Do Normy sněžnice s sebou

Do Normy sněžnice s sebou
SDÍLEJ:

Pětidílný seriál o možnostech lyžování ve francouzském středisku La Norma pokračuje čtvrtým dílem, který popisuje možnosti, co dělat, když vás přestanou bavit sjezdovky. Vezměte sněžnice a vyražte na túru, přepněte skialpové lyže na stoupání, anebo si udělejte pěší výlet do opuštěných pevností.

Jak na to

Ceny

Pár nových sněžnic stojí tři až sedm tisíc korun, v Česku se dají půjčit za 50 korun na den, za celodenní výlet s instruktorem zaplatí každý sedm set korun (v ceně je vybavení).

Doprava do údolí

Mezi středisky v údolí Maurienne se nejlépe přejíždí osobním autem. Veřejné autobusy sice jezdí, ale vyhovují především místním lidem. Z Normy je potřeba sjet dolů do Modane a tam dlouho (i několik hodin) čekat na spoj do dalšího střediska.

Ceny autobusové dopravy jsou na české poměry vysoké. Čtyřčlenná rodina zaplatí za výlet ze střediska do střediska okolo dvou tisíc korun. Jízdné se dá o čtvrtinu srazit koupí zpáteční jízdenky přímo u řidiče.

Nejlevnější možnost, jak se podívat po okolních kopcích, poskytuje infocentrum. Několikrát za týden vypravuje zvláštní autobusy do Auissous, Valfréjus a Orelle po pěti euro za zpáteční jízdenku.

La Norma - kompletní manuál

1. díl: Fotogalerie

2. díl: Freeride

3. díl: Sjezdovky

Údolí Mauriene a zvláště jeho horní část zvaná Haute Maurienne je doslova posetá lyžařskými areály. Maurienské turistické sdružení jich eviduje dvaadvacet. Ve většině z nich jsou vyznačené stezky speciálně pro sněžnice (raquettes).

Tady ve Francii totiž sněžnice plní stejnou funkci jako v Česku běžky. Slouží především jako prostředek na výlety zasněženou krajinou. Chodí se na nich náročné túry neprobádaným terénem i krátké vycházky, když se horní stanice lanovek vyloupnou z mraků.

V La Normě vedou všechny značené cesty v lesním pásmu, a tak jsou turisté chráněni před největšími poryvy větru a nehrozí jim velké nebezpečí lavin. Lyžařům nedoporučujeme po dobře vyšlapaných stezkách jezdit, protože vedou úzkými lesními svážnicemi s prudkými zatáčkami, kde může být i nejširší plužení bezmocné.

Túry podle počasí

Jestli jste na sněžnicích nikdy nestáli, jistě vám přijde vhod krátký okruh F pod vlekem pro začátečníky Avenieres. Je trochu stranou hlavního lyžařského ruchu, a tak nemusíte mít obavy z posměchu ostatních. (Ten tady stejně nepřichází na rozdíl od českých sjezdovek příliš v úvahu, protože každý ví, že jednou se začít musí.)

Ač chůze vypadá zprvu neohrabaně, stačí si zvyknout na širší a delší krok a za půl hodiny budete vědět, jak na to. Do větších kopců si vezměte s sebou sjezdové hůlky, na krátké procházky po urolbované trase nejsou nutné.

Za špatného počasí zůstaňte dole v Normě a vydejte se doleva do lesů pod sjezdovkou Svatá Anna. Tam můžete absolvovat dvouhodinovou túru C.

Nad sjezdovkou Svatá Anna můžete vystoupat k další lanovce Svatý Josef a projít se po zasněžených pastvinách i v hlubokém lese v okolí restaurace Repose a moderní kapličky Svaté Anny. Jsou zde vyznačené dva okruhy A a B. S výstupem a sestupem do Normy je to zdejší nejhezčí celodenní túra. Dá se zkrátit pomocí lanovky Repose.

Podél lanovek Repose a Melezet se klikatí cesty D a E. V čerstvém sněhu je po nich příjemnější cesta dolů, po ušlapaném cestě se jde lépe nahoru.

Skialpové lyže

Milovníci skitouringu nemají v Normě na růžích ustláno. Přímo na vršek, který se nabízí a jmenuje se stejně jako celé středisko La Norma, se nesmí. Místní obdoba Horské služby, která si říká Ski patrol, zakazuje vstup na 2917 m vysoký vrchol. Poukazuje přitom na nebezpečí utržení laviny, která by mohla dojet až na sjezdovky Norma I a Norma II.

S horolezeckým vybavením a zkušenostmi se dá s lyžemi dojít na okolní Belle Plinier (3076) a především na Ag. de Scolette (3508). Obě jsou to ovšem náročné celodenní túry. Ani sjezdy z nich nejsou žádnou procházkou růžovým sadem. Pípák, lopata, sonda a sehrané družstvo jsou základními podmínkami k pokusům o dobytí těchto vrcholů.

