TEST: Peli-Case 1510

TEST: Peli-Case 1510
Outdoorový kufr Peli-case 1510.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Odolný kufr Peli je určený pro ty, kteří v divočině potřebují ochránit před vodou, prachem a nárazy něco, na čem jim opravdu záleží. Asi nemá smysl pořizovat si patnáct-desítku místo běžného zavazadla na dobrodružné výlety. Spacák a karimatku určitě dokážete sbalit i do batohu nebo vodáckého barelu.

Jak na to

Redakce Horydoly připravuje další dva velmi tvrdé testy jednoho velkého kufru a druhého malého kufříku od Pelicanu. Kufry jsme přejížděli terénním autem, polévali hořícím benzínem a používali v kajaku na divoké vodě. Máte se na co těšit!

Kufr Peli-case se umístil v anketě o nejlepší outdoorové výrobky na českém trhu Outdoor Awards 2006 na pátém místě ve vodácké kategorii.

Berete-li ale na outdoorové akce drahé videokamery, fotoaparáty, dalekohledy, nákladnou elektroniku a podobně, určitě kufr Peli-Case oceníte.

Ve Spojených státech, odkud firma Pelican pochází, jsou její kufry neodmyslitelnou součástí každého raftu.

Fotoaparáty, doklady, telefony, mp3-přehrávače a jiné cennosti celé posádky se sem pohodlně vejdou a vy si můžete bezstarostně užívat divoké peřeje. Své věci na konci jízdy naleznete v původním stavu.

Design pro tvrďáky

Tvar kufru je nadesignován tak, aby odolal co největším tlakům. V katalogu uvidíte záběr automobilové pneumatiky, kterak přejíždí kufřík z výrobkové řady Peli.

Berme to však spíše jako marketingovou nadsázku. Námi testovaný kufr unesl v nejchoulostivějším místě (uprostřed víka) s přehledem 150 kilogramů. Rozhodně jsme ale neměli pocit, že by si počínal stejně i s dvoutunovým džípem.

V zavírání je síla

Zavírání se odehrává pomocí dvou dvoustupňových přezek. Ty musejí vyvíjet a vydržet poměrně velké tlaky, vždyť na nich nejvíce záleží, jak profilované víko dosedne a bude držet na kruhovém těsnění z neoprenové houby.

Proto určitě oceníte jejich dvoustupňovost – značně zvyšuje komfort manipulace; přezky se otevírají snadno a zlehka. Dostane-li se do nich pár zrnek písku, nemusíte hned zoufat, oprašovat štětečkem a snažit se je vyfoukat ven – přezky je prostě rozdrtí a spolehlivě se zavřou.

Když přijde únava

Kufr je opatřen kolečky a výsuvným madlem. Celý mechanismus se skládá pouze ze dvou kusů velmi odolného plastu, takže je téměř nezničitelný. Dá se snadno ovládat jednou rukou.

Kolečka využijete asi hlavně při městských pochůzkách, poradí si ale vcelku dobře i na rovné polní nebo lesní cestě.

Tlakový ventil

Box 1510 lze pořídit v černé, stříbrné, oranžové a žluté barvě. Testovaný vzorek do palety přidal ještě pískovou žluť.

Jediná součástka, která má na boxech Peli vždy stejnou barvu, je červený kroužek u vyrovnávacího ventilu, jenž vás přesvědčuje, že jste skutečně majiteli originálu. Vyrovnávací ventil je však daleko zajímavější.

Uvnitř skrývá teflonovou membránu od goretexu, která nepropustí vodu, ale na změny tlaku reaguje. Tlak uvnitř kufru tak bude vždy stejný jako v jeho okolí. Půjde tedy snadno otevřít i při výletech letadlem nebo do vysokých hor – nestane se, že by vás podtlak uvnitř kufru nepustil k vašim proprietám.

Nejdůležitější je uvnitř

Ke kufru lze dokoupit vícevrstevné molitanové vycpávky s předpřipravenou perforací. Hlavní vložka je přednakrájená na nudličky se čtvercovou základnou. Ty umožní vytrhat ve vložce přesně tvar např. vaší zrcadlovky s teleobjektivem, takže fotoaparát bude odpočívat pohodlněji a hlavně bezpečněji než v bavlnce.

Těžké kovy

Systém zavírání umožňuje kufr i zamknout, a to hned dvěma zámky. Kovové výlisky určené k takovému použití lze navíc doplnit malou kovovou výztuhou, jež zabrání nenechavci s páčidlem proniknout k vašim věcem.

Další kovová nerezová součástka – kuličková ložiska v kolečkách – vám také udělá radost. Nejenom svou životností, ale i lehkostí jízdy.

Žraloka a dítě raději ne!

Výrobce dává doživotní záruku. Má to samozřejmě pár háčků, jak jsme u amerických "doživotních" záležitostí zvyklí.

O těsnění se musíte starat a udržovat jej dle instrukcí v návodu v řádném stavu, v případě potřeby i vyměnit.

Záruka se dále nevztahuje na případy, kdy jste se k výrobku nechovali "běžným a šetrným způsobem." Přeloženo do češtiny: Pokud vás výrobce obdaří dobře vyrobeným produktem, máte v případě jeho poškození či zničení (logicky) po žížalkách.

O realističnosti uvažování a zároveň smyslu pro humor marketingových pracovníků svědčí fakt, že ze záruky vyloučili kousnutí žralokem (když je schopný pochutnat si na pneumatice od tahače, proč by vám nesluplul kufr, že...), útok medvěda (je jen málo věcí, do kterých se zkušený medvěd z amerického jihozápadu nedostane) a atak dítěte mladšího pěti let (jestli máte něco takového doma, určitě tušíte, co ti malí syčáci dokážou).

Za Eskymáky i Tuaregy

Výrobce garantuje, že kufr dlouhodobě odolá teplotám v rozsahu -23 °C až +99 °C. Byli jsme velmi příjemně překvapeni, když plamenu plynového zapalovače (vysoko nad 1000 °C) dokázala hmota těla kufru (polypropylenová strukturální pryskyřice) odolávat pět vteřin bez toho, aby to na ní zanechalo jakékoli viditelné následky.

I dále byla velmi statečná a po dlouhou dobu tvořila jen malé, povrchové puchýřky. Rozhodně se tedy nemusíte bát nechat kufr v rozpáleném autě nebo vzít ho s sebou na několikatýdenní výlet do pouště.

Od outdooru po cajty

Americký Pelican kromě outdooráků svými boxy zásobuje americkou armádu (při operaci Pouštní bouře si prý nasazení vojáci zvláště pochrochtávali), potápěče, policii, hasiče, filmaře, fotografy i průmysl.

Trocha technických dat

Vnější rozměry jsou 55,9 cm x 35,1 cm x 22,9 cm. Box na kolečkách je tedy kufřík, které vám na letišti ještě projde jako příruční zavazadlo. Váha včetně pěnových vložek je o něco málo více než 6 kg.

S dvacetikilovým nákladem vám bude kufřík ještě pořád plavat.

Pořídíte-li si ho (včetně molitanové vložky), budete lehčí asi o šest tisíc korun.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55