TEST: Peli-Case 1510

TEST: Peli-Case 1510
SDÍLEJ:

Odolný kufr Peli je určený pro ty, kteří v divočině potřebují ochránit před vodou, prachem a nárazy něco, na čem jim opravdu záleží. Asi nemá smysl pořizovat si patnáct-desítku místo běžného zavazadla na dobrodružné výlety. Spacák a karimatku určitě dokážete sbalit i do batohu nebo vodáckého barelu.

Jak na to

Redakce Horydoly připravuje další dva velmi tvrdé testy jednoho velkého kufru a druhého malého kufříku od Pelicanu. Kufry jsme přejížděli terénním autem, polévali hořícím benzínem a používali v kajaku na divoké vodě. Máte se na co těšit!

Kufr Peli-case se umístil v anketě o nejlepší outdoorové výrobky na českém trhu Outdoor Awards 2006 na pátém místě ve vodácké kategorii.

Berete-li ale na outdoorové akce drahé videokamery, fotoaparáty, dalekohledy, nákladnou elektroniku a podobně, určitě kufr Peli-Case oceníte.

Ve Spojených státech, odkud firma Pelican pochází, jsou její kufry neodmyslitelnou součástí každého raftu.

Fotoaparáty, doklady, telefony, mp3-přehrávače a jiné cennosti celé posádky se sem pohodlně vejdou a vy si můžete bezstarostně užívat divoké peřeje. Své věci na konci jízdy naleznete v původním stavu.

Design pro tvrďáky

Tvar kufru je nadesignován tak, aby odolal co největším tlakům. V katalogu uvidíte záběr automobilové pneumatiky, kterak přejíždí kufřík z výrobkové řady Peli.

Berme to však spíše jako marketingovou nadsázku. Námi testovaný kufr unesl v nejchoulostivějším místě (uprostřed víka) s přehledem 150 kilogramů. Rozhodně jsme ale neměli pocit, že by si počínal stejně i s dvoutunovým džípem.

V zavírání je síla

Zavírání se odehrává pomocí dvou dvoustupňových přezek. Ty musejí vyvíjet a vydržet poměrně velké tlaky, vždyť na nich nejvíce záleží, jak profilované víko dosedne a bude držet na kruhovém těsnění z neoprenové houby.

Proto určitě oceníte jejich dvoustupňovost – značně zvyšuje komfort manipulace; přezky se otevírají snadno a zlehka. Dostane-li se do nich pár zrnek písku, nemusíte hned zoufat, oprašovat štětečkem a snažit se je vyfoukat ven – přezky je prostě rozdrtí a spolehlivě se zavřou.

Když přijde únava

Kufr je opatřen kolečky a výsuvným madlem. Celý mechanismus se skládá pouze ze dvou kusů velmi odolného plastu, takže je téměř nezničitelný. Dá se snadno ovládat jednou rukou.

Kolečka využijete asi hlavně při městských pochůzkách, poradí si ale vcelku dobře i na rovné polní nebo lesní cestě.

Tlakový ventil

Box 1510 lze pořídit v černé, stříbrné, oranžové a žluté barvě. Testovaný vzorek do palety přidal ještě pískovou žluť.

Jediná součástka, která má na boxech Peli vždy stejnou barvu, je červený kroužek u vyrovnávacího ventilu, jenž vás přesvědčuje, že jste skutečně majiteli originálu. Vyrovnávací ventil je však daleko zajímavější.

Uvnitř skrývá teflonovou membránu od goretexu, která nepropustí vodu, ale na změny tlaku reaguje. Tlak uvnitř kufru tak bude vždy stejný jako v jeho okolí. Půjde tedy snadno otevřít i při výletech letadlem nebo do vysokých hor – nestane se, že by vás podtlak uvnitř kufru nepustil k vašim proprietám.

Nejdůležitější je uvnitř

Ke kufru lze dokoupit vícevrstevné molitanové vycpávky s předpřipravenou perforací. Hlavní vložka je přednakrájená na nudličky se čtvercovou základnou. Ty umožní vytrhat ve vložce přesně tvar např. vaší zrcadlovky s teleobjektivem, takže fotoaparát bude odpočívat pohodlněji a hlavně bezpečněji než v bavlnce.

