Nové technologie v módě

Nové technologie v módě
Alpinistická bunda Kilpi Metrix.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Vývoj oděvních technologií je tak rychlý, že jej ani nestačíme sledovat. Co je nového v textilním oboru? Společným jmenovatelem novinek je udržitelnosti a zákaznickýmu zážitek.

Štítky pro detekci vyprání prádla

Pokud někdo zkoušel koupit si oblečení na e-shopu, pár dní ho nosit a pak vyprané vrátit, pak to již brzy bude mít těžší. Vědci Technické univerzity v Liberci totiž pomáhají e-shopům s módou odhalit, jestli zakoupené prádlo někdo vypral. Štítek na prádle má speciální úpravu a prodejce podle něj pozná, zda vracené zboží bylo v pračce. Řešení je levné, snadno použitelné a ekologické.

S tímto problémem se potýkají hlavně e-shopy. Lidé jim vracejí údajně nenošené oblečení, které ve skutečnosti i několikrát nosili a před vrácením prodejci vyprali. Pro prodejce je to nevýhodné, protože takové zboží je pak neprodejné. Na liberecké univerzitě vyvinuli technologii založenou na velmi krátkých obarvených vláknech bavlny, která se vodorozpustným ekologicky nezávadným pojivem nanesou na štítek oděvu. Pojivo se rozpustí v teplé i studené vodě a krátká barevná vlákna už nic na štítku nedrží, vymyjí se a zmizí. Prodejce tak má hmatatelný důkaz, že oblečení bylo vypráno.

Digitální pas luxusního oblečení

Potvrzení pravosti produktu a sledování každého kroku celého životního cyklu oděvních výrobků pomáhají také nové technologie. Příkladem je americká společnost EON, jejíž systém umožňuje inteligentní sledování produktu v celém jeho životním řetězci. Jedná se o integrovanou digitální identifikaci (RFID) ve formě nitě, která se během výroby vkládá přímo do oděvu. To dává každému produktu jedinečné ID a možnost prokázat jeho výrobu, kvalitu a pravost. Nabízí nejen účinný nástroj proti výrobě a prodeji padělků, ale také pro sledování celého řetězce produktu od výroby až po recyklaci. Takto se tedy můžete dozvědět vše o ekologické stopě produktu.

EON vytvořila také ekosystém integrovaných aplikací EON Exchange, který pomáhá k dalšímu prodeji použitého oblečení. Stačí naskenovat digitální ID produktu a jednoznačně tak lze prokázat jeho původ, stáří a další náležitosti důležité pro prokázání pravosti a určení ceny.

Virtuální zrcadlo pro zkoušení oblečení

Technologie již umožňují zákazníkům e-shopů vyzkoušet si oblečení pomocí virtuální a rozšířené reality. Systém využívá 3D skenování těla, počítačovou grafiku a haptickou zpětnou vazbu, aby vytvořil realistický obraz zákazníka v oblečení, které si vybral. Systém tak pomáhá snížit počet vráceného zboží, zvýší spokojenost zákazníků a ušetří čas a peníze. Například československý startup Virtooal poskytuje podobnou službu e-shopům z celého světa, z nejznámějších například značkám Dermacol, Avon, L’Oreal či Yves Saint Laurent. Prostřednictvím virtuálního zrcadla si zákazníci e-shopů mohou zkoušet brýle, různé druhy líčení a make-upu nebo šperky. Jelikož se u módy pracuje s celým tělem, je to zatím technologicky náročnější zavést ve všech segmentech, ale u menších doplňků, jako jsou třeba čepice, klobouky, brýle nebo šperky, to funguje skvěle.

Nositelné technologie v oblečení pro monitorování zdraví

Smart textilie, které byly primárně vyvinuty pro armádní použití, dokáží měřit a zaznamenávat fyziologické signály, jako je tep, dech, tělesná teplota nebo vlhkost kůže. Textilie obsahují elektronické komponenty, které jsou integrovány do vláken a tkanin, a jsou propojeny s bezdrátovými senzory a aplikacemi.

"Takové textilie budou již brzy moci být masivněji využívány a pomáhat lidem sledovat své zdraví, působit v prevenci nemocí, při sportovních výkonech nebo sledováním emočního stavu. I zde však větší rozšíření závisí na finanční dostupnosti," říká Ruslan Skopal, šéf e-shopu Trenýrkárna.cz.

