Ochránci přírody v Krkonoších lžou, nevěřte ani nos mezi ušima

Ochránci přírody v Krkonoších lžou, nevěřte ani nos mezi ušima
Luční bouda, Krkonoše. Zimní tyčové značení.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Ochránci přírody z Krkonoš si udělali z lidí dobrý den. Natočili amatérské video, že jim zloději vnikli do budovy, překonali bezpečnostní zařízení a místo krádeže jim barák polepili propagačními nálepkami protestujícími proti šlapání do běžkařských stop. Pak ho podstrčili médiím. Jinak řečeno: Úředníci nám za naše peníze lhali, až se jim od pusy prášilo.   

Jak na to

Stanovisko Správy KRNAP

Výsledek celé akce je působivý. Za první den shlédlo video s fingovaným vloupáním na YouTube téměř 600 lidí (za celý týden 900 shlédnutí), na facebookovém profilu Správy KRNAP 1 800 fanoušků (po týdnu cca 2 100), reportáže o vloupání se dostaly do zpráv většiny celoplošných televizních stanic a byly odvysílány v hlavním vysílacím čase. K tomuto tématu rozhlasové stanice odvysílaly řadu vstupů s deníky otiskly články.

Vedoucí odboru vnějších vztahů KRNAP je Jakub Kašpar. Ředitel Správy KRNAP je Jan Hřebačka.

Když se na podvod přišlo, prohlásili, že se jednalo o promyšlený guerilla marketing. Chtěli prý přitáhnout pozornost k problému, který se jim zdá důležitý.

Jenže co si může dovolit nezávislá firma, PR agentura, nebo třeba divoká reklamní agentura, které se pohybují na hraně morálky a práva, to by určitě neměl  dělat ctihodný úřad. Správa Krkonošského národního parku je při tom nejmocnější byrokratická instituce ve východních a severních Čechách.

Jak může příště poznat člověk, kdy si z něho dělají ochránci přírody srandu a kdy to myslí vážně? Každý si jistě vzpomene na nějaké zelené nařízení, které budí podezření, že ho vymyslel nebo vyžadoval recesista.

Nic jste nepochopili. Kdo vlastně?

Přečtěte si kopii diskuse na facebookové stránce Krkonošského národního parku:  

Lukáš Veselý: A já bych jenom dodal, že to nejsou jenom pěší, ale i týpci z horskejch bud na skůtrech, kterejch sem jenom za den napočítal 10

Jan Moravec: Já to plně chápu a respektuju, jen narážím čím dál častěji na problém, jak může v zimě do hor vyrazit také neběžkař, když jsou fakticky všude běžecké stopy... (nevím, jak v Krkonoších, ale zejména třeba v Jizerkách nebo některých oblastech Šumavy...)

Kuba Turek: Cože, to jako fakt? Tohle dělali úředníci za naše peníze? Kubo, nechceš se vyhodit sám z práce rychleji, než to udělá někdo jiný?

Alice Eliška Hrazdilová: super, až na jednu věc, která mi nehraje... v prvním článku, který o tom vyšel na idnes 28. ledna, je citován tiskový mluvčí: "Popírám, že by šlo z naší strany o fikci," řekl Drahný. ... tak se ptám, opravdu to řekl? http://m.idnes.cz/zpravy/krimi/clanek.A130128_094047_hradec-zpravy_pos.idn

Petr Mašek: Zrovna včera jsem jel směr Chalupa Na Rozcestí. Byla tam tak šíleně zničená cesta, že lidi nadavali, ze nemohli dolu ani plužit. Natož já nahoru bruslit. Bylo to zničene skutrem a šileně hluboké stopy od sání. Po zničené stopě jsem dojel na Dvorskou b. a tam jim opravdu nehezky vynadal. Sice se vymlouvali, že ten velky skutr, ktery tahl dvoje sane, se dost tezko řídí a neda se udržet na kraji cesty(a to aby se i nepřevratil), což muze byt sice pravda, ale i normalni maly skutr ktery k nim jel, tak jel stejne jako dobytek! Nezda se mi, ze by za ten velky skutr neslo povesit nejake zarizeni, ktere by trat aspon trochu srovnalo, nebo, ze by to nebylo resitelne jinak, kdyby jen trochu chteli. Ale udelat takovy sileny koleje do upravene cesty, to je fakt prasárna!!!

KRNAP: JM: Pěšák, případně pěšák osněžnicovaný, se může pohybovat po stejných cestách jako lyžaři docela dobře. Stačí, když jde po té části, kde není vyjetá stopa. AEH: Ano, opravdu to řekl. Omlouváme se, že jsme několikrát nepravdivě řekli, že nešlo o naši kci. Chtěli jsme ale nějakou dobu nechat ten klip působit, celý efekt upozornění na problém ničení velmi nákladně udržovaných běžkařských tratí by se zásadně snížil, pokud bychom hned první den při prvních podezřeních přiznali, že jde o virál, tedy naši vlastní akci. Snažili jsme se z takových otázek "vybruslit", ale ne vždy to šlo. (JK)

Radka Eliášová: to by nesměla bejt polovina národa arogantních blbů..

