KOMPLETNÍ MANUÁL Lyžování v Chamonix

KOMPLETNÍ MANUÁL Lyžování v Chamonix
Ledovec Mer de Glace v horní části Vallée Blanche.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Poslední díl manuálu pro lyžaře a snowboardisty, kteří jedou za sněhovými radovánkami pod Mont Blanc, přináší praktické informace o bydlení, dopravě a penězích v Chamonix. Naše tipy můžete využít ještě letos, protože se bude lyžovat až do poloviny května, nebo jako inspiraci do příští zimní sezony.

Francouzské středisko Chamonix patří mezi nejdražší místa, kde lze lyžovat. Přesto může být tamní pobyt finančně dostupný i pro našince.

Přečtěte si kompletní manuál lyžování v Chamonix. Lyžařská permanentka Cham Ski zahrnuje střediska Grands Montets,Vallorcine-Balme, Le TourBrévent-Flégére a malé městské sjezdovky. Skipas Mont Blanc Unlimited nabízí navíc Aiguille du MidiLes Houches a italský Courmayeur. Karta hosta umožňuje navštívit se slevou turistické zajímavosti v údolí Chamonix.

Levný prosinec a duben

Nejlevnější ubytování a permanentky jsou k dostání v Chamonix v prosinci před Vánoci. V tu dobu je ovšem ještě málo sněhu, v provozu nejsou všechny sjezdovky a terénní trasy jsou většinou nesjízdné. Možnosti skialpinistických túr jsou velmi omezené.

 

Levný je ještě první lednový týden. Pak náklady strmě stoupají.

Levné ubytování je potom znovu v dubnu. V té době je možné, že budete jezdit po pás v lehoučkém prašanu, nebo také po zledovatělém či rozbředlém firnu.

Rodinná dovolená za třicet tisíc korun

Nejlevnější ubytování je v tak zvaných rezidencích, neboli panelácích především na prázdninovém sídlišti ve východní části města. Čtyřmístné studio přijde na pět až šest tisíc korun za týden.

Pro ilustraci: V dubnu se veškeré náklady na ubytování, skipasy, jednoduché jídlo a dopravu do Chamonix pohybují pro čtyřčlennou rodinu se dvěma nedospělými dětmi okolo třiceti tisíc korun. To je samozřejmě minimální částka, kterou lze libovolně zvyšovat.

Permanentku kupte rodinnou a co nejdražší

Ceny permanentek se pohybují v závislosti na ročním období, ale vždy lze doporučit dvě věci. Pokud jste rodina s dětmi do 15 let, kupujte zásadně rodinnou permanentku. Vyjde vás o hodně levněji, než jednotlivé skipasy.

Z nabídky permanentek vyberte nejdražší s názvem Unlimited. Nestojí o tolik více a při tom umožňuje nejen lyžovat ve všech střediscích v údolí Chamonix i na italské straně v Courmayeuru, ale po jejím předložení máte zadarmo Tramway du Mont Blanc, vláček na Montenvers, autobus do Itálie, lanovky na Aguille du Midi, na Montets a na Helbronner.

Zároveň můžete zdarma využívat mohutný systém skibusů. Auto necháte stát na parkovišti po celý týden.

Pozor na karty!

Ihned po ubytování si na recepci vyžádejte zdarma kartu Carte d´hote a podepište ji. Umožní vám jezdit vlakem zadarmo z Vallorcine přes Chamonix do Servoz. Zdarma budete mít městský mikrobus zvaný le Mulet. Přes den jezdí každých deset minut po městě.

Na Carte d´hote budete mít také výraznou slevu vstupného do slovutného Muzea alpinismu. Čtyřčlenná rodina tam zaplatí okolo jedenácti eur.

Na pokladnách, kde se prodávají permanentky, můžete koupit Carte neige za 2,70 eur na den. Je to místní pojistka na záchranné služby na sjezdových tratích a také proti ztrátě permanentky.

