Nejkrásnější feráty Dolomit

Nejkrásnější feráty Dolomit
Nejkrásnější ferraty Dolomit.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE. Na český trh se dostala další z výpravných knih - průvodců Pascala Sombardiera. Tentokrát se zaměřil na najkrásnější feráty v Dolomitech. Při jejím prohlížení se musí tetelit srdíčko každého horského turisty.

Jak na to

Verdikt Horydoly ****

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci koupíte v knihkupectví Kosmas.

Říčanské nakladatelství Junior se veze na stoupající vlně zájmu o ferátové výstupy po celé Evropě. Dělá to nápaditě, vtipně a elegantně.

Hlavní autor publikace Dolomity - nejkrásnější ferraty Pascal Sombardier si byl jistě vědom, že připravuje dárkovou knihu. Zároveň tušil, že se nedostane do rukou jen tak někomu, ale skončí v knihovničkách pravověrných turistů. Nemusel se tedy zdržovat úplnými základy a o to mohl být výsledek čtivější.

Sombardier je mimo jiné rafinovaný. Své oběti láká do říše Bledých hor postupně, ale neúprosně. Tři stránky věnuje zeměpisu a dopravním možnostem. Pár dalších stran se prokousává historií železných cest, kterou prokládá výběrem typických obrázků zdejších divoce rozbrázděných skal. Na dalších čtyřech stranách ve stručnosti popisuje nejzákladnější bezpečnostní vybavení a zvyklosti na túrách do italských hor.

Tím končí úvod. Jestli jste se namlsali, nemůžete přestat. Následuje jedenatřicet ferátových okruhů ve všech dolomitských oblastech seřazených od nejlehčí po nejobtížnější. Začíná se téměř chodeckou stezkou Ivana Dibony s lávkou proslavenou ve filmu Cliffhanger a končí fyzicky i psychicky náročným přechodem hřebene Moiazza.

Většina popsaných ferát jsou známé prásky, jako třeba Západní hřeben na Marmoladu, cesta Bocchette na Brentě, výstup Pösnecker na Sellu, nebo přechod Civetty ferátami Alleghesii a Tissi. Běžným turistům, kteří nejsou v Dolomitech pečení vaření, určitě rozšíří obzor odlehlé výstupy, nebo delší cesty v divokých scenériích.

U každé vybrané túry najdete základní technické údaje (čas, převýšení, východisko a náročnost), orientační schéma (ale mapu si budete muset koupit), kresbu stěny se zakresleným směrem výstupu, několik velkých motivačních fotografií, čtivě podanou historii feráty a pár odstavců s postřehy o cestě samotné a chování turistů na ní. Když je potřeba, dodá autor doporučení pro výstup. Někdy se nezdráhá popsat i vlastní pocity z feráty.

Podle zkušeností z ferát, které recenzent v minulosti přelezl, se Sombardier nikde nemýlí. Šlo by mu snad vyčíst jen dvě drobnosti. Popisy ferát by mohly být orientovány více na praktické použití a grafická úpravy by mohla být přehlednější pro ty, kteří si chtějí vybrané stránky okopírovat a použít je jako průvodce.

Překlad je na české poměry velmi slušný. Jen bychom měli vzkaz pro odpovědnou redaktorku Danu Winklerovou: Neustále zmiňované "desky" jsou ve skutečnosti "plotny."

Říčany u Prahu, Junior 2004. Vázané. Orientační cena 350 Kč.

Nejkrásnější ferraty Dolomit.

Horydoly.czPodívejte se na přehled: FERÁTY

Horydoly.czNahlédněte do hor: Dolomity a Julské Alpy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

boží knížka

Moje ferratová bible, luzu podle ní už několik let.

  • Autor Zdenda
  • Datum a čas 26.6.2018 16:33
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

Madonna di Campiglio a Val di Sole nabízejí dobrodružství pro každého, kdo miluje hory a adrenalinem nabité zážitky. Od pohodových horských procházek po náročné via ferraty v Brentských Dolomitech - každý tu najde svou... celý článek

Tvůj bílý šátek mě zpátky nezavolá

Mistr skal John Gill

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Online hraní v České republice se během posledních let proměnilo v jeden z hlavních zdrojů zábavy. Trendem se stávají nejen tradiční automaty a karetní hry, ale především originální koncepty, které dokážou oslovit nové i zkušené
Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Plánování výletu do přírody už dávno není jen o papírových mapách a kompasu. Moderní technologie nabízí řadu aplikací, které zvyšují bezpečnost, komfort i zážitek z každé outdoorové výpravy.
Ohníčkové desatero

Ohníčkové desatero

Každý zálesák, skaut i turista ví, jak uvařit na ohni v přírodě. Neškodí zopakovat 10 základních pravidel šetrného založení ohniště, vaření a nakonec opuštění tábořiště.
Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Plánujete vyrazit na dovolenou autem? Ať už vás láká road trip, kde je cesta sama o sobě dobrodružstvím, nebo chcete autem dojet do vybrané destinace, vlastní auto nabízí jedinečnou svobodu. Možnost
Lezecká zahrádka Nas´n u Schmidt-Zabierow Hütte

Lezecká zahrádka Nas´n u Schmidt-Zabierow Hütte

Každá alpská chata má v dosahu Klettergarten, kam se uchylují horolezci za špatného počasí. Když vládne špatné počasí na nejvyšších vrcholech Loferer Steinberge, chodí se lézt na skalky Nas´n u Schmidt-Zabierow Hütte.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-31.8. 15.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.
Sail Amsterdam Nizozemsko, Amsterdam 20.-24.8. Historické plachetnice 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Memoriál generála Custera Všetice 21.-23.8. 21.8.
Dračí lodě Uherské Hradiště 22.-24.8. 22.8.
Chachar - cyklomaraton Ostrava Horská kola 22.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.-31.8. 22.8.
Sušický cyklomaraton Sušice, koupaliště Horská kola 23.8.

Diskuse

boulderista boulderista, 17.8.2025 23:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.8.2025 17:46, 1 příspěvek
Hádky na dovolené Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek
Inu Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 20:58, 20 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 19:48, 20 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 16:26, 20 příspěvků
Celá Praha Vodák, 14.8.2025 15:33, 3 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 15:27, 20 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 13:55, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44
Do Prachatic míří 1000 sp... Horydoly , 8.8.2025 1:36