Čtyři mrtví vodáci za povodňový víkend

Čtyři mrtví vodáci za povodňový víkend
Velká voda na dolní Berounce.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Tři vodácké nehody a čtyři mrtví. To je víkendová bilance českých rozvodněných řek. Všechny mají společného jmenovatele - hloupost všech, kteří se utopili. O mrtvých jen dobré je samozřejmě hlavní přikázání, ale rozum se zároveň vzpírá uvěřit, že svou smrt nemohli.

Všichni se vydali na divokou a nebezpečnou vodu se špatnou výbavou, bez zkušeností a chyběli jim kamarádi, kteří by je mohli zachránit. 

Pátek: Kajak na Úslavě

Starší proplešatělý kajakář se vydal na Úslavu. Řeka se za 1. povodňového stupně běžně jezdí, ale životně důležité jsou tři podmínky - znalost řeky, zkušená parta a hlavně pokora před jezy.

Kajakář ovšem vyrazil sám. Nad jezem se Starém Plzenci vyslechl dokonce varování místního vodáka před obřím vodním válcem, ale stejně se do něj vrhnul. Následovalo nevyhnutelné převržení a rotace v desetimetrovém válci. Kajakáře už nikdo neviděl, kajak se našel až po několika kilometrech v Koterově. Prohledávání břehů nemělo výsledek, a tak se už jen čeká, kdy a kde mrtvola vyplave.

Jez ve starém Plzenci je zabiják i za normálního stavu vody, každý rozumný vodák o něm ví a neváhá před ním zastavit a loď okolo něj uctivě přenést po břehu. Upozorňuje na něj každá tištená i internetová kilometráž a kdejaký vodácký průvodce.

Horydoly.czO nehodě jsme ji psali: Ztracený kajakář na Úslavě

Novinky uveřejnily VIDEO z jezu ve Starém Plzenci.

Sobota: Raft na Berounce

Čtyři vodáci vyrazili na dolní Berounku, která měla už čtyři metry nad stav a atakovala 2. povodňový stupeň. Síla velké řeky tedy byla obrovská. Nasedli do člunu v Křivoklátě a podařilo se jim splout jez v Berouně. Jeden z vodáků někde po cestě vystoupil, protože se začal oprávněně bát velké vody.

Připomeňme, že se nejednalo o raft na divokou vodu, ale o supermarketový nafukovací člun určený pro dovádění na rybníce. Navíc neměli plovací vesty, neoprénové oblečení, přilby a zřejmě ani házečku. 

Tři vodáci pokračovali okolo Srbska a Karlštejna k dalšímu jezu v Hlásné Třebáni. Tam už svoji dávku štěstí vyčerpali a člun převrátili. Jeden se dostal ke břehu, ale dva jeho kamarádi se utopili. Ani jejich mrtvoly ještě nebyly nalezeny.

Při tom Berounku za tohoto stavu lze v dobré partě a s odpovídajícím vybavením splouvat i za povodní. Nutné je přesně vědět, kde je jaký jez a daleko před všemi zastavit u břehu a lodě přenést.

Horydoly.czVIDEO: Jeden den na Berounce

Nova uveřejnila VIDEO vodáků, jak pádlují v Berouně.

Neděle: Kanoe na Metuji

Dvě otevřené turistické kanoe se vydaly na zvednutou hladinu Metuje v údolí Peklo. Dvojková voda nedosahovala ani nejnižšího povodňového stupně, ale měla sílu a rychlost alpské řeky. Na to není většina našich vodáků připravená, protože v Čechách spočívá obtížnost splutí spíš v kormidlování mezi vrbičkami, meandry a kameny. Silný proud, ačkoliv není náročný, je tedy něco neobvyklého.

Obě posádky neměly na sobě oblečené plovací vesty, helmy ani neoprénové obleky. Jedna loď nabrala vodu a převrátila se poblíž Bartošova mostu. Jeden vodák doplaval na břeh, ale druhého si vzala řeka. Ano jeho tělo zatím nebylo nalezeno.