Pokud chcete platit svojí bankovní kartou za služby v Chamonix, není to problém. Ubytovatelé berou jakékoliv karty, zálohu dokonce nemusíte platit, ale na recepci si ji zablokují právě z vaší karty. Restaurace, obchody, lékárny i doktoři také berou všechny běžné karty.

Jedině lyžařské permanentky budete muset kupovat za hotové. Důvod jsme přes několik návštěv Chamonix nepochopili.

Internet zadarmo

Chamonix nabízí další příjemné úlevy ve finančním rozpočtu, které by bylo hřích nevyužít.

Internetové připojení vašeho notebooku k internetu si může koupit v rezidencích i několika barech a internetových kavárnách. Ceny se pohybují okolo osmi eur za hodinu.

Zadarmo se můžete připojit v informačním středisku vedle kostela. Přinesete si notebook a posadíte se na některou stoličku ke stolku k tomu určenému v infocentrru. Dělají to tak desítky lidí. Připojení však jejich návalu někdy nestačí a internet padá.

Zajímavější je tedy přijít po sedmé večer, kdy se infocentrum zavírá, ale wifi zůstává v provozu. Buď se postavíte k širokému pultu pro notebooky, nebo si sednete na lavičku či zídku v parčíku před informačním střediskem. Čím budete k infocentru blíže, tím bude spojení lepší.

Není výjimkou potkat tady o půlnoci několik lidí s počítačem na kolenou, mobilem u ucha a rozsvícenou čelovkou.

Na druhé straně kostela u domu horských vůdců si dávají každý večer sraz všichni, kterým záleží na zítřejším počasí. Skialpinisté, freeridisté, horolezci i obyčejní sjezdovkáři tady najdou přesnou předpověď počasí a lavinovou prognózu.

První pomoc

Většinu první pomoci na sjezdovkách poskytují příslušníci ski patrol. Tato uniformovaná jednotka na lyžích spadá pod lanovkářskou společnost, avšak má pravomoci silnější než česká horská služba.

Její příslušníci nejenom hlídají pořádek na sjezdovkách, ale také zachraňují zraněné a při větších úrazech je připravují na transport helikoptérou. První ošetření tedy většinou dostávají zranění z jejich rukou.

Horská služba zasahuje jen v komplikovaných terénech mimo lyžařská střediska. Vrtulníky létají ke každému těžšímu zranění, ale nelze na ně stoprocentně spolékat. Stačí vítr, mlha, nebo jiné zhoršené podmínky, a vrtulník nepřiletí.

Let záchranným vrtulníkem je ve Francii zadarmo, ale záchranné jednotky z vás peníze v případě nehody stejně dostanou. Platí se mzdy personálu, radiový provoz, jízda sanitkou a tak dále.

Tady je příklad banálního zranění. Ve skiparku na Montets si mladík zlomil palec. S rodiči přijel na lyžích do stanice ski patrol. Tam ho vyšetřili a dostal dlahu (49 E zaplatilo pojištění v rámci členství v Rakouském alpském spolku). Lanovkou sjel do obce Argentiére a pěšky došel do ambulance. Vyšetření, rentgen a sádra stály 130 E na místě (část posléze zaplatí česká zdravotní pojištovna).

A co dál...?

Upravované běžkařské tratě jsou v údolí pod Argentiére a po loukách ve Vallorcine. V Itálii jsou namotané lepší trasy okolo samot v údolí Val Ferret.

Na sněžnicích vedou nejlepší túry do Les Contamines a do sedla Balme nad Le Tour.

Velký snowpark je ve středisku Montets. Denně z něho odvážejí vrtulníky několik zraněných. Malý a jednodušší snowpark je k dispozici lyžařům i snowboardistům ve středisku Les Houches.

Komerční umělé lezecké stěny fungují v Chamonix (Avenue de la Plage) a v Courmayeru (Loc Plan des Lizzes).

Kupte si bydlení nastálo

Zalíbilo se vám v Chamonix natolik, že si koupíte vlastní studio nebo chalet? Není problém. Několik realitních kanceláří působí přímo v centru města.

