Mrtvá pod lavinou v Červinkově muldě

Mrtvá pod lavinou v Červinkově muldě
Krkonoše, sedlo mezi Luční a Studniční horou.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA V Červinkově muldě, nejnebezpečnějším lavinovém terénu Krkonoš, zahynula skialpinistka. Dvě ženy vedené mužem se vydaly na lyžařskou túru na Luční horu, odkud sjížděly úzkým prudkým žlabem do Pramenného dolu. Přibližně v místech Červenkova kříže se s nimi utrhla lavina a strhla všechny tři skialpinisty.

Lavinové neštěstí se stalo odpoledne 26. prosince.

Dva lyžaři pád laviny přežili, jedna žena zemřela po vyproštění ze sněhu v nemocnici.

5. ledna

Podrobná zpráva horské služby

Zprávu o lavinové situaci na začátku zimy v Krkonoších se zřetelem k neštěstí v Pramenném dole na svazích Luční hory vydala Horská služba. Pavel Cingr a Viktor Kořízek v ní podrobně dokumentují příčiny zavalení lavinou v Červinkově muldě a následnou záchrannou akci.

Stáhněte si PODROBNOU ZPRÁVU

Viktor Kořízek je horský vůdce, lavinový expert a psovod. Pavel Cingr sestavuje lavinové předpovědi pro Krkonoše.

30. prosince

Zemřela Iva Potměšilová

Obětí krkonošské laviny se stala Iva Potměšilová. Šestatřicetiletá žena byla známá především jako závodnice v seriálu Českého poháru vodáků. Pádlovala za oddíl Sokol Troja.

29. prosince

Odřízli deskovou lavinu

Tři dni po úmrtí lyžařky jsou k dispozici podrobnosti, jak se neštěstí přesně stalo.

Členové pražských vodáckých oddílů Konstruktiva a Sokol Troja Karel Barták, Eva Hanzalová a zahynulá lyžařka sjížděli z Luční hory hřebínkem podél Červinkovy muldy.

Když zjistili, že sníh je nebezpečný a hrozí lavina, zastavili, přilepili stoupací pásy a vraceli se vzhůru k vrcholu. V jednom krátkém traverzu se bohužel stalo, co očekávali - odřízli deskovou lavinu.

Eva Hanzalová nebyla přímo zasažena, Karel Barták byl zasypán jen z části a zahynulá lyžařka skončila hluboko ve sněhu. Hanzalová dokázala pomoci Bartákovi, ale třetí členku výpravy nenašli.

Zavolali pomoc a Horská služba ji za tři hodiny vyprostila ze sněhu. Po dlouhém transportu nakonec dorazilo její tělo do nemocnice v Hradci Králové. Tam jí naměřili teplotu pouze 17,5 stupně. To k přežití nestačilo.

28. prosince

Třetí ženu hledali dlouho

Muž se z masy sněhu dostal sám a zavolal pomoc. Horská služba dostala ven z laviny jednu ženu jen s menšími poraněními a v šoku. Oba dva odnesl přivolaný vrtulník.

Třetí ženu našli záchranáři až po setmění. Vrtulník již zasáhnout nemohl, protože tuzemské vrtulníky nejsou vybaveny na létání ve tmě.

Zemřela na podchlazení

Horská služby tedy poslední nalezenou ženu svezla na kanadských saních k Červinkově mohyle, tam ji přeložila na sněžný skútr a transportovala do Špindlerova Mlýna. Následoval převoz do nemocnice ve Vrchlabí a dále do nemocnice v Hradci Králové.

Přes neustálé oživovací pokusy a následnou špičkovou nemocniční péči již nebylo nebohé pomoci. Teplota jejího tělesného jádra totiž ve sněhu klesla na 29 stupňů Celsia.

Zdálo se, že je vše v pořádku

Ani jeden ze tří skialpinistů nebyl vybaven nezbytnými lavinovými pomůckami vyhledávačem, sondou a lopatou.

Lavinová situace byla v době neštěstí v Krkonoších zdánlivě příznivá. Horská služba vyhlásila stupeň číslo 2 z pětidíclné stupnice. Lavinové profily u Luční boudy i na Kotli však dlouhodobě ukazovaly, že ve sněhové vrstvě jsou ledové desky. Nehrozily obzvláštním rizikem, ale experti Horské služby doporučovali důkladné zvážení rizika při horských túrách.

Podle meteorologů byla na hřebenech teplota před Vánoci po celý týden okolo nuly. Střídal se déšť a mokrý sníh. Na Hod boží 25. prosince však všechno zeshora umrzlo a na to napadl poprašek sypkého sněhu. Na první pohled to byly ideální podmínky na prašanové lyžování.

