KOMPLETNÍ MANUÁL Lyžování v Chamonix

KOMPLETNÍ MANUÁL Lyžování v Chamonix
Ledovec Mer de Glace v horní části Vallée Blanche.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Poslední díl manuálu pro lyžaře a snowboardisty, kteří jedou za sněhovými radovánkami pod Mont Blanc, přináší praktické informace o bydlení, dopravě a penězích v Chamonix. Naše tipy můžete využít ještě letos, protože se bude lyžovat až do poloviny května, nebo jako inspiraci do příští zimní sezony.

Francouzské středisko Chamonix patří mezi nejdražší místa, kde lze lyžovat. Přesto může být tamní pobyt finančně dostupný i pro našince.

Přečtěte si kompletní manuál lyžování v Chamonix. Lyžařská permanentka Cham Ski zahrnuje střediska Grands Montets,Vallorcine-Balme, Le TourBrévent-Flégére a malé městské sjezdovky. Skipas Mont Blanc Unlimited nabízí navíc Aiguille du MidiLes Houches a italský Courmayeur. Karta hosta umožňuje navštívit se slevou turistické zajímavosti v údolí Chamonix.

Levný prosinec a duben

Nejlevnější ubytování a permanentky jsou k dostání v Chamonix v prosinci před Vánoci. V tu dobu je ovšem ještě málo sněhu, v provozu nejsou všechny sjezdovky a terénní trasy jsou většinou nesjízdné. Možnosti skialpinistických túr jsou velmi omezené.

Levný je ještě první lednový týden. Pak náklady strmě stoupají.

Levné ubytování je potom znovu v dubnu. V té době je možné, že budete jezdit po pás v lehoučkém prašanu, nebo také po zledovatělém či rozbředlém firnu.

Rodinná dovolená za třicet tisíc korun

Nejlevnější ubytování je v tak zvaných rezidencích, neboli panelácích především na prázdninovém sídlišti ve východní části města. Čtyřmístné studio přijde na pět až šest tisíc korun za týden.

Pro ilustraci: V dubnu se veškeré náklady na ubytování, skipasy, jednoduché jídlo a dopravu do Chamonix pohybují pro čtyřčlennou rodinu se dvěma nedospělými dětmi okolo třiceti tisíc korun. To je samozřejmě minimální částka, kterou lze libovolně zvyšovat.

Permanentku kupte rodinnou a co nejdražší

Ceny permanentek se pohybují v závislosti na ročním období, ale vždy lze doporučit dvě věci. Pokud jste rodina s dětmi do 15 let, kupujte zásadně rodinnou permanentku. Vyjde vás o hodně levněji, než jednotlivé skipasy.

Z nabídky permanentek vyberte nejdražší s názvem Unlimited. Nestojí o tolik více a při tom umožňuje nejen lyžovat ve všech střediscích v údolí Chamonix i na italské straně v Courmayeuru, ale po jejím předložení máte zadarmo Tramway du Mont Blanc, vláček na Montenvers, autobus do Itálie, lanovky na Aguille du Midi, na Montets a na Helbronner.

Zároveň můžete zdarma využívat mohutný systém skibusů. Auto necháte stát na parkovišti po celý týden.

Pozor na karty!

Ihned po ubytování si na recepci vyžádejte zdarma kartu Carte d´hote a podepište ji. Umožní vám jezdit vlakem zadarmo z Vallorcine přes Chamonix do Servoz. Zdarma budete mít městský mikrobus zvaný le Mulet. Přes den jezdí každých deset minut po městě.

Na Carte d´hote budete mít také výraznou slevu vstupného do slovutného Muzea alpinismu. Čtyřčlenná rodina tam zaplatí okolo jedenácti eur.

Na pokladnách, kde se prodávají permanentky, můžete koupit Carte neige za 2,70 eur na den. Je to místní pojistka na záchranné služby na sjezdových tratích a také proti ztrátě permanentky.

Pokud chcete platit svojí bankovní kartou za služby v Chamonix, není to problém. Ubytovatelé berou jakékoliv karty, zálohu dokonce nemusíte platit, ale na recepci si ji zablokují právě z vaší karty. Restaurace, obchody, lékárny i doktoři také berou všechny běžné karty.

Jedině lyžařské permanentky budete muset kupovat za hotové. Důvod jsme přes několik návštěv Chamonix nepochopili.

Internet zadarmo

Chamonix nabízí další příjemné úlevy ve finančním rozpočtu, které by bylo hřích nevyužít.

Internetové připojení vašeho notebooku k internetu si může koupit v rezidencích i několika barech a internetových kavárnách. Ceny se pohybují okolo osmi eur za hodinu.

Zadarmo se můžete připojit v informačním středisku vedle kostela. Přinesete si notebook a posadíte se na některou stoličku ke stolku k tomu určenému v infocentru. Dělají to tak desítky lidí. Připojení však jejich návalu někdy nestačí a internet padá.

Zajímavější je tedy přijít po sedmé večer, kdy se infocentrum zavírá, ale wifi zůstává v provozu. Buď se postavíte k širokému pultu pro notebooky, nebo si sednete na lavičku či zídku v parčíku před informačním střediskem. Čím budete k infocentru blíže, tím bude spojení lepší.

Není výjimkou potkat tady o půlnoci několik lidí s počítačem na kolenou, mobilem u ucha a rozsvícenou čelovkou.

Na druhé straně kostela u domu horských vůdců si dávají každý večer sraz všichni, kterým záleží na zítřejším počasí. Skialpinisté, freeridisté, horolezci i obyčejní sjezdovkáři tady najdou přesnou předpověď počasí a lavinovou prognózu.

První pomoc

Většinu první pomoci na sjezdovkách poskytují příslušníci ski patrol. Tato uniformovaná jednotka na lyžích spadá pod lanovkářskou společnost, avšak má pravomoci silnější než česká horská služba.

Její příslušníci nejenom hlídají pořádek na sjezdovkách, ale také zachraňují zraněné a při větších úrazech je připravují na transport helikoptérou. První ošetření tedy většinou dostávají zranění z jejich rukou.

Horská služba zasahuje jen v komplikovaných terénech mimo lyžařská střediska. Vrtulníky létají ke každému těžšímu zranění, ale nelze na ně stoprocentně spolékat. Stačí vítr, mlha, nebo jiné zhoršené podmínky, a vrtulník nepřiletí.

Let záchranným vrtulníkem je ve Francii zadarmo, ale záchranné jednotky z vás peníze v případě nehody stejně dostanou. Platí se mzdy personálu, radiový provoz, jízda sanitkou a tak dále.

Tady je příklad banálního zranění. Ve skiparku na Montets si mladík zlomil palec. S rodiči přijel na lyžích do stanice ski patrol. Tam ho vyšetřili a dostal dlahu (49 E zaplatilo pojištění v rámci členství v Rakouském alpském spolku). Lanovkou sjel do obce Argentiére a pěšky došel do ambulance. Vyšetření, rentgen a sádra stály 130 E na místě (část posléze zaplatí česká zdravotní pojištovna).

A co dál...?

Upravované běžkařské tratě jsou v údolí pod Argentiére a po loukách ve Vallorcine. V Itálii jsou namotané lepší trasy okolo samot v údolí Val Ferret.

Na sněžnicích vedou nejlepší túry do Les Contamines a do sedla Balme nad Le Tour.

Velký snowpark je ve středisku Montets. Denně z něho odvážejí vrtulníky několik zraněných. Malý a jednodušší snowpark je k dispozici lyžařům i snowboardistům ve středisku Les Houches.

Komerční umělé lezecké stěny fungují v Chamonix (Avenue de la Plage) a v Courmayeru (Loc Plan des Lizzes).

Kupte si bydlení nastálo

Zalíbilo se vám v Chamonix natolik, že si koupíte vlastní studio nebo chalet? Není problém. Několik realitních kanceláří působí přímo v centru města.

Malé osmnáctimetrové studio v paneláku poblíž středu Chamonix koupíte za 150 až 200 tisíc eur. Třicetimetrový apartmán tamtéž stojí čtvrt milionu eur. O sto tisíc levnější bude v obcích jako je Les Houches nebo Argentiére.