Malé osmnáctimetrové studio v paneláku poblíž středu Chamonix koupíte za 150 až 200 tisíc eur. Třicetimetrový apartmán tamtéž stojí čtvrt milionu eur. O sto tisíc levnější bude v obcích jako je Les Houches nebo Argentiére.

Na tradiční domek v Chamonix budete muset ušetřit hodně přes milion eur.

Doprava

Co se týká dopravy mimo údolí Chamonix, kde máte s lyžařskou permanentkou skoro všechno zdarma, počítejte s velkými výdaji.

Autobus do Ženevy nazpátek přijde na 55 eur. Další přímé autobusové linky jezdí do Grenoble, Annecy a Lyonu. Autem skrze tunel pod Mont Blankem a nazpátek projedete za 42 eur.

Úzkokolejka přes hory jezdí podle běžných železničních tarifů ze švýcarského města Martigny přes Chamonix do St. Gervais. na obou konečných stanicích je připojená na normální železniční linky.

Příjezd z Čech do Chamonix je nejjednodušší po dálnicích z Prahy do Rozvadova, přes Karlsruhe, Bern a Ženevu. Ve Švýcarsku je nutno koupit dálniční známku za 40 franků na rok. Lze ji získat i Česku v prodejnách Automotoklubu.

O něco kratší cesta vynechává Ženevu a míří z Bernu přes Martigny a vysokohorská sedla Forclaz a Montets rovnou do Chamonix. Bývají i v zimě dobře průjezdná, ale je nutné si to předem ověřit. Případná zajížďka by byla dlouhá několik set kilometrů.

Přes Evropu je možné zvolit také trasu okolo Mnichova. Dříve se tak jezdilo, protože severnější trasa nebyla vybavená dálnicemi. Dnes jsou překážkou především dopravní zácpy v okolí Mnichova.

Horydoly.cz Lyžařské manuály na HORYDOLY

MANUÁL La Norma

MANUÁL Passo Tonale

MANUÁL Bormio


Zobrazit místo Mont Blanc na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

7 noci v Chamonix za 130 Euro
Nabizim termin na lyze v lednu 201016.1.-23.1.2010pension Susan pro 6 lidi3 dvojluzkove pokojevybavena kuchynvelky obyvak s balkonem a vyhledem na Mont Blanckoupelna-vana a sprchaWC extraparkovani pro 2 auta zdarmasjezdovky Le Tour za pensionemski bus pred pensionem130 Euro pro osobu na 7 noci--------------------------------zaloha pro skupinu 150 Euro predemJiri Schmiedt Praha 2,Francouzska 2,mobil 606 340 171
Reaguj
Re: To neni možný
Vloni 28 000 Kč, letos 35 000 Kč (pohnul se kurz koruny). Minimální verze je přibližně tahle: 5000 Kč benzin, 40 CHF dálniční známka Švýcarsko, 6000 Kč malé studio, 1000 Kč jídlo (vařili jsme si), zbytek rodinný skipass Unlimited na duben.
Reaguj
To neni možný
30 000 Kč za 4 lidi? To snad žerete trávu?
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 23.4.2009 10:46
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.... celý článek

Koupání na Šumavě

Rum Bumbu z Barbadosu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Race to the Midnight Sun USA, Yukon 26.-30.6. Vodácký maraton 26.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Trek and Down Český Krumlov Běh a lodě 28.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Dunajec - letná škola kanoistiky Červený Kláštor 29.6.-6.7. 29.6.
Drásal - cyklomaraton Holešov Horská kola 29.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 29.6.
O pohár starosty - cyklistické závody Česká Kamenice Horská kola 29.6.

Diskuse

Lidl oblečení Kája, 24.6.2019 20:06, 11 příspěvků
Deutsche Sprache - schwer... Michael Beranek, 24.6.2019 11:35, 1 příspěvek
Mravenci v domě Denisa, 24.6.2019 10:46, 5 příspěvků
Mravenci v domě Eva, 20.6.2019 23:16, 5 příspěvků
Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: články Kuba Turek, 23.6.2019 22:45
Výšlap romantickou přírod... Horydoly Open, 23.6.2019 22:35
Re: články Horydoly Open, 23.6.2019 22:33
Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00