Do La Normy za prašanem

Do La Normy za prašanem
V Normě v prašanu.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Seriál o lyžování ve francouzském středisku La Norma pokračuje ježděním v hlubokém sněhu. Toto středisko je totiž rájem pro freeriding v lese, a tedy bez velkého nebezpečí lavin.

Jak na to

Informace o lavinové situaci

Podrobné lavinové zpravodajství pro údolí Maurienne si můžete přečíst na nástěnce v informačním středisku každý den ráno. K dispozici je také dvoudenní předpověď počasí.

La Norma - kompletní manuál

1. díl: Haute Maurienne
2. díl: Freeride
3. díl: Sjezdovky
4. díl: Výlety, sněžnice, skialp
5. díl: Snowboard
6. díl: Jak a zakolik do La Normy

La Norma není největší, nejznámější ani nijak výjimečné zimní středisko ve Francii. Přesto sem Češi jezdí ve velkých počtech.

Čím to je? Samozřejmě rozhoduje nízká cena! Ale také rozmanitost sjezdových terénů. Nabízí se totiž sedmdesát kilometrů sjezdovek a nejméně tolik možností mimo ně. Pokud zamíříte do terénu, můžete si vybrat mírnou lesní svážnici, řídký les s prašanem po pás, skalnatý kuloár i vysokohorskou pláň.

Znalci proto cestují do Normy především za freeridingem, neboli ježděním off-piste, či po francouzku horspiste.

Do lesa!

Prašanem se tu jezdí hlavně v lese a není proto potřeba se příliš obávat lavin. Nehrozí tu ani kolize s ochranáři, provozovatelé skiareálu dokonce doporučují část lesa nad kabinkovou lanovkou jako Espace naturel freeride (prostor pro volné ježdění v přírodě). V ostatních oblastech je lyžování povolené s tím, že je nutné dávat pozor na malé stromky.

VIDEO La Norma v čerstvém prašanu

Doporučujeme především trasy pod sjezdovkami Marmottes, Piniers a Arcosses.

Lanovka Carrelet

Do oblasti Espace naturel freeride se dostanete kabinkou Melezet a sedačkou Carrelet. Přímo pod ní je nenápadné ploché údolíčku s vyfoukanou stěnou po levé ruce, kde se dá udělat pár triků jako na přírodní U-rampě.

Poté překřížíte modrou sjezdovku Marmottes a stále po volné pláni si to frčíte k lesu. Držte se spíše vpravo, protože sjezd přímo pod lanovkou bývá vydřený už pár hodin po sněžení.

Překřížíte další modrou sjezdovku Piniers a za chvilku jste u horní stanice kabinky. Sjedete po trati Tetras k sedačce a můžete si dát freeride znovu.

Lanovka Arlette

Anebo pojedete do dalšího terénu. Po mírné zelené traverzové sjezdovce Route de la Repose dokloužete k sedačce St. Joseph. Ta vás vyveze o kousek výš k další dlouhé třísedačce Arlette. Z ní se vydáte kousek po modré sjezdovce Piniers. A teď máme na vybranou.

Buď se po první stovce metrů spustíte rovnou dolů, překřížíte černou trať Arcosses a víceméně podél lanovky nebo spíše trochu vlevo pojedete řídkým lesem. Čekají na vás zafoukaná údolíčka, hřebínky, pokud máte smůlu tak mlází, a na závěr i úzká dojezdová stezka přímo pod lanovkou na sjezdovku Granges. Jestli vás to nebude bavit, kdykoliv můžete uhnout doprava na černou sjezdovku.

Pokud pojedete od lanovky kousek dál až na rozcestí červené Clot seshora, téměř vodorovné Piniers a prudké Arcosses, můžete si vybrat z několika údolí. Všechny končí ve vzrostlém lese. Vyjedete z něho někde na zelené sjezdovce Route de la Repose.

La Norma, Haute Maurienne, Vanoise.

Horní části popsaných terénních sjezdů vedou po pláních vystavěných větru, a tak tam může být sníh nepříjemně slehlý nebo dokoonce větrem ubitý do nebezpečných lavinových desek. V tom případě jeďte po Piniers ještě o kousek dál, až se ocitnete v lese. Před bezpečnostními sítěmi zastavte a zamiřte přímo dolů prudkým lesem.