Nebezpečí nebylo viděl, ale dalo se předpokládat

Jenže na svazích Luční hory bylo všechno jinak. Pár centimetrů prašanu a další centimetry zmrzlého sněhu pod sebou ukrývaly desítky centimetrů těžkého vlhkého sněhu a pod ním bylo několik ledových ledových vrstev.

Taková zabijácká kombinace čekala na travnatých podmáčených svazích Pramenného dolu se sklonem okolo 30 stupňů.

Když do něho skialpinisté vjeli, utrhli lavinu. Prořízli vrchnu utuhlou vrstvu, nařízli mokrý sníh a ten se rozjel po ledové vrstvě jako po klouzačce.

Žena nebyla první obětí zabijáckého svahu

Lyžaři byli zavaleni přibližně v místech Červenkova kříže. Označuje místo, kde se stejná nehoda stala československému reprezentantovi ve sjezdovém lyžování Oldřichu Červenkovi na jaře roku 1951. Od té doby se žlabu říká zkomoleně Červinkova mulda.

Červenkův kříž je umístěný přibližně v polovině svahu nad Červinkovou mohylou, podél která prochází letní turistická značená cesta z Výrovky do Svatého Petra a dál do Špindlerova Mlýna.

Záchranná akce podle náčelníka Horské služby Jiřího Brožka:

"Ve 13:25 h přijala horská služba informaci o pádu laviny na úbočí Luční hory do oblasti Červinkovy muldy. Podle prvotních informací byli na místě tři lidé, dvě ženy a jeden muž. Lavina, která měla ve svém čele šest metrů, zavalila jednu z žen a muže. Na místo okamžitě vyrazili záchranáři ze Špindlerova Mlýna a Luční boudy. Zasypaný muž byl vyproštěn v 14:40. Postupně byly do akce nasazeny tři záchranné vrtulníky z Liberce, Hradce Králové a Prahy. Ty do oblasti, která je velice špatně dostupná, dopravili záchranáře včetně lavinových psů a potřebný materiál. Na samotné místo zásahu se však museli záchranáři dostat na lyžích, protože nebylo možné použít žádnou techniku. V 16:30 se podařilo objevit zasypanou ženu. Ta byla v bezvědomí a velice silně podchlazená za asistence lékařů transportována k posádce sanitky Rychlé záchranné služby. Celkem bylo do akce nasazeno přes padesát záchranářů Horské služby ČR a pět lavinových psů."

Horydoly.czPrůvodce: Krkonošské terénní sjezdy


Zobrazit místo Krkonoše - skialpinismus na větší mapě

Horydoly.cz Černá vdova na HORYDOLY

Horolezec se zřítil ze Zadního Ledového štítu (Vysoké Tatry)
Senior se utopil v Berounce (Křivoklátsko)
Sebevražda v Tatrách? 
(Vysoké Tatry)
Tři lidé letos zahynuli v Nízkých Tatrách (Nízké Tatry)
Vyčerpaného turistu nechali kamarádi zemřít v Roháčích
 (Západní Tatry)
Na Baruntse zahynuli Machold a Vaněk
 (Himálaje)
Starší muž zemřel v Jizerských horách při geocachingu (Jizerské hory)
Jan Polák se zabil na skalách v Jickovicích (Vltava)
Wladyslav Cywinski se zabil ve Zlomiskách (Vysoké Tatry)
Český turista zemřel v libanonském údolí Kadiša (Libanon) 
Blesk zabíjel u chaty Mittelegi na Eigeru (Berner Oberland)
Zdeňka Hrubého zabila lavina na Gasherbrum I
 (Himálaje)
Dva turisté zemřeli v Biokovu (Durmitor)
Turista se zřítil z hrádku Maškovec (Vltava)
Smrtelný pád horolezce v Černé hoře (Prokletije)
Český lyžař se zabil v Peru (Kordillery)
Mladá žena se utopila na Salze (Salza)
Deset horolezců bylo zavražděno pod Nanga Parbat (Himálaje)
Fotografoval a zabil se u Morači (Černá Hora)
Horolezec se zřítil z Preinerwand
 (Rax)
Hloupost, chlast a smrt na Herbertově
 (Vltava)
Čtyři mrtví vodáci za povodňový víkend (Metuje, Berounka, Úslava)
Ztracený kajakář na Úslavě (Plzeň)
Zametací auto zabilo cyklistu v Zubří (Beskydy)
Těžký horolezecký pád v Suchých skalách
 (Český ráj)
Mrtvý vodák na Viktorčině splavu (Podkrkonoší)
Čtyři mrtví vodáci na jarních řekách (Morava a Hron)
Vůdce s klientem na Satanovi zahynuli pod lavinou (Vysoké Tatry)
Dvacetiletý lezec nepřežil lavinu pod Skokom (Vysoké Tatry)
Lyžaře zabila lavina v Nízkých Tatrách (Nízké Tatry)
Lavina v La Rosiére zabila českého lyžaře (Savojské Alpy)
Tragický pád zo Svinice (Vysoké Tatry)
Horolezec zemřel pod lavinou ze Svišťového štítu (Vysoké Tatry)
Smrtelný pád v Divoké Šárce (Praha)
Drobný se zabil na bobu pod Medvědínem (Krkonoše)

Černá vdova 2012
Černá vdova 2011
Černá vdova 2010
Černá vdova 2009
Černá vdova 2008
Černá vdova 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: ?

Milé Hádej, to opravdu chceš řešit neštěstí, které se stalo před čtyřmi lety? Proč jsi se prosím neozvalo tehdy, když jsi vědělo víc než horská služba a policie? Můžeš tedy napsat, v čem a proč jsme se tehdy mýlili? 

Reaguj
Re: Re: ?

Kubo, jsi demagog. Kdo kde vydal a pripadne overil informaci o tom, kdo byl zkusenejsi. To je ryze Tvoje fabulace. Ac to bude znit znacne nepresvedcive. Cela udalost se stala kvuli velke nezkusenosti vsech zucastnenych...

 • Autor Hadej
 • Datum a čas 2.4.2013 23:08
Reaguj
Re: Re: Re: ?
Skálopevné přesvědčení, že lživé informace nikomu neškodí i když si je vysloveně cucáte z prstů mě fakt dostávají. Schválně si to zkuste představit, že vám umře někdo hodně blízký a nějaký autor článku vám bude tvrdit, že ty bláboly a lži, co o něm napsal, přece nikomu neškodí. Předpokládám, že ho pochopíte, protože je to váš denní chléb. Ale já to prostě nechápu. Opravdu to, že si toho vymyslíte víc než jiný bulvár, zvýší návštěvnost tohoto serveru???
 • Autor :-((((
 • Datum a čas 19.1.2009 10:21
Reaguj
Re: Re: ?

Jména v případě různých neštěstí uvádíme, pokud se je nám podaří zjistit, protože jsou pro mnohé čtenáře důležité - chtějí vědět, zda nešlo o jejich kamarády, případně si zpětně uvědomí, o koho vlastně jde. Že bychom tím nějak škodili lidem svázaným s neštěstím? Jsem přesvědčen, že nikoliv.

Příčina tohoto neštěstí je po nějaké době od pádu laviny už poměrně jasná. Trojice lyžařů neodhadla lavinové nebezpečí (zkušenější muž na tom nese větší vinu). Nevíme, zda to zapříčinila jeho neznalost terénních poměrů, nebo podcenění rizika. To by samo o sobě ještě nevedlo k tragédii. Ta nastala až po druhé chybě. Správně vyhodnotili únik do kopce, ale bohužel uřizli lavinu v druhém žlabu, protože k prvnímu se báli přiblížit.

Neštěstí na horách mívá málokdy jednu jasnou příčinu. Obvykle k němu vede více drobných chyb. Samy o sobě by nebyly až tak nebezpečné, ale v sérii zapříčiní tragédii. Problém je v tom, že je mohou analyzovat až pozůstalí. Během akce si je obvykle aktéři neuvědomují. Sám jsme 3x jel s lavinou a měl jsem obrovské štěstí, že jsem pod ní nezůstal. Vždycky to byla moje blbost, ale to jsem zjistil až zpětně. Jsem tedy dalek kohokoliv odsuzovat.

Čest její památce.

