S uchováváním piva souvisí plzeňské podzemí, kde jsou přístupné zajímavé sklepy. Procházka tajemným labyrintem chodeb začíná v lednici. Opravdu! A během hodinové prohlídky čekají ještě další překvapení, skrytá zákoutí, autentické nálezy a neobyčejná místa. Poutavou a zábavnou formou se dozvíte mnohé o vzniku a využití podzemí a také o životě ve středověku. Plzeňské historické podzemí, s délkou 13 km jeden z největších komplexů podzemních prostor u nás.

Plzeň.

Takzvaná lednice sloužila k uložení ledu, byla položena ve vyšším patře sklepů, odkud voda z tajícího ledu stékala do nižších prostor spilek a ležáckých sklepů a ochlazovala je. Podzemní prostory totiž sloužily k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během dob nepokojů. Byly hloubeny postupně od konce 13. až do 18. století, někde vznikly až tři patra vzájemně propojených sklepů. Součástí prohlídkového okruhu je 20 studní a jímek, které byly důležitým zdrojem vody, či vodárenská věž z 16. století – vzácná technická památka a nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách.

Plzeň.

Stejně zajímavé je Pivovarské muzeum. Jediné odborné muzeum svého druhu v Čechách, které je pojetím a šíří expozice výjimečné i v celosvětovém kontextu, sídlí v právovárečném domě z 15. století ve Veleslavínově ulici. Jsou zde k vidění autentické nástroje na výrobu i stáčení piva, pivovarská laboratoř, gotická sladovna, pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví, nejmenší džbánek na světě měřící 1 centimetr i obří korbel ze Sibiře a další sběratelské kuriozity.

Plzeň.

Léto v Prazdroji

Tradiční bigbítové koncerty se konají na nádvoří Plzeňského Prazdroje celé prázdniny. 

"Začínáme vždy ve 20 hodin, ale před každým koncertem jsme pro návštěvníky připravili doprovodný program a soutěže o hodnotné ceny z Prazdroje," uvádí Rudolf Šlehofer za pořadatele. Areál je otevřen vždy od 18 hodin.  Kromě živé muziky a zábavy pod hvězdnou oblohou nabízí také správně načepované pivo přímo od zdroje, osvěžující nealko a skvělé občerstvení.

Středa 31. 7. – Paulie Garand
Čtvrtek 1. 8. – Kečup
Čtvrtek 8. 8. – Odyssea
Středa 14. 8. – Live show s Jirkou Pelnářem
Čtvrtek 15. 8. – X-Cover
Středa 21. 8. – Hospodský kvíz
Čtvrtek 22. 8. – Extra Band Revival
Středa 28. 8. – Letní kino
Čtvrtek 29. 8. – Lucie Revival

Spojení z jiných měst obstarávají Autobusy Praha.

Plzeň.

Křesťané a židé

Západočeské velkoměsto má dvě nepřehlédnutelné dominanty - křesťanský kostel svatého Bartoloměje a židovskou synagogu. Oboje vzdorně opravené a udržované.

Katedrála svatého Bartoloměje je gotický trojlodní chrám, který byl založen společně s městem Plzeň okolo 1295. Patřil řádu německých rytířů do 1546, kdy ho získalo město. Se založením Plzeňské diecéze papežem Janem Pavlem II. roku 1993 se z farního kostela stala katedrála, sídelní kostel biskupa.

Plzeň.

Velká synagoga je největší synagoga v Česku, po budapešťské druhá největší v Evropě a pátá největší na světě. Byla postavena v novorománském slohu s maurskými prvky vídeňským architektem Maxem Fleischerem roku 1892. Během 2. světové války sloužila jako skladiště. Po válce byla do 1973 využívána opět k bohoslužebným účelům a pak opuštěna a chátrala. Velká rekonstrukce poté trvala do 2022 a dnes je z ní perla Plzně.

Plzeň.

Světoznámý architekt Adolf Loos

Pokud holdujete poněkud vyšší kultuře, než je rocková muzika, jistě víte, že v podobě osmi bytů zanechal ve městě svůj otisk světoznámý architekt Adolf Loos. Důraz na přírodní materiály nejvyšší kvality a odmítání zbytečné zdobnosti dělají z jeho architektonických děl nadčasové skvosty. V Plzni se zachovaly byty, které Adolf Loos vytvořil ve 30. letech 20. století pro bohaté rodiny z židovské komunity. "Jeho návrhy se staly zcela nadčasovými díky důmyslnému členění interiérů nebo umístění vestavěných nábytkových stěn s atypickými úložnými prostory," říká Anna Gaierová, která má projekt Adolf Loos Plzeň na starosti.