Je tu závětří, a tak se pod stromy ukládá jemný prachový sníh. Buď sjedete zase až na Route de la Respose, nebo nejprve narazíte na doleva klesající cestu a po ní dojedete na sjezdovku. Je to lepší varianta, protože pod cestou můžete narazit na obtížně průjezdné mlází.

 

 

Kuloáry a sněhové stěny

Drsnější a zkušenější povahy mohou vyrazit i do terénů nad hranicí lesa. Nejoblíbenější sjezd vede od nejhořejší stanice vleku Norma II do širokého kuloáru. Není v něm záludných skalnatých míst, ale neustále v něm hrozí laviny. Je totiž hodně široký a prudký místy až 40 stupňů. Dole se objevíte na pláních vedle červené sjezdovky Clot.

Pokud vyjedete sedačkou Clot, můžete se dát hlubokým sněhem doprava okolo stejnojmenné sjezdovky, nebo doleva mezi skalkami a klečí. Často tu ovšem vane silný vítr, a tak počítejte s udusaným povrchem, nebo naopak s vyfoukanými plotnami.

Vrátíte-li se znovu k vleku Norma II, můžete si užít nejenom sjezdu kuloárem, ale také neupravených svahů v okolí sjezdovek Norma I a Norma II. Jezdí se vlevo i vpravo od vleků, ale také v pruhu sněhu mezi nimi. Zvláště jemný sníh mívá údolíčko vlevo od sjezdovek, protože leží vysoko ve svazích hory La Norma, je v závětří a většinu dne ve stínu.

La Norma, Haute Maurienne, Vanoise.

Opravdu vysokohorský sjezd

Největší sněhová pláň na svazích vrcholu La Norma (2917 m) se dá za příznivých sněhových podmínek sjezd od nejvyššího vleku Norma II. Dáte se doprava, ignorujete sjezdovku Norma II, přejedete nad výše zmíněným údolíčkem s jemným prašanem a ocitnete se na skalnatém hřebínku. Z něho se spustíte přímo dolů do údolí mezi vrcholy La Norma a Belle Plinier. K první salaši, kterou pod sebou vidíte na hranici lesa, sjedete sedm set výškových metrů neporušeného sněhu.

V případě méně bezpečného sněhu se sem dostanete kratším a méně strmým sjezdem z míst, kde se červená sjezdovka Carrelet noří do lesa a zatáčí doprava.

Lesnické domky

U salaše narazíte na turistickou značku a více méně jejím směrem pojedete údolím. Jenom se nenechejte unést krásou přírody a nejezděte příliš dolů k potoku, špatně by se vám vracelo nahoru. Okolo několika dřevěných rozcestníků se dostanete ke zděnému loveckému domku s vytesaným letopočtem 1920 nad vchodem. Je otevřený a dá se v něm v případě potřeby odpočinout.

Okolo dalšího pobořeného domku sjíždíme lesní cestou na velkou křižovatku. Doprava do kopce je to ke kabince Melezet pět minut pěšky, přímo dolů do Normy půl hodiny a mírně vpravo dolů dojedete na červenou sjezdovku Foret a po ní pohodlně sjedete dolů do La Normy.

Jestli jste všechno vyzkoušeli, máte za sebou perný den!

La Norma, Haute Maurienne, Vanoise.

Doporučené vybavení

Lavinový vyhledávač

Lavinová sonda a lopatka

HANIBAL: Prodej lavinového vybavení - pípáky, sondy, lopaty

Lékárnička

Mobil

Recco destičky v oblečení (středisko je vybaveno recco-systémem)

INFO: La Norma


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

Horydoly.cz Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Annaberg Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Jihlava Karlov Klínovec Kohútka Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Kraslice Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Telnice Velká Chuchle Velké Karlovice Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda

Horydoly.cz Skiareály na Slovensku

Donovaly Chopok - Jasná Jasenská dolina Martinské hole Skalka pri Kremnici Štrbské Pleso Valčianska dolina Veľká Rača Vysoké Tatry

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Aussois (Francie) Bansko (Bulharsko) Bonneval sur Arc (Francie) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Goldeck (Rakousko) Heiligenblut (Rakousko) Hochkar (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Katschberg (Rakousko) Kaunertal (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Marilleva (Itálie) Marmolada (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Ötscher (Rakousko) Paganella (Itálie) Pitztal (Rakousko) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) Saalbach Hinterglemm (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Turracher Höhe (Rakousko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Vastl Thorens (Francie) Vars (Francie) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze (Německo)