Horydoly.cz Černá vdova na HORYDOLY

Ztracený kajakář na Úslavě (Plzeň)
Zametací auto zabilo cyklistu v Zubří (Beskydy)
Těžký horolezecký pád v Suchých skalách
 (Český ráj)
Mrtvý vodák na Viktorčině splavu (Podkrkonoší)
Čtyři mrtví vodáci na jarních řekách (Morava a Hron)
Vůdce s klientem na Satanovi zahybuli pod lavinou (Vysoké Tatry)
Dvacetiletý lezec nepřežil lavinu pod Skokom (Vysoké Tatry)
Lyžaře zabila lavina v Nízkých Tatrách (Nízké Tatry)
Lavina v La Rosiére zabila českého lyžaře (Savojské Alpy)
Tragický pád zo Svinice (Vysoké Tatry)
Horolezec zemřel pod lavinou ze Svišťového štítu (Vysoké Tatry)
Smrtelný pád v Divoké Šárce (Praha)
Drobný se zabil na bobu pod Medvědínem (Krkonoše)

Černá vdova 2012
Černá vdova 2011
Černá vdova 2010
Černá vdova 2009
Černá vdova 2008
Černá vdova 2007 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

kanoe na metuji

Jo, ještě jsem chtěla poděkovat, že vy jediní z nás neděláte blázny co jezdí povodně. opravdu byla pouze velká voda. nás se bohužel vrátilo o jednoho méně, ale ostatní party co jsme potkali měli větší štěstí...anežka

  • Autor anežka
  • Datum a čas 21.6.2013 13:08
Reaguj
kanoe na metuji

ano mo mrtvých jen dobře, ale byl to také zkušený vodák a nechápu proč podcenil neopren pro sebe. už ho našli a zemřel následkem šoku

  • Autor anežka
  • Datum a čas 21.6.2013 13:03
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Hostivařská přehrada za oblevy: brusle a koloběžka

Hostivařská přehrada za oblevy: brusle a koloběžka

KICK&SKATE "Jeď! Ať si ještě užiješ!" Nabádala mě moje paní k bruslařskému výletu na Hostivařskou přehradu. Odolával jsem dost dlouho, ale pozdě odpoledne to bylo k nevydržení a vyrazil jsem. Moje paní zůstala... celý článek

TEST Pohodlná bunda Columbia Arctic Crest Hybrid Full Zip

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vaječný koňak připravte doma

Vaječný koňak připravte doma

RECEPT Vaječný koňak je tradiční vánoční alkoholická pochoutka. Každá rodina, která si ho vyrábí, má poněkud jiný recept - někdo přidá více mléka, jiný má osvědčenu značku rumu, další přísahá na
Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Letošní prosinec přeje horolezectví, vodáctví a cyklistice. Na lyžování a bruslení si musíme počkat. Když nesněží, tak aspoň prší. Vyrazili jsme proto na Lužickou Nisu, které se plní koryto vodou, než opustí
Franta Kutta byl správnej fík

Franta Kutta byl správnej fík

RETRO Horolezec a autor mnoha prvovýstupů Franta Kutta, ročník 1923, byl správnej fík. Lezl jako klasik a samozřejmě po sobě nenechal žádné borháky. 
Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Poslední slanění je stará horolezecká tradice, kdy se oddíly a jejich přátelé setkávají naposledy před Vánocemi nebo před Silvestrem, hodnotí své výstupy v uplynulém roce a plánují nové akce. Svatý Jan pod Skálou
Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Moderní lyžařská bunda Columbia má nastavitelnou kapuci, do které se vejde helma. V podpaží funguje ventilace, zipy odolávají sněhu i větru. Prodloužený střih ukrývá sněhový pás. Oceníte ochranu brady, kapsu na skipas

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 10.-22.1. Mushing 10.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Steel Kladno, Polygon 16.-18.1. Průmyslové lezení 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Sto let českých Vánoc Loučeň, zámek 17.11.-17.1. Výstava 17.1.
Vandrfest Hrádek nad Nisou, Dům kultury 17.1. 14:00
Den otevřených dveří Praha, SPŠ zeměměřická 17.1. 09:00

Diskuse

трип скан JasonUnlon, 16.1.2026 3:12, 1 příspěvek
Moc pěkně vyvydená akce Ondřej, 15.1.2026 13:14, 1 příspěvek
Zmizík bude PK, 14.1.2026 16:56, 1 příspěvek
??? Honza, 13.1.2026 15:27, 2 příspěvky
tedy chápu Lukas B., 13.1.2026 9:36, 2 příspěvky
Povely Petr Tomasek, 12.1.2026 19:29, 8 příspěvků
Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek
Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek
průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00