Jubilejní Ceny Trebbia 2022

Jubilejní Ceny Trebbia 2022
Trebbia 2022. Miro Smolák pronáší závěrečnou řeč.
Autor snímku Jaromír Hampl
SDÍLEJ:

Trebbia je evropské ocenění zrozené v pražském kostele sv. Rocha jako přirozený dějinný průsečík téměř tisíciletého duchovního vývoje na tomto místě a pozitivního vztahu mezi mecenáši a tvůrci kulturních hodnot.

Jubilejní Ceny Trebbia 2022
Soňa Červená přebírá cenu Trebbia.
Autor snímku Jaromír Hampl

Francouzský světec svatý Roch žil na přelomu 13. a 14. století. Pomáhal všude, kde řádila morová epidemie. Nakonec touto nemocí sám onemocněl a uchýlil se do jeskyně na břehu italské řeky Trebbie. Podle legendy se mu zjevil anděl a dodal mu odvahu. Světce našel pes šlechtice Gotharda ze zámku v Sarmatu a denně mu nosil bochník chleba ze stolu svého pána. Díky tomu se uzdravil a mohl opět pomáhat nemocným. Zemřel v roce 1327.

Část světcových ostatků uchovává chrám svatého Víta v Praze. Jako díkůvzdání za to, že Prahu obešla morová epidemie, iniciovali císař Rudolf II. a strahovský opat Jan Lohel v roce 1599 stavbu kostela v areálu Strahovského kláštera a zasvětili ho svatému Rochovi.

Trebbia 2022.

Od roku 1994 v tomto jedinečném prostoru sídlila mezinárodní Galerie MIRO, v roce 2020 se Galerie MIRO přestěhovala do těsného sousedství kostela svatého Rocha na Strahovské nádvoří do domu z roku 1677. Autorem domu je italský architekt a stavitel Giovanni Domenico Orsi (autor Kolowratského paláce, Teologického sálu Strahovské knihovny a mnoha dalších staveb).

Galerie Miro zřídila v roce 2000, jako výraz uznání podnikatelům, mecenášům i umělcům, evropskou cenu nazvanou podle řeky Trebbie. Tuto cenu nyní uděluje Nadace Trebbia. Sošku Trebbia symbolizující anděla strážného chránícího vejce života vytvořil akademický sochař Stefan Milkov, zakladatel skupiny Tvrdohlaví.

Nadační fond Trebbia ve spolupráci s Českou a Slovenskou televizi a Galerií MIRO uspořádali již 20. ročník předávání Mezinárodních cen Trebbia. Tento galavečer se uskutečnil tradičně ve Španělském sále Pražského hradu v Praze. Záštitu převzali Martin Baxa, ministr kultury ČR a Natália Milanová, ministryně kultury SR. Moderátory galavečera byli Jitka Novotná, Česká republika a Ľubomír Bajaník, Slovenská republika.

Trebbia 2022.

Poslání Nadačního fondu Trebbia Podporuje aktivity právnických i fyzických osob v národním i mezinárodním měřítku na poli kultury a umění, výstavní projekty uměleckého charakteru. Podporuje humanitární činnosti, uděluje tvůrčí stipendia a podporuje osobností v důchodovém věku působící v oblasti umění a kultury bez zřetele na jejich národnost a místo bydliště. Návrhy kandidátů na Mezinárodní cenu Trebbia předkládají osobnosti a instituce ze všech zemí světa.

O laureátech rozhoduje osmičlenný Mezinárodní nominační komitét (MNK): BENKE AIKELL majitel a vydavatel Leaders Magazine (Švédsko), EVA BLAHOVÁ, profesorka operního zpěvu, emeritní ředitelka Janáčkovy opery v Brně, MICHAEL HAAS, sběratel, galerista, kurátor (Švýcarsko /Německo), HYNEK KMONÍČEK, diplomat ,t. č. velvyslanec ČR v USA, MICHAEL MARCH, spisovatel, básník a zakladatel Festivalu spisovatelů Praha (USA, Česká republika), JOHN MUCHA, bankéř, vnuk a správce pozůstalosti Alfonse Muchy(UK/ČR), MIRO SMOLÁK, majitel a ředitel Galerie MIRO, zřizovatel Nadačního fondu Trebbia a předseda MNK Trebbia (ČR/SR/Německo), MARTIN JAN STRÁNSKÝ, lékař, pedagog, vydavatel a publicista (USA/Česká republika), KLAUS VON TROTHA, exministr pro vědu, výzkum a umění spolkové země Baden-Württemberg a prezident Mezinárodní společnosti Hermanna Hesse (Německo).

