TEST Bivakovací vak Pieps Bivy MFL Single

TEST Bivakovací vak Pieps Bivy MFL Single
Bivakovací nouzový vak Pieps Bivy MFL Single.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Bivakovací pytel Pieps Bivy MFL Single jsme testovali dva roky. Je to nejrozšířenější vak do nouzových situací. Zachraňuje životy a zdraví při horolezeckých, turistických i skialpinistických túrách. Slouží jako obyčejný Žďárák na přespání v přírodě, ale hlavně pomáhá přečkat nechtěné noci na horách a přežít špatné počasí mimo lidská obydlí.

TEST Bivakovací vak Pieps Bivy MFL Single
Kuba bivakuje na lyžařské túře v Krkonoších v Pieps Bivy MFL Single.
Autor snímku Gobo

Multifunkční bivakovací vak Pieps Bivy MFL Single slouží jako ochrana před špatným počasím (rozuměj: když se čerti žení), při neplánovaném přespání (když se podělal časový plán), během přepravy zraněného (když není jiná šance na záchranu) a dá se použít i jako normální Žďárák k přespání ve spacáku bez stanu.

Koupit bivakovací pytel můžete v Hanibalu.

Bivakovací pytel se nosí na každou túru do hor, ať ji plánujete na půl dne, nebo třeba na týden. Je stejně důležitý jako lékárnička. Nikdy totiž nevíte, co se může v příštích hodinách stát a zda nebudete potřebovat aspoň základní ochranu proti větru, dešti, sněhu, či chladu.

Bivakovací pytle se vyrábějí v provedení single pro jednoho a double pro dva. Jednomužný vak je univerzálnější, není potřeba se domlouvat na jeho nošení - prostě si ho každý člen výpravy strčí do batohu a jde se na túru. Dvoumužný vak má výhodu v relativně nižší hmotnosti, ale také v tom, že když dvě osoby zabivakují společně, navzájem se hřejí, což může být rozhodující pro přežití noci ve zdraví. Navíc se zněho dá postavit nouzový stan zavěšený na skále nebo ve větvích.

Horydoly.czNOC V PŘÍRODĚ: Jak dobře bivakovat?

Bivakovací Žďárského pytel.

Dva roky jsme testovali nejpoužívanější bivakovací pytel Pieps Bivy MFL Single. Chodil s námi na každou horolezeckou, skialpovou i horolezeckou túru, brali jsme si ho i na víkendové výlety na horských kolech s přespáním v přírodě.

Dobré, špatné, ještě horší podmínky

Během těch dvou let jsme nemuseli ani jednou nouzově bivakovat, Vždy jsme byli dobře vybavení, čas nám vyšel a počasí nás nerozhodilo. Spali jsme tedy v bivakovacím pytli plánovaně anebo aspoň v přijatelných podmínkách. To se nám s předchozími bivakovacími pytli, které jsme používali, ne vždy dařilo. Zažili jsme několik bivaků ve skalách, horách i sněhových záhrabech bez dostatečného oblečení a dalšího vybavení.

Bivakovací Žďárského pytel.

Jen jednou jsme udělali chybu, když jsme nechali bivakovací pytel na parkovišti v Gesäuse s tím, že na chatu Haindlkarhütte přece dorazíme v hezkém odpoledni za necelé hodiny. Nad hory ovšem velmi rychle přišla studená fronta a zároveň se nad údolím Haindlkar potkaly dvě bouřky. Za pár minut se naplnila koryta řek. Déšť, blesky a řeka nás uvěznily v lese. Má žena navlékla pončo, které ji zachránilo od nejhoršího. Já měl jen bundu a s těžkým srdcem vzpomínal na bivakovací pytel od Piepsu, který jsem měl na dosah hodinu chůze, ale nemohl jsme se k němu dostat. Skončilo to podchlazení. Podrobnosti si přečtěte zde: Nadoblačný Dachlgrat na Hochtor   

Praktická pomoc v nouzi 

Pieps Bivy MFL Single lze sbalit do ruličky nebo plochého obdélníku. Záleží, jak ho chcete v batohu nosit.

Materiál je nylon v úpravě ripstop, který se netrhá. Zvenku je zářivě žlutý, abyste byli v případě nutnosti dobře viditelní pro záchranáře. Zevnitř je pokrytý stříbřitým zátěrem, aby co nejvíce odrážel teplo nazpátek k tělu.

Po stranách je našitých osm zpevněných kevlarových oček, která slouží během přepravy zraněného. Z lyží, holí, lavinové lopaty, bivakovacího pytle a horolezeckého lana lze vyrobit přepravní smyk. S trochou cviku se smyk podobá kanadským saním, které používá horská služba. A i kdyby se vám ho nepodařilo sestavit dokonale, pořád je lepší stahovat zraněného v podivné konstrukci z lyží, lana a bivakovacího pytle, než ho nést na zádech hlubokým sněhem do údolí.

VIDEO: Podívejte se, jak jsme potkali skupinu skialpinistů pod Sonnblickem, která táhla na smyku lyžaře s vykloubenámi koleny:

Pieps Bivy MFL Single je dole v nohou otevřený a utahuje se na tenkou smyčku zašitou na dolním okraji do tunýlku. Hlava se navléká do kapuce na horním konci, která se taktéž utahuje smyčkou okolo tváře. 