Přístupné jsou tři prohlídkové trasy. První zavede do bytů manželů Voglových a Krausových. V bytě lékaře Josefa Vogla se zachovala jídelna s obývacím pokojem, kde Loos použil typickou kombinaci mramorového obložení a krbu z režného zdiva. Dalším pro Loose charakteristickým prvkem jsou dvě protilehlé zrcadlové stěny, které v daleko větší míře najdeme i v bytě Krausových.

Adolf Loos Plzeň.

Druhá trasa představuje Brummelův dům, který Loos přeměnil jak zvenku, tak zevnitř. Z fasády odstranil veškeré zdobné prvky a změnil ráz budovy vystavěné ve stylu romantického historismu. Interiér domu je nejzachovalejší ze všech plzeňských realizací a je tak bezesporu nejvzácnější památkou Loosovy tvorby v Plzni. "Brummelův dům se vrátil do vlastnictví rodiny původních majitelů, kteří jej pečlivě navrací do jeho původní podoby za pomoci originálního mobiliáře, jako je například Loosovo ikonické křeslo knieschwimmer v obývacím pokoji s impozantním betonovým krbem v renesančním stylu," popisuje Anna Gaierová.

Adolf Loos Plzeň.

Třetí prohlídková trasa vede do rezidence rodiny Oskara Semlera na Klatovské třídě 110. Na Klatovské třídě 19 se pak nachází ještě dům Oskarova bratra Huga Semlera, kde Loos navrhl osově symetrický hudební salon obložený pozoruhodným mramorem fantastico. Tato budova se za druhé světové války stala dějištěm významné historické události. Poté, co byt opustila rodina Semlerových, usídlilo se v domě velitelství wehrmachtu. V roce 1945 byla přímo v interiéru dle Loosova návrhu podepsána kapitulace německé posádky. Při tom došlo k dramatickému incidentu, kdy se německý generál Georg von Majewski okamžitě po podpisu kapitulačních listin před přítomnými americkými vojáky, svým štábem a manželkou Elisabeth zastřelil.

Adolf Loos Plzeň.

Slavnosti Svobody

Na osvobození americkou armádou jsou Plzeňané velice hrdí. Každoročně pořádají Slavnosti Svobody, na které zvou veterány, jež se zúčastnili bojů v západních Čechách. Bohužel už všichni odešli na věčnost anebo se tam rychle chystají, a tak je už zastupují jejich potomci.

Latošní termín konce 2. světové války jsme již promeškali, ale příští rok na začátku května se můžeme do Plzně podívat a vazdát čest generálu Pattonovi a jeho mužům.

Plzeň, Slavnosti svobody.

Industry open

Plzeňsko i samotné město Plzeň má průmyslové srdse. Bije v uhelnách dolech, pivovarech, škodovce i na železničním nádraží. V rámci letního festivalu Industry open si můžete užít historické vlaky v rámci Bezdružického parního léta, svézt se historickým autobusem po stopách uhlí a železa, prohlédnout výstavu trabantů a nehlédnout do čističky i vodárny.

Plzeň.

Pivovar Plzeňský Prazdroj babízí prohlídku bednárny a ikonické vodárenské věže, která je nedílnou součástí plzeňského panoramatu. Prazdroj je jedním z posledních míst v Evropě, kde se zachovává tradiční bednářské řemeslo. Prazdrojští bednáři vyrábějí sudy původním náročným postupem, který není zaznamenán v žádné učebnici.

Plzeňské pivo.

Plzeňské highlights jsou náměstí, kostel, pivovary a naučné parky. Projděte je spolu s námi: Na náměstí Republiky chrlí vodu moderní kašny Chrtice, Velbloud a Anděl, které jsou inspirovány postavami na městském znaku. Nad nimi ční nejvyšší kostelní věž v Česku katedrály svatého Bartoloměje v gotickém slohu. Loosovy interiéry městských bytů jsou abecedou funkcionalistické architektury. Zoologická a botanická zahrada ukazuje důležitá zvířata na planetě a vedlejší Dinopark poučuje o vymřelých dinosaurech. Velká židovská synagoga v honosném maurském stylu je opravená a září novotou v sadech Pětatřicátníků. Bývalá vozovna Depo 2015 slouží kutilům, umělcům a trhům. Město se hlásí k loutkáři Josefu Skupovi, který stvořil Spejbla a Hurvínka. Co a jak funguje si ověříme ve vědeckém parku Techmania. Odkaz prvního českého dramatika a spoluautora české hymny opečovává divadlo Josefa Kajetána Tyla. Minout nelze ikonický pivovar Prazdroj

