Vy ostatní nesmíte, já se tam ale svezla

Vy ostatní nesmíte, já se tam ale svezla
SDÍLEJ:
Dobrý den pane Turek, chtěla bych reagovat na Váš článek Krkonošské terénní sjezdy. V tomto článku veřejně nabádáte k porušování zákona 114/1992 Sb.

Tuto skutečnost ospravedlňujete tím, že Vám tento zákon nepřijde relevantní viz. : "Ke zvěři se autor nemůže vyjádřit, protože žádnou ve vrcholových partiích Krkonoš v zimě neviděl. Malé stromky jsou za dobrých podmínek obvykle pod sněhem a velké musí lyžař objíždět. Laviny jsou součástí krkonošského ekosystému a nezávisí na lyžařích, ale na počasí."

Chtěla bych se Vás proto zeptat, na základě jaké studie jste k těmto skutečnostem dospěl. Na území národních parků probíhají rozsáhlé dlouholeté výzkumy, ale jak vidím, tak jen Vy dokážete udělat tak rychlé a přesné závěry, co je správné a co ne.

Ve svém článku komentujete pozici ochránců přírody a správy KRNAP dost jednoznačně, asi Vám ale nejspíš unikl hlavní význam chráněných území, což je nejen ochrana přírody jako zakonzervované jednotky, ale i její interakce s člověkem.

Některé z lokalit, které doporučujete opravdu nejsou vhodnými sjezdovými terény a jsou zároveň i oblastmi s velmi vzácnou flórou, která je i tak dost ohrožena. Váš argument : "... jsou za dobrých podmínek obvykle pod sněhem" je diskutabilní.

Co jsou podle Vás dobré podmínky, pozná je každý skialpinista a bude se jimi řídit?

Ekosystém alpínské tundry, který se nachází ve vrcholových partiích Krkonoš je v naší republice ojedinělý a také velmi křehký. Jednotlivá (i Vámi popisovaná) místa sedel a vrchních částí žlabů jsou extrémně vyfoukávanými lokalitami a proto i mocnost sněhu neposkytuje dostatečnou ochranu.

Bohužel po vašem sofistikovaném příspěvku se obávám zběsilého přívalu skialpinistů do již tak malých Krkonoš a tím se i přímou měrou stupňuje i ostražitost ochránců přírody.

Netuším, jak tento boj skončí, možnosti jsou ale asi jen dvě. Jednou je naprostý zákaz vstupu kamkoliv na území KRNAP. Druhá varianta (ta pravděpodobnější) je zrušení všech pravidel a nastolení naprosté anarchie, která by vedla k zničení a vybrakování všech doposud alespoň z části chráněních území.

Myslím, že skialpinisticky je terén Krkonoš velmi nevyhovující. Do Alp (popř. jiných velehor) už není tak daleko, svahy jsou zde pro tuto aktivitu mnohem lepší a nehrozí zde ani tak vysoká zátěž na přírodu.

Nevím, zda tyto argumenty dokážete pochopit, ale byla bych velmi ráda, kdyby jste se nad tím alespoň zamyslel. A uvědomil si, jak svým článkem přilijete oleje do ohně v rozmachu fenoménu skialpinismu v zemi, která na to nemá přírodní podmínky.

Sama jsem v Krkonoších na skialpech několikrát byla. Pokud se to ale stane oblíbenou veřejnou zábavou, pak to bude pro přírodu opravdu neudržitelná záležitost, kdy se nejvíc bojím nesoudnosti lidí, kteří neznají místní podmínky, nebudou moci odhadnout správnou minimální mocnost sněhu, nejšetrnější trasu sjezdu (i za podmínky aby ten sjezd za něco stál).

Celé je to o citlivé interakci člověka s přírodou (v tomto směru reprezentovanou KRNAPem), nesouhlasím se všemi body návštěvního řádu 1. zóny KRNAP, ale na druhou stranu není ani tato lokalita schopna absorbovat masové množství stoupenců skialpinismu.

Petra Nyplová nyplova.p@seznam.cz

PS: No určitě si ale tímto článkem zvýšíte impaktový faktor, že by to byl ten hlavní důvod, proč jste to psal?

