Jubilejní Ceny Trebbia 2022

Jubilejní Ceny Trebbia 2022
Trebbia 2022. Miro Smolák pronáší závěrečnou řeč.
Autor snímku Jaromír Hampl
SDÍLEJ:

Trebbia je evropské ocenění zrozené v pražském kostele sv. Rocha jako přirozený dějinný průsečík téměř tisíciletého duchovního vývoje na tomto místě a pozitivního vztahu mezi mecenáši a tvůrci kulturních hodnot.

Jubilejní Ceny Trebbia 2022
Soňa Červená přebírá cenu Trebbia.
Autor snímku Jaromír Hampl

Francouzský světec svatý Roch žil na přelomu 13. a 14. století. Pomáhal všude, kde řádila morová epidemie. Nakonec touto nemocí sám onemocněl a uchýlil se do jeskyně na břehu italské řeky Trebbie. Podle legendy se mu zjevil anděl a dodal mu odvahu. Světce našel pes šlechtice Gotharda ze zámku v Sarmatu a denně mu nosil bochník chleba ze stolu svého pána. Díky tomu se uzdravil a mohl opět pomáhat nemocným. Zemřel v roce 1327.

Část světcových ostatků uchovává chrám svatého Víta v Praze. Jako díkůvzdání za to, že Prahu obešla morová epidemie, iniciovali císař Rudolf II. a strahovský opat Jan Lohel v roce 1599 stavbu kostela v areálu Strahovského kláštera a zasvětili ho svatému Rochovi.

Trebbia 2022.

Od roku 1994 v tomto jedinečném prostoru sídlila mezinárodní Galerie MIRO, v roce 2020 se Galerie MIRO přestěhovala do těsného sousedství kostela svatého Rocha na Strahovské nádvoří do domu z roku 1677. Autorem domu je italský architekt a stavitel Giovanni Domenico Orsi (autor Kolowratského paláce, Teologického sálu Strahovské knihovny a mnoha dalších staveb).

Galerie Miro zřídila v roce 2000, jako výraz uznání podnikatelům, mecenášům i umělcům, evropskou cenu nazvanou podle řeky Trebbie. Tuto cenu nyní uděluje Nadace Trebbia. Sošku Trebbia symbolizující anděla strážného chránícího vejce života vytvořil akademický sochař Stefan Milkov, zakladatel skupiny Tvrdohlaví.

Nadační fond Trebbia ve spolupráci s Českou a Slovenskou televizi a Galerií MIRO uspořádali již 20. ročník předávání Mezinárodních cen Trebbia. Tento galavečer se uskutečnil tradičně ve Španělském sále Pražského hradu v Praze. Záštitu převzali Martin Baxa, ministr kultury ČR a Natália Milanová, ministryně kultury SR. Moderátory galavečera byli Jitka Novotná, Česká republika a Ľubomír Bajaník, Slovenská republika.

Trebbia 2022.

Poslání Nadačního fondu Trebbia Podporuje aktivity právnických i fyzických osob v národním i mezinárodním měřítku na poli kultury a umění, výstavní projekty uměleckého charakteru. Podporuje humanitární činnosti, uděluje tvůrčí stipendia a podporuje osobností v důchodovém věku působící v oblasti umění a kultury bez zřetele na jejich národnost a místo bydliště. Návrhy kandidátů na Mezinárodní cenu Trebbia předkládají osobnosti a instituce ze všech zemí světa.

O laureátech rozhoduje osmičlenný Mezinárodní nominační komitét (MNK): BENKE AIKELL majitel a vydavatel Leaders Magazine (Švédsko), EVA BLAHOVÁ, profesorka operního zpěvu, emeritní ředitelka Janáčkovy opery v Brně, MICHAEL HAAS, sběratel, galerista, kurátor (Švýcarsko /Německo), HYNEK KMONÍČEK, diplomat ,t. č. velvyslanec ČR v USA, MICHAEL MARCH, spisovatel, básník a zakladatel Festivalu spisovatelů Praha (USA, Česká republika), JOHN MUCHA, bankéř, vnuk a správce pozůstalosti Alfonse Muchy(UK/ČR), MIRO SMOLÁK, majitel a ředitel Galerie MIRO, zřizovatel Nadačního fondu Trebbia a předseda MNK Trebbia (ČR/SR/Německo), MARTIN JAN STRÁNSKÝ, lékař, pedagog, vydavatel a publicista (USA/Česká republika), KLAUS VON TROTHA, exministr pro vědu, výzkum a umění spolkové země Baden-Württemberg a prezident Mezinárodní společnosti Hermanna Hesse (Německo).

Trebbia 2022.

V úvodu zazněla ve světové premiéře finální část koncertní fantazie Za ztracené lásky Juraje Filase v podání symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Leošem Svárovským a houslovým virtuosem Ivanem Ženatým. Opat Strahovského kláštera Daniel Peter Janáček ve svém laudatiu řekl: "Do budoucna vám přeji dlouhá léta, ale především aby nám nechyběla jiskra, to podstatné, co dává životu smysl a radost."

Trebbia 2022.

Mezinárodní ceny Trebbia

Kategorie za tvůrčí činnost

Juraj Filas (1955–2021), In memoriam, Slovensko / Česká republika – hudební skladatel. Je autorem zhruba stovky opusů, jeho díla zazněla na významných pódiích po celém světě. V roce 2008 mu byla Evropskou unií umění udělena prestižní cena Gustava Mahlera. Cenu do rukou dcery a vnuka předali Stanislav Kotyza, prezident Harmony Foundation, New York a Ivan Ženatý, houslový virtuos.

Jana Koubková (*1944), Česká republika – jazzová zpěvačka. Zpívá od šesti let, jako sólistka se prosadila v roce 1975 v Jazz sanatoriu Luďka Hulana. Založila festival Vokalíza pro jazzové, bluesové a rockové zpěváky. Úspěšná je i jako skladatelka filmové hudby. Má své pořady v rozhlase, publikuje, píše fejetony a poezii. Jejím životním heslem je „Být připraven, toť vše.“ Cenu jménem Jany Koubkové převzala z rukou Martina Jana Stránského, lékaře a vydavatele, Martina Fialková novinářka a předsedkyně spolku České kořeny.
Kategorie za podporu kultury a umění.

Roman Bělor (*1958), Česká republika – kulturní manažer. Přes třicet let působí jako producent koncertů klasické hudby. V roce 2001 byl jmenován ředitelem festivalu Pražské jaro. Za podíl na kulturní spolupráci s Francií byl v roce 1995 jmenován Rytířem a v roce 2001 Důstojníkem Řádu umění Francouzské republiky. V letech 2012-2020 byl členem rady Mezinárodního fondu na podporu kultury UNESCO. Cenu předali René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu a Ilja Šmíd, exministr kultury ČR, kulturní manažer a pedagog.

Kategorie za přínos k dialogu národních kultur

Phanuel Osweto (*1978), Keňa / Česká republika – farář Církve československé husitské. V rodné zemi se věnoval charitativním projektům. Spolupracoval se zahraničními lékaři v Nairobi. Český lékař Svatopluk Buček ho přivedl k teologii, kterou pak vystudoval v bývalém Československu. Stále se věnuje charitativnímu projektu v Keni. V roce 2008 byl vysvěcen na faráře a od roku 2010 působí jako pastor v Kladně. Cenu předali Daniel Peter Janáček O.Praem., opat Královské kanonie premonstrátů na Strahově a Leoš Ryška, farář, ředitel Televize Noe.

Papia Ghoshal (*1969), Indie – všestranná umělkyně, vydavatelka, producentka. Indická malířka, básnířka, spisovatelka, zpěvačka a herečka pochází z královského rodu Zamindar. Napsala 10 knih, které byly přeloženy do češtiny. Je vydavatelkou a editorkou časopisu o umění a literatuře The London Miscellany, poprvé vydaného v Anglii v roce 1825. Jako ředitelka charitativní organizace Miscellany, pomáhá chudým umělcům z Indie. Za svoji uměleckou tvorbu získala řadu mezinárodních ocenění. Cenu předal J.E. Hynek Kmoníček, velvyslanec ČR v USA spolu s manželkou indického velvyslance v ČR J. E. Hemant H. Kotalwou.

