Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena
Sněženky v Palohlavech. V opuštěné vesnici umírají i stromy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA Cyklistu a chodkyni zasáhl padající strom u Chrasti mezi Chrudimí a Skutčí. 75letý muž podlehl těžkému zranění na místě. 64letá žena přežila, byla vrtulníkem převezena do nemocnice, ale tam skonala i ona. 

Jak na to

Nosíte s sebou lékárničku? Ne? 
Vyberte si nejlepší v Hanibalu!

Oba mrtví byli manželé.

Neštěstí se stalo 10. května odpoledne.

V silném větru tlačil starý pán kolo a paní na procházce venčila pět psů.

Horydoly.cz Černá vdova 2023

Pád z jarní Osnice (Malá Fatra)
Senior na elektrokole se zabil u Trhových Svinů
 (Jižní Čechy)
Kolaps lyžiara na Donovaloch
 (Nízke Tatry)
Lyžař se ztratil a zemřel na Schmittenhöhe
 (Zell am See)
Kajakář se utopil na řece Kamienna
 (Krkonoše)
V Cortina d´Ampezzo přišel o život mladý český lyžař
 (Dolomity)
55letý český lyžař zahynul na ledovci Mölltal
 (Korutany)
Malý chlapec zemřel při lyžování na Veľké Rače
 (Kysuce)
Česká snowboardistka se zabila pod Schmittenhöhe
 (Zell am See)
Lavinová situace v Alpách se přiostřila
 (Rakousko)
Z Grószova ledopádu se vysypala lavina
 (Krkonoše)
Horolezec se zabil při slaňování v mramorovém lomu
 (Jeseníky)
Mrtvola českého turisty se našla u italského Avia
 (Dolomity)

2022 - 2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 
2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

KT a LB mají pravdu

Cimrmanfugec, špatně čtete. 

 

My se nedivíme, my jsme rádi. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 17.5.2023 11:26
Reaguj
KT a LB mají pravdu

To je jak hluchy se slepym. Vy jste znicili cestu a divite se ze po ni nikdo nechodi.

 • Autor Cimrmanfugec
 • Datum a čas 17.5.2023 10:36
Reaguj
KT a LB mají pravdu

Piký

Ta tento rozsudek se dal čekat, protože ten strom se ulomil 3m nad zemí, což by se u nemocného stromu nestalo. Stejně tak dopadne i případě těch vyvrácených borovic. Byl prostě jen silný vítr a s tím se nedá nic dělat.

A co se těch značek týče, tak se dost pletete. U nás jsme měli lesem vyznačenou turistickou trasu, ale přišel kůrovec a veškeré značení šlo k zemi. A nové není na co přidělat. a ten rozdíl v provozu po svážnici je markantní. 

10 let zpět nebylo o víkendu dne, kdy by tam člověk někoho nepotkal. Když bylo hezky, tak to bylo v desítkách osob za odpoledne. V drtivé většině pěší, kolařů moc nejezdilo. Dnes tam můžete stát od pátku do nedělního večera a neprojde jediný člověk (kromě majitelů přilehlých lesů). 

Je taky pravdou, že povrch svážnice je po všech těch vyvážečkách a kamionech totálně zdevastovaný, takže na kolo to není a ani pěšky to není žádnýá výhra. Každopádně se ten rekreační "provoz v lese úplně zastavil. Takže tvrdit, že sundání značení značek nic neřeší, je mylné. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 17.5.2023 08:44
Reaguj
KT a LB mají pravdu

Lukas B

Debata se vede o tom, zda vyznačení cyklostezky či cyklotrasy zvyšuje nároky na majitele lesa. A jak je z rosudku soudu jasné, tak zvyšují. 

A to je celé. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 17.5.2023 08:33
Reaguj
KT a LB mají pravdu

pane Petře (pane Lese?), asi se Vám sekla deska, ale nevzdávám se a ještě jednou to zkusím. ad teze "Debata se vede o tom, zda vyznačení cyklostezky či cyklotrasy zvyšuje nároky na majitele lesa. A jak je z rosudku soudu jasné, tak zvyšují. "

ne, není to přesné. nároky na majitele pozemku zvyšuje obvyklá a tedy očekávatelná frekvence chodců/cyklistů (nebo aut v případě silnice), a jí jsou úměrné nároky a očekávání ohledně frekvence kontroly a bezokladnosti údržby (nejen stromů) v okolí cesty. jestli je to z důvodu, že je tam značená turistická cesta nebo cyklotrasa, jestli je to kvůli tomu že majitel lesa ve svém lese pro přístup ke svým lesním pracem zvelebil cestu, jestli je to proto, že za lesem vzniklo nové koupaliště, je soudu srdečně jedno.

povšimněte si, dá se v tom najít určitá logika s tou pravidelností a očekávatelností. když nějakou odlehlou sotva znatelnou pěšinou projde deset houbařů ročně, a pak tam najednou projdou dvě třídy školy v přírodě a spadne na ně vykotlaný dub, potom majitel lesa bručet nepůjde.

ano, vyznačení cyklotrasy může cyklistickou dopravu generovat. ale může ji úplně stejně generovat i spousta dalších příčin. třeba i to, že na nějakém outdoorovém webu někdo napíše a nafotí pěkný tip na výlet.

 

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 17.5.2023 07:54
Reaguj
KT a LB mají pravdu

Každý ten rozsudek čteme jinak. Já to chápu tak že každý majitel lesa se v rámci rozumné míry předběžné opatrnosti musí chovat ke každé cestě, kterou má v lese a neichrání ho ani sundání cyklistických značek. 