Pět plzeňských řek

Plzeň je známá jako začátek řeky Berounky. Ta nemá žádný pramen a vzniká ve městě soutokem čtyř řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. Všechny jsou splavné pro vodáky. Populární je především Beorunka, ale oblíbená je i Mže. Na začátku podzimu se splouvá Úhlava, protože vodáci tam na jeden víkend vypouštějí přehradu Nýrsko a divoká řeka je tak vhpodná ke splutí.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ovládni vítr, pokoř vlny – objev wing

Ovládni vítr, pokoř vlny – objev wing

OUTDOOR V KOSTCE Na vodní hladině to vře. Slunce pálí, vítr sviští kolem a z vody se s šuměním vynořuje jezdec, který jako by se vznášel nad hladinou. Není to windsurfing. Není to kitesurfing.... celý článek

Cestování s dětmi v létě: Zážitkové pobyty u moře

Kde se natáčela komedie Jak dostat tatínka do polepšovny?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Luxusní plovoucí hotel a zároveň výletní loď Elbe Princesse byla postavena na pravidelné plavby Praha - Berlín a někdy dopluje až do Hamburku. Je to největší loď, která pluje na českých vodách.
Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi není jen ten splašený kůň, který sjíždí šílené traily a činné sopky. Je to taky táta od rodiny. Už mnoho let se vrací do rakouské oblasti Salzkammergut, kde si od
Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

CLIMBING GUIDE Vysoké Tatry nenabízejí dlouhé lezení alpských rozměrů. Jednou z čestných výjimek je Pyšný štít. Samotný dvojvrchol Pyšného a Malého Pyšného štítu je ve stínu vedlejšího Lomnického štítu, ale výstupy ze všech
Skalní lezení v Davli

Skalní lezení v Davli

AKTUALIZACE Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.
Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Hluboko v italských Alpách, obklopené horským tichem a dechberoucí přírodou, leží Livigno. Známé také jako Malý Tibet nabízí více než 1500 km značených turistických tras, které vedou od poklidných pastvin přes lesní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 5.-27.7. Silniční cyklistika 5.7.
Afrika nekouše - diashow Praha, Trmalova vila Přednáší Miluše Hendriksen 10.7. 16:00
Přejezd republiky Šatov 11.-13.7. Koloběžky 11.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 12.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 12.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 12.7.
Vajgarská saň - dračí lodě Jindřichův Hradec, Vajgar 12.7.
Řinčobraní - historický šerm Krašov 12.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Zažít pravé Japonsko - workshop Praha, Trmalova vila Přednáší Hisako Yokoyama 17.7. 16:00

Diskuse

Končím Ja, 10.7.2025 6:43, 265 příspěvků
Končím Definice horolezce a horolezectví, 10.7.2025 3:25, 265 příspěvků
Končím Cyklista, 9.7.2025 22:44, 265 příspěvků
Končím Cyklista, 9.7.2025 22:42, 265 příspěvků
Končím - klidjně si jdi Moutaineer, 9.7.2025 22:13, 265 příspěvků
Končím Pavka, 9.7.2025 22:04, 265 příspěvků
PAVKA dobrý vtip!!! V tri... Moutaineer, 9.7.2025 21:17, 265 příspěvků
WTF H, 9.7.2025 19:34, 265 příspěvků
PAVKA dobrý vtip!!! V tri... další lezec, 9.7.2025 18:48, 265 příspěvků
PAVKA dobrý vtip!!! V tri... Mountaineer, 9.7.2025 18:08, 265 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36
Pillerseetal Horydoly , 4.7.2025 22:24
Pro zvědavce: Kino Alm, k... Horydoly Open, 4.7.2025 12:04
Třídenní trek přes Piller... Horydoly Open, 4.7.2025 12:01
Pytloun Harrachov Horydoly , 4.7.2025 11:49
Pillerseetal LavillThopy LavillThopy, 3.7.2025 19:58
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 3.7.2025 0:31