Do Normy sněžnice s sebou

Do Normy sněžnice s sebou
SDÍLEJ:

Pětidílný seriál o možnostech lyžování ve francouzském středisku La Norma pokračuje čtvrtým dílem, který popisuje možnosti, co dělat, když vás přestanou bavit sjezdovky. Vezměte sněžnice a vyražte na túru, přepněte skialpové lyže na stoupání, anebo si udělejte pěší výlet do opuštěných pevností.

Jak na to

Ceny

Pár nových sněžnic stojí tři až sedm tisíc korun, v Česku se dají půjčit za 50 korun na den, za celodenní výlet s instruktorem zaplatí každý sedm set korun (v ceně je vybavení).

Doprava do údolí

Mezi středisky v údolí Maurienne se nejlépe přejíždí osobním autem. Veřejné autobusy sice jezdí, ale vyhovují především místním lidem. Z Normy je potřeba sjet dolů do Modane a tam dlouho (i několik hodin) čekat na spoj do dalšího střediska.

Ceny autobusové dopravy jsou na české poměry vysoké. Čtyřčlenná rodina zaplatí za výlet ze střediska do střediska okolo dvou tisíc korun. Jízdné se dá o čtvrtinu srazit koupí zpáteční jízdenky přímo u řidiče.

Nejlevnější možnost, jak se podívat po okolních kopcích, poskytuje infocentrum. Několikrát za týden vypravuje zvláštní autobusy do Auissous, Valfréjus a Orelle po pěti euro za zpáteční jízdenku.

La Norma - kompletní manuál

1. díl: Fotogalerie

2. díl: Freeride

3. díl: Sjezdovky

Údolí Mauriene a zvláště jeho horní část zvaná Haute Maurienne je doslova posetá lyžařskými areály. Maurienské turistické sdružení jich eviduje dvaadvacet. Ve většině z nich jsou vyznačené stezky speciálně pro sněžnice (raquettes).

Tady ve Francii totiž sněžnice plní stejnou funkci jako v Česku běžky. Slouží především jako prostředek na výlety zasněženou krajinou. Chodí se na nich náročné túry neprobádaným terénem i krátké vycházky, když se horní stanice lanovek vyloupnou z mraků.

V La Normě vedou všechny značené cesty v lesním pásmu, a tak jsou turisté chráněni před největšími poryvy větru a nehrozí jim velké nebezpečí lavin. Lyžařům nedoporučujeme po dobře vyšlapaných stezkách jezdit, protože vedou úzkými lesními svážnicemi s prudkými zatáčkami, kde může být i nejširší plužení bezmocné.

Túry podle počasí

Jestli jste na sněžnicích nikdy nestáli, jistě vám přijde vhod krátký okruh F pod vlekem pro začátečníky Avenieres. Je trochu stranou hlavního lyžařského ruchu, a tak nemusíte mít obavy z posměchu ostatních. (Ten tady stejně nepřichází na rozdíl od českých sjezdovek příliš v úvahu, protože každý ví, že jednou se začít musí.)

Ač chůze vypadá zprvu neohrabaně, stačí si zvyknout na širší a delší krok a za půl hodiny budete vědět, jak na to. Do větších kopců si vezměte s sebou sjezdové hůlky, na krátké procházky po urolbované trase nejsou nutné.

Za špatného počasí zůstaňte dole v Normě a vydejte se doleva do lesů pod sjezdovkou Svatá Anna. Tam můžete absolvovat dvouhodinovou túru C.

Nad sjezdovkou Svatá Anna můžete vystoupat k další lanovce Svatý Josef a projít se po zasněžených pastvinách i v hlubokém lese v okolí restaurace Repose a moderní kapličky Svaté Anny. Jsou zde vyznačené dva okruhy A a B. S výstupem a sestupem do Normy je to zdejší nejhezčí celodenní túra. Dá se zkrátit pomocí lanovky Repose.

Podél lanovek Repose a Melezet se klikatí cesty D a E. V čerstvém sněhu je po nich příjemnější cesta dolů, po ušlapaném cestě se jde lépe nahoru.

Skialpové lyže

Milovníci skitouringu nemají v Normě na růžích ustláno. Přímo na vršek, který se nabízí a jmenuje se stejně jako celé středisko La Norma, se nesmí. Místní obdoba Horské služby, která si říká Ski patrol, zakazuje vstup na 2917 m vysoký vrchol. Poukazuje přitom na nebezpečí utržení laviny, která by mohla dojet až na sjezdovky Norma I a Norma II.

S horolezeckým vybavením a zkušenostmi se dá s lyžemi dojít na okolní Belle Plinier (3076) a především na Ag. de Scolette (3508). Obě jsou to ovšem náročné celodenní túry. Ani sjezdy z nich nejsou žádnou procházkou růžovým sadem. Pípák, lopata, sonda a sehrané družstvo jsou základními podmínkami k pokusům o dobytí těchto vrcholů.

Pevnosti pro pěšáky

Trasy pro sněžnice jsou vyznačené i na úbočích kopců nad městy v údolí Haute Maurienne. Nejznámější je dvacetikilometrová túra, která seznamuje návštěvníky s opevněním postaveným během sporů, komu bude patřit Savojsko. Zda Itálii nebo Francii. V 19. století, kdy už patřilo Francii, bylo vyztuženo několika mohutnými pevnostmi a mezi dvěma světovými válkami zde bylo vybudován obranný val Maginotovy linie. Jeho bunkry a betonové sruby se podobají těm, které potkáváme v českém pohraničí.

