Míka nevynechal jedinou Jizerskou padesátku

Míka nevynechal jedinou Jizerskou padesátku
Ladislav Míka na Jizerské 50 hned po startu.
Autor snímku ARCHIV MFOF
SDÍLEJ:

Letošní Jizerská 50 je nevídaně osázena hvězdami – Martin Koukal, Björn Daehlie, Frode Estil... Bez ohledu na všechny běžecké celebrity se ovšem všichni pokloní absolutnímu králi. Ladislav Míka odjel všech dosavadních čtyřicet ročníků Jizerské padesátky.

Míka nevynechal jedinou Jizerskou padesátku
Jizerská 50: Závod plný příběhů.
Autor snímku REPRO Horydoly
Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem závodu. Co říkají borci o Jizerské 50?

VIDEO Lukáš Bauer

VIDEO Martin Koukal

To se nikomu jinému nepodařilo.

Na startu závodu jste nechyběl ani jednou. Byl pro vás osobně některý z ročníků jedinečný a nezapomenutelný?

Dosud jsem absolvoval všechny ročníky Jizerské 50 a přihlášen jsem byl i na ty, které se pro nedostatek sněhu neuskutečnily. Nezapomenutelný je samozřejmě ten první. Byl to první můj závod na běžkách na tak velkou vzdálenost. Předtím jsem jel několik místních závodů na 15 km. Jsem lyžař samouk, jako vodáci jsme v zimě udržovali kondici během na lyžích.

Znáte některého dalšího železného muže?

Evidenci počtu startů vede sekretariát závodu, já vím pouze o kamarádovi z vodáckého oddílu Lokomotiva Liberec, který má o dva starty méně. Je to Mirek Kocum.

Byl někdy váš start ohrožen?

Pokud neberu v úvahu nějaké silnější nachlazení, kdy by bylo rozumnější nestartovat, tak určitě v roce 1983. Při bujarém silvestrovském veselí jsem si pochroumal vazivo v koleni, v nemocnici mi dali nohu do sádry. V té době se startovalo poslední lednovou neděli. V pondělí týden před startem jsem si nechal sundat sádru, v sobotu to zkusil na lyžích a v neděli stál na startu. Také letošní zrušený ročník byl ohrožen, v létě jsem si při pádu na kole zlomil krček a byl operován. Ještě v září jsem chodil o berlích a pilně rehabilitoval, abych stihl start. Na prvním sněhu jsem začal lyžovat a závod, kdyby nebyl zrušen, bych určitě absolvoval.

Pamatujete si na atmosféru prvního ročníku, který proběhl v lednu roku 1968?

Startovalo nás padesát jedna, většinou jsme se znali osobně. Gustav Ginzel našlápl stopu, rozvěsil červené fáborky a mohlo se startovat. Jelo se na Královku, po dně nynější josefodolské přehrady na Kristiánov a dále na Jizerku.

U Hnojového domu Gustava Ginza na Jizerce bylo občerstvení – čaj a tatranka – a jelo se přes Velkou jizerskou louku na Předěl, Smědavu a do cíle. Tím, že jsme se většinou znali, to bylo velice kamarádské.

Zůstaly vám v hlavě některé silné momenty?

Z každého ročníku si člověk přinese zážitek, který ho zaujal, za ty roky se ale slévají a nedají se zařadit do ročníku. V prvních ročnících bývaly různé vtípky, např. u Předělu na stromě cedule s obřím půllitrem piva a nápisem občerstvení 3 km, nebo v pustině na stromě s obrazem spoře oděné ženy.

Ladislav Míka.

Máte při přípravě na závod nějaké zásady, které nikdy neporušíte?

Nemám, a to se týká i stravy.

Bývá největším soupeřem váš starší čas?

Každý rok se snažím být lepší než ten předešlý, ale s přibývajícím věkem se mi to již nedaří. Časy se nedají srovnávat jako třeba v atletice, záleží na počasí, kvalitě sněhu a profilu tratě. Za ty roky se trať mnohokrát měnila. Mým cílem je vždy čas 3 hod 20 min, odpovídající rychlosti 15 km/hod.

