Holanské rybníky a koupání na Kokořínsku

Holanské rybníky a koupání na Kokořínsku
Koupání v Dolanském rybníku nad Dolanským vodopádem. Přírodní bazén je na Litickém potoce.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Krátká zpráva z Holanských rybníků: Koňský rybník - černá voda je plná kořínků orobince, ale jinak je čistá. Dolanský rybník - ke koupání je vhodný přírodní bazének nad Dolanským vodopádem. Mlýnský (Hrázský) rybník je stále vypuštěný. Milčanský rybník - voda je odpudivě zelená a koupat se lze jen v bazénu v kempu. Holanský rybník - hodně špinavá voda.

Další koupání na Kokořínsku: Rybník Chmelař u Úštěku má teplou a při tom čistou vodu. Černý rybník u Nedamova je také čistý. Zájem je obrovský, je tu hlava na hlavě. Venkovní bazén Kokořín se už asi nikdy nevzpamatuje, jeho znovu zprovoznění by stálo obrovské peníze. Rybník Harasov má nejčistší a nejchladnější vodu široko daleko. Obecní koupaliště Hleďsebe je příjemně teplé, čisté a přiměřeně zaplněné lidmi. Rybníček ve Střezivojicích je zarostlý zeleným květem jako každé léto.

Miloš Urban poslal na Holanské rybníky svého Hastrmana. Jeho román si můžete koupit jako tištěnou knihu nebo si ho můžete prostě stáhnout bez ohledu na autorská práva. Měli byste si ho přečíst, než k rybníkům vyrazíte, a určitě si ho znovu přečtete, až se vrátíte domů. Atmosféru Holanských rybníků vystihl spisovatel dokonale. 

Holanské rybníky.

"I já měl předky, jejich jméno tu každý znal a dodnes je lze, spolu s rodovou pečetí, najít na listinách, jež po sobě zanechali. To oni zde zvelebili kdysi velkolepé, v jejich době už dávno zpustlé vodní dílo a založili systém podpůrných napájecích nádrží, rybníků potočních, pramenných i nebeských, a osm z nich znovu důmyslně propojili v areál, jenž neměl obdoby na celém světě. Bylo to zajisté dílo umělé, ale ctilo původní východiska daná přírodou: vystavěli je v místě, kde jezírka, tůně a močály bývaly odjakživa. To dílo je zpřístupnilo člověku a propůjčilo mu svůj užitek, aniž by bažinaté krajině vzalo přirozenou krásu a účel."

Holanské rybníky.

Rybníků jsou v okolí Holan dvě desítky, některé vypuštěné, jiní zabahněné, další velmi malé, ale páteř velkých rybníků je stálá už někdy ze 16. století. Kupodivu se o jejich stavbě a historii moc neví, ačkoliv Holany byly založeny okolo roku 1200 a hrad Ronov nad nimi o dvě století později. Je ovšem jasné, že Holanské rybníky v ploché pánvi na Bobřím potoce na hranicích česko-německého živlu, se neustále měnily a dosud mění. Zvětšují se a zmenšují, rybníkáři zvedají hráze, některé ruší a jiné zase zpevňují.

Holanské rybníky.

"V noci jsem nemohl spát. Vyšel jsem do lesa a ještě před kuropěním vklouzl pod hladinu Koňského rybníka, ulehl na dohled skály zvané Smrtka, nevysokého kamenného klínu vraženého do vody, s vypouklým převisem připomínajícím lebku skloněnou v zamyšlení. Tahle voda byla pod ledem hustá jako kaše. Rybník nebyl hluboký, vodu navíc zahušťovaly trsy loňského orobince a všudypřítomné ostrůvky plovoucí rašeliny; později na jaře ještě přibudou lekníny a nové rákosí. Rozvířil jsem kal na dně, počkal si, až se usadí, a natáhl se do bílého písku. Usnul jsem za zpěvu ptáků, který ke mně tlumeně pronikal pod hladinu, a procitl, když se poprvé toho dne unavili, mohlo být k deváté ranní. Led nade mnou už úplně roztál, poslední zbytky zůstaly ve stínu pod skálou, budou se tam držet do příštího novoluní." 

Holanské rybníky.

Celá soustava Holanských rybníků byla původně tvořena 23 rybníky. Nejstarší Holanský pochází z roku 1440, další se budovaly zhruba dvě stě let. Některé během let zanikly nebo byly propojeny se sousedními a vznikly tak větší plochy. Celková podoba rybniční soustavy se ovšem dochovala do dnešních dnů. Je to unikátní pohled, protože východočeské, polabské a moravské rybniční soustavy zanikly už kolem roku 1800, kdy se přestal vyplácet chov ryb a bylo finančně výhodnější chovat dobytek nebo pěstovat obilí. Jihočeské rybníky se sice zachovaly, ale většinou jsou oproti původnímu stavu zmenšené a přestavěné. 

Holanské rybníky.

"Byl jsem tu za škodnou. Trhal jsem porybnému nejlepší kapry a hltal jejich růžové, bahnem nasládlé maso, hladově srkal tu nakyslou krev. Když se do rybníka dostal z řeky a proti proudu potoka losos, ucítil jsem ho a vyslídil dřív, než mi proti spodnímu proudu stačil uniknout. Taková hostina bývala divoká a jedinému stolovníkovi pod vymletým břehem připomínala rvačku, jíž se sám účastnil – vyvržený, v půli přervaný losos mu ostrými zuby ještě chňapal po prstech a on už se zakusoval do jeho hnědého srdce, on už mu trhal nachové žábry."

Holanské rybníky.

Víkend na kole a ve vodě

Pokud vás zajímají Holanské rybníky, můžete si k nim udělat víkendový cyklistický výlet jako my. Možností a variant je samozřejmě mnohem více.

Vyrážíme v sobotu v poledne ze Štětí od vlaku. Rychlíkové nádraží se jmenuje Hněvice. Nejprve po okreskách a později lehkým terénem jedeme na Černčí, placatý vršek s dalekým rozhledem. Z něho strmě dolů do Tetčiněvsi a po silnice do Úštěku.

Po prohlídce středověkého městečka se vykoupeme v rybníku Chmelař. U nádraží je placený kemp Úštěk s vodními atrakcemi, kam je vstupné 30 Kč/den, ale ten mineme a dojedeme na druhou stranu do tří malých kempů Obzor, Linda a Klárka. Tady atrakce nejsou, ale jídlo je tu v hospodě levnější a na pláž se vstup neplatí.  

Z Úštěka se napojujeme na červenou turistickou značku, kterou v lese opustíme a vyšlápneme strmou traktorovou cestou a potom mezi poli ke Skalce. Husí cestou po značené cyklotrase dojedeme na Hvězdu, po klesající silnici letíme s větrem o závod do Litic. Už nemáme čas, abychom vyjeli až na Ronov, a tak ho objedeme polní cestou zprava, abychom se nakonec napojili na červenou značku a po ní sjeli do obce Stvolínky. Dáme si pivo ve zdejším motorestu a pokračujeme po červené lesem severně od Koňského rybníka.

Nenápadná šipka s nápisem "tábor" nás navede doprava na ještě nenápadnější stezku. Táboříme na palouku, kde se jednou ročně koná skautský tábor. Dřeva je tu dost, upravené ohniště a jednoduché dřevěné molo je pro nás komfort nejvyšší. Koupeme se v černé vodě husté a teplé jako kafe, okolo nohou se nám omotávají kořínky orobince.

Ráno se budíme s pohledem přes hladinu rybníka na Ronov a skálu Smrtka na druhém břehu. Koupat se nám hned nechce, a tak jedeme stále po červené značce k Dolanskému rybníku. U jeho mlýnské výpusti se právě opravuje kamenný mostek, pod ním je krásný přírodní bazén a z něho padá Dolanský vodopád.

Prohlédneme si Hrazený (Mlýnský) rybník, opatrně přejedeme přes známý klenutý mostek a pokračujeme k Milčanskému rybníku. Buď je na břehu soukromý pozemek patřící k chatovým osadám, nebo kemp. Do nejlevnějšího se platí vstupné 20 Kč. Pláž je pěkná písčitá, lze si půjčit loďku, šlapadlo, kanoi nebo vodní trampolínu. Voda je však odpudivě zelená, a tak se jenom na chvilku ochladíme pod hladinou, osprchujeme čistou vodou, vypijeme pivo v hospodě a tradá...

Holanský rybník není o moc lepší. Voda v něm sice není zelená, ale za to velmi zakalená. Protekla už totiž všemi rybníky nad Holany a tohle je její poslední zastávka. Nakonec ještě steče do Novozámeckého rybníka a potom už jako Robečský potok do Ploučnice.

Z Holan to vezmeme Čertovým dolem po dřevěných lávkách, okolo mnoha studánek a pod Chudým hrádkem do Dubé. Tady se vykoupeme v Černém rybníku Nedamov. Nechce se nám platit 30 Kč vstupné, a tak jdeme do vody jako místní kluci na druhém břehu než je plovárna.

Znovu sedáme na kolo. Nemáme moc času, tak volíme silnici. Přes Blatečky a Ráj dojedeme do Kokořínského dolu. Nejlepší koupání je zase v Harasově. Čistá a chladná voda nás osvěží a pak už lehce dorazíme podél Pšovky do Mělníka na vlak. Dokonce vynecháme i naše oblíbené koupališťátko v Hleďsebi.

Ujeli jsme za víkend stovku kilometrů, přibližně čtvrtinu z toho v terénu. Pětkrát jsme se při tom koupali, každý vypili pět piv, tři velké limonády, napili se z mnoha studánek, opekli dva buřty a dvakrát jedli v hospodách. Ve stínu bylo 31 stupňů.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Holanské rybníků

Zajímavé fotky! Díky za ně.

  • Autor JakTyk
  • Datum a čas 3.8.2014 22:14
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Cyklonovinky 2021

Cyklonovinky 2021

VLTAVSKÁ CYKLOSTEZKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

MTBS.cz je na prodej

Kam v Česku na kolo? Tipy na letní vyjížďky

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner vede měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

CYKLISTIKA Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Mistrovství světa v zimním triatlonu: zklamání z pátých míst

Mistrovství světa v zimním triatlonu: zklamání z pátých míst

Mistrovství světa v zimním triatlonu hostila Andorra. Pro 5. místo mezi ženami dojela se zlomeným malíčkem Aneta Grabmüllerová. Na stejný výsledek dosáhl v kategorii mužů Marek Rauchfuss.
Tři senioři smrtelně bourali na bicyklu

Tři senioři smrtelně bourali na bicyklu

ČERNÁ VDOVA Tři smrtelné nehody se staly cyklistům - seniorům na přelomu února a března. Na Trutnovsku, Turnovsku a Frýdecko-Místecku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.
Marcialonga - cyklomaraton Itálie, Moena Silniční kola 135 km 30.5.
3D Challenge - duatlon Doubravka Běh, kolo - štafety 5.6.

Diskuse

Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15