Do Normy sněžnice s sebou

Do Normy sněžnice s sebou
SDÍLEJ:

Pětidílný seriál o možnostech lyžování ve francouzském středisku La Norma pokračuje čtvrtým dílem, který popisuje možnosti, co dělat, když vás přestanou bavit sjezdovky. Vezměte sněžnice a vyražte na túru, přepněte skialpové lyže na stoupání, anebo si udělejte pěší výlet do opuštěných pevností.

Jak na to

Ceny

Pár nových sněžnic stojí tři až sedm tisíc korun, v Česku se dají půjčit za 50 korun na den, za celodenní výlet s instruktorem zaplatí každý sedm set korun (v ceně je vybavení).

Doprava do údolí

Mezi středisky v údolí Maurienne se nejlépe přejíždí osobním autem. Veřejné autobusy sice jezdí, ale vyhovují především místním lidem. Z Normy je potřeba sjet dolů do Modane a tam dlouho (i několik hodin) čekat na spoj do dalšího střediska.

Ceny autobusové dopravy jsou na české poměry vysoké. Čtyřčlenná rodina zaplatí za výlet ze střediska do střediska okolo dvou tisíc korun. Jízdné se dá o čtvrtinu srazit koupí zpáteční jízdenky přímo u řidiče.

Nejlevnější možnost, jak se podívat po okolních kopcích, poskytuje infocentrum. Několikrát za týden vypravuje zvláštní autobusy do Auissous, Valfréjus a Orelle po pěti euro za zpáteční jízdenku.

La Norma - kompletní manuál

1. díl: Fotogalerie

2. díl: Freeride

3. díl: Sjezdovky

Údolí Mauriene a zvláště jeho horní část zvaná Haute Maurienne je doslova posetá lyžařskými areály. Maurienské turistické sdružení jich eviduje dvaadvacet. Ve většině z nich jsou vyznačené stezky speciálně pro sněžnice (raquettes).

Tady ve Francii totiž sněžnice plní stejnou funkci jako v Česku běžky. Slouží především jako prostředek na výlety zasněženou krajinou. Chodí se na nich náročné túry neprobádaným terénem i krátké vycházky, když se horní stanice lanovek vyloupnou z mraků.

V La Normě vedou všechny značené cesty v lesním pásmu, a tak jsou turisté chráněni před největšími poryvy větru a nehrozí jim velké nebezpečí lavin. Lyžařům nedoporučujeme po dobře vyšlapaných stezkách jezdit, protože vedou úzkými lesními svážnicemi s prudkými zatáčkami, kde může být i nejširší plužení bezmocné.

Túry podle počasí

Jestli jste na sněžnicích nikdy nestáli, jistě vám přijde vhod krátký okruh F pod vlekem pro začátečníky Avenieres. Je trochu stranou hlavního lyžařského ruchu, a tak nemusíte mít obavy z posměchu ostatních. (Ten tady stejně nepřichází na rozdíl od českých sjezdovek příliš v úvahu, protože každý ví, že jednou se začít musí.)

Ač chůze vypadá zprvu neohrabaně, stačí si zvyknout na širší a delší krok a za půl hodiny budete vědět, jak na to. Do větších kopců si vezměte s sebou sjezdové hůlky, na krátké procházky po urolbované trase nejsou nutné.

Za špatného počasí zůstaňte dole v Normě a vydejte se doleva do lesů pod sjezdovkou Svatá Anna. Tam můžete absolvovat dvouhodinovou túru C.

Nad sjezdovkou Svatá Anna můžete vystoupat k další lanovce Svatý Josef a projít se po zasněžených pastvinách i v hlubokém lese v okolí restaurace Repose a moderní kapličky Svaté Anny. Jsou zde vyznačené dva okruhy A a B. S výstupem a sestupem do Normy je to zdejší nejhezčí celodenní túra. Dá se zkrátit pomocí lanovky Repose.

Podél lanovek Repose a Melezet se klikatí cesty D a E. V čerstvém sněhu je po nich příjemnější cesta dolů, po ušlapaném cestě se jde lépe nahoru.

Skialpové lyže

Milovníci skitouringu nemají v Normě na růžích ustláno. Přímo na vršek, který se nabízí a jmenuje se stejně jako celé středisko La Norma, se nesmí. Místní obdoba Horské služby, která si říká Ski patrol, zakazuje vstup na 2917 m vysoký vrchol. Poukazuje přitom na nebezpečí utržení laviny, která by mohla dojet až na sjezdovky Norma I a Norma II.

S horolezeckým vybavením a zkušenostmi se dá s lyžemi dojít na okolní Belle Plinier (3076) a především na Ag. de Scolette (3508). Obě jsou to ovšem náročné celodenní túry. Ani sjezdy z nich nejsou žádnou procházkou růžovým sadem. Pípák, lopata, sonda a sehrané družstvo jsou základními podmínkami k pokusům o dobytí těchto vrcholů.

Pevnosti pro pěšáky

Trasy pro sněžnice jsou vyznačené i na úbočích kopců nad městy v údolí Haute Maurienne. Nejznámější je dvacetikilometrová túra, která seznamuje návštěvníky s opevněním postaveným během sporů, komu bude patřit Savojsko. Zda Itálii nebo Francii. V 19. století, kdy už patřilo Francii, bylo vyztuženo několika mohutnými pevnostmi a mezi dvěma světovými válkami zde bylo vybudován obranný val Maginotovy linie. Jeho bunkry a betonové sruby se podobají těm, které potkáváme v českém pohraničí.

Stezka pro sněžnice vede od staré kamenné pevnosti v Aussois k přebudované pevnosti nad Modane, kde kámen střídá mohutný železobeton, až k betonovým srubům vysoko v horách.

Pevnosti nejsou oficiálně přístupné, ale zvláště ta nad Modane stojí za návštěvu. Dá se sem dostat z centra města i bez sněžnic, protože cesta bývá prošlapaná. Prosmýkneme se mřížovanými vraty, opatrně přejdeme děravý most nad pevnostním příkopem a můžeme se podívat otvory pro střelbu z velkorážných kanónů. Výhled je to velkolepý a dělostřelci odtud ovládali celé údolí.

Obyvatelům městeček pod nimi to ovšem nepomohlo, protože koncem druhé světové války byli vybombardováni. Z Modane nezbyl kámen na kameni a dokonce i kostel musel být postaven úplně od základů nový.

Muzea a expozice

Jestli už vás nebaví ani pěší turistika, zkuste navštívit některé z malých muzeí v městečkách v údolí Maurienne. Ve Val Cenis uvidíte historii regionu, v Modane budování pevnosti Saint Gobain, ve Valfréjus stavbu prvního tunelu pod Alpami, v Sain Jean výrobu proslulých nožů Opinel a méně známého likéru Mont Corbier a v Aussois pevnost z 19. století.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kurská kosa v Baltském moři

Kurská kosa v Baltském moři

Úzký pruh písečné země odděluje Kurský záliv od Baltského moře. Jižní polovina patří Rusům a severní část Litevcům.... celý článek

Co jsou to pivní židle?

Parníkem z Prahy na Slapy

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48