Jak se vyvíjely vaše časy?

Myslím, že to není úplně srovnatelné. Mění se kvalita lyží, vosků, vybavení. První ročník jsem zajel za 3:57:53 a potom další ročníky přes čtyři hodiny. Zlepšovat jsem se začal až po roce 1980, kdy bylo více času na trénink.

Jaký máte rekord?

Nejlepší čas mám z 22. ročníku roku 1989 – 2:48:11 hod. ve 48 letech. Ten rok jsem měl i nejmenší odstup za vítězem 27 minut.

A dneska? Je pro vás čas ještě vůbec důležitý?

Určitě, když jsem v 39. ročníku jel přes 3:39, byl jsem rozladěný.

Bez koho a bez čeho si Jizerskou 50 nedokážete představit?

Na všech propagačních materiálech mi chybí původní klasické logo. Vím, že pořádání závodu je o penězích a bez sponzorů se závod nedá uspořádat, hlavní sponzor obléká závod do svého kabátu. Nemělo by se však zapomínat, že závod je Memoriálem expedice Peru 70. Horolezci, kteří zahynuli v Peru, startovali v prvních třech ročnících.

V čem se Jizerská 50 změnila za ta léta nejvíc?

Největší změna v charakteru Jizerských hor. V prvních ročnících se v Bedřichově vjelo do lesa a na trase na Jizerku byly dvě paseky. Nyní se jede po pasece a občas se vjede do lesa. Za posledních sedmnáct let les opět dorůstá. Další významná změna je kvalita startovního pole. Z regionálního amatérského závodu se stal významný světový závod Worldloppet, třetí nejstarší po známém Vasově běhu a norském Birkebeinerrennet.

V čem se naopak vůbec nezměnila?

Stále je to závod, kde si každý může vyzkoušet svoji fyzickou zdatnost a psychickou odolnost a porovnat svoji výkonnost se svými známými.

Mohl byste trať závodu popsat, jak ji vnímáte vy?

Po startu co nejrychleji, ale s určitým nadhledem k lesu. A hlídám si hůlky, zlomená hůlka na startu není dobrý začátek. Potom v davu tak, jak se srovná do stop, k Buku a dále přes Šámalku k Blatnému rybníku.

Tady se už had začíná natahovat. Táhlý kopec 3,5 km z Kristiánova na Rozmezí jedu svým tempem, nezávodím. Z Rozmezí sjezd k Čihadlům, kde bývá první občerstvovačka, a dále přes Knajpu po Kasárenské a Knížecí. Je to méně náročná část, ale stejně to není část na odpočinek.

Následuje krátké a strmé stoupání na Vlašský hřeben a sjezd na Promenádní k bunkru s nepříjemnou pravou zatáčkou v závěru. Zde se míjím s těmi, co se již vrací do cíle. Asi dva kilometry po skoro rovině pod Bukovec na Mořinu a sjezd po louce k velké občerstovačce u Sklárny na Jizerce. Rychle se občerstvit, snažím se zde objevit polévku, případně banán, jonťák a trochu soli.

Následuje stoupání na Promenádní k bunkru a dále po Promenádní ke Smědavě. Tento úsek umí být hodně nepříjemný, jsme za polovinou, a když fouká a sněží, je to obyčejně proti větru.

Od kiosku následuje svižný sjezd ke Smědavě s trochou odpočinku. Ze Smědavy nepříjemné stoupání, většinou se lyže smekají, ale vyplazit se to musí. Pak se to trochu narovná a po dvou kilometrech jsem opět na Knajpě. Do cíle je to patnáct kilometrů a většinou s kopce nebo po rovině, tak za to beru, co to dá, rychlý soupaž až na Hřebínek.

Poslední občerstvovačku na Hřebínku pravidelně míjím a rychle na Bílou kuchyň, stoupání na Olivetskou horu, následuje zajímavý sjezd k přítoku Černé Nisy, podél přítoku na Vládní, opět k Buku z druhé strany, poslední sjezd k cíli, cílová rovinka a cíl. Kouknu na hodinky, abych odhadl čas.