Těžké kovy

Systém zavírání umožňuje kufr i zamknout, a to hned dvěma zámky. Kovové výlisky určené k takovému použití lze navíc doplnit malou kovovou výztuhou, jež zabrání nenechavci s páčidlem proniknout k vašim věcem.

Další kovová nerezová součástka – kuličková ložiska v kolečkách – vám také udělá radost. Nejenom svou životností, ale i lehkostí jízdy.

Žraloka a dítě raději ne!

Výrobce dává doživotní záruku. Má to samozřejmě pár háčků, jak jsme u amerických "doživotních" záležitostí zvyklí.

O těsnění se musíte starat a udržovat jej dle instrukcí v návodu v řádném stavu, v případě potřeby i vyměnit.

Záruka se dále nevztahuje na případy, kdy jste se k výrobku nechovali "běžným a šetrným způsobem." Přeloženo do češtiny: Pokud vás výrobce obdaří dobře vyrobeným produktem, máte v případě jeho poškození či zničení (logicky) po žížalkách.

O realističnosti uvažování a zároveň smyslu pro humor marketingových pracovníků svědčí fakt, že ze záruky vyloučili kousnutí žralokem (když je schopný pochutnat si na pneumatice od tahače, proč by vám nesluplul kufr, že...), útok medvěda (je jen málo věcí, do kterých se zkušený medvěd z amerického jihozápadu nedostane) a atak dítěte mladšího pěti let (jestli máte něco takového doma, určitě tušíte, co ti malí syčáci dokážou).

Za Eskymáky i Tuaregy

Výrobce garantuje, že kufr dlouhodobě odolá teplotám v rozsahu -23 °C až +99 °C. Byli jsme velmi příjemně překvapeni, když plamenu plynového zapalovače (vysoko nad 1000 °C) dokázala hmota těla kufru (polypropylenová strukturální pryskyřice) odolávat pět vteřin bez toho, aby to na ní zanechalo jakékoli viditelné následky.

I dále byla velmi statečná a po dlouhou dobu tvořila jen malé, povrchové puchýřky. Rozhodně se tedy nemusíte bát nechat kufr v rozpáleném autě nebo vzít ho s sebou na několikatýdenní výlet do pouště.

Od outdooru po cajty

Americký Pelican kromě outdooráků svými boxy zásobuje americkou armádu (při operaci Pouštní bouře si prý nasazení vojáci zvláště pochrochtávali), potápěče, policii, hasiče, filmaře, fotografy i průmysl.

Trocha technických dat

Vnější rozměry jsou 55,9 cm x 35,1 cm x 22,9 cm. Box na kolečkách je tedy kufřík, které vám na letišti ještě projde jako příruční zavazadlo. Váha včetně pěnových vložek je o něco málo více než 6 kg.

S dvacetikilovým nákladem vám bude kufřík ještě pořád plavat.

Pořídíte-li si ho (včetně molitanové vložky), budete lehčí asi o šest tisíc korun.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

  • Autor Clara
  • Datum a čas 14.4.2017 20:20
Reaguj
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


6 největších mýtů o dětských kolech

6 největších mýtů o dětských kolech

Než vyrazíte s dítětem do obchodu vybrat jízdní kolo, ujasněte si, na co ho chcete. Jasně, chcete kolo na ježdění, na co taky jiného? Naprosto zásadní ale je, zda bude dítě... celý článek

Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

Horská kola: jaké rozměry koupit?

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

HAVRAN U JÍTRAVY Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Dračí lodě Olomouc  24.-25.5. 24.5.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Dračí lodě Vrané nad Vltavou 24.-25.5. 24.5.
Terezínské hry Terezín 24.-25.5. Geocaching event 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Den rododendronů Svitavy, park Jana Palacha 25.5.
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Den starokladrubského koně Kladruby nad Labem Koně 25.5.
Mamut - cyklomaraton Přerov Horská a silniční kola 25.5.

Diskuse

fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 2 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků
Autor Horydoly - Andrea Černá, 20.5.2019 17:43, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25