Lucie Chucky: Jedna nula pro vás. I když bylo divné, že se alarm nespustil hned po vniknutí skupinky a beslák byl poněkud laxní - měla jsem z toho pocit, že nemáte kvalitní zabezpečení, ale tímto se vše vysvětluje Ve mě to vyvolalo jen pocit agrese lyžařů vůči pěšákům, stručně řečeno "v zimě můžem na hory jen my, bez lyží nám sem nelezte". Každopádně to vyvolalo diskuzi, takže účel asi splněn. Je to o lidech. Dokud se k sobě nebudou vzájemně chovat tolerantně v podhůří, nebudou se tak chovat ani na horách. A není to jen o lyžařských tratích, že. Musím ale přihodit svojí zkušenost ze včera - moje túra na sněžnicích se bohužel neobešla bez střetu s běžeckou tratí - z 18-ti km jsem musela jít asi 2 km po upravené trati. Potkala jsem dvě lyžařky a jedna z nich mi hrozně děkovala, že jdu po straně a neničím jim trať. Vyrazila mi dech, dneska vám moc lidí za něco tak samozřejmého nepoděkuje... Spíš na vás řvou už zdálky, jen se k trati jako nelyžař přiblížíte. Každá mince má dvě strany.

KRNAP: KT: Ano, akci připravili zaměstnanci Správy KRNAP, provedli ji spolu s přáteli. Náklady na celou akci činily řádově jednotky stovek korun za cedulky. Akce byla provedena mimo pracovní dobu, bez nároku na úhradu mzdy či náhradní volno. Cílem akce bylo upozornit na reálný problém, na náklady, které s sebou úprava tratí nese a vyvolat o tom diskusi (jak přesně vystihla Lucie Chucky). Myslím, že akce svůj cíl splnila. Dostala se na titulní stránky novin, byla v hlavním zrpavodajství několika rozhlasových stanic i komerčních televizí. Diskuse začíná, myslím, právě s tímhle naším "coming outem". Napadá Kubu Turka nějaký přinejmenším stejně efektivní a levnější způsob komunikace toho problému, který měli "úředníci za naše peníze" zvolit? (JK)

KRNAP: 2Lucka: Ano, a o to jde... Nikdo nechce pěšáky vytěsňovat, to ani nejde, ale je třeba se všichni vejít. Pokud pěšáci, jak psal JK, půjdou ohleduplně po kraji, nikdo jim nic neřekne, ale často se děje, že chodí tam, kde se to neboří a to je přímo ve vyfrézované stopě. To pak běžkaře logicky nepotěší...(RD)

Jan Gajdács: osobně neholduji běžkám ani jiným lyžím či podobným věcem ... ale opravdu rád se projdu po horách, nejlépe s foťákem ... nikdy jsem neměl potřebu "likvidovat" běžkařské tratě ... přeci jen to že neholduju běžkám já neznamená že jiní jsou téhož názoru ....  a zatím pokaždé když jsem procházel podél tratí a jel okolo některý z běžkařů vždy pozdravil, optal se třeba na cíl cesty a oba jsme si pak třeba někde na chatě dali grog a tak dále ... jen chci říct ... běžkaři, respektujte nás pěšáky a my budeme respektovat Vás ... doufám že nejsem s podobným názorem sám ...

Kuba Turek: No Kubu Turka napadá, že úřady tady nejsou od toho, aby vymýšlely kreativní kampaně a případně mystifikovaly veřejnost nějakými virály. Problém je v tom, že třeba Nova to měla jako důležitou zprávu dne a diváci včetně mě tomu uvěřili. Čemu už máme příště věřit, když potkáme třeba stráž přírody v terénu - není to náhodou sranda, že chce někoho pokutovat za takovou blbost, jako lyžování mimo značenou stopu? To přece musí být sranda, když do hor jezdí skútry a on nám zakazuje běžkovat nebo skialpovat, ne....? Úřady jsou tady přece od toho, aby zamezily ničení stop chodci a hlavně nedovolily vjezd skútrům do chráněné přírody.

Kubas Kašpar: Správy národních parků obvykle mívají v popisu práce i komunikaci, milý KT. Správa KRNAP v tom není výjimkou. Je možné, že to někdy bude jinak a nijak mě nepřekapuje, že ty máš jiný názor na to, co by v popisu práce mít měla. Pokud by ti náhodou někdy připadalo jako legrace, až tě někdo bude chtít pokutovat za porušení zákona, věz, že to legrace není. Naši strážci pokutují pochopitelně i černé jízdy skútrů. To neznamená, že neexistují. I policie řeší kapesní krádeže, přestože stále existují vraždy...