Lyžařské manuály na HORYDOLY

Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 10 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Sjezdovky
V sekci "Plan des pistes" je plánek sjezdovek i s vyfotografovanými klíčovými místy.
Reaguj
Čau Kubo,
jako průměrný návštěvník Vašich stránek také nejsem schopná najít mapu areálu La Normy. Kde přesně prosím Tě má člověk hledat. Odkaz na La Normu jsem ještě otevřela, ale neznalá jazyků mapu nenašla.
  • Autor Hanka
  • Datum a čas 5.2.2004 14:30
Reaguj
mapky
Mapka je ve slušné kvalitě k vidění na stránkách střediska, v doporučených odkazech je uvedeno.
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 5.2.2004 10:34
Reaguj
Mapka
La Norma je vskutku příjemné alpské středisko a je od vás milé a záslužné, jak pečlivě se ho snažíte přiblížit českým lyžníkům. Nicméně, nebylo by záhodno pro lepší orientaci při popisu všech sjezdovek a nesjezdovek použít mapku areálu?
  • Autor Tuna
  • Datum a čas 5.2.2004 10:02
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

MONÍNEC Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Zabil se na Bystré a našli ho až za tři dny

Rybáři loví Bezdrev. Extra prodloužený víkend láká do Hluboké nad Vltavou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Korunovační klenoty Lucemburků u minoritů v Praze

Korunovační klenoty Lucemburků u minoritů v Praze

Výstava českých korunovačních klenotů, jež přitahuje tisíce návštěvníků a patří k hrdosti národa, končí po svátku svatého Václava, jemuž byla koruna symbolicky věnována Karlem IV., prvním českým panovníkem spojujícím krev Přemyslovců a Lucemburků.
10 zásad jak plánovat horskou túru

10 zásad jak plánovat horskou túru

AKTUALIZACE Plánování je otcem úspěchu a opatrnost jeho matkou. Každou horskou túru je potřeba předem promyslet a naplánovat do posledního detailu. Dodržujte hlavní zásady, abyste na něco nezapomněli. 
Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Plánujete první nebo už několikátý kajakový výlet a přemýšlíte, jaké vybavení by vám nemělo chybět? Správná volba výbavy je klíčem k pohodě, bezpečí i radosti z pádlování.
Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Málo známý vrchol Batura Muztagh (7795 m) je 25. nejvyšší hora světa. Leží v pohoří Karakorum. Jedná se vlastně o 10 kilometrů dlouhou a minimálně 7000 m vysokou horskou stěnu bez dominantního vrcholu.
Přes 3 jezy napříč Prahou. Skauti zařídili nádherné počasí

Přes 3 jezy napříč Prahou. Skauti zařídili nádherné počasí

Tradiční skautský závod pramic Přes 3 jezy napříč Prahou se koná vždy na svatého Václava 28. září. Po závodnících vyrážejí na Vltavu vodní turisté, kteří si mohou užít otevřené šlajsny na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 24.-26.10. 24.10.
Boubín Libín Kleť Holubov 24.-26.10. Ultra Trail 24.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.10.-2.11. 24.10.
Doubrava - zamykání Pařížov 25.10.
Podzimní slavnost na hradě Valdštejn 18.-19.8. 25.10.
Dýňové slavnosti Rakousko, Retz 25.10.
Běh Prokopským údolím Praha, Na Cvičišti 25.10.
Dresden Marathon Německo, Drážďany   26.10.
Cyklohráček - vlak s dětskou hernou Praha 23.3.-28.10. Praha - Slaný 28.10.

Diskuse

??? Elektrika, 23.10.2025 16:41, 2 příspěvky
??? Honza, 20.10.2025 10:55, 2 příspěvky
Ada, Phill, 20.10.2025 9:24, 1 příspěvek
Čelovka Petr, 19.10.2025 19:39, 24 příspěvků
Rysy - smrtelné úseky Kuba Turek, 19.10.2025 0:11, 2 příspěvky
??? Honza, 18.10.2025 10:59, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.10.2025 13:32, 6 příspěvků
Inu Honza, 17.10.2025 13:03, 6 příspěvků
Mlýnská Třeboň vodák Marek, 17.10.2025 11:30, 1 příspěvek
??? normální horolezecké ... Tom, 17.10.2025 10:45, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41
Zanzibar Horydoly , 8.10.2025 0:03