Míka nevynechal jedinou Jizerskou padesátku

Míka nevynechal jedinou Jizerskou padesátku
SDÍLEJ:

Letošní Jizerská 50 je nevídaně osázena hvězdami – Martin Koukal, Björn Daehlie, Frode Estil... Bez ohledu na všechny běžecké celebrity se ovšem všichni pokloní absolutnímu králi. Ladislav Míka odjel všech dosavadních čtyřicet ročníků Jizerské padesátky.

Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem závodu. Co říkají borci o Jizerské 50?

VIDEO Lukáš Bauer

VIDEO Martin Koukal

To se nikomu jinému nepodařilo.

Na startu závodu jste nechyběl ani jednou. Byl pro vás osobně některý z ročníků jedinečný a nezapomenutelný?

Dosud jsem absolvoval všechny ročníky Jizerské 50 a přihlášen jsem byl i na ty, které se pro nedostatek sněhu neuskutečnily. Nezapomenutelný je samozřejmě ten první. Byl to první můj závod na běžkách na tak velkou vzdálenost. Předtím jsem jel několik místních závodů na 15 km. Jsem lyžař samouk, jako vodáci jsme v zimě udržovali kondici během na lyžích.

Znáte některého dalšího železného muže?

Evidenci počtu startů vede sekretariát závodu, já vím pouze o kamarádovi z vodáckého oddílu Lokomotiva Liberec, který má o dva starty méně. Je to Mirek Kocum.

Byl někdy váš start ohrožen?

Pokud neberu v úvahu nějaké silnější nachlazení, kdy by bylo rozumnější nestartovat, tak určitě v roce 1983. Při bujarém silvestrovském veselí jsem si pochroumal vazivo v koleni, v nemocnici mi dali nohu do sádry. V té době se startovalo poslední lednovou neděli. V pondělí týden před startem jsem si nechal sundat sádru, v sobotu to zkusil na lyžích a v neděli stál na startu. Také letošní zrušený ročník byl ohrožen, v létě jsem si při pádu na kole zlomil krček a byl operován. Ještě v září jsem chodil o berlích a pilně rehabilitoval, abych stihl start. Na prvním sněhu jsem začal lyžovat a závod, kdyby nebyl zrušen, bych určitě absolvoval.

Pamatujete si na atmosféru prvního ročníku, který proběhl v lednu roku 1968?

Startovalo nás padesát jedna, většinou jsme se znali osobně. Gustav Ginzel našlápl stopu, rozvěsil červené fáborky a mohlo se startovat. Jelo se na Královku, po dně nynější josefodolské přehrady na Kristiánov a dále na Jizerku.

U Hnojového domu Gustava Ginza na Jizerce bylo občerstvení – čaj a tatranka – a jelo se přes Velkou jizerskou louku na Předěl, Smědavu a do cíle. Tím, že jsme se většinou znali, to bylo velice kamarádské.

Zůstaly vám v hlavě některé silné momenty?

Z každého ročníku si člověk přinese zážitek, který ho zaujal, za ty roky se ale slévají a nedají se zařadit do ročníku. V prvních ročnících bývaly různé vtípky, např. u Předělu na stromě cedule s obřím půllitrem piva a nápisem občerstvení 3 km, nebo v pustině na stromě s obrazem spoře oděné ženy.

Máte při přípravě na závod nějaké zásady, které nikdy neporušíte?

Nemám, a to se týká i stravy.

Bývá největším soupeřem váš starší čas?

Každý rok se snažím být lepší než ten předešlý, ale s přibývajícím věkem se mi to již nedaří. Časy se nedají srovnávat jako třeba v atletice, záleží na počasí, kvalitě sněhu a profilu tratě. Za ty roky se trať mnohokrát měnila. Mým cílem je vždy čas 3 hod 20 min, odpovídající rychlosti 15 km/hod.

Jak se vyvíjely vaše časy?

