Do Normy sněžnice s sebou

Do Normy sněžnice s sebou
SDÍLEJ:

Pětidílný seriál o možnostech lyžování ve francouzském středisku La Norma pokračuje čtvrtým dílem, který popisuje možnosti, co dělat, když vás přestanou bavit sjezdovky. Vezměte sněžnice a vyražte na túru, přepněte skialpové lyže na stoupání, anebo si udělejte pěší výlet do opuštěných pevností.

Jak na to

Ceny

Pár nových sněžnic stojí tři až sedm tisíc korun, v Česku se dají půjčit za 50 korun na den, za celodenní výlet s instruktorem zaplatí každý sedm set korun (v ceně je vybavení).

Doprava do údolí

Mezi středisky v údolí Maurienne se nejlépe přejíždí osobním autem. Veřejné autobusy sice jezdí, ale vyhovují především místním lidem. Z Normy je potřeba sjet dolů do Modane a tam dlouho (i několik hodin) čekat na spoj do dalšího střediska.

Ceny autobusové dopravy jsou na české poměry vysoké. Čtyřčlenná rodina zaplatí za výlet ze střediska do střediska okolo dvou tisíc korun. Jízdné se dá o čtvrtinu srazit koupí zpáteční jízdenky přímo u řidiče.

Nejlevnější možnost, jak se podívat po okolních kopcích, poskytuje infocentrum. Několikrát za týden vypravuje zvláštní autobusy do Auissous, Valfréjus a Orelle po pěti euro za zpáteční jízdenku.

La Norma - kompletní manuál

1. díl: Fotogalerie

2. díl: Freeride

3. díl: Sjezdovky

Údolí Mauriene a zvláště jeho horní část zvaná Haute Maurienne je doslova posetá lyžařskými areály. Maurienské turistické sdružení jich eviduje dvaadvacet. Ve většině z nich jsou vyznačené stezky speciálně pro sněžnice (raquettes).

Tady ve Francii totiž sněžnice plní stejnou funkci jako v Česku běžky. Slouží především jako prostředek na výlety zasněženou krajinou. Chodí se na nich náročné túry neprobádaným terénem i krátké vycházky, když se horní stanice lanovek vyloupnou z mraků.

V La Normě vedou všechny značené cesty v lesním pásmu, a tak jsou turisté chráněni před největšími poryvy větru a nehrozí jim velké nebezpečí lavin. Lyžařům nedoporučujeme po dobře vyšlapaných stezkách jezdit, protože vedou úzkými lesními svážnicemi s prudkými zatáčkami, kde může být i nejširší plužení bezmocné.

Túry podle počasí

Jestli jste na sněžnicích nikdy nestáli, jistě vám přijde vhod krátký okruh F pod vlekem pro začátečníky Avenieres. Je trochu stranou hlavního lyžařského ruchu, a tak nemusíte mít obavy z posměchu ostatních. (Ten tady stejně nepřichází na rozdíl od českých sjezdovek příliš v úvahu, protože každý ví, že jednou se začít musí.)

Ač chůze vypadá zprvu neohrabaně, stačí si zvyknout na širší a delší krok a za půl hodiny budete vědět, jak na to. Do větších kopců si vezměte s sebou sjezdové hůlky, na krátké procházky po urolbované trase nejsou nutné.

Za špatného počasí zůstaňte dole v Normě a vydejte se doleva do lesů pod sjezdovkou Svatá Anna. Tam můžete absolvovat dvouhodinovou túru C.

Nad sjezdovkou Svatá Anna můžete vystoupat k další lanovce Svatý Josef a projít se po zasněžených pastvinách i v hlubokém lese v okolí restaurace Repose a moderní kapličky Svaté Anny. Jsou zde vyznačené dva okruhy A a B. S výstupem a sestupem do Normy je to zdejší nejhezčí celodenní túra. Dá se zkrátit pomocí lanovky Repose.

Podél lanovek Repose a Melezet se klikatí cesty D a E. V čerstvém sněhu je po nich příjemnější cesta dolů, po ušlapaném cestě se jde lépe nahoru.

Skialpové lyže

Milovníci skitouringu nemají v Normě na růžích ustláno. Přímo na vršek, který se nabízí a jmenuje se stejně jako celé středisko La Norma, se nesmí. Místní obdoba Horské služby, která si říká Ski patrol, zakazuje vstup na 2917 m vysoký vrchol. Poukazuje přitom na nebezpečí utržení laviny, která by mohla dojet až na sjezdovky Norma I a Norma II.

