KOMPLETNÍ MANUÁL Lyžování v Chamonix

KOMPLETNÍ MANUÁL Lyžování v Chamonix
Ledovec Mer de Glace v horní části Vallée Blanche.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Poslední díl manuálu pro lyžaře a snowboardisty, kteří jedou za sněhovými radovánkami pod Mont Blanc, přináší praktické informace o bydlení, dopravě a penězích v Chamonix. Naše tipy můžete využít ještě letos, protože se bude lyžovat až do poloviny května, nebo jako inspiraci do příští zimní sezony.

Francouzské středisko Chamonix patří mezi nejdražší místa, kde lze lyžovat. Přesto může být tamní pobyt finančně dostupný i pro našince.

Přečtěte si kompletní manuál lyžování v Chamonix. Lyžařská permanentka Cham Ski zahrnuje střediska Grands Montets,Vallorcine-Balme, Le TourBrévent-Flégére a malé městské sjezdovky. Skipas Mont Blanc Unlimited nabízí navíc Aiguille du MidiLes Houches a italský Courmayeur. Karta hosta umožňuje navštívit se slevou turistické zajímavosti v údolí Chamonix.

Levný prosinec a duben

Nejlevnější ubytování a permanentky jsou k dostání v Chamonix v prosinci před Vánoci. V tu dobu je ovšem ještě málo sněhu, v provozu nejsou všechny sjezdovky a terénní trasy jsou většinou nesjízdné. Možnosti skialpinistických túr jsou velmi omezené.

Levný je ještě první lednový týden. Pak náklady strmě stoupají.

Levné ubytování je potom znovu v dubnu. V té době je možné, že budete jezdit po pás v lehoučkém prašanu, nebo také po zledovatělém či rozbředlém firnu.

Rodinná dovolená za třicet tisíc korun

Nejlevnější ubytování je v tak zvaných rezidencích, neboli panelácích především na prázdninovém sídlišti ve východní části města. Čtyřmístné studio přijde na pět až šest tisíc korun za týden.

Pro ilustraci: V dubnu se veškeré náklady na ubytování, skipasy, jednoduché jídlo a dopravu do Chamonix pohybují pro čtyřčlennou rodinu se dvěma nedospělými dětmi okolo třiceti tisíc korun. To je samozřejmě minimální částka, kterou lze libovolně zvyšovat.

Permanentku kupte rodinnou a co nejdražší

Ceny permanentek se pohybují v závislosti na ročním období, ale vždy lze doporučit dvě věci. Pokud jste rodina s dětmi do 15 let, kupujte zásadně rodinnou permanentku. Vyjde vás o hodně levněji, než jednotlivé skipasy.

Z nabídky permanentek vyberte nejdražší s názvem Unlimited. Nestojí o tolik více a při tom umožňuje nejen lyžovat ve všech střediscích v údolí Chamonix i na italské straně v Courmayeuru, ale po jejím předložení máte zadarmo Tramway du Mont Blanc, vláček na Montenvers, autobus do Itálie, lanovky na Aguille du Midi, na Montets a na Helbronner.

Zároveň můžete zdarma využívat mohutný systém skibusů. Auto necháte stát na parkovišti po celý týden.

Pozor na karty!

Ihned po ubytování si na recepci vyžádejte zdarma kartu Carte d´hote a podepište ji. Umožní vám jezdit vlakem zadarmo z Vallorcine přes Chamonix do Servoz. Zdarma budete mít městský mikrobus zvaný le Mulet. Přes den jezdí každých deset minut po městě.

Na Carte d´hote budete mít také výraznou slevu vstupného do slovutného Muzea alpinismu. Čtyřčlenná rodina tam zaplatí okolo jedenácti eur.

Na pokladnách, kde se prodávají permanentky, můžete koupit Carte neige za 2,70 eur na den. Je to místní pojistka na záchranné služby na sjezdových tratích a také proti ztrátě permanentky.

Pokud chcete platit svojí bankovní kartou za služby v Chamonix, není to problém. Ubytovatelé berou jakékoliv karty, zálohu dokonce nemusíte platit, ale na recepci si ji zablokují právě z vaší karty. Restaurace, obchody, lékárny i doktoři také berou všechny běžné karty.

Jedině lyžařské permanentky budete muset kupovat za hotové. Důvod jsme přes několik návštěv Chamonix nepochopili.

Internet zadarmo

Chamonix nabízí další příjemné úlevy ve finančním rozpočtu, které by bylo hřích nevyužít.