Vážená paní, nevím přesně, zda mi kladete otázky, nebo deklarujete svůj názor. Pokusím se Vám tedy odpovědět poněkud obecněji.

Nemám tušení, co myslíte impaktem, ale jde nám samozřejmě o zájem čtenářů. Kdyby portál a časopis Horydoly nečetli, neměl by smysl. Média přece existují proto, aby je lidé četli nebo sledovali. Vzhledem k tomu, že tento článek byl již krátce po zveřejnění během odpoledne často čten, předpokládám, že jsme čtenářům přinesli užitečný materiál, který je zajímá.

Vaše další tvrzení jsou také kontroverzní. Nehledejte souvislosti, kde nejsou. Nic neospravedlňuji - dokonce ani porušování zákona. Pouze píšu, že skialpinismus je v Krkonoších nelegální a jaké mám osobní zkušenosti s pohybem v zimním krkonošském terénu. Jedno nepodmiňuje druhé.

Očekáváte zběsilý nával skialpinistů? Sama se přiznáváte, že jste to už párkrát zkusila? Pozom proč to nedopřát i ostatním? Můj osobní názor je, že desítky skialpinistů neudělají takové škody, jako když na Luční horu, Studniční horu, případně do Obřího dolu vjedou policisté s ochránci přírody na skútru. Bohužel se to děje při lovu na lyžaře.

Když jsem v podobném duchu psal o ledovém lezení v Krkonoších, požádal jsem v rozhovoru se strážcem KRNAPu o sdělení, zda nějakou škodu, o které mluví, správa KRNAPu zaregistrovala. Sdělil mi, že ne. Tak je to i se skialpinismem.

Na závěr jste mě rozesmála tvrzením, že KRNAP reprezentuje přírodu. Reprezentuje pouze stát a tedy pouze jeden způsob ochrany přírody. Ochranáři v KRNAPu se podle mého pohledu lehce poučeného laika snaží udělat z divoké přírody oboru.

Jenom v souvislosti s pohybem na lyžích ve volném terénu bych měl pár námětů - hlásit veřejnosti výšku sněhu a doporučené/zakázané trasy, povolit průchod skrze doly a vyhlásit lavinové nebezpečí jen na pár ohrožených dnů v roce, vydat mapu s doporučenými a zakázanými trasami, postavit stráž do reálně ohrožených úseků a nemilostrdně pokutovat za způsobené škody a ne za vstup, atd, atd...

Ať si o skialpinismu v Krkonoších myslíte cokoliv, reálně existuje a lyžaře baví. Pokusil jsem se jim ulehčit výběr tras. Pokud byste měla konkrétní připomínky k místům, kde reálně hrozí ohrožení přírody, napiště mi prosím a přidáme to k článku. Vždy bych prosil místo a konkrétní důvod ohrožení. Rádi Váš příspěvek uveřejníme.

Jakub Turek jakub.turek@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

skialpy v Krkonoších
jezdím na nich (i v Krkonoších) asi 18 let a osvícené diskuze na tom asi nic nezmění. Co mi vadí je třeba to, že když jsem nahoře, tak je ze Špindlu slyšet hlasitá hudba a hlášení ze závodů, navečer a v noci obrovské světelné znečištění, ale na tom osvícené diskuze taky nic nezmění. Tak doufám, že se stále ještě budeme navzájem (skialpinisti) nahoře zdravit a že stále ještě dokážeme s některými ochranáři slušně pokecat
  • Autor mise
  • Datum a čas 10.1.2008 12:50
Reaguj
skialpy v Krkonoších
jezdím na nich (i v Krkonoších) asi 18 let a osvícené diskuze na tom asi nic nezmění. Co mi vadí je třeba to, že když jsem nahoře, tak je ze Špindlu slyšet hlasitá hudba a hlášení ze závodů, navečer a v noci obrovské světelné znečištění, ale na tom osvícené diskuze taky nic nezmění. Tak doufám, že se stále ještě budeme navzájem (skialpinisti) nahoře zdravit a že stále ještě dokážeme s některými ochranáři slušně pokecat
  • Autor mise
  • Datum a čas 10.1.2008 12:47
Reaguj
Diky za Leoše
Jo a taky redakci děkuju za to že na podzim nezveřejnila mou mailovou prosbu o pátrání po L. Klimešovi v Himalájích. Naštěstí řada jiných serverů mou žádost uveřejnila a problém jim to nedělalo.
Reaguj
Petro jsi jednička!
Ahoj Petro,díky za příspěvek a za odvahu. Vidíš, že p. Turek je krom jiného jaksi nevzdělaný, když neví co to je impakt faktor - a to média vzdělávají a formují veřejnost, no potěš Bůh! To že je to pan konfliktní a rád překrucuje věty, které přeformuluje proti tobě vyplývá už z názvu tvého dopisu: „Vy ostatní nesmíte, já se tam ale svezla.“ V článku jsi samozřejmě uvedla, že jsi v Krkonoších na skialpech pouze párkrát byla, což je v Turkově mozku přeloženo, jako že jsi sjezdila všechny zakázané svahy. Ale kdo umí čít a rozumí česky ví, že jsi v Krkonoších jezdila jen po cestách, a tak zase jako blb vypadá jen Turek, kterému to asi dělá dobře (myslím, medializovat se, tak jak to dělá). Z příspěvku Kaktusa si nic nedělej, to bude nejspíš nějakej suchej a pichlavej dědek.1) Impakt je dobře vysvětlen na http://www.vse.cz/obecne/impactfk.php3V tomto případě byl samozřejmě použit v pejorativním smyslu – pro míň chápavého p. Turka. 2) „škoda na přírodě“ v takové formě, co by si asi přál p. Turek nebyla zaregistrována proto, že většina lidí naštěstí zákony respektuje a doposud se na ledy vydá jen někdo občas (a většinou umí lézt), ale nejsou to nájezdy začátečníků, holanďanů, němců s oudoorovými agenturami a ostatních adrenaliňáků, které by nastoupili, kdyby se všechno to zakázané zlegalizovalo. 1. protože to láká, 2. je to in být drsný, 3. je to dobrý business a dnes na to je oproti minulosti skvelé vybavení. Nicméně podle slov mého známého, co viděl zrovna p. Turka na ledech, tak chválou na jeho techniku lezení zrovna neoplýval.3) Těžko soudit, co je myšleno nájezdem strážců a policistů v Obřáku na skútru. Za prvé to může říct každý, že viděl „toho a toho, tam a tam“ a ono to bude ve skutečnosti úplně jinak. Za další k tomu mohli mít vážný důvod, který tu už uveden nebude, protože je přece třeba všecko, co dělá KRNAP očernit. Ze zkušenosti vím, jak ráda bývá překrucovaná pravda, tak aby se žalujícímu hodila „do krámu“, zvlášť na tomto serveru. Strážci skútry používají ke své práci stejně tak jako boudaři, zásobování, policie a horská služba. Vzhledem k velikosti pohoří, omezenému počtu lidí, byrokracii a faktu, že den má jen 24 h a většina strážců má třeba něco jako rodinu, je hotová utopie, aby se strážci jen tak procházeli na lyžích od rána do noci. 4) KRNAP se snaží o uhájení zbytky krkonošské přírody. Dovede si pan laik Turek, všechny píchavé potvory jako např. Kaktus a jiní opozičníci představit, že bez jeho existence by už byly sjezdovky na všech vrcholech a všude, kde to jen jde? Sjezdování je přece nejvýnosnější krkonošský byznys (děsný prachy) tak by bylo asi naivní si myslet, že se berou nějaké ohledy. Třetí zóna? Pchá, ta přece padne hned po ochranném pásmu investorských záměrům. Nebo si myslíte, že si to investoři představují jinak? Takových plánů z minulosti a ze současnosti existuje, pfff. O úspěšném zachránění kouska zeleně proklínaným KRNAPem se téměř nikde nepíše, to se přece bere jako