Shodou okolností včera policie odložila trestní stíhání kvůli stromu v Krkonoších, který zabil lidi v autě: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/mala-upa-nehoda-auto-pad-strom-policie-odlozeni.A230515_112018_hradec-zpravy_tuu  

 • Autor Piký
 • Datum a čas 16.5.2023 11:11
Reaguj
KT a LB mají pravdu

Debata se vede o tom, zda vyznačení cyklostezky či cyklotrasy zvyšuje nároky na majitele lesa. A jak je z rosudku soudu jasné, tak zvyšují. 

Tudíž nemá KT pravdu, protože v lese je každý na vlastní nebezpečí. Na značené cyklotrase ovšem nikoli. 

A to je celé.

 • Autor Petr
 • Datum a čas 16.5.2023 10:59
Reaguj
KT a LB mají pravdu

Debata se ale vede jestli vyznačením cyklotrasy připadne na majitele lesa nějaká nová povinnost kvůli silničnímu zákonu nebo zákonu o lesích.

 • Autor Piký
 • Datum a čas 16.5.2023 09:59
Reaguj
to Kuba Turek

Samozřejmě že nemáte pravdu. Ten soud to jasně konstatoval, že je rozdíl mezi pohybem v lese a pohybem na vyznačené cyklotrase, kde je zvýšený pohyb lidí předpokládatelný. Vy neumíte číst ??? 

Ale u Vás to není nic nového, Vy nikdy svoji chybu nepřiznáte. To je známá věc. 

A mimochodem, tchán by si ve svém lese nechal vyznačit cyklotrasu ? :-)

 • Autor Petr
 • Datum a čas 16.5.2023 08:44
Reaguj
pohyb osob po cestě

Doporučuji přečíst podobnou debatu na podobné téma v podobně nešťastném případě z roku 2014. Argumenty nejsou nic nového pod sluncem: https://www.horydoly.cz/cykliste/lesy-cr-podle-soudu-mohou-za-padajici-stromy.html 

A tohle uvádí ČEMBA s posvěcením Ministerstva zemědělství:

Zákon č. 289/95 Sb. o lesích § 20, odst. j) říká: "V lesich je zakázáno mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních."

Vysvětlení:

„V rámci mimoprodukčních funkcí lesa plní les mimo jiné i funkci rekreační. Jednou z forem rekreace občanů je i jízda na kole, na koni, na lyžích nebo na saních. Současně však jde o formy, které mohou vést k poškození lesa, ať už k poškození nebo narušení povrchu půdy, poškození lesních porostů (zejména nárostu nebo kultur nebo kořenových náběhů dospělých stromů) apod. Účelem zákazu uvedeného pod písmenem j není omezit rekreační funkci lesa a její naplňování, ale chránit les. Proto se tento zákon nevztahuje na lesní cesty nebo vyznačené trasy.

Lesními cestami se v této souvislosti rozumí všechny lesní cesty, tedy lesní cesty katastrované i nekatastrované, zpevněné i nezpevněné, ale i svážnice, zřetelné približovací linky apod., na kterých při jízdě na kole, na koni na lyžích nebo na saních nemůže dojít k poškození lesního porostu ani půdního povrchu, nebo alespoň ne způsobem, který by způsobil horší následek než např. přibližování dřeva.

Vyznačenými trasami se v této souvislosti rozumí např. stezky značené turistickými značkami nebo jiným způsobem (např. tyčemi značené lyžarské trasy) nebo trasy vyznačené pro daný účel (např. pro jízdu na horských kolech) vlastníkem lesa nebo jiným subjektem se souhlasem vlastníka lesa.“

Vysvětlení je převzato z publikace Staněk Jiří: Lesní zákon v teorii a praxi (Úplné znění zákona s komentářem), Matice lesnická. Podle stanoviska Ministerstva zemědělství tento výklad zákona stále platí.

Reaguj
Celkem 43 příspěvků v diskuzi


Vlna na Kanárech smetla českého turistu do moře

Vlna na Kanárech smetla českého turistu do moře

ČERNÁ VDOVA Český turista se utopil na Kanárských ostrovech. Do moře ho smetla nečekaně mohutná vlna. Záchranáři tělo našli a vytáhli z vody pomocí vrtulníku, ale už mu nemohli pomoci.... celý článek

Cyklistu srazil vlak na přejezdu v Olomouci

Senior na elektrokole narazil do plotu a je po smrti

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Ze Satana se zřítil 49letý Čech

Ze Satana se zřítil 49letý Čech

ČERNÁ VDOVA Český horolezec se zabil pádem ve žlabu, který vede na Satana z Mlynické doliny ve Vysokých Tatrách. Horská služba a lékař konstatovali smrt v místě dopadu.
Běloruská žena zemřela na útěku před medvědem v Nízkých Tatrách

Běloruská žena zemřela na útěku před medvědem v Nízkých Tatrách

AKTUALIZACE Na horu Siná (1560 m) v Nízkých Tatrách se z obce Lazisko vydala dvojice turistů. Muž (29 let) a žena (31 let) z Běloruska. Během výstupu se střetli s medvědem, zpanikařili a rozutekli se každý jiným
Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku. Hlavní líčení skončí nejdříve
Polský voják se zřítil z Malých Rysů

Polský voják se zřítil z Malých Rysů

ČERNÁ VDOVA Zpod tatranského štítu Malé Rysy / Niżnie Rysy (2430 m) se zřítil voják polských speciálních sil. Velmi dlouhý pád vedl k okamžité smrti.
Česká výletnice se zabila v Apeninách

Česká výletnice se zabila v Apeninách

ČERNÁ VDOVA Monte Conero bylo dějištěm tragédie padesátileté české turistky. Zabila se při fotografování.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21