Kategorie za celoživotní dílo

Soňa Červená (*1925), Československo – operní pěvkyně. Česká mezzosopranistka, altistka a herečka zahájila svou uměleckou dráhu v rodné Praze. V roce 1958 ji angažovala Státní opera v Berlíně poté ji pozval Herbert von Karajan do Salcburku a Vídně. V roce 1962 emigrovala. Zasloužila se o uvádění děl Leoše Janáčka v češtině. Po návratu hrála v Národním divadle. Je držitelkou titulu Dáma české kultury, Zlaté medaile Centra J. F. Kennedyho, ceny Thálie, ceny A. Radoka, státní medaile Za zásluhy. Její jméno nese planetka 26897. Cenu předali Eva Blahová, profesorka operního zpěvu, emeritní ředitelka Janáčkovy opery v Brně, členka MNP Trebbia a Jiří Heřman, umělecký šéf opery Národního divadla Brno.

Trebbia 2022.

Dražba obrazů

Jako každý rok, byla i letos součástí večera benefiční dražba obrazů od známých výtvarníků Martina Šárovce, Barbory Kysilkové – BARBAR, Pavla Šmída a Jiřího Anderle. Výnos z dražby 870000 Kč byl předán rovným dílem Nadaci Archa Chantall a Nadačnímu fondu Trebbia, který peníze použije mimo jiné na odlévání sošek Trebbia pro oceňované. Hudební doprovod Skvěle komponovaný večer doprovázela hudba, symfonický orchestr Českého rozhlasu doprovodil sopranistku Alenu Miro, tenoristu Štefana Margitu, sólistou byl houslový virtuos Ivan Ženatý.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Na kajaku z Prahy do Severního moře

Na kajaku z Prahy do Severního moře

RECENZE Zdeněk Lyčka sedl do kajaku v Praze a vystoupil z něj u majáku Kugelbake, kde Labe ústí do Severního moře. Sepsal o tom slabou knížku, které sice vyšla už v roce 2015, ale stále je k dostání... celý článek

Jízda na hraně Franze Klammera

Tiskové konference

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Horydoly v médiích 2022

Horydoly v médiích 2022

Horydoly spolupracují s ostatními médii na tématech, které se týkají především outdoorových aktivit a turistického ruchu. Přinášíme jejich výběr.
Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

BRATISLAVA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Zlaté cepíny získali Gruzínci a Belgičan

Zlaté cepíny získali Gruzínci a Belgičan

Piolets d'Or (zlatý cepín) za nejvýznamnější horolezecký výstup roku 2021 byl udělen gruzínskému družstvu a belgickému sólolezci. Slavnostní ceremoniálu se konal ve francouzském Brianconu, kam se vrátil po několika letech z Polska.
Setkání s legendami alpinismu v Praze

Setkání s legendami alpinismu v Praze

Na Mezinárodním festivalu Alpinismu v Praze se představí ze zahraničních účastníků Peter Habeler, Tamara Lunger, Simon Messner, Roger Schäli a Heinz Zak. Z domácích osobností účast na festivalu potvrdili Mára Holeček, Radek Jaroš,
Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Cestovatelský festival Kolem světa se koná 26.-27. listopadu v pražském hotelu Clarion.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
Vánoce v hornickém domku Příbram, muzeum 5.-16.12. 5.12.
Vánoční výstava Kyjov 6.-9.12. 6.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
CNAWR - výroční schůze Praha, Boulder v síti 9.12. 19:00
Mysterium hvězdy betlémské Praha, Planetarium 10.12. 19:30
Hvězda betlémská Praha, Planetarium 11.12. 18:00
Vánoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 12.-18.12. 12.12.
Hvězda betlémská Praha, Planetarium 13.12. 18:00

Diskuse

Yedoo Dragstr Šlojíř, 8.12.2022 10:46, 1 příspěvek
Hehe Drak, 7.12.2022 12:19, 4 příspěvky
kup si brašny Horydoly, 7.12.2022 10:46, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 10:12, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 9:19, 4 příspěvky
kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 4 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38