Cílek: Krajiny vnitřní a vnější

Cílek: Krajiny vnitřní a vnější
Mofeta. Národní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní.
Autor snímku Richenza - Wikimedia
SDÍLEJ:

RECENZE Geolog Václav Cílek je člověk, který i když zůstává věren své profesi po celý život, nestal se fachidiotem, ale naopak své poznatky umí zasadit do širších souvislostí. Knihu nazvanou Krajiny vnější a vnitřní věnoval české krajině, kterou během pěších pochůzek velice dobře poznal.

Jak na to

Verdikt Horydoly ***** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Průvodce koupíte na webu vydavatele Dokořán a v běžné knihkupecké síti.

 

Jde o výběr asi třetiny textů, které dosud napsal, některé z nich byly publikovány v časopisech jako Respekt, Vesmír či Proglas.

Kniha vzbudila nadšené reakce a nastartovala Cílkův věhlas mezi širokou veřejností. Ve druhém, doplněném vydání z roku 2005 je rozšířena o oddíl Právo na krajinu. Pokud už máte první vydání, oddíl si můžete stáhnout ze stránek nakladatelství Dokořán.

Ačkoliv jsou eseje staré už několik let, stále stojí za přečtení a promyšlení.

Žánrem se kniha pohybuje mezi literaturou faktu a esejem. Je rozdělena na dvě části. Ta první, více faktografická, nás seznamuje s krajinou vnější. Tím myslí Václav Cílek krajinu fyzickou, která nás ovlivňuje a vytváří v nás krajinu vnitřní.

Neboli řečeno jinak, krajina v nás zanechává nějaký otisk a tomu je věnována část druhá.

Příběh rýhy pro telefonní kabel

I když autor píše o věcech zdánlivě nezáživných, jako jsou třeba geologické základy české krajiny, není suchopárný. Píše srozumitelně, aniž by přitom slevoval z určité kvality.

Příkladem může být kapitola s půvabným názvem Příběh rýhy pro telefonní kabel. Autor sleduje jednu rýhu, kterou při zavádění telefonů vykopal Telecom a je hluboká tak, že dosahuje až k podloží.

Jak běží rýha krajinou, dozvídáme se, jak vypadala v těchto místech krajina předtím, jaké zásahy zde člověk provedl a že v nás existuje cosi jako planační pud.

Jak se privatizuje obzor

Při vysvětlování odborného termínu geodiverzita se dozvíme, jakou obrovskou proměnou krajina prošla. Cílek to ilustruje například na proměně českých řek a dokládá, že se z nich začaly odstraňovat kameny nejméně už od roku 1547.

Hned na to navazuje kapitola Co si pamatuje řeka s aktuálním tématem povodně.

Autorova všímavost se projevuje při psaní o krádeži krajiny. Argumentuje, že firma, která si na pláni v Praze na Pankráci postaví mrakodrap, privatizuje veřejnou věc, totiž obzor.

Náš údiv vzbudí informace, že v Praze najdeme 2000 druhů rostlin (v třikrát větším Římě je jen 1300 druhů) a že zde můžeme pozorovat na 400 druhů pavouků. A věděli jste, že z toho počtu rostlin je třetina cizího původu?

Číňané a česká barokní krajina

Druhá část věnující se krajině vnitřní se blíží esejům. Neznamená to ale, že se autor zabývá něčím odtažitým. Články vycházejí z mnoha různých faktů a událostí, jako třeba pobyt J.W.Goetha na Komorní hůrce či ikonografické postavě Zeleného muže.

Že se Václav Cílek nebrání mimoevropským vlivům, svědčí kapitola Číňané a česká barokní krajina, kde vysvětluje pravidla čínského feng-šui a jejich začlenění do našich podmínek.

Jednoduchá pravidla pro šťastné umístění domu či místnosti nás mohou inspirovat i překvapit tím, že si uvědomíme, jak přirozená nám připadají, ač jsou čínská.

Šíře témat je v knize Krajiny vnitřní a vnější velmi pestrá, od zkušeností v pobytu v Indii, přes zamyšlení nad internetem, až ke svatému Vojtěchu. Nepřestávají nás udivovat autorovy postřehy a vzrůstá chuť se do české krajiny vydat s Cílkovou knihou v ruce.

Praha, Dokořán 2005. Orientační cena 253 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lyžař se zabil o strom na Tanvaldském Špičáku

Lyžař se zabil o strom na Tanvaldském Špičáku

ČERNÁ VDOVA Na sjezdovce ve skiareálu Tanvaldský Špičák narazil mladý český lyžař do stromu a na místě skonal. ... celý článek

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci

Nejlepší česká kasina pro automaty s nízkou volatilitou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Krkonoše za císaře pána

Krkonoše za císaře pána

RECENZE Fotografická kniha Krkonoše za císaře pána je k dostání v knihkupectvích už pět let a zdá se, že ještě několik let bude. Historické snímky ikonických míst ze sbírky Pavla Scheuflera se stále dobře
Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Horolezec Thomas Plamberger nechal zemřít přítelkyni Kerstin Gurtner na hřebeni Stüdlgrat na Grossglockner (3798 m) 18. - 19. ledna 2025. Soud v Innsbrucku ho odsoudil za zabití z hrubé nedbalosti. Rozsudek zní na 5 měsíců odnětí svobody s podmínkou.
Mezinárodní standardy kvality v oblasti online zábavy

Mezinárodní standardy kvality v oblasti online zábavy

Online zábava dnes funguje podle mezinárodních pravidel. Uživatelé si mohou vybírat herní služby z různých zemí, a proto se konkurence mezi platformami výrazně zvýšila. Hráči věnují pozornost nejen nabídce her, ale také
Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Když si prohlížíte freestyle koloběžku SKITT Venom s plnými hliníkovými koly, možná vás napadne otázka: Jak je možné, že koloběžka s prémiovými komponenty a českým zázemím stojí méně než srovnatelné modely

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pierra Menta Francie, Beaufort 11.-14.3. Skialpinismus 11.3.
Grónsko a Bhútán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší David Gaydečka, Vavřinec Hradilek, David Netuka 11.3. 19:00
Zaniklé pražské kavárny - přednáška Praha, Trmalova vila Přednáší Radovan Lipus 11.3. 15:00
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 13.-15.3. 13.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 13.-15.3. 13.3.
Birkebeiner - běžky Norsko, Rena 54 km klasicky 14.3.
Krkonošská 70 - běžky Špindlerův Mlýn, Svatý Petr Závod družstev i jednotlivců 14.3.
Pečecká desítka - běh Pečky 14.3.
Kolem světa Praha, Letňany 14.-15.3. Cestovatelský festival 14.3.

Diskuse

система выравнