Čarovný pískovec na Kokořínsku

Čarovný pískovec na Kokořínsku
Hrad Kokořín.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Nemůžeme si klást za cíl zevrubně popsat všechny krásy, jež Kokořínsko nabízí. Nemůžeme, protože to prostě nejde. Kdo tam párkrát byl, určitě potvrdí, že je stále co objevovat a pořád nad čím žasnout. Přijměte naše obrazové pozvání a nechte se zlákat k toulkám. Kdo žasne, ten žije!

Čarovný pískovec na Kokořínsku
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko.
Autor snímku René Kujan

Do kokořínských kaňonů se vydáváme už mnoho let. Na kole nebo i pěšky.

Vždy něco nového

Kokořínsko nás nikdy nezklame. I když, třeba omylem, zavítáme do míst, kde jsme už byli, zabloudíme a vydáme se stezkou, kterou jsme už šli, nikdy nelitujeme.

Pískovcové stěny, zvětralé plošiny s porostem mohutných, větrem olámaných a ošlehaných borovic nás pokaždé nechávají nahlédnout do svého světa z jiného úhlu.

Vždycky se nám podaří objevit překrásná zákoutí, o kterých jsme neměli ani tušení. Vždycky se objeví další hezké místo i tam, kde jsme si mysleli, že známe každý kámen.

Autem, vlakem, autobusem

Možností příjezdu autem a zaparkování je více než dostatek. Na hlavním tahu Kokořínským dolem najdete mnoho oficiálních parkovišť. I mimo tuto trasu se nějaké to parkovací místo před hospodou nebo u návsi vždycky najde.

Lokálky jezdí z Mělníka do Mšena nebo z druhé strany od České Lípy do Doks, případně po hlavní trati podél Labe do Liběchova. Víkendové autobusové linky se soustřeďují na hlavní silnice z Mělníka do Dubé a z Liběchova do Dubé.

Kamkoliv, kdykoliv, jakkoliv

Problém nastává až v okamžiku, kdy si položíte onu štěpnou otázku: "Tak kam to bude dnes?" Existují trasy nejoblíbenější a tudíž i nejlidnatější, jako je například červená Kokořínským dolem směrem na Pokličky a Vojtěchov.

Jsou však i trasy, na kterých tolik lidí zase nepotkáte ani na vrcholu letní sezóny. O končícím podzimu ani nemluvě - teď je to melancholický opuštěný kraj.

Zkuste hledat především tam, kde turistický chodník vede lesem, pokud možno po nezpevněné komunikaci a dál od lidských, rekreačních obydlí. Takovým tipem může být třeba žlutá turistická značky z Vidimi do Sítného.

 

 

Skalní města

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko byla vyhlášená v roce 1976. Její rozloha je pozoruhodných 272 čtverečních kilometrů. Pískovcové usazeniny jsou rozeklány hlubokými údolími.

Na mnoha místech vytvořila voda s pomocí dalších živlů celá skalní města. Mnoho věží a skal se využívá i pro horolezecké účely. Zdejší pískovec je však značně choulostivý a platí zde i přísná omezení. Je dobré si tyto podmínky nastudovat, než se do oblasti vypravíte s lanem a karabinami.

Zachovalá příroda a historické vesnice

Přírodozpytci obdivují pestrost zdejší flóry. Na dnech kaňonů nalézají vzácné mokřadní ekosystémy a květenu potočních niv, na skalních vyvýšeninách a tabulích rostliny zase krajně teplomilné.

Snad nejvíce v tomto směru dominují ony zmíněné borovice, jež dokáží prosvěžit vzduch tisíckrát lépe než kdejaká chemická novinka od Henkela.

Turisté, jimž není cizí ani architektura, ocení množství zachovalé původní zástavby. Na mnoha místech mohou jejich oči polaskat hrázděná, roubená a zděná stavení pamatující mnohdy celá staletí. Obzvláště romantické bývají jakési skalní byty – obytná stavení zčásti zapuštěná do pískovcových skal, popřípadě do pískovce kompletně vyhloubená.

Krajině dominuje hrad

Turistickou dominantou je, jak také jinak, hrad. Hrad Kokořín byl postaven ve druhé polovině 14. století. Dnes je dychtivým turistům samozřejmě přístupný, a to za snesitelný obnos několika málo desítek korun. Z hradní věže je krásný výhled do údolí.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Kokořínsko na Horydoly

CYKLISTÉ Hynku, Viléme, Kokoříne

CYKLISTÉ S houserem na Husí okruh

CYKLISTÉ Holanské rybníky na kole a koupání

KOLOBĚŽKA Kokořínskem od koupaliště ke koupališti

KOLOBĚŽKA Koupací zpráva z Kokořínského dolu

TURISTÉ Čarovný pískovec na Kokořínsku

TURISTÉ Kde leží Třeskoprsky?

TURISTÉ Kokořínsko je ráj pravých turistů

TURISTÉ Neuvěřitelný kruhový rozhled z Nedvězí

TURISTÉ Soukromý hrad Berštejn

HOROLEZCI Hurá na písek!

HOROLEZCI Lehké klasiky na Rači

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

OMYL !!!

To není pravda! Hrad Kokořín pochází z 13. století. Jen počátkem 20. století byl z gruntu opraven, podobně jako hrad Bouzov.

Reaguj
Kokořínský Disneyland
Omyl,hrad Kokořín nebyl postaven ve 14. století, ale v letech 1911 až 1917 pražským podnikatelem Janem Špačkem na místě původní zříceniny. Je to novogotická romantická opičárna. Jako největší pozoruhodnost vám průvodce ukáže velkou fresku rodiny Špačků a ve věži "unikátní" strop z ohýbaného dřeva od firmy Thonet.
  • Autor Bob
  • Datum a čas 15.11.2007 01:07
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Survivor Nova: Nejdrsnější soutěž České a Slovenské reality show se vrací

Survivor Nova: Nejdrsnější soutěž České a Slovenské reality show se vrací

Realitní soutěž Survivor, která již několik let patří k nejsledovanějším formátům televizní zábavy v Česku a na Slovensku, se připravuje na další velkou sezónu v roce 2026.... celý článek

Praha otevřela Václavské kluziště

Bruslení v Praze 2025/2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kleiner Lafatscher (Riesen)Verschneidung: skutečná klasika v Karwendelu

Kleiner Lafatscher (Riesen)Verschneidung: skutečná klasika v Karwendelu

CLIMBING GUIDE Klasika 30. let je fotogenický spárokout na Kleiner Lafatscher s obtížností do 6. stupně UIAA a původním jištěním, včetně rezavých skob a dřevěných klínů. Někdy také nazývá Nordostverschneidung. Od prvovýstupu přibylo moderního
Jak dlouho vydrží plastový kajak? 15 let a 1500 km

Jak dlouho vydrží plastový kajak? 15 let a 1500 km

Jak dlouho se dá pádlovat na plastovém kajaku? V Necky Bliss 8´0 jsme jezdili české a středoevropské řeky i potoky. Má za sebou zhruba 15 let služby, 1500 ujetých kilometrů a vodu obtížnosti ZW
Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

CLIMBING GUIDE V prosincovém marastu jsme vychytali jeden nádherný slunečný den. Prahu opouštíme ještě za tmy v mokré mlze, ze které vypadává drobný déšť. Vracíme se už také za tmy v dešti. Mezi
Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Chorvatsko, země tisíce ostrovů a sluncem zalitých pobřeží, ukrývá v samotném srdci střední Dalmácie jedno z nejpůsobivějších míst pro dovolenou: Omišskou riviéru. Tato oblast není jen dalším krásným úsekem Jadranu. Je to jedinečné
Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Vzdělávací a komunitní akce Regionální velká výměna zkušeností je zaměřená na pracovníky s dětmi a mládeží, dobrovolníky i profesionály a také začínající nadšence z praxe. Krajské akce se odvozují z tradiční Celostátní velké výměny zkušeností a v lednu konečně dojde i na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masopust Veselý Kopec 31.1.
Vánoční prohlídky zámku Lysice 30.-31.12. 30.12.
Svatý Jan - konec lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 31.12.
Silvestrovský běh Rakousko, Vídeň   31.12.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 31.12.
Silvestrovská šermířská procházka Krašov 31.12.
Silvestrovský běh okolo 3 přehrad Jablonec nad Nisou 31.12. 11:00
Novoroční běh Konopiště 1.1.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 29.11.-2.1. 2.1.
Otava - novoroční splutí Strakonice, Křemelce 3.1. 11:00

Diskuse

YouTube Horydoly Horydoly, 29.12.2025 11:13, 2 příspěvky
to jste si vymysleli kotrik, 28.12.2025 17:42, 2 příspěvky
hi Legrace, 22.12.2025 19:59, 1 příspěvek
Takhle je to poněkud přes... Horydoly, 21.12.2025 19:56, 6 příspěvků
Takhle je to poněkud přes... Vladimír Šimík, 21.12.2025 19:46, 6 příspěvků
Tacul Skiák, 21.12.2025 18:07, 6 příspěvků
WC Honza, 19.12.2025 14:52, 3 příspěvky
Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04
Cyklistické závody 2026 Horydoly , 9.12.2025 11:59
Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36