Internetové připojení vašeho notebooku k internetu si může koupit v rezidencích i několika barech a internetových kavárnách. Ceny se pohybují okolo osmi eur za hodinu.

Zadarmo se můžete připojit v informačním středisku vedle kostela. Přinesete si notebook a posadíte se na některou stoličku ke stolku k tomu určenému v infocentru. Dělají to tak desítky lidí. Připojení však jejich návalu někdy nestačí a internet padá.

Zajímavější je tedy přijít po sedmé večer, kdy se infocentrum zavírá, ale wifi zůstává v provozu. Buď se postavíte k širokému pultu pro notebooky, nebo si sednete na lavičku či zídku v parčíku před informačním střediskem. Čím budete k infocentru blíže, tím bude spojení lepší.

Není výjimkou potkat tady o půlnoci několik lidí s počítačem na kolenou, mobilem u ucha a rozsvícenou čelovkou.

Na druhé straně kostela u domu horských vůdců si dávají každý večer sraz všichni, kterým záleží na zítřejším počasí. Skialpinisté, freeridisté, horolezci i obyčejní sjezdovkáři tady najdou přesnou předpověď počasí a lavinovou prognózu.

První pomoc

Většinu první pomoci na sjezdovkách poskytují příslušníci ski patrol. Tato uniformovaná jednotka na lyžích spadá pod lanovkářskou společnost, avšak má pravomoci silnější než česká horská služba.

Její příslušníci nejenom hlídají pořádek na sjezdovkách, ale také zachraňují zraněné a při větších úrazech je připravují na transport helikoptérou. První ošetření tedy většinou dostávají zranění z jejich rukou.

Horská služba zasahuje jen v komplikovaných terénech mimo lyžařská střediska. Vrtulníky létají ke každému těžšímu zranění, ale nelze na ně stoprocentně spolékat. Stačí vítr, mlha, nebo jiné zhoršené podmínky, a vrtulník nepřiletí.

Let záchranným vrtulníkem je ve Francii zadarmo, ale záchranné jednotky z vás peníze v případě nehody stejně dostanou. Platí se mzdy personálu, radiový provoz, jízda sanitkou a tak dále.

Tady je příklad banálního zranění. Ve skiparku na Montets si mladík zlomil palec. S rodiči přijel na lyžích do stanice ski patrol. Tam ho vyšetřili a dostal dlahu (49 E zaplatilo pojištění v rámci členství v Rakouském alpském spolku). Lanovkou sjel do obce Argentiére a pěšky došel do ambulance. Vyšetření, rentgen a sádra stály 130 E na místě (část posléze zaplatí česká zdravotní pojištovna).

A co dál...?

Upravované běžkařské tratě jsou v údolí pod Argentiére a po loukách ve Vallorcine. V Itálii jsou namotané lepší trasy okolo samot v údolí Val Ferret.

Na sněžnicích vedou nejlepší túry do Les Contamines a do sedla Balme nad Le Tour.

Velký snowpark je ve středisku Montets. Denně z něho odvážejí vrtulníky několik zraněných. Malý a jednodušší snowpark je k dispozici lyžařům i snowboardistům ve středisku Les Houches.

Komerční umělé lezecké stěny fungují v Chamonix (Avenue de la Plage) a v Courmayeru (Loc Plan des Lizzes).

Kupte si bydlení nastálo

Zalíbilo se vám v Chamonix natolik, že si koupíte vlastní studio nebo chalet? Není problém. Několik realitních kanceláří působí přímo v centru města.

Malé osmnáctimetrové studio v paneláku poblíž středu Chamonix koupíte za 150 až 200 tisíc eur. Třicetimetrový apartmán tamtéž stojí čtvrt milionu eur. O sto tisíc levnější bude v obcích jako je Les Houches nebo Argentiére.

Na tradiční domek v Chamonix budete muset ušetřit hodně přes milion eur.

Doprava

Co se týká dopravy mimo údolí Chamonix, kde máte s lyžařskou permanentkou skoro všechno zdarma, počítejte s velkými výdaji.

Autobus do Ženevy nazpátek přijde na 55 eur. Další přímé autobusové linky jezdí do Grenoble, Annecy a Lyonu. Autem skrze tunel pod Mont Blankem a nazpátek projedete za 42 eur.

Úzkokolejka přes hory jezdí podle běžných železničních tarifů ze švýcarského města Martigny přes Chamonix do St. Gervais. na obou konečných stanicích je připojená na normální železniční linky.

Příjezd z Čech do Chamonix je nejjednodušší po dálnicích z Prahy do Rozvadova, přes Karlsruhe, Bern a Ženevu. Ve Švýcarsku je nutno koupit dálniční známku za 40 franků na rok. Lze ji získat i Česku v prodejnách Automotoklubu.

O něco kratší cesta vynechává Ženevu a míří z Bernu přes Martigny a vysokohorská sedla Forclaz a Montets rovnou do Chamonix. Bývají i v zimě dobře průjezdná, ale je nutné si to předem ověřit. Případná zajížďka by byla dlouhá několik set kilometrů.

Přes Evropu je možné zvolit také trasu okolo Mnichova. Dříve se tak jezdilo, protože severnější trasa nebyla vybavená dálnicemi. Dnes jsou překážkou především dopravní zácpy v okolí Mnichova.

Horydoly.cz Lyžařské manuály na HORYDOLY

MANUÁL La Norma

MANUÁL Passo Tonale

MANUÁL Bormio

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

7 noci v Chamonix za 130 Euro
Nabizim termin na lyze v lednu 201016.1.-23.1.2010pension Susan pro 6 lidi3 dvojluzkove pokojevybavena kuchynvelky obyvak s balkonem a vyhledem na Mont Blanckoupelna-vana a sprchaWC extraparkovani pro 2 auta zdarmasjezdovky Le Tour za pensionemski bus pred pensionem130 Euro pro osobu na 7 noci--------------------------------zaloha pro skupinu 150 Euro predemJiri Schmiedt Praha 2,Francouzska 2,mobil 606 340 171
Reaguj
Re: To neni možný
Vloni 28 000 Kč, letos 35 000 Kč (pohnul se kurz koruny). Minimální verze je přibližně tahle: 5000 Kč benzin, 40 CHF dálniční známka Švýcarsko, 6000 Kč malé studio, 1000 Kč jídlo (vařili jsme si), zbytek rodinný skipass Unlimited na duben.
Reaguj
To neni možný
30 000 Kč za 4 lidi? To snad žerete trávu?
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 23.4.2009 10:46
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Peter Muir je prezidentem UIAA

Peter Muir je prezidentem UIAA

Novým prezidentem UIAA (Mezinárodní unie horolezeckých svazů) byl zvolen Peter Muir z Kanady. Nastupuje do funkce po Fritzi Vrijlandtovi z Nizozemska.... celý článek

Hřeben Černých věží v Divoké Šárce

Houby AKTUÁLNĚ 2020

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Výlovy rybníků 2020 září

Výlovy rybníků 2020 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O nadcházejícím víkendu se budou vylovovat zajímavé rybníky Stavičný u Strakonic, Zmola v Kunovicích a Letadlo u Aše.
Chodíme po zemi svatého Václava

Chodíme po zemi svatého Václava

TIP NA VÝLET Svatý Václav, patron země české, chodil po stejných místech, jako my všichni. Podívejte se do krajiny jeho očima.  
O granty na zeleň v hodnotě 1,4 milionu lze žádat do října

O granty na zeleň v hodnotě 1,4 milionu lze žádat do října

Do 31. října mají obce, školy, neziskovky, další organizace či jednotlivci možnost získat až 140 000 korun na proměnu svého okolí v zelené oázy. Grantový program Nadace Partnerství a společnosti MOL rozděluje
Jak zkontrolovat historii auta pomocí VIN kódu?

Jak zkontrolovat historii auta pomocí VIN kódu?

Téměř všechna ojetá auta na prodej jsou inzerovaná jako nebouraná, třetina má přetočený tachometr, pětina má zfalšovaný rok výroby a většina prodejců tají předchozí opravy. Odhalit pravý stav auta na prodej
5 aplikací, které oceníte na horských túrách

5 aplikací, které oceníte na horských túrách

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Pokud milujete výlety do hor, určitě víte, že je třeba být připraven opravdu na vše. Proto je nejlepší, pokud máte i svůj smartphone vybavený na maximum, aby vám během horské

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.

Diskuse

Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků
Komfort nošení Petr Š., 22.10.2020 9:59, 8 příspěvků
Kontakty z mobilu Milda, 22.10.2020 9:58, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Играть в казино онлайн RodneyNuh RodneyNuh, 27.10.2020 17:28
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18