Kuba Turek: Jenže policajti na rozdíl od ochranářů se nenatáčejí při krádežích a nepouštějí to do světa jako bžundu, které má někdo uvěřit. Ačkoliv mají v popisu práce také komunikaci s občany.

Luďa Hordějčuk: Zajímalo by mě, kdo rozhodl o nadřazenosti běžkařské rasy. Ten kdo vastní (i z mých daní koupený) stroj na válcování stopy? Myslím, že doopravdy žádnou diskuzi nechcete, pouze prosazujete zákaz chůze pěších po veřejných cestách.

KRNAP: 2Luďa:Luďo,jak jsme psali výše, pěšáky nikdo ze zimních cest nevylučuje, jde ale o to, aby všichni vnímali okolí v souvislostech. Když půjdu po rolbou upravené cestě, mohl bych si uvědomit, že ta úprava něco stála a že třeba není úplně správný jit ve vyfrézovaný stopě, ale že bych třeba mohl jít po kraji. Mimochodem, většinu tratí upravují skiareály, ty jsou soukromé, jak jste to tedy myslel s poznámkou o vašich daních a jimi zaplacených rolbách? (RD)

Luďa Hordějčuk: Píšete - svaz měst a obcí - . Pokud jsou to převážně soukromé subjekty, je to tedy ještě horší než jsem myslel...

Kuba Turek: A ještě o kousek horší byste to měl, kdybyste věděl, že ty soukromé firmy jsou zhusta ve veřejném vlastnictví (ČSTV, obce a pod) a zároveň berou peníze na dotace od státu a Evropské unie (neboli z našich daní) právě na tu úpravu tras.

Lucie Chucky: Co si budeme nalhávat - vedle upravené běžecké stopy, na kraji, je rolbou zpevněný povrch, tak proč stopu ničit... Je to jen o tom chtít či nechtít ustoupit a nehledat uměle a za každou cenu důvody, proč neustupovat. Jako občasný běžkař vím, jak je někdy těžké vyhnout se držkopádu, když mě poničená stopa vykolejí. Minimálně se tím jízda dost znepříjemní a je namáhavější. Neřešme tu politiku, ale jádro věci, což jsme my.

Pepa Zlesa: Tak mám pocit že si tu někdo trochu protiřečí. Když většinu tratí upravují "soukromé" skiareály, proč na jejich obranu vystupují úředníci státního podniku tím, že dělají z národa blbečky?

KRNAP: 2Pepa: Projekt Krkonoše-lyžařský běžecký ráj (cca 500 km upravovaných tratí) realizuje Svazek měst a obcí Krkonoše. Jednotliví upravovatelé jsou jak obce, města, skiareály i Správa KRNAP. Celý projekt je významným prvkem v rámci podpory místního cestovního ruchu. I proto Správa KRNAP tento "problém" prezentovala. (RD)

Pepa Zlesa: Jinýmy slovy měl Luďa s těmi daněmi pravdu.

Kuba Turek: Jasně že jo.

Pepa Zlesa: To mě fakt baví, jak RD dokáže tu pravdu ohýbat a narovnávat jak se mu to zrovna hodí. Je vidět že je to člověk na svém místě.

Luďa Hordějčuk: Lucie, já nejsem bestie, co by schválně ničila stopu a nemáme tu chráněné území, co by mě nutilo jít pouze po cestě, ale to bych mohl zamést chodník aby se mě dobře jezdilo na skejtu a nutit lidi ať si chodí třeba po obrubníku a nenosí mě ty kamínky na mnou upravenou plochu. A když nás bude celá parta, tak budeme v právu? Což mě připomnělo jak jsem jel jednou v poklidu na běžkách, než jsem potkal celý autobus důchodců, co šel naproti. Byli v přesile .

INFO: Krkonošský národní park a Krkonoše na HORYDOLY

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Jo. Zachránci pširódy...

Děcka, jak jsem rád , že jsem doma v úplně jiném pohoří . Sice o něco nižším ... ale tyhle ochranářsko buzerační šaškecy se tam prostě nevyskytujou ... A dobroserů , kteří by z toho rádi nějakou tu rezervaci udělali , tak se  jich tam naštěstí moc nevyskytuje...ehm... zatím tedy ...