Trebbia 2022.

V úvodu zazněla ve světové premiéře finální část koncertní fantazie Za ztracené lásky Juraje Filase v podání symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Leošem Svárovským a houslovým virtuosem Ivanem Ženatým. Opat Strahovského kláštera Daniel Peter Janáček ve svém laudatiu řekl: "Do budoucna vám přeji dlouhá léta, ale především aby nám nechyběla jiskra, to podstatné, co dává životu smysl a radost."

Trebbia 2022.

Mezinárodní ceny Trebbia

Kategorie za tvůrčí činnost

Juraj Filas (1955–2021), In memoriam, Slovensko / Česká republika – hudební skladatel. Je autorem zhruba stovky opusů, jeho díla zazněla na významných pódiích po celém světě. V roce 2008 mu byla Evropskou unií umění udělena prestižní cena Gustava Mahlera. Cenu do rukou dcery a vnuka předali Stanislav Kotyza, prezident Harmony Foundation, New York a Ivan Ženatý, houslový virtuos.

Jana Koubková (*1944), Česká republika – jazzová zpěvačka. Zpívá od šesti let, jako sólistka se prosadila v roce 1975 v Jazz sanatoriu Luďka Hulana. Založila festival Vokalíza pro jazzové, bluesové a rockové zpěváky. Úspěšná je i jako skladatelka filmové hudby. Má své pořady v rozhlase, publikuje, píše fejetony a poezii. Jejím životním heslem je „Být připraven, toť vše.“ Cenu jménem Jany Koubkové převzala z rukou Martina Jana Stránského, lékaře a vydavatele, Martina Fialková novinářka a předsedkyně spolku České kořeny.
Kategorie za podporu kultury a umění.

Roman Bělor (*1958), Česká republika – kulturní manažer. Přes třicet let působí jako producent koncertů klasické hudby. V roce 2001 byl jmenován ředitelem festivalu Pražské jaro. Za podíl na kulturní spolupráci s Francií byl v roce 1995 jmenován Rytířem a v roce 2001 Důstojníkem Řádu umění Francouzské republiky. V letech 2012-2020 byl členem rady Mezinárodního fondu na podporu kultury UNESCO. Cenu předali René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu a Ilja Šmíd, exministr kultury ČR, kulturní manažer a pedagog.

Kategorie za přínos k dialogu národních kultur

Phanuel Osweto (*1978), Keňa / Česká republika – farář Církve československé husitské. V rodné zemi se věnoval charitativním projektům. Spolupracoval se zahraničními lékaři v Nairobi. Český lékař Svatopluk Buček ho přivedl k teologii, kterou pak vystudoval v bývalém Československu. Stále se věnuje charitativnímu projektu v Keni. V roce 2008 byl vysvěcen na faráře a od roku 2010 působí jako pastor v Kladně. Cenu předali Daniel Peter Janáček O.Praem., opat Královské kanonie premonstrátů na Strahově a Leoš Ryška, farář, ředitel Televize Noe.

Papia Ghoshal (*1969), Indie – všestranná umělkyně, vydavatelka, producentka. Indická malířka, básnířka, spisovatelka, zpěvačka a herečka pochází z královského rodu Zamindar. Napsala 10 knih, které byly přeloženy do češtiny. Je vydavatelkou a editorkou časopisu o umění a literatuře The London Miscellany, poprvé vydaného v Anglii v roce 1825. Jako ředitelka charitativní organizace Miscellany, pomáhá chudým umělcům z Indie. Za svoji uměleckou tvorbu získala řadu mezinárodních ocenění. Cenu předal J.E. Hynek Kmoníček, velvyslanec ČR v USA spolu s manželkou indického velvyslance v ČR J. E. Hemant H. Kotalwou.