Pevnosti pro pěšáky

Trasy pro sněžnice jsou vyznačené i na úbočích kopců nad městy v údolí Haute Maurienne. Nejznámější je dvacetikilometrová túra, která seznamuje návštěvníky s opevněním postaveným během sporů, komu bude patřit Savojsko. Zda Itálii nebo Francii. V 19. století, kdy už patřilo Francii, bylo vyztuženo několika mohutnými pevnostmi a mezi dvěma světovými válkami zde bylo vybudován obranný val Maginotovy linie. Jeho bunkry a betonové sruby se podobají těm, které potkáváme v českém pohraničí.

Stezka pro sněžnice vede od staré kamenné pevnosti v Aussois k přebudované pevnosti nad Modane, kde kámen střídá mohutný železobeton, až k betonovým srubům vysoko v horách.

Pevnosti nejsou oficiálně přístupné, ale zvláště ta nad Modane stojí za návštěvu. Dá se sem dostat z centra města i bez sněžnic, protože cesta bývá prošlapaná. Prosmýkneme se mřížovanými vraty, opatrně přejdeme děravý most nad pevnostním příkopem a můžeme se podívat otvory pro střelbu z velkorážných kanónů. Výhled je to velkolepý a dělostřelci odtud ovládali celé údolí.

Obyvatelům městeček pod nimi to ovšem nepomohlo, protože koncem druhé světové války byli vybombardováni. Z Modane nezbyl kámen na kameni a dokonce i kostel musel být postaven úplně od základů nový.

Muzea a expozice

Jestli už vás nebaví ani pěší turistika, zkuste navštívit některé z malých muzeí v městečkách v údolí Maurienne. Ve Val Cenis uvidíte historii regionu, v Modane budování pevnosti Saint Gobain, ve Valfréjus stavbu prvního tunelu pod Alpami, v Sain Jean výrobu proslulých nožů Opinel a méně známého likéru Mont Corbier a v Aussois pevnost z 19. století.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonošský survival aneb jak se stát mistrem republiky

Krkonošský survival aneb jak se stát mistrem republiky

Nemám rád tréninky, nemám rád běhání. Miluju adrenalin a testování svých limitů. Proto jsem tady, na startu Krkonošského survivalu. Za poslední tři měsíce jsem běžel pouze několikrát na autobus. Dvacetihodinový závod... celý článek

Ředitelem CzechTourism se stal Jan Herget

20 tipů na zimní lezení u Zeleného plesa

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

České hory aktuálně 2018/2019

České hory aktuálně 2018/2019

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Skialpové lyže v mém životě

Skialpové lyže v mém životě

AKTUALIZACE Skialpová sága pokračuje. Věnuji tichou vzpomínku deseti párům lyží, které se mnou prožily 27 let na skialpinistických túrách. První skialpové radosti jsem si užil v roce 1992. Tehdy se mi
Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Letiště Most slouží především amatérským sportovcům. Startují odtud ultralehká letadla, malá soukromá letadélka, větroně a hodně se tady skáče padákem. Parašutismus je zde provozován také komerčně v tandemu.
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

NÁRODNÍ PARK Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Hledání jara Praha, Toulcův dvůr Vycházka 21.3. 16:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 21.-23.3. Skialpinismus 21.3.
Nanga Parbat - premiéra filmu Praha, Kayak BeachBar 21.3. 19:00
Zanzibar a Tanzánie - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Pavel Chlum a Petr Kvarda 21.3. 18:00
Balaton Supermarathon Maďarsko, Badacsonytomaj Běh 21.-24.3. 21.3.
Írán - diashow Košice, Úsmev Přednáší Whisky 21.3. 19:00
Sibiř - diashow Praha, Vnitroblock 21.3. 19:45
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Soví noc - vycházka Nebužely, nádraží 22.3. 17:50

Diskuse

imunita Martina, 22.3.2019 11:07, 15 příspěvků
Masakrózní Skiák, 21.3.2019 17:32, 1 příspěvek
Koloběžka Lenka, 21.3.2019 9:40, 11 příspěvků
Snad jo Skiák, 20.3.2019 19:16, 2 příspěvky
Czech Tourism PK, 20.3.2019 18:07, 2 příspěvky
Průdušky Jarka, 20.3.2019 17:36, 7 příspěvků
Koloběžka Podrobnosti, 20.3.2019 13:18, 11 příspěvků
Koloběžka Karel, 20.3.2019 11:10, 11 příspěvků
Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Léto 2019: Lesnická praco... Horydoly , 20.3.2019 22:48
Přivítejte jaro ve Středo... Horydoly , 20.3.2019 22:38
Ekologie Horydoly , 20.3.2019 22:33
Na Šumavě odstartoval dru... Horydoly , 20.3.2019 9:22
Průměrný Čech na dovolené? Horydoly , 20.3.2019 9:15
Handbike Horydoly , 20.3.2019 9:11
Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21