Myslím, že to není úplně srovnatelné. Mění se kvalita lyží, vosků, vybavení. První ročník jsem zajel za 3:57:53 a potom další ročníky přes čtyři hodiny. Zlepšovat jsem se začal až po roce 1980, kdy bylo více času na trénink.

Jaký máte rekord?

Nejlepší čas mám z 22. ročníku roku 1989 – 2:48:11 hod. ve 48 letech. Ten rok jsem měl i nejmenší odstup za vítězem 27 minut.

A dneska? Je pro vás čas ještě vůbec důležitý?

Určitě, když jsem v 39. ročníku jel přes 3:39, byl jsem rozladěný.

Bez koho a bez čeho si Jizerskou 50 nedokážete představit?

Na všech propagačních materiálech mi chybí původní klasické logo. Vím, že pořádání závodu je o penězích a bez sponzorů se závod nedá uspořádat, hlavní sponzor obléká závod do svého kabátu. Nemělo by se však zapomínat, že závod je Memoriálem expedice Peru 70. Horolezci, kteří zahynuli v Peru, startovali v prvních třech ročnících.

V čem se Jizerská 50 změnila za ta léta nejvíc?

Největší změna v charakteru Jizerských hor. V prvních ročnících se v Bedřichově vjelo do lesa a na trase na Jizerku byly dvě paseky. Nyní se jede po pasece a občas se vjede do lesa. Za posledních sedmnáct let les opět dorůstá. Další významná změna je kvalita startovního pole. Z regionálního amatérského závodu se stal významný světový závod Worldloppet, třetí nejstarší po známém Vasově běhu a norském Birkebeinerrennet.

V čem se naopak vůbec nezměnila?

Stále je to závod, kde si každý může vyzkoušet svoji fyzickou zdatnost a psychickou odolnost a porovnat svoji výkonnost se svými známými.

Mohl byste trať závodu popsat, jak ji vnímáte vy?

Po startu co nejrychleji, ale s určitým nadhledem k lesu. A hlídám si hůlky, zlomená hůlka na startu není dobrý začátek. Potom v davu tak, jak se srovná do stop, k Buku a dále přes Šámalku k Blatnému rybníku.

Tady se už had začíná natahovat. Táhlý kopec 3,5 km z Kristiánova na Rozmezí jedu svým tempem, nezávodím. Z Rozmezí sjezd k Čihadlům, kde bývá první občerstvovačka, a dále přes Knajpu po Kasárenské a Knížecí. Je to méně náročná část, ale stejně to není část na odpočinek.

Následuje krátké a strmé stoupání na Vlašský hřeben a sjezd na Promenádní k bunkru s nepříjemnou pravou zatáčkou v závěru. Zde se míjím s těmi, co se již vrací do cíle. Asi dva kilometry po skoro rovině pod Bukovec na Mořinu a sjezd po louce k velké občerstovačce u Sklárny na Jizerce. Rychle se občerstvit, snažím se zde objevit polévku, případně banán, jonťák a trochu soli.

Následuje stoupání na Promenádní k bunkru a dále po Promenádní ke Smědavě. Tento úsek umí být hodně nepříjemný, jsme za polovinou, a když fouká a sněží, je to obyčejně proti větru.

Od kiosku následuje svižný sjezd ke Smědavě s trochou odpočinku. Ze Smědavy nepříjemné stoupání, většinou se lyže smekají, ale vyplazit se to musí. Pak se to trochu narovná a po dvou kilometrech jsem opět na Knajpě. Do cíle je to patnáct kilometrů a většinou s kopce nebo po rovině, tak za to beru, co to dá, rychlý soupaž až na Hřebínek.

Poslední občerstvovačku na Hřebínku pravidelně míjím a rychle na Bílou kuchyň, stoupání na Olivetskou horu, následuje zajímavý sjezd k přítoku Černé Nisy, podél přítoku na Vládní, opět k Buku z druhé strany, poslední sjezd k cíli, cílová rovinka a cíl. Kouknu na hodinky, abych odhadl čas.