Menstruační kalhotky ze speciálních textilií

"Menstruační kalhotky jsou pohodlná a spolehlivá varianta jednorázových hygienických pomůcek díky použitým moderním textiliím. Technologické řešení několika speciálních vrstev zajišťuje nepropustnost a zároveň prodyšnost. Například kalhotky australské značky Modibodi, jednoho z lídrů v tomto segmentu, mají svrchní vrstvu, která je ze 100% merina (ovčí vlny), prostřední savá vrstva je ze speciálního savého mikrovlákna a poslední vrstva zajišťuje nepropustnost. Jedná se tedy o chytrý mix bambusové viskózy, spandexu, polyesteru, polyamidu a merino vlny," říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.cz.

Recyklované materiály

Mezi zákazníky jsou stále populárnější produkty z recyklovaných surovin. "Nabízíme kolekci eko kabelek a eko peněženek, které jsou vyrobeny z recyklovaného oxfordu, drti z plastových lahví. Máme také vlastní program Nulový odpad, kdy veškeré zbytky a nevyhovující produkty zpracováváme a plníme jimi sedací vaky. Odvážíme je do velké drtičky, kde se vytvoří malé kousíčky o velikosti 1-5 cm. Drť je následně smíchána s polystyrenovými kuličkami a tím vznikne pohodlná náplň vaků na sezení," uvádí šéf a spoluzakladatel české módní značky Vuch, Martin Kůs.

Vybavení módních prodejen na míru z recyklovaného plastu z oceánů

Pokročilé technologie 3D tisku tuzemského startupu 3DDen se zaměřují také na rychlou zakázkovou výrobu na míru. Módním obchodům a butikům umožňuje nechat si i podle vlastního kreativního návrhu během velmi krátké doby vyrobit vybavení prodejen na míru – například pro prodej jarní kolekce nebo u příležitosti Velikonoc. A to navíc třeba z ekologického materiálu oPET z vyloveného oceánského plastu.

"Vyvinuli jsme vlastní 3D tiskárny, na kterých vytiskneme již téměř cokoli včetně nábytku. Tyto stroje pak umí tisknout i z recyklovaného oceánského plastu a nepotřebujeme k tomu žádný nový materiál, když v oceánech odpadního plastu je tolik. Tato myšlenka se líbí i obchodníkům s módou a skýtá opravdu velké příležitosti," popisuje Honza Hřebabecký ze společnosti 3DDen.

"Dlouhodobé propojování technologického pokroku a udržitelných řešení je budoucností pro mnoho segmentů, ten módní nevyjímaje. A to ať už se jedná o výrobu, dopravu, zefektivnění vhodného výběru zákazníky, využití recyklovaných materiálů i využití technologicky inovativních řešení k podpoře dalšího prodeje použitého zboží," uzavírá Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Aby Český horolezecký svaz obešel úředně-ekonomické problémy s pojištěním Uniqa a vstupem do struktur Slovinského horského spolku, založil Česko-slovinský alpský spolek.... celý článek

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Velmi si vážíme podpory od širokého spektra oddílů napříč celou republikou, která nás ujistila, že v problémech, které nás trápí, nejsme osamoceni. Snaha vyvinutá před Valnou hromadou Českého horolezeckého svazu je startovacím
Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci jízdních kol mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl o třetinu a některé firmy musely snížit výrobu nových kol. Nepovedlo se doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23 a to i přes různé slevové
Pražský hrad je nám drahý?

Pražský hrad je nám drahý?

ANALÝZA Pražský hrad je symbol hlavního města i historie našeho státu, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Vloni jej prohlédlo více než dva miliony návštěvníků. Od prvního března nachystali novinku: návštěvníci

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Dřevolodní mrcasení Majdalena 19.-21.4. 21.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.

Diskuse

ilkhhvarv valtrex brand, 21.4.2024 16:55, 117 příspěvků
Приобретайте диплом у нас... Lewiskit, 21.4.2024 16:53, 3 příspěvky
kfwxpxfx prednisone cost canada, 21.4.2024 16:37, 12 příspěvků
lvlfmkey pharmacy online australia free shipping, 21.4.2024 16:26, 1 př...
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23