AKTUALIZACE Poslední adventní neděli se každoročně koná jeden z největších a nejznámějších geoeventů v Praze nazvaný Adventní Geoskořápky. Tentokrát jsme ho okusili i my. Hlavní náplní večera bylo vypuštění skořápek se svíčkou na vodu Čertovky. Sešli se na to vyznavači geocachingu, kteří se svolali přes internet.
Již dlouhou dobu jsme chtěli zajít na nějaký geokačerský event. Chtěli jsme zjistit, co to vůbec je, jak to tam chodí a pobavit se s ostatními hledači pokladů.
Spolehlivost sama
Když jsme zjistili, že se každoročně koná vánoční vypouštění lodiček na Čertovku, neváhali jsme a přihlásili se s měsíčním předstihem.
V té době bylo na event přihlášeno tři sta lidí. Než nadešel den konání, bylo jich na webu evidováno dvakrát tolik.
Raději přicházíme k Čertovce o čtvrt hodiny dříve. Pod Karlovým mostem už stejně vidíme masy lidí. Dost nás to zaskočilo, protože jsme si mysleli, že přijde nanejvýš polovina přihlášených lidí.
Ale ono ne! Geokačeři jsou spolehliví lidé.
Příjemné drby z kanálů
Nejdřív jsme nevěděli co dělat, tak jsme šli ke břehu řeky a chvíli si fotili světélka plovoucí po vodě. Poté jsme chtěli zjistit, kde se dají koupit eventové CWG. Nejdřív jsme mysleli, že je koupíme u jedné slečny, která nám ovšem řekla, že je jen vyměňuje a že musíme jinam. Vystáli jsme frontu a na jméno dostali příslušný počet dřevěných placek.
Ačkoliv byla fronta na pouštění lodiček dlouhá, rozhodli jsme se, že si ji vystojíme. Když jsme tu kvůli hlavně tomu, tak vydržíme.
Během hodinového čekání jsme se příjemně pobavili s ostatními kačery. Probrali jsme novinky, ale i naše zážitky z kanálů.
Zkušenost hraje velkou roli
Mezi tím jsme zjistili, že polovina lidí to má tak vymakané, že lodičky spouští dolů z mostu na provázku a nemusí čekat dlouho frontu.
Když nás hlavní organizátor Šaman vpustil na molo, zjistili jsme, proč to jde tak pomalu. Půlmetrová betonová vyvýšenina byla zčásti zalita vodou, která na větší části dosahovala výšky asi dvaceti centimetrů pod molo. Ostatní části byly buď zamrzlé ledem a přikryté dekami, nebo pěkně klouzaly. Bylo dokonce nataženo ochranné lano.
Vypustili jsme svoje tři minilodičky, vyfotili znovu svíčky a vylezli zpět na suchý břeh.
Jen nejlepší se dostaly až do Vltavy
Hned vedle mola byl umístěný logbook. Normálně je velký asi jako sešitek A5, ale tenhle byl obří. Jeho velikost byla přibližně A0 a byl celý hustě popsaný jmíny geokačerý a potištěný jejich razítky.
Potom už jsme celí promrzlí odešli přes Karlův most pryč. Ještě jsme se podívali, jestli nějaké lodičky přežily a dostali se z Čertovky až do Vltavy. Nebylo jich věru moc. Viděli jsme jen pět nejstatečnějších a nejodolnějších.
REPORTÁŽ Na cyklisty čeká v Praze mnoho nebezpečí. Rozpadlé chodníky, zarostlé cyklotrasy, frekventované ulice, zlí řidiči. Vše jsme si užili během jízdy z Letňan do Hostivaře. Deset kilometrů propojuje důležité pražské periferie
CLIMBING GUIDE Vysoké Tatry nenabízejí dlouhé lezení alpských rozměrů. Jednou z čestných výjimek je Pyšný štít. Samotný dvojvrchol Pyšného a Malého Pyšného štítu je ve stínu vedlejšího Lomnického štítu, ale výstupy ze všech
AKTUALIZACE Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.
Ideální městská lokalita pro horská kola byla postavena na umělém kopci za pražským sídlištěm Letňany. 60 metrů převýšení vydalo 5 kilometrů zajímavých singltrailů.
Luxusní plovoucí hotel a zároveň výletní loď Elbe Princesse byla postavena na pravidelné plavby Praha - Berlín a někdy dopluje až do Hamburku. Je to největší loď, která pluje na českých vodách.