Stezka pro sněžnice vede od staré kamenné pevnosti v Aussois k přebudované pevnosti nad Modane, kde kámen střídá mohutný železobeton, až k betonovým srubům vysoko v horách.

Pevnosti nejsou oficiálně přístupné, ale zvláště ta nad Modane stojí za návštěvu. Dá se sem dostat z centra města i bez sněžnic, protože cesta bývá prošlapaná. Prosmýkneme se mřížovanými vraty, opatrně přejdeme děravý most nad pevnostním příkopem a můžeme se podívat otvory pro střelbu z velkorážných kanónů. Výhled je to velkolepý a dělostřelci odtud ovládali celé údolí.

Obyvatelům městeček pod nimi to ovšem nepomohlo, protože koncem druhé světové války byli vybombardováni. Z Modane nezbyl kámen na kameni a dokonce i kostel musel být postaven úplně od základů nový.

Muzea a expozice

Jestli už vás nebaví ani pěší turistika, zkuste navštívit některé z malých muzeí v městečkách v údolí Maurienne. Ve Val Cenis uvidíte historii regionu, v Modane budování pevnosti Saint Gobain, ve Valfréjus stavbu prvního tunelu pod Alpami, v Sain Jean výrobu proslulých nožů Opinel a méně známého likéru Mont Corbier a v Aussois pevnost z 19. století.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

HŘENSKÁ KAMENICE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

GO a Regiontour, veletrhy cestovního ruchu v Brně

Český skialpinista zahynul pod rakouskou lavinou na Ankogelu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vyrážíte brázdit svahy? Úraz už vás nezaskočí

Vyrážíte brázdit svahy? Úraz už vás nezaskočí

Pomalu ale jistě se za okny objevují první náznaky blížící se zimy. Už oprašujete lyžáky, voskujete skluznici svých sněžných vozítek, nebo se oblékáte na pořádnou bobovačku. Avšak i v těchto idylických chvilkách
Na sněžnicích pod Langkofel

Na sněžnicích pod Langkofel

AKTUALIZACE Přírodní park Schlern v Dolomitech je jako stvořený pro všemožné zimní dobrodružné výpravy. Vedle klasického lyžování a horolezectví jsou tu velmi populární túry na sněžnicích.
Prášilské jezero na Šumavě

Prášilské jezero na Šumavě

Prášilské jezero / Stubenbacher See se rozlévá v úctyhodné výšce 1080 metrů nad mořem. Čtyřhektarová hladina pod sebou ukrývá patnáctimetrovou hlubinu. Bývá označováno za nejkrásnější vodní plochu na Šumavě. Čertovo jezero je
Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

HŘENSKÁ KAMENICE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Jizerská 50: Závod plný příběhů

Jizerská 50: Závod plný příběhů

KNIHY POD STROMEČEK Knížka pod vánočním stromkem je obvyklý dárek. Nechte se inspirovat minirecenzemi na poslední chvíli. Ještě je čas zajít do knihkupectví a koupit vybrané publikace. Vybíráme z knih, které vyšly letos

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 12.-20.1. 12.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 16.-19.1. 16.1.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 17.-20.1. 17.1.
Spacák Rallye - koloběžky Praha 19.-20.1. 19.1.
Winter Trophy - cyklomaraton Stupava 19.-20.1. 19.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 19.-27.1. 19.1.
Zlatá lyže Nové Město na Moravě Běžky 19.1.
Nostalgický vlak - metro a motorák Praha, Hlavní nádraží 19.1.
11-Städte-Tour Rakousko, Weissensee 22.1.-2.2. Rychlobruslení 21.1.
Inferno - sjezd Švýcarsko, Mürren 23.-26.1. 23.1.

Diskuse

Klid jeho duši Karel N., 16.1.2019 8:56, 1 příspěvek
Nejlepší místa na freerid... Horydoly , 15.1.2019 21:49, 19 příspěvků
Spodni pradlo Skiák, 15.1.2019 21:38, 4 příspěvky
Snowboardová škola Skiák, 15.1.2019 21:36, 3 příspěvky
Snowboardová škola Michal, 15.1.2019 17:54, 3 příspěvky
Nejlepší místa na freerid... Petr, 15.1.2019 17:48, 19 příspěvků
Spodni pradlo Petr, 15.1.2019 14:02, 4 příspěvky
Nosič na lyže Toman, 15.1.2019 13:28, 20 příspěvků
Bez přilby? Jirka, 15.1.2019 10:38, 1 příspěvek
Střešní box Jan Malý, 14.1.2019 17:29, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyhlášení výsledků noviná... Horydoly , 17.1.2019 2:12
Re: Kalendář akcí Kuba Turek, 15.1.2019 22:08
Kalendář akcí Horydoly , 15.1.2019 22:06
Cyklistické závody 2019 Horydoly , 14.1.2019 0:40
Re: Slatiňany: Čína Horydoly , 14.1.2019 0:25
Go a Regiontour 2019 Horydoly , 13.1.2019 23:45
LH24 Horydoly , 13.1.2019 22:57
Re: Střední Čechy turisti... Horydoly , 13.1.2019 19:51