Na tradiční domek v Chamonix budete muset ušetřit hodně přes milion eur.

Doprava

Co se týká dopravy mimo údolí Chamonix, kde máte s lyžařskou permanentkou skoro všechno zdarma, počítejte s velkými výdaji.

Autobus do Ženevy nazpátek přijde na 55 eur. Další přímé autobusové linky jezdí do Grenoble, Annecy a Lyonu. Autem skrze tunel pod Mont Blankem a nazpátek projedete za 42 eur.

Úzkokolejka přes hory jezdí podle běžných železničních tarifů ze švýcarského města Martigny přes Chamonix do St. Gervais. na obou konečných stanicích je připojená na normální železniční linky.

Příjezd z Čech do Chamonix je nejjednodušší po dálnicích z Prahy do Rozvadova, přes Karlsruhe, Bern a Ženevu. Ve Švýcarsku je nutno koupit dálniční známku za 40 franků na rok. Lze ji získat i Česku v prodejnách Automotoklubu.

O něco kratší cesta vynechává Ženevu a míří z Bernu přes Martigny a vysokohorská sedla Forclaz a Montets rovnou do Chamonix. Bývají i v zimě dobře průjezdná, ale je nutné si to předem ověřit. Případná zajížďka by byla dlouhá několik set kilometrů.

Přes Evropu je možné zvolit také trasu okolo Mnichova. Dříve se tak jezdilo, protože severnější trasa nebyla vybavená dálnicemi. Dnes jsou překážkou především dopravní zácpy v okolí Mnichova.

Horydoly.cz Lyžařské manuály na HORYDOLY

MANUÁL La Norma

MANUÁL Passo Tonale

MANUÁL Bormio

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

7 noci v Chamonix za 130 Euro
Nabizim termin na lyze v lednu 201016.1.-23.1.2010pension Susan pro 6 lidi3 dvojluzkove pokojevybavena kuchynvelky obyvak s balkonem a vyhledem na Mont Blanckoupelna-vana a sprchaWC extraparkovani pro 2 auta zdarmasjezdovky Le Tour za pensionemski bus pred pensionem130 Euro pro osobu na 7 noci--------------------------------zaloha pro skupinu 150 Euro predemJiri Schmiedt Praha 2,Francouzska 2,mobil 606 340 171
Reaguj
Re: To neni možný
Vloni 28 000 Kč, letos 35 000 Kč (pohnul se kurz koruny). Minimální verze je přibližně tahle: 5000 Kč benzin, 40 CHF dálniční známka Švýcarsko, 6000 Kč malé studio, 1000 Kč jídlo (vařili jsme si), zbytek rodinný skipass Unlimited na duben.
Reaguj
To neni možný
30 000 Kč za 4 lidi? To snad žerete trávu?
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 23.4.2009 10:46
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Lyžařská dovolená v létě

Lyžařská dovolená v létě

Rádi lyžujete? Svého oblíbeného sportu se nemusíte vzdávat ani v létě. Na některých ledovcích se totiž dá lyžovat po celý rok. A nemusíte ani jezdit mimo Evropu. Letní lyžování totiž nabízí hned... celý článek

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Mostbet Casino online: zahrajte si hry online a vyhrajte úžasné ceny

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Pražské vinice

Pražské vinice

Praha bývala obkroužena pásem vinic. Víno bylo zdravější než voda a omezilo nákazy ze zkažených pramenů. Vinice se rozšiřovaly vždy s teplým klimatem (za prvních Přemyslovců a za Karla IV.) a mizely v malých dobách
3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

Self storage je oblíbený anglický termín. Takto se popisují samoobslužné skladovací prostory, v nichž si zákazníci mohou pronajmout ideální prostor pro skladování a využívat jej podle svých představ. Proč je ale tato

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Drásal - cyklomaraton Holešov Horská kola 25.6.
Hory Doly Bike Chomutov Horská kola 25.6.
Hanman - triatlon dvojic Český Krumlov Běh, kolo, kanoe 25.6.
Hanušovická 50
Hanušovice Koloběžky 25.6.
Běh na Hvězdu Police nad Metují 25.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48