 • Autor Krušnohorák Jíra
 • Datum a čas 21.12.2020 12:54
Reaguj
lovci malých ryb

uznávám že můj příspěvek nebyl zrovna k meritu, tj gorilímu marketingu úctyhodné organizace.

nicméně o luční boudu se nejedná, informaci mám o jiné boudě hraničící s první zónou. samozřejmě se nejedná o pevný vlek, tj stavbu, ale o takzvaně přenosný vlek, který není se zemí spojen pevnými základy ale například zatlučenými dřevěnými kolíky. je jich jen na území NP určitě víc než stovka (? možná někdo číslo upřesní)

Reaguj
lovci malých ryb

Lukas B.: A to jako byl kamarád z Luční boudy? Tam je někde 100m sjezdovka pro pětiletý děti s vlekem? Legální? A když nemaj metr sněhu, vozej děti (legálně) za skůtrem? To je jako vtip? V tom případě hodně blbej.

Nebo šlo o jinou boudu? V tom případě je docela zajímavá chybějící informace o kterou, respektive, kde ležící...

 • Autor jindra
 • Datum a čas 6.2.2013 23:52
Reaguj
KRNAP = ochrana??

a že se, romane, neohneš ty? Já v Krkonoších bydlím. A řadu dní, kdy jsme se s těmi "zelenými mužíky" ohýbali co minutu, jsem absolvoval. Tak se někdy přidej. Mívají pozvánky na webu a svým fcb profilu.

Mimochodem, právě to, že trasy upravují hlavně skiareály, boudaři a města KRNAP ve svý zprávě jasně píše, romane. Tys ji nečet, když o ní píšeš? A podle mých informací stále upravuje /KRNAP/ několik desítek kilometrů ve východních Krkonoších - což nějakých pár set tisíc stát určitě bude...

 • Autor jindra
 • Datum a čas 6.2.2013 23:32
Reaguj
Jejda

Asi tak ..

 • Autor Roman
 • Datum a čas 6.2.2013 16:04
Reaguj
lovci malých ryb

mi někdy připadá že si krňáp dělá srandu (a jak sakra poznat kdy), fakt si říkám, že to nemůžou myslet vážně, velká ryba se chytit nedá a tak hop, chytíme si mřenku a řádně ji ztýráme.

v sobotu 26. 1. byla nádherná bezvětrná inverze, hranice mraků okolo kilometru a tak jsme si zajeli na pivo a dortík z lahrovek na luční. mapa republiky vypadala nádherně a bezpečně vysněžená, úplně srdce plesalo, a tak jsem jen politoval že se tahle stráň tiše jezdí jen v hnusném počasí protože když se mlsá ve špajzu tak se nemá mlaskat. a najednou - co to slyším? vytrvalé duc-duc-duc od sjezdovek v peci. no nic, ať si ten blbej kur zatancuje, aspoň se zahřeje. a pak jsem na luční potkal jednoho známého, a ten si postěžoval, že na stráni u boudy nemůžou pustit stometrovej prstotrh, protože krňáp chce minimálně metr zhutněného sněhu, a tak prý  někdy celé odpoledne vyvážejí pětileté děti po cestě nad stráň skůtrem...

Reaguj
Jejda

Jejda, pan KT neustál, že to neprokouknul a někdo ho povedenou kampaní napálil... No co, stane se...

Reaguj
KRNAP = ochrana??

Právě že dle mého názoru KRNAP už neví za co lidi peskovat. Nehledě na to, že z jejich kasy na údržbu tratí nejde ani koruna, ale upravují je skiareály na vlastní náklady. Jenomže "tetřívek" v Krkonoších už je téma které trochu vyšumělo, potřebuje se správa národního parku opět prezentovat něčím, co jí ani nepřísluší. Větší službu by asi udělalo, kdyby se občas na kopcích nějaký ten " ochránce" ukázal a třeba sebral alespoň vyhozenou lahev. To je něco co má KRNAP hlídat, ale za dobu co chodím po kopcích jsem už viděl mnoho "zelených mužíků" jak projdou okolo pohozené PET lahve a ani se neohnou.

 • Autor roman
 • Datum a čas 5.2.2013 11:58
Reaguj
Chjo

Ve stopě se chodit nemá ale je to tak velký problém aby se za to nechal vyhodit tiskový mluvčí a náměstek vnějších vztahů?

Pořiďte si skialpinistické lyže nebo sněžnice a vůbec to nebude už nikomu vadit a nebude se muset válcovat v národním parku

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 5.2.2013 09:27
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

LOMNICKÉ SEDLO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Moravská Dyje a rakouská Thaya

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
13 let na kolech, 2 dcery narozené cestou - diashow Praha, Bio Oko Přednáší Céline a Xavier Pasche 7.2. 20:30
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Zimní táboření Plosko, Stolowe Hora 10.-12.2. 10.2.
Zimní táboření na Kozákově Kozákov 10.-12.2. Info: vl.sluka@seznam.cz 10.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.

Diskuse

Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19