Horydoly.czJizerská 50 na HORYDOLY

Kudy poběží závodníci v Jizerkách

Běžkaři jedí s rozumem

Podzimní příprava na běžky

Míka nevynechal jedinou Jizerskou padesátku

Mladí, běhejte na lyžích!

Jizerská historie na běžkách

Zima se vás zeptá, co jste dělali v létě

Alsgaard je hvězdou Jizerské 50

Přihlašují se jako blázen

Nevidí a závodí na běžkách

Není třeba vidět, je nutné lyžovat

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

mate na vic!
vzdyt je ten clanke okopirovanej z http://bezky.jiz50.cz !
  • Autor jena
  • Datum a čas 12.1.2009 16:01
Reaguj
Re: rozhovor
Vážení, je třeba se zamyslet jestli se jedná ještě o radost ze sportu, či spíše radost z výdělku, chápu, že veškeré dnes pořádané akce nejsou jistě zadarmo, ale pokud chci běžet v pátek 30 skatem a v neděli 50 klasicky, tak jenom na startovném zaplatím 2 150 KC, prijde Vám tato částka adekvátní za 2 závody ! jelikoz pravidelne bezkuju a jezdím na kole po zbytek roku, tak za tuto částku pořídím u slušných pořadatelů 4 - 6 kvalitních závodů ! Pokud někdo tvrdí, že je částka adekvátní, tak se musí nad sebou zamyslet, zřejmě nad tím uvažuje jinak.
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 9.1.2009 09:16
Reaguj
rozhovor
Diky za rozhovor a za pohled do historie. Pana Miku neznam, ale pana Kocuma jo (a samozrejme holky Kocumovy) a netusil jsem, ze pouze dvakat nestartoval.

Na konci rozhovoru je odkaz na PR clanek "Mladi..." o tom, jak stoupa vekovy prumer startujicich. Tak to proste je. Uz to proste neni zavod pro 50 kamaradu, jak popisuje pan Mika, ale komercni akce pro 5000 lidi, s odpovidajicim startovnym, ktere mladi nehodlaji platit, pokud je to hodne nebavi. (Tech par mladych, co je to bavi, to bud zaplati, nebo to sezenou pres nekoho levneji a klidne na jine jmeno, nebo si trat objedou nekdy jindy.) Po studentske sleve jsem kdysi patral a tenkrat to bylo tusim uzasnych 50 korun z 1000. :) Plne startovne at si plati nas tata a jezdi si se spolkem duchodcu ze 4. vlny. Bud nekde sezenu cislo do 2. vlny za petikilo nebo nejedu.

  • Autor jx zero
  • Datum a čas 16.12.2008 12:33
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Sivek se potřetí stává osobností cestovního ruchu

Sivek se potřetí stává osobností cestovního ruchu

Hoteliér  a předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek se stává osobností cestovního ruchu za rok 2018. Ocenění převezme zítra během zahajovacího ceremoniálu veletrhu Holiday World na pražském Výstavišti v Holešovicích.... celý článek

Menstruace v zimě na horách zvyšuje riziko infekce a úrazu

Novoroční běh okolo Máchova jezera

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Slevy, akce, kódy, kupony, výhody a doprava zdarma! Internetový portál Kuponovnik.cz zpřístupňuje zákazníkům slevové kupony, kódy a akční nabídky českých internetových obchodů i kamenných prodejen. Přináší stovky slev, zvýhodněných nabídek a slevových kódů z e-shopů.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Zahradní architektura v Holandsku - přednáška Praha, Botanická zahrada Přednáší Miroslav Malý 21.2. 17:30
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Bhútán a Nepál - diashow Brno, NetBox Přednáší David Hainall  21.2. 18:00
Eskymování Vlašim, bazén 21.2. 20:00
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.

Diskuse

Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 5 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 5 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 5 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35