Účelem této vychytávky je, že pytel si můžete seshora přetáhnout přes tělo, i když jste oblečení a obutí. Dá se v něm i opatrně udělat pár kroků. To se hodí, pokud bivakujete v sedě, nebo jenom potřebujete přežít pár hodin, než se zlepší počasí. Typicky je to v dešti pod stromem, nebo ve sněhové metelici na otevřené pláni. Také za bouřky na vysokých horách se můžete rychle zakopat do sněhového záhrabu, navléknout na sebe bivakovací pytel a v sedě čekat, až se vybouří. 

Bivakovací Žďárského pytel.

Na příjemné spaní si kupte stan

Zároveň Bivy MFL slouží po utažení všech otvorů jako běžný Žďárského bivakovací pytel. Když do něho vlezeme ve spacím pytli a pod sebe položíme karimatku, noc prospíme jako v bavlnce.

Musíme ovšem počítat, že se jedná o nouzové spaní. I při důsledném větrání se v pytli potíme tak, že spacák bude za jednu až dvě noci provlhlý. Pokud bivakujeme nouzově, tak je to jedno, protože víme, že druhý den sestoupíme z hor do civilizace, dáme si na horské chatě čaj a pivo, polévku, pořádně se najíme a studená noc bude už jen vděčným námětem k vyprávění dobrodružných historek.

Pokud plánujete spaní v přírodě, doporučujeme se poohlédnout po Žďárského bivakovacích pytlích, které jsou prostornější, těžší a vyrábějí se z prodyšnějších materiálů. Mívají také pohodlnější střih a svojí výbavou připomínají jednoduché stany. Anebo si už pořiďte rovnou lehký a dobře sbalitelný stan.

Pieps Bivy MFL Single 

Materiál: nylon ripstop

Úprava: zevnitř stříbřitý zátěr, zvenku signální žlutá barva

Rozměry: 190x85 cm

Sbalené rozměry: 24x7x7 cm

Voděodolnost:  5000 mm

Hmotnost: 360 g

Střih: otevřený a uzavíratelný spodek, kapuce nahoře

Orientační cena: 1600 Kč 

INFO: Pieps

Bivakovací Žďárského pytel.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Porota rozhodla o vítězích Turistpropag 2021

Porota rozhodla o vítězích Turistpropag 2021

Soutěžní přehlídka propagačních materiálů na podporu cestovního ruchu v Česku a na Slovensku se koná souběžně s veletrhem Regiony na výstavišti v Lysé nad Labem 15.-18. července. Porota pracovala s předstihem a ohodnotila přes tři stovky... celý článek

Severní stezkou 600 km po Česku

Výměna vodovodní baterie: Voláte instalatéra nebo zkusíte svépomoc?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

ANALÝZA Milan Hnilička vypadl z velké hry o peníze v Národní sportovní agentuře. Premiér Andrej Babiš, jehož byl Hnilička poskokem na vybírání výpalného, zavelel, aby byl shozen z piedestalu dolů do bahna. Jeho nástupce,
Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současnosti dochází k přeměně průmyslových areálů. Než úplně zanikne výrobní zóna, je dobré přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu upozornit
5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

Kdo si pro cestu po památkách, přírodních krásách nebo městech rozhodne půjčit auto, má nejvyšší čas na výběr autopůjčovny. Pokud se do výběru a zjišťovaní smluvních podmínek pustíte zavčas a budete se
Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

NUTRIE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Himálajské políbení Lobuche East 6119 m

Himálajské políbení Lobuche East 6119 m

Rok začíná ve stejném duchu jako ten minulý - nejistota cestování, minimální možnosti expedic. Je březen, fyzicky se udržuji a tajně doufám, že se podaří odjet do Pamíru. Jenže v přípravě a hlavě chybí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Otevření turistických chodníků
Vysoké Tatry Zákaz vstupu 1.11.-15.6. 15.6.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.

Diskuse

Termíny? Prkoš, 14.6.2021 0:03, 1 příspěvek
Tak naštěstí jinde elektr... Andrea Černá - editorka, 7.6.2021 15:15, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Lukas B., 7.6.2021 14:12, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Jakub, 7.6.2021 8:32, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Lukas B., 7.6.2021 7:49, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Kuba Turek, 6.6.2021 22:01, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Jakub, 6.6.2021 20:38, 6 příspěvků
Chorvatsko Tina, 6.6.2021 13:02, 1 příspěvek
Noviny používají spojení ... Igor Paška, 5.6.2021 19:20, 30 příspěvků
Noviny používají spojení ... Igor Paška, 5.6.2021 18:49, 30 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31
zveme za Světovou cyklojí... Horydoly Open, 3.6.2021 1:28
Cestovní kanceláře: čtvrt... Horydoly Open, 1.6.2021 14:24
Jihočeská centrála cestov... Horydoly , 27.5.2021 20:00
Re: Lyže Sporten leanne pen56, 27.5.2021 13:26
IAM_HANNAH Horydoly , 26.5.2021 1:14