Reaguj
Re: ?
Iva byla známá velké části vodáků asi spíš od vidění. Hlavně těm, kteří trénují na kanále v Troji. Ale ne každý znal jméno.Na článku se mi nelíbí jednak zkreslené informace (mám zdroj z blízkého okolí postižených) a druhak uvedení jmen postižených. Myslím že mají teď svých starostí dost a nemusí si na ně každý ukazovat prstem.Nemít výbavu byla hloupost, ale Karla znám osobně z divokých řek a musím konstatovat, že málokdo myslí na bezpečnost jako on. Takže kde se stala chyba? Skutečně jsou všechny informace pravdivé? Já to nevím, vy ano?
 • Autor Keny
 • Datum a čas 7.1.2009 14:15
Reaguj
pujceni vybaveni
to Martin: ze pujceni vybaveni neni problem? dobrej vtip. predpokladam, ze jsi z Prahy, ci Brna.
 • Autor jena
 • Datum a čas 6.1.2009 22:29
Reaguj
Re: Trasa tůry
Chtěli sjet zřejmě až dolu k potoku. Když ve sjezdu vyhodnotili situaci jako rizikovou, nandali pásy a začali stoupat zpět na hřeben. Bohužel se ústup už nezdařil ...
 • Autor Martin
 • Datum a čas 6.1.2009 16:11
Reaguj
Re: Trasa tůry
Tohle je v textu, stačí číst: "...sjížděli z Luční hory hřebínkem podél Červinkovy muldy. Když zjistili, že sníh je nebezpečný a hrozí lavina, zastavili, přilepili stoupací pásy a vraceli se vzhůru k vrcholu..."
Reaguj
add
Je to bulvár,v článku o oběti chybí jen váha, míry, stav a rodné číslo.
 • Autor Milan
 • Datum a čas 5.1.2009 20:36
Reaguj
Trasa tůry
Oblast neznám, ale nechápu smysl tůry, která je na obrázku z aktualizace 5. ledna. Sjíždět nějaká kvak skoro traverzem, potom zase po hřebeni nahoru a pak zase traverz ??? Dyť to jde jít pohodlně vrchem. Ale oblast neznám, takže se jenom ptám ...
 • Autor Belial
 • Datum a čas 5.1.2009 20:35
Reaguj
Celkem 36 příspěvků v diskuzi


Polská turistka se zřítila v Tiesňavách Malé Fatry

Polská turistka se zřítila v Tiesňavách Malé Fatry

ČERNÁ VDOVA 53letá turistka z Polska spadla ze Zbojnického chodníku v Tiesňavách na Malé Fatře. Pád v lesích a skalách nad obcí Terchová byl dlouhý několik desítek metrů a pro turistka znamenal smrt.... celý článek

Slovenský turista spadl ze Suchého vrchu ve Veľké Fatře

Turista spadl na ledu pod Borišovem a zabil se

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Slovenský turista spadl ze Suchého vrchu ve Veľké Fatře

Slovenský turista spadl ze Suchého vrchu ve Veľké Fatře

ČERNÁ VDOVA O život přišel 47letý slovenský turista na Veľké Fatře, když na apríla spadl ze Suchého vrchu do centrálního žlabu směrem do Zelené doliny. 
Skialpinistka spadla z Patrie a zabila se

Skialpinistka spadla z Patrie a zabila se

ČERNÁ VDOVA Slovenská skialpinistka českého původu Dana (53 let) spadla z Patrie směrem do Mengusovské doliny ve Vysokých Tatrách. Její lyžařský i životní partner Tibor Hromádka s ní ztratil vizuální kontakt, a proto zavolal
Turista spadl na ledu pod Borišovem a zabil se

Turista spadl na ledu pod Borišovem a zabil se

ČERNÁ VDOVA V poobedňajších hodinách dňa 23. marca požiadala záchranárov Horskej záchrannej služby o pomoc skupina slovenských turistov, od ktorej sa na vrchole Borišov odčlenil 36-ročný turista a rozhodol sa priamo zostupovať do
Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

ČERNÁ VDOVA Rakouské horolezecké ikony David Lama (28 let) a Hansjörg Auer (35) a spolu s nimi špičkový americký horolezec Jess Roskelley (36) jsou nejspíš po smrti. Zabila je obrovská lavina v kanadském pohoří Rocky
Polská turistka se zřítila v Tiesňavách Malé Fatry

Polská turistka se zřítila v Tiesňavách Malé Fatry

ČERNÁ VDOVA 53letá turistka z Polska spadla ze Zbojnického chodníku v Tiesňavách na Malé Fatře. Pád v lesích a skalách nad obcí Terchová byl dlouhý několik desítek metrů a pro turistka znamenal smrt.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Bike Festival - veletrh Polsko, Gdaňsk 6.-7.5. 6.5.
Lodě na Labi Nymburk 8.-12.5. 8.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.

Diskuse

Sportovní výkonnost Michalec, 21.4.2019 16:03, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 21.4.2019 14:52, 6 příspěvků
Porod císařem Michala, 21.4.2019 10:38, 6 příspěvků
Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 6 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 6 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 3 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54