Zážitky a príhody horského vagabunda – tuláka hôr
TIP HORYDOLY Tatranec ve Švýcarsku = Švýcar v Tatrách. Řešení této rovnice budete znát hned, jak se začtete do autobiografické knížky Tatrance a Švýcara Alexandra Šaňa Luczyho.
"Těším sa naďalej na každý nový deň v horách, ale aj na rovině, pretože dnes je prvý deň zvyšku mojho života."
Motto Alexe Luczycho
Kniha vyšla ve slovenském vydavatelství ADIN a na 231 stránkách je popsán nejen Šaňův horský život.
Tak zvané Šaňkove pohádky vyšly už po druhé. Toto druhé vydání je rozšířené a doplněné množstvím nostalgických fotografií z dob, kdy skoro každý kout tehdejšího československého světa byl pod kontrolou komunistických mocipánů a důstojníků Státní bezpečnosti.
Alexander Šaňo Luczy se narodil v srpnu 1939 v Levoči. Mládí prožil v Popradě a vřelý vztah k horám měla celá rodina - otec Gustav Alexandr Luczy, zvaný Šándorom, matka Elsa i bratr Gustav. Tatry se pro Šaňa staly místem nejenom sportovního vyžití, ale v Popradě našel i zaměstnání jako stavař - inženýr, stal se členem horské služby a nakonec v roce 1968 také horským vůdcem.
ČTĚTE VÍCE O AUTOROVI: Alex Luczy na Horydoly
Ve této knize, nazvané trefně Zážitky a príhody horského vagabunda – tuláka hôr, popisuje svou horolezeckou anabázi, která začala v Tatrách a skončila v Alpách. Tatranský horolezec, extrémní lyžař, horský vůdce (slovenský 1968, švýcarský UIAGM 1996) popisuje vtipně a s černým humorem a sebekriticky celý svůj život. Píše o mnoha zajímavých a zábavných situacích v Tatrách i v Alpách, vypočítává kolika nehodami ho hory nechaly vystřízlivět z euforie – měl proraženou lebku, zlomenou klíční, stehenní a předkolenní kost, přetrženou achilovku a zasypaly ho tři laviny.
V knize, napsané slovensky, která byla pokřtěna na vernisáži výstavy jeho horských fotografií v Košicích v září tohoto roku, popisuje tehdejší extrémní lyžování po příkrých svazích a v úzkých kuloárech Tater, lezení po tatranské žule, záchranné akce pod hlavičkou horské služby a nekonečné debaty v horských chatách, restauracích a místních putykách.
Alexander Luczy líčí také svou vagabundáž - toulání po švýcarských Alpách, vzpomíná na své spolulezce a vypráví o svém horském životě penzisty v pokročilém věku. Za jeho život mu hory vzaly pár kamarádů, spolulezců a přátel včetně jeho otce.
V knize nevzpomíná ale jenom na dobrodružství se spolulezci v horách, nýbrž popisuje s nadhledem a vtipem své zážitky z práce a ze všedního rodinného života.
VÝSTAVA: Zážitky a príhody horského vagabunda
V roce 1969 změnil tapety a emigroval do Švýcarska potom, co na něj začala vyvíjet tlak Státné bezpečnost. Zmiňuje se o svých počátečních švýcarských problémech, o rozdílech v myšlení a v přístupu k věci.
Díky jeho aktivnímu nasazení se podařilo, že slovenští horští vůdcové byli roku 1996 přijati do mezinárodní asociace horských vůdců UIAGM. V této knížce najdeme popis překážek a těžkostí, které tento úmysl provázely.
V knize je 175 fotografií, většinou černobílých, a 59 skenů, zobrazení a kopií různých dopisů, papírů a legitimací.
Alexander Šaňo Luczy se svými klasickými fotkami a vtipnými fotomontážemi vyhrál mnoho cen ve známých fotosoutěžích. Za nejcenější pokladám první místo v prestižní soutěži v kanadském Vancouveru.
Případní zájemci o výše zmíněnou knižku se mohou obrátit na sportovní obchod Sportrysy - je to firma, která umožnila nové vydání Šaňových vzpomínek a která má tuto knihu také na skladě.
TIPY na knižní dárky k Vánocům
HOROLEZCI Matterhorn, Everest a K2 na papíře
SKIALPINISTÉ Zážitky a príhody horského vagabunda
TURISTÉ Příběhy zámků
CYKLISTÉ Historický kalendář Žena kolo
ASTRONOMOVÉ Písně kosmické
Diskuse
Diskuze k článku
TheTopo nahrazuje 27Crags
Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi
Nejčtenější články
Horolezecký slovník
Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026
Kam nelézt 2026
Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
|
Vrabinec - zákaz lezení
|
Zákaz 20.4.-20.6. | 20.4. | ||
| Tráva 50 tour - diashow | Litoměřice, Máj | Přednáší Jan Trávníček | 20.4. | 19:00 |
| Tráva 50 tour - diashow | Rokycany, Vila Fitz | Přednáší Jan Trávníček | 21.4. | 19:00 |
| Tráva 50 tour - diashow | Jablonec nad Nisou, Stage | Přednáší Jan Trávníček | 22.4. | 19:00 |
| Final Expedition - diashow | Zlín, Kongresové centrum | Přednáší Reinhold Messner | 24.4. | |
| Padání - bouldering | Žihle | 24.-26.4. | 24.4. | |
| Otevírání Skaláku | Sedmihorky | Horolezecká brigáda | 25.4. | |
| Spezi - veletrh | Německo, Freiburg | 25.-26.4. Alternativní cyklistika | 25.4. | |
| Běh Císařským údolím | Horní Sedlo, horolezecká chata | 26.4. | 10:00 | |
| Final Expedition - diashow | Praha, Kongresové centrum | Přednáší Reinhold Messner | 28.4. |
Diskuse
| medicine online order | Williamalied, 20.4.2026 11:27, 133 příspěvků |
| Inu | Honza, 17.4.2026 18:34, 2 příspěvky |
| Pečený páv se slaninou na... | Paulse, 17.4.2026 9:17, 1 příspěvek |
| Dlouhý vrch u Litoměřic | Kuba Turek, 13.4.2026 21:42, 2 příspěvky |
| Dlouhý vrch u Litoměřic | Martin, 13.4.2026 18:38, 2 příspěvky |
| Ukrajina - vyletni misto? | Horydoly, 12.4.2026 12:34, 3 příspěvky |
| Ukrajina - vyletni misto? | Honza, 11.4.2026 17:03, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 11.4.2026 16:58, 1 příspěvek |
| Ukrajina - vyletni misto? | Michael Beranek, 10.4.2026 12:45, 3 příspěvky |
| Malá Jizera | Kuba Turek, 9.4.2026 10:23, 4 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Intimní wellness a neinva... | Horydoly , 16.4.2026 22:41 |
| Potkejme se na Bike Festu! | Horydoly , 16.4.2026 17:44 |
| Ministerstvo hospodářství? | Horydoly , 14.4.2026 17:40 |
| Městská cyklistika a Cykl... | Horydoly , 10.4.2026 22:47 |
| Dvořák vede JOB AIR Technic | Horydoly , 8.4.2026 23:08 |
| Re: Ponožky na zimu | kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43 |
| 5 tipů, jak se vyhnout pr... | kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42 |
| Monínec uschoval sníh pro... | uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH