Oranžová lanovka na Chopku

Oranžová lanovka na Chopku
Chopok, oranžová lanovka.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:
Nejlepší slovenský skiareál Chopok spustí první lanovky a vleky v pátek. Musíte se ovšem rozhodnout, zda budete lyžovat na severu nebo na jihu. Propojení pomocí vleku nebude fungovat nejméně do Silvestra. Je málo sněhu.
Oranžová lanovka na Chopku
Chopok, Jasná, lanovka na Brhliská.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Booking.com

Téměř všechny slovenské skiareály zasněžují své tratě umělým sněhem. Přírodní sníh zatím chybí, ale aspoň přišel mráz, který umožňuje práci sněhových děl. Přinášíme novinky, které pro lyžaře a snowboardisty připravili provozovatelé zimních středisek. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci.

Jsme jediní na světě

Největší letošní novinkou v Jasné je kabinková lanovka Otupné - Brhliská (1141-1423 m).

"Díky osmimístné kabině se zdvojnásobí přepravní kapacita," raduje se marketingová manažerka skiareálu Katarína Šarafínová. Dodejme, že to ovšem zároveň bude znamenat dvakrát více lyžařů na sjezdovce podél lanovky.

Nová lanovka má oranžová okna. "Jsme první na světě," pyšní se Katarína Šarafínová. Je otázkou, zda také ne poslední. Náš pocit z jízdy měl být podle reklamního oznámení skiareálu optimistický, protože oranžová barva plexiskla má projasnit zasněžené svahy a lesy pod námi.

Upřímně řečeno, takový dojem jsme neměli. Oranžová všude okolo nás spíše vybuzovala naši agresivitu, což přesně odpovídá působení barev na lidi, které znají psychologové už dlouho.

Začíná cenová válka?

Lanovku a sjezdovku s umělým sněhem pod ní můžete vyzkoušet už od zítřejšího pátku 18. prosince. Lyžování při tomto openingu vás přijde jen na jedno euro za den.

Normální ceny permanentek během zimní sezony se budou hýbat nahoru i dolů, ale v zásadě budou o 15 až 20 procent nižší, než vloni. Lyžování na Slovensku se ocitlo v krizi, loni přijelo o třetinu méně lyžařů, a tak téměř všechna střediska u našich východních sousedů nasadila nízké ceny.

Možná začíná cenová válka mezi evropskými státy i mezi skiareály uvnitř těchto států. Jednak totiž lyžařů neustále ubývá po celém světě a jednak se přesouvají velmi rychle do dobrých středisek s přiměřenými cenami.

Zřejmě se tedy i Jasná dostala do soukolí globálního lyžařského byznysu a bude muset na Chopku snižovat ceny a zvyšovat kvalitu služeb. Už aby to bylo!

Jak ušetřit při zimní dovolené?

Pokud byste chtěli ušetřit za zimní dovolenou na Chopku, podívejte se především po tak zvaných balíčcích lyžování + ubytování. Běžná praxe z alpských zemí už dorazila i na Slovensko.

Některá ubytovací zařízení, především dražšího hotelového typu nabízejí slevu až 30 % na ubytování a zároveň lyžování. V ceně jsou také vstupy do aquaparků a nabídky slev do kulturních i relaxačních zařízení.

Také je dobré nakupovat služby ještě před sezonou, případně pro více lidí najednou. Po započtení kombinace všech slev se můžete dostat na zajímavé ceny, které odpovídají při normálním nákupu jen cenám za ubytování.

Dobrý nápad, který využijí nejspíše aktivní lyžaři a snowboardisté, je tak zvaný výběrový lístek. Po čtyřech hodinách lyžování ho lze vrátit. Vyplatí se tehdy, když se objeví na sjezdovkách moc lidí, začne foukat, nebo sněžit, ranní mašestr se rozjezdí a podobně. "Je to jednodušší, než nelegálně prodávat neprojetou permici někomu ve frontě na vlek," komentuje redaktor časopisu Snow Tomáš Roba.

Pojištění na sjezdovky je dobré, ale neplatí v terénu

Součástí permanentky je od letoška pojistka na činnost horské služby, pokud byste ji náhodou potřebovali. Vztahuje se sice jen na zásah ve skiareálu na značených sjezdovkách, ale přesto můžete v krajním případě ušetřit až několik set tisíc korun.

Funguje to tak, že pojistka na permanentce pokrývá záchrannou akci a první pomoc Horské záchranné služby. Pobyt v nemocnici, léčení a převoz do Česka se platí z vašeho povinného zdravotního pojištění. Nezapomeňte si tedy s sebou vzít evropský průkaz pojištěnce, který vám zdarma vydá vaše zdravotní pojišťovna.

Pojistka na činnost horské služby se nevztahuje na oblasti mimo sjezdovky. Pokud tedy pojedete do tak zvaných freeride zon, měli byste být pojištěni jako horolezci nebo skialpinisté.

Freeride zony jen pro zkušené

Freeride zony jsou povolené, vyznačené na mapkách ve skiareálu, ale vjíždíte do nich na vlastní nebezpečí. "Nejkrásnější je lyžování na jižních svazích nad hotelem Kosodrevina," míní Katarína Šarafínová. "Je tam velké množství prašanu, nebo na jaře firnu."

