Oranžová lanovka na Chopku

Oranžová lanovka na Chopku
Chopok, oranžová lanovka.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:
Nejlepší slovenský skiareál Chopok spustí první lanovky a vleky v pátek. Musíte se ovšem rozhodnout, zda budete lyžovat na severu nebo na jihu. Propojení pomocí vleku nebude fungovat nejméně do Silvestra. Je málo sněhu.
Oranžová lanovka na Chopku
Chopok, Jasná, lanovka na Brhliská.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Booking.com

Téměř všechny slovenské skiareály zasněžují své tratě umělým sněhem. Přírodní sníh zatím chybí, ale aspoň přišel mráz, který umožňuje práci sněhových děl. Přinášíme novinky, které pro lyžaře a snowboardisty připravili provozovatelé zimních středisek. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci.

Jsme jediní na světě

Největší letošní novinkou v Jasné je kabinková lanovka Otupné - Brhliská (1141-1423 m).

"Díky osmimístné kabině se zdvojnásobí přepravní kapacita," raduje se marketingová manažerka skiareálu Katarína Šarafínová. Dodejme, že to ovšem zároveň bude znamenat dvakrát více lyžařů na sjezdovce podél lanovky.

Nová lanovka má oranžová okna. "Jsme první na světě," pyšní se Katarína Šarafínová. Je otázkou, zda také ne poslední. Náš pocit z jízdy měl být podle reklamního oznámení skiareálu optimistický, protože oranžová barva plexiskla má projasnit zasněžené svahy a lesy pod námi.

Upřímně řečeno, takový dojem jsme neměli. Oranžová všude okolo nás spíše vybuzovala naši agresivitu, což přesně odpovídá působení barev na lidi, které znají psychologové už dlouho.

Začíná cenová válka?

Lanovku a sjezdovku s umělým sněhem pod ní můžete vyzkoušet už od zítřejšího pátku 18. prosince. Lyžování při tomto openingu vás přijde jen na jedno euro za den.

Normální ceny permanentek během zimní sezony se budou hýbat nahoru i dolů, ale v zásadě budou o 15 až 20 procent nižší, než vloni. Lyžování na Slovensku se ocitlo v krizi, loni přijelo o třetinu méně lyžařů, a tak téměř všechna střediska u našich východních sousedů nasadila nízké ceny.

Možná začíná cenová válka mezi evropskými státy i mezi skiareály uvnitř těchto států. Jednak totiž lyžařů neustále ubývá po celém světě a jednak se přesouvají velmi rychle do dobrých středisek s přiměřenými cenami.

Zřejmě se tedy i Jasná dostala do soukolí globálního lyžařského byznysu a bude muset na Chopku snižovat ceny a zvyšovat kvalitu služeb. Už aby to bylo!

Jak ušetřit při zimní dovolené?

Pokud byste chtěli ušetřit za zimní dovolenou na Chopku, podívejte se především po tak zvaných balíčcích lyžování + ubytování. Běžná praxe z alpských zemí už dorazila i na Slovensko.

Některá ubytovací zařízení, především dražšího hotelového typu nabízejí slevu až 30 % na ubytování a zároveň lyžování. V ceně jsou také vstupy do aquaparků a nabídky slev do kulturních i relaxačních zařízení.

Také je dobré nakupovat služby ještě před sezonou, případně pro více lidí najednou. Po započtení kombinace všech slev se můžete dostat na zajímavé ceny, které odpovídají při normálním nákupu jen cenám za ubytování.

Dobrý nápad, který využijí nejspíše aktivní lyžaři a snowboardisté, je tak zvaný výběrový lístek. Po čtyřech hodinách lyžování ho lze vrátit. Vyplatí se tehdy, když se objeví na sjezdovkách moc lidí, začne foukat, nebo sněžit, ranní mašestr se rozjezdí a podobně. "Je to jednodušší, než nelegálně prodávat neprojetou permici někomu ve frontě na vlek," komentuje redaktor časopisu Snow Tomáš Roba.

Pojištění na sjezdovky je dobré, ale neplatí v terénu

Součástí permanentky je od letoška pojistka na činnost horské služby, pokud byste ji náhodou potřebovali. Vztahuje se sice jen na zásah ve skiareálu na značených sjezdovkách, ale přesto můžete v krajním případě ušetřit až několik set tisíc korun.

Funguje to tak, že pojistka na permanentce pokrývá záchrannou akci a první pomoc Horské záchranné služby. Pobyt v nemocnici, léčení a převoz do Česka se platí z vašeho povinného zdravotního pojištění. Nezapomeňte si tedy s sebou vzít evropský průkaz pojištěnce, který vám zdarma vydá vaše zdravotní pojišťovna.

Pojistka na činnost horské služby se nevztahuje na oblasti mimo sjezdovky. Pokud tedy pojedete do tak zvaných freeride zon, měli byste být pojištěni jako horolezci nebo skialpinisté.

Freeride zony jen pro zkušené

Freeride zony jsou povolené, vyznačené na mapkách ve skiareálu, ale vjíždíte do nich na vlastní nebezpečí. "Nejkrásnější je lyžování na jižních svazích nad hotelem Kosodrevina," míní Katarína Šarafínová. "Je tam velké množství prašanu, nebo na jaře firnu."

Další zony pro lyžování v terénu se nacházejí na severní straně ve skalách Dereše, pod vrcholem Chopku (2024) a na Konském Grúni. Do freeride zon se dnes počítají i dříve značené dlouhé a neupravované sjezdovky přes sedlo Poľany a přes Demänovské sedlo.

Teoreticky je možné si na sjezdy v terénu najmout vůdce z některé zdejší lyžařské školy, ale prakticky to nikdo nedělá. "Tuto službu využívá minimum lidí," potvrzuje Katarína Šarafínová. "Při těchto sjezdech se totiž musí čekat na vhodné lavinové podmínky a dobré počasí."

Horydoly.cz Na Slovensku se bude lyžovat

Štrbské pleso je první pro lyžaře

Donovaly stříkají sníh na louky

Vrátna má málo umělého sněhu

Turiec se sjednocuje na lyžích

Slovensko AKTUÁLNĚ 2009


Zobrazit místo Evropa - skiareály na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Zákon o HZS
544/2002 Z.z.ZÁKONz 10. júla 2002o Horskej záchrannej službe§ 8Povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľa lyžiarskej trate a prevádzkovateľa zariadenia určeného naosobnú lanovú dopravu1) Prevádzkovateľ lyžiarskej trate je povinný.....................d) zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc a podľa potreby prepravu zranenej osoby do miesta,kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť.
  • Autor Já nevím
  • Datum a čas 19.12.2009 14:40
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hyperloop svezl první pasažéry

Hyperloop svezl první pasažéry

Haperloop je superrychlý vlak, který jezdí v potrubí. Podtlak ve velké troubě nahrazuje dřívější tření na kolejích. Zatím jsou v provozu pouze zkušební dráhy, ale už se na nich svezli i obyčejní cestující.... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

3 perfektní rodinné výlety po Moravskoslezském kraji

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

AKTUALIZACE Ať už si notujete v rytmu country, nebo se vyžíváte v tónech tvrdší muziky, může vás na festivalu mnoho věcí zaskočit. Strašákem mohou být rozmary počasí, špatné hygienické zázemí, přehřátí, ale i obyčejný
Jak pečovat o zahradní stoly? Zjistěte to již před sezonou

Jak pečovat o zahradní stoly? Zjistěte to již před sezonou

Jen těžko si lze představit zahradu, v níž chybí funkční a pohodlný nábytek. Jedním ze základních kusů jsou samozřejmě zahradní stoly, díky kterým můžeme zvát hosty na společné jídlo nebo prostě s nimi
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  
Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína

Brdský cyklobus z Dobřichovic do Kytína letos jezdí od dubna do října. To je pořádný důvod, abychom se svezli na koloběžkách po lesních svážnicích a vedlejších silnicích na dobříšské straně Brd.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 26.-30.7. Horská kola 26.7.
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
Nekatolické sakrální stavby - exkurze Louny, Oblastní muzeum Přednáší Jaroslav Havrlant 29.7. 17:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 31.7.
Historický festival Mrač 31.7.
Hostěnický triatlon Hostěnice 31.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.

Diskuse

Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36