Horydoly.czJizerská 50 na HORYDOLY

Kudy poběží závodníci v Jizerkách

Běžkaři jedí s rozumem

Podzimní příprava na běžky

Míka nevynechal jedinou Jizerskou padesátku

Mladí, běhejte na lyžích!

Jizerská historie na běžkách

Zima se vás zeptá, co jste dělali v létě

Alsgaard je hvězdou Jizerské 50

Přihlašují se jako blázen

Nevidí a závodí na běžkách

Není třeba vidět, je nutné lyžovat

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

mate na vic!

Vzhledem k tomu, že článek tehdy vyšel nejprve na Horydoly.cz a poté až na webu Jizerské 50, tak to s oním kopírováním bude nejspíš obráceně :-) 

Reaguj
mate na vic!
vzdyt je ten clanke okopirovanej z http://bezky.jiz50.cz !
  • Autor jena
  • Datum a čas 12.1.2009 16:01
Reaguj
Re: rozhovor
Vážení, je třeba se zamyslet jestli se jedná ještě o radost ze sportu, či spíše radost z výdělku, chápu, že veškeré dnes pořádané akce nejsou jistě zadarmo, ale pokud chci běžet v pátek 30 skatem a v neděli 50 klasicky, tak jenom na startovném zaplatím 2 150 KC, prijde Vám tato částka adekvátní za 2 závody ! jelikoz pravidelne bezkuju a jezdím na kole po zbytek roku, tak za tuto částku pořídím u slušných pořadatelů 4 - 6 kvalitních závodů ! Pokud někdo tvrdí, že je částka adekvátní, tak se musí nad sebou zamyslet, zřejmě nad tím uvažuje jinak.
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 9.1.2009 09:16
Reaguj
rozhovor
Diky za rozhovor a za pohled do historie. Pana Miku neznam, ale pana Kocuma jo (a samozrejme holky Kocumovy) a netusil jsem, ze pouze dvakat nestartoval.

Na konci rozhovoru je odkaz na PR clanek "Mladi..." o tom, jak stoupa vekovy prumer startujicich. Tak to proste je. Uz to proste neni zavod pro 50 kamaradu, jak popisuje pan Mika, ale komercni akce pro 5000 lidi, s odpovidajicim startovnym, ktere mladi nehodlaji platit, pokud je to hodne nebavi. (Tech par mladych, co je to bavi, to bud zaplati, nebo to sezenou pres nekoho levneji a klidne na jine jmeno, nebo si trat objedou nekdy jindy.) Po studentske sleve jsem kdysi patral a tenkrat to bylo tusim uzasnych 50 korun z 1000. :) Plne startovne at si plati nas tata a jezdi si se spolkem duchodcu ze 4. vlny. Bud nekde sezenu cislo do 2. vlny za petikilo nebo nejedu.

  • Autor jx zero
  • Datum a čas 16.12.2008 12:33
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Říká se, že Vánoce jsou v Sasku pátým ročním obdobím. Tuto mimořádnou, sváteční a domáckou atmosféru můžete vnímat všemi smysly a prožít jedinečným způsobem: staleté zvyky potěší každý rok znovu a znovu.... celý článek

2x7 publikací a map: Praha ožralá a Českolipsko

Na hory? Pod stan? S miminem?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Když se díváte na fotografie horolezců zdolávajících nejvyšší vrcholy světa, často si říkáte, proč jste se tam ještě nedostali? Chcete si vyzkoušet zimní vysokohorskou turistiku, ale nevíte, kde začít? Zimní
Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Norský spisovatel Jo Nesbo a český lezec Adam Ondra spolu vylezli vícedélkovou cestu na Martince. Jedná se o vápencovou skálu na Pálavě, kde je povoleno lezení pouze na podzim.
Středověk začal a skončil

Středověk začal a skončil

Středověk je ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453.
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.

Diskuse

INU Honza, 27.11.2022 10:21, 121 příspěvků
Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 121 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38