S horolezeckým vybavením a zkušenostmi se dá s lyžemi dojít na okolní Belle Plinier (3076) a především na Ag. de Scolette (3508). Obě jsou to ovšem náročné celodenní túry. Ani sjezdy z nich nejsou žádnou procházkou růžovým sadem. Pípák, lopata, sonda a sehrané družstvo jsou základními podmínkami k pokusům o dobytí těchto vrcholů.

Pevnosti pro pěšáky

Trasy pro sněžnice jsou vyznačené i na úbočích kopců nad městy v údolí Haute Maurienne. Nejznámější je dvacetikilometrová túra, která seznamuje návštěvníky s opevněním postaveným během sporů, komu bude patřit Savojsko. Zda Itálii nebo Francii. V 19. století, kdy už patřilo Francii, bylo vyztuženo několika mohutnými pevnostmi a mezi dvěma světovými válkami zde bylo vybudován obranný val Maginotovy linie. Jeho bunkry a betonové sruby se podobají těm, které potkáváme v českém pohraničí.

Stezka pro sněžnice vede od staré kamenné pevnosti v Aussois k přebudované pevnosti nad Modane, kde kámen střídá mohutný železobeton, až k betonovým srubům vysoko v horách.

Pevnosti nejsou oficiálně přístupné, ale zvláště ta nad Modane stojí za návštěvu. Dá se sem dostat z centra města i bez sněžnic, protože cesta bývá prošlapaná. Prosmýkneme se mřížovanými vraty, opatrně přejdeme děravý most nad pevnostním příkopem a můžeme se podívat otvory pro střelbu z velkorážných kanónů. Výhled je to velkolepý a dělostřelci odtud ovládali celé údolí.

Obyvatelům městeček pod nimi to ovšem nepomohlo, protože koncem druhé světové války byli vybombardováni. Z Modane nezbyl kámen na kameni a dokonce i kostel musel být postaven úplně od základů nový.

Muzea a expozice

Jestli už vás nebaví ani pěší turistika, zkuste navštívit některé z malých muzeí v městečkách v údolí Maurienne. Ve Val Cenis uvidíte historii regionu, v Modane budování pevnosti Saint Gobain, ve Valfréjus stavbu prvního tunelu pod Alpami, v Sain Jean výrobu proslulých nožů Opinel a méně známého likéru Mont Corbier a v Aussois pevnost z 19. století.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Horská kola: jaké rozměry koupit?

Horská kola: jaké rozměry koupit?

Pneumatiky horských kol se v posledních letech zvětšily z původních 26 palců na 27,5 a 29 palců. Šestadvacítky se už téměř nevyrábějí, v prodejnách je uvidíte jen jako výběhové modely, nebo jako kola pro... celý článek

Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

SÁZAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

CLIMBING GUIDE Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je odpočinková túra pro zkušenější horolezce. Nováčkům otevírá dveře do vyšších obtížností ve Vysokých Tatrách. Celou dobu se leze v trojkové obtížnosti, což
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Valdštejnské slavnosti Frýdlant 19.-21.5. 19.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Dračí lodě Olomouc  24.-25.5. 24.5.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Dračí lodě Vrané nad Vltavou 24.-25.5. 24.5.
Terezínské hry Terezín 24.-25.5. Geocaching event 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Noc kostelů Česko 24.5.
Den rododendronů Svitavy, park Jana Palacha 25.5.
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.

Diskuse

1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků
Autor Horydoly - Andrea Černá, 20.5.2019 17:43, 16 příspěvků
Autor Vrf, 20.5.2019 14:42, 16 příspěvků
Autor Dvojí metr?, 20.5.2019 8:58, 16 příspěvků
Název článku janbery, 19.5.2019 22:42, 16 příspěvků
Autor Jan Vokounek (Vokoun), 19.5.2019 21:24, 16 příspěvků
Autor Vrf, 19.5.2019 20:46, 16 příspěvků
rok 1968 Rudoarmejec Kuba Turek, 19.5.2019 19:46, 83 příspěvků
Název článku Kuba Turek, 19.5.2019 19:32, 16 příspěvků
Název článku janbery, 19.5.2019 18:50, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25
Je možné chodit po vodě? ... milan šupa, 10.5.2019 18:39