samozřejmost, ale kdo s tím přichází každodenně do styku, tak ví, jak je to obtížné - spousta nepříjemných jednání, vyhrožování, nátlak ze zhora, xxx hodin přes času a tak už skončilo i pár lidí na psychiatrii. Samozřejmě, tak jako je korupce a mocenský tlak v jiných sférách ČR, určitý politický záměr projít musí i kdyby bylo argumentů, jak se říká na „tři…(sprosté slovo), úředníček to nepovolil, ale povolilo to ministerstvo nebo dokonce vláda. Ale proč třeba o tomhe Horydoly nikdy nepíše? Já vím, my jsme outdoorový server, ono to není pro čtenáře zajímavé, pro mě to je dost práce, ale témata jako např. soud s Českými drahami, téma diskriminace, veletrhy, festival soch apod.…to je teda terno! 5) Oboru (míněno jako obora pro zvěř) z KRNAP ochranáři nedělají. Tak hustou síť cest, co má KRNAP má minimum národních parků na světě. Kolik je do nich jenom přístupových cest, 400km cyklostezek, chystají se hippostezky... Zdá se mi jako by p. Turek v Krkonoších nikdy nebyl.6) Hlásit veřejnou výšku sněhu odkud? Z údolí? Z vyfoukávaných míst? Ze sjezdovek? Přece každý, kdo se pohybuje na skialpech tak ví, jak se výška sněhu liší podle geomorfologie terénu. A zvláště v Krkonoších, prvních horách od skandinávských hor, kde existuje unikátní větrný systém. Proto je zde taky tak vlhko a často hnusně oproti Alpám nebo Tatrám. Např. vyfoukávaných místech by zůstává díky převládajícím větrům ze Z a SZ (viz jakákoli knížka o Krkonoších, fenomén anemo-orografického systému) dost nízká sněhová pokrývka (kolem 20cm) po většinu zimy a např. vlivem ochlazování větrem při nízkých teplotách pod vrstvou ledu občas vzniká předpisová dutinová jinovatka. 7) Průchod skrze doly je povolen po turistických cestách, takže lze projít např. Obřím dolem do sedla, Labákem k Labské boudě apod. To že tam je lavinový terén je věc zvážení každého.8) Lavinové hlášení s doporučením je podrobně udáváno na webu horské služby (chce to jen umět trochu hledat na netu a kdo to umí, tak ví, že tam dnes už najde skoro vše, p. Turek).9) Stráž přece nemůže hlídat ve dne v noci desítky lokalit. Mně přijde, že jste asi úplně mimo realitu nebo to má být asi špatný vtip. Kolik si myslíte, že zaměstnáváme strážců? A taky si myslíte, že na horách jsou jen skialpinisti? Že se jako od teďka budeme věnovat jen jedné zájmové skupině? Leda by jsme tam postavili třeba celou redakci Horydoly, když má takovéhle ideály o náplni práce. A vaše naivita, že když někoho chytíte při činu, že na vás jako bude čekat, až mu dáte pokutu? Že vás třeba na místě zmlátí, to vás vůbec nenapadlo? A i kdyby byl slušný a zaplatil, jak tu škodu jako dáte do pořádku? Na ten strom jako nalepíte ty peníze, co jste vybral od hříšníka? Nebo je dáte samici sokola do hnízda jako újmu za vychladlá vejce? A co když většina následků bude vidět až sleze sníh? To se pak jako budou obesílat poštou skialpinisti?
Reaguj
Jo,jo
Vždycky se najde nějaká zelená husa, nebo zelený vůl,který by jenom zakazoval...
  • Autor Kaktus
  • Datum a čas 9.1.2008 03:12
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

POSLEDNÍ NOSIČ Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Kellner se zřítil ve vrtulníku při heliski na Aljašce

Historický paragliding na Chopku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Obludné pokuty v Krkonoších

Obludné pokuty v Krkonoších

Strážci KRNAP za loňský rok uložili 65 pokut v celkové výši 80 600 Kč a právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1 298 500 Kč.
Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner vede měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2021

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2021

BARANEC Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
TEST Triko Moira MW-TH/DR s dlouhým rukávem pro pány

TEST Triko Moira MW-TH/DR s dlouhým rukávem pro pány

Pánské triko Moira MW-TH/DR je určené do chladného počasí v zimě, na jaře a na podzim. Pokud hledáte solidní funkční prádlo za dobrou cenu, do zimních podmínek je Moira výborná volba. Firma ho
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek
sdačka na kolo LenkaS, 30.3.2021 21:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pin Up Casino gamepinupcasino gamepinupcasino, 12.4.2021 5:54
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27