Další zony pro lyžování v terénu se nacházejí na severní straně ve skalách Dereše, pod vrcholem Chopku (2024) a na Konském Grúni. Do freeride zon se dnes počítají i dříve značené dlouhé a neupravované sjezdovky přes sedlo Poľany a přes Demänovské sedlo.

Teoreticky je možné si na sjezdy v terénu najmout vůdce z některé zdejší lyžařské školy, ale prakticky to nikdo nedělá. "Tuto službu využívá minimum lidí," potvrzuje Katarína Šarafínová. "Při těchto sjezdech se totiž musí čekat na vhodné lavinové podmínky a dobré počasí."

Horydoly.cz Na Slovensku se bude lyžovat

Štrbské pleso je první pro lyžaře

Donovaly stříkají sníh na louky

Vrátna má málo umělého sněhu

Turiec se sjednocuje na lyžích

Slovensko AKTUÁLNĚ 2009


Zobrazit místo Evropa - skiareály na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Zákon o HZS
544/2002 Z.z.ZÁKONz 10. júla 2002o Horskej záchrannej službe§ 8Povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľa lyžiarskej trate a prevádzkovateľa zariadenia určeného naosobnú lanovú dopravu1) Prevádzkovateľ lyžiarskej trate je povinný.....................d) zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc a podľa potreby prepravu zranenej osoby do miesta,kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť.
  • Autor Já nevím
  • Datum a čas 19.12.2009 14:40
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Praktická recenze na kloubní výživu Kloubus a Alavis

Praktická recenze na kloubní výživu Kloubus a Alavis

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V tomto článku srovnáváme kloubní výživu Kloubus a Alavis. Jedná se o produkty, které jsou určeny především pro sportovce a pro osoby s kloubovým zraněním či jiným onemocněním. Takový doplněk stravy je pro... celý článek

Kuvajt: chudá poušť a levná ropa pod zemí

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Vše důležité, co potřebuješ vědět o lyžovačce na Slovensku

Vše důležité, co potřebuješ vědět o lyžovačce na Slovensku

Slovensko je jednou z mála středoevropských zemí, ve kterých je během svátečních dní možné užít si lyžovačku včetně ubytování v horských hotelech. V Jasné a ve Vysokých Tatrách leží na svazích od 30 do
Hanibal propustil brigádníky

Hanibal propustil brigádníky

Velký kamenný a internetový prodejce outdoorového vybavení přestal využívat brigádníky. V první vlně epidemie koronaviru občas ještě některý z nich dostal práci, ale ve druhé vlně pro ně tato možnost skončila.
Christmas Eve: Christkind or Father Christmas?

Christmas Eve: Christkind or Father Christmas?

Christkind or Father Christmas? The question of who actually brings the presents has different answers in Germany's regions.
Zvony na Vyšehradě

Zvony na Vyšehradě

Zvony vyšehradské baziliky byly v baroku umístěné ve zvonici mimo samotný kostel. Po regotizaci chrámu svatého Petra a Pavla byly osazeny do nových věží.
Lidové zvyky na Štědrý den

Lidové zvyky na Štědrý den

Štědrý den je magický, ačkoliv se vlastně nic neděje. Jenom čekáme, až se zítra narodí Ježíšek. Přesto je se Štědrým dbem i štědrovečerní večeří spojeno mnoho rituálů a zvyků.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polevská lyže Polevsko 16.-24.11. Běžky 16.1.
Vokoberg Teplice, Doubravka Celodenní rogaining 23.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 26.-31.1. Psí spřežení a sněžná kola 26.1.
Sherpa cup - závod nosičů Sněžka 30.1.
Marcialonga - běžky Itálie, Moena 70 km klasicky 31.1.
Zapalovač Pardubice, Vinice Kurz pro oddílové vedoucí 4.2.
Jizerská 50 - běžky Bedřichov 50 km klasicky 14.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 27.-28.2. Běžky 27.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Ďumbier - konec lezení   Lezení povoleno 15.12.-28.2. 28.2.

Diskuse

Závist je sviňa Pavel, 23.1.2021 17:08, 132 příspěvků
Batoh - cena? Novinář, 20.1.2021 22:22, 2 příspěvky
Erekce David, 19.1.2021 21:33, 4 příspěvky
Faberlic zkušenosti faberlic, 18.1.2021 21:42, 1 příspěvek
Erekce Karel, 18.1.2021 11:58, 4 příspěvky
Batoh Šlojíř, 16.1.2021 16:44, 2 příspěvky
Kolem Prahy Šlojíř, 16.1.2021 15:23, 1 příspěvek
Erekce David, 16.1.2021 15:18, 4 příspěvky
Erekce Karel, 15.1.2021 20:13, 4 příspěvky
A to je právě ono... Skiák, 15.1.2021 17:05, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates bude jako jedna ... Horydoly , 20.1.2021 22:59
Lidovci kritizují diskrim... Horydoly , 16.1.2021 15:36
Destinační společnost pro... Horydoly , 12.1.2021 18:21
Schválení kompenzací pro ... Horydoly , 11.1.2021 22:25
Ladovská zima Horydoly , 8.1.2021 1:55
Krkonoše na kole Horydoly , 6.1.2021 13:43
Re: Portrét Swarzbacha Kuba Turek, 6.1.2021 13:26
portrét Swarzbacha Horydoly Open, 6.1.2021 13:22