Kategorie za celoživotní dílo

Soňa Červená (*1925), Československo – operní pěvkyně. Česká mezzosopranistka, altistka a herečka zahájila svou uměleckou dráhu v rodné Praze. V roce 1958 ji angažovala Státní opera v Berlíně poté ji pozval Herbert von Karajan do Salcburku a Vídně. V roce 1962 emigrovala. Zasloužila se o uvádění děl Leoše Janáčka v češtině. Po návratu hrála v Národním divadle. Je držitelkou titulu Dáma české kultury, Zlaté medaile Centra J. F. Kennedyho, ceny Thálie, ceny A. Radoka, státní medaile Za zásluhy. Její jméno nese planetka 26897. Cenu předali Eva Blahová, profesorka operního zpěvu, emeritní ředitelka Janáčkovy opery v Brně, členka MNP Trebbia a Jiří Heřman, umělecký šéf opery Národního divadla Brno.

Trebbia 2022.

Dražba obrazů

Jako každý rok, byla i letos součástí večera benefiční dražba obrazů od známých výtvarníků Martina Šárovce, Barbory Kysilkové – BARBAR, Pavla Šmída a Jiřího Anderle. Výnos z dražby 870000 Kč byl předán rovným dílem Nadaci Archa Chantall a Nadačnímu fondu Trebbia, který peníze použije mimo jiné na odlévání sošek Trebbia pro oceňované. Hudební doprovod Skvěle komponovaný večer doprovázela hudba, symfonický orchestr Českého rozhlasu doprovodil sopranistku Alenu Miro, tenoristu Štefana Margitu, sólistou byl houslový virtuos Ivan Ženatý.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Proč jsou zpětné odkazy na webu důležité?

Proč jsou zpětné odkazy na webu důležité?

Web neboli WWW (světová rozsáhlá pavučina) je založený na hypertextu. Z jednoho textu či obrázku lze jedním klikem přeskočit na další ...a další, další, další... Podtržená slova jsou označována za odkazy... celý článek

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Chcete do svého podnikání přidat PPC reklamy? Ukážeme vám výhody PPC reklamy a přidáme kurz, ve kterém najdete zbylé informace.

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Horydoly v médiích 2022

Horydoly v médiích 2022

Horydoly spolupracují s ostatními médii na tématech, které se týkají především outdoorových aktivit a turistického ruchu. Přinášíme jejich výběr.
Chcete do svého podnikání přidat PPC reklamy? Ukážeme vám výhody PPC reklamy a přidáme kurz, ve kterém najdete zbylé informace.

Chcete do svého podnikání přidat PPC reklamy? Ukážeme vám výhody PPC reklamy a přidáme kurz, ve kterém najdete zbylé informace.

Co jsou to vlastně PPC reklamy a k čemu slouží? Tyto reklamy slouží k větší návštěvnosti u jednotlivých webových stránek. Jde tedy o to, že za každé prokliknutí na cílovou webovou stránku skrze reklamu
Německo AKTUÁLNĚ 2022

Německo AKTUÁLNĚ 2022

TŘICETILETÁ VÁLKA Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Obrázky vylepšují prezentace a videa. Ne text. Ne audio. Je to obraz, který vládne tomuto světu.
Jubilejní Ceny Trebbia 2022

Jubilejní Ceny Trebbia 2022

Trebbia je evropské ocenění zrozené v pražském kostele sv. Rocha jako přirozený dějinný průsečík téměř tisíciletého duchovního vývoje na tomto místě a pozitivního vztahu mezi mecenáši a tvůrci kulturních hodnot.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Tankový den Lešany, Vojenské muzeum   27.8.
Pojijerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 27.-28.8. 27.8.
Fotovýstava Domažlice, Pivovar 1.-31.8. Fotografoval Martin Weber 31.8.
Dveře jízdárny dokořán Tachov, Světce 5.6.-4.9. Hudba 4.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.

Diskuse

Atomic Wallet - Buy, Stak... anthony121, 16.8.2022 13:50, 118 příspěvků
K2 v Plzni Eliana, 16.8.2022 12:08, 118 příspěvků
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53