Oranžová lanovka na Chopku

Oranžová lanovka na Chopku
Chopok, oranžová lanovka.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:
Nejlepší slovenský skiareál Chopok spustí první lanovky a vleky v pátek. Musíte se ovšem rozhodnout, zda budete lyžovat na severu nebo na jihu. Propojení pomocí vleku nebude fungovat nejméně do Silvestra. Je málo sněhu.
Oranžová lanovka na Chopku
Chopok, Jasná, lanovka na Brhliská.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Booking.com

Téměř všechny slovenské skiareály zasněžují své tratě umělým sněhem. Přírodní sníh zatím chybí, ale aspoň přišel mráz, který umožňuje práci sněhových děl. Přinášíme novinky, které pro lyžaře a snowboardisty připravili provozovatelé zimních středisek. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci. Právě projíždíme zajímavé destinace a mluvíme s jejich zástupci.

Jsme jediní na světě

Největší letošní novinkou v Jasné je kabinková lanovka Otupné - Brhliská (1141-1423 m).

"Díky osmimístné kabině se zdvojnásobí přepravní kapacita," raduje se marketingová manažerka skiareálu Katarína Šarafínová. Dodejme, že to ovšem zároveň bude znamenat dvakrát více lyžařů na sjezdovce podél lanovky.

Nová lanovka má oranžová okna. "Jsme první na světě," pyšní se Katarína Šarafínová. Je otázkou, zda také ne poslední. Náš pocit z jízdy měl být podle reklamního oznámení skiareálu optimistický, protože oranžová barva plexiskla má projasnit zasněžené svahy a lesy pod námi.

Upřímně řečeno, takový dojem jsme neměli. Oranžová všude okolo nás spíše vybuzovala naši agresivitu, což přesně odpovídá působení barev na lidi, které znají psychologové už dlouho.

Začíná cenová válka?

Lanovku a sjezdovku s umělým sněhem pod ní můžete vyzkoušet už od zítřejšího pátku 18. prosince. Lyžování při tomto openingu vás přijde jen na jedno euro za den.

Normální ceny permanentek během zimní sezony se budou hýbat nahoru i dolů, ale v zásadě budou o 15 až 20 procent nižší, než vloni. Lyžování na Slovensku se ocitlo v krizi, loni přijelo o třetinu méně lyžařů, a tak téměř všechna střediska u našich východních sousedů nasadila nízké ceny.

Možná začíná cenová válka mezi evropskými státy i mezi skiareály uvnitř těchto států. Jednak totiž lyžařů neustále ubývá po celém světě a jednak se přesouvají velmi rychle do dobrých středisek s přiměřenými cenami.

Zřejmě se tedy i Jasná dostala do soukolí globálního lyžařského byznysu a bude muset na Chopku snižovat ceny a zvyšovat kvalitu služeb. Už aby to bylo!

Jak ušetřit při zimní dovolené?

Pokud byste chtěli ušetřit za zimní dovolenou na Chopku, podívejte se především po tak zvaných balíčcích lyžování + ubytování. Běžná praxe z alpských zemí už dorazila i na Slovensko.

Některá ubytovací zařízení, především dražšího hotelového typu nabízejí slevu až 30 % na ubytování a zároveň lyžování. V ceně jsou také vstupy do aquaparků a nabídky slev do kulturních i relaxačních zařízení.

Také je dobré nakupovat služby ještě před sezonou, případně pro více lidí najednou. Po započtení kombinace všech slev se můžete dostat na zajímavé ceny, které odpovídají při normálním nákupu jen cenám za ubytování.

Dobrý nápad, který využijí nejspíše aktivní lyžaři a snowboardisté, je tak zvaný výběrový lístek. Po čtyřech hodinách lyžování ho lze vrátit. Vyplatí se tehdy, když se objeví na sjezdovkách moc lidí, začne foukat, nebo sněžit, ranní mašestr se rozjezdí a podobně. "Je to jednodušší, než nelegálně prodávat neprojetou permici někomu ve frontě na vlek," komentuje redaktor časopisu Snow Tomáš Roba.

Pojištění na sjezdovky je dobré, ale neplatí v terénu

Součástí permanentky je od letoška pojistka na činnost horské služby, pokud byste ji náhodou potřebovali. Vztahuje se sice jen na zásah ve skiareálu na značených sjezdovkách, ale přesto můžete v krajním případě ušetřit až několik set tisíc korun.

Funguje to tak, že pojistka na permanentce pokrývá záchrannou akci a první pomoc Horské záchranné služby. Pobyt v nemocnici, léčení a převoz do Česka se platí z vašeho povinného zdravotního pojištění. Nezapomeňte si tedy s sebou vzít evropský průkaz pojištěnce, který vám zdarma vydá vaše zdravotní pojišťovna.

Pojistka na činnost horské služby se nevztahuje na oblasti mimo sjezdovky. Pokud tedy pojedete do tak zvaných freeride zon, měli byste být pojištěni jako horolezci nebo skialpinisté.

Freeride zony jen pro zkušené

Freeride zony jsou povolené, vyznačené na mapkách ve skiareálu, ale vjíždíte do nich na vlastní nebezpečí. "Nejkrásnější je lyžování na jižních svazích nad hotelem Kosodrevina," míní Katarína Šarafínová. "Je tam velké množství prašanu, nebo na jaře firnu."

Další zony pro lyžování v terénu se nacházejí na severní straně ve skalách Dereše, pod vrcholem Chopku (2024) a na Konském Grúni. Do freeride zon se dnes počítají i dříve značené dlouhé a neupravované sjezdovky přes sedlo Poľany a přes Demänovské sedlo.

Teoreticky je možné si na sjezdy v terénu najmout vůdce z některé zdejší lyžařské školy, ale prakticky to nikdo nedělá. "Tuto službu využívá minimum lidí," potvrzuje Katarína Šarafínová. "Při těchto sjezdech se totiž musí čekat na vhodné lavinové podmínky a dobré počasí."

Horydoly.cz Na Slovensku se bude lyžovat

Štrbské pleso je první pro lyžaře

Donovaly stříkají sníh na louky

Vrátna má málo umělého sněhu

Turiec se sjednocuje na lyžích

Slovensko AKTUÁLNĚ 2009


Zobrazit místo Evropa - skiareály na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Zákon o HZS
544/2002 Z.z.ZÁKONz 10. júla 2002o Horskej záchrannej službe§ 8Povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľa lyžiarskej trate a prevádzkovateľa zariadenia určeného naosobnú lanovú dopravu1) Prevádzkovateľ lyžiarskej trate je povinný.....................d) zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc a podľa potreby prepravu zranenej osoby do miesta,kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť.
  • Autor Já nevím
  • Datum a čas 19.12.2009 14:40
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Proč jsou zpětné odkazy na webu důležité?

Proč jsou zpětné odkazy na webu důležité?

Web neboli WWW (světová rozsáhlá pavučina) je založený na hypertextu. Z jednoho textu či obrázku lze jedním klikem přeskočit na další ...a další, další, další... Podtržená slova jsou označována za odkazy... celý článek

Říční břehy jsou veřejně přístupné

Perseidy: padá hvězda, něco si přej!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.

Diskuse

RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 17 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 17 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 17 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 17 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 17 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 11:01, 17 příspěvků
RE Kuba Turek, 10.8.2022 22:13, 17 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 10.8.2022 22:06, 17 příspěvků
INU re Kuba Turek Šlojíř, 10.8.2022 15:29, 17 příspěvků
RE hONZA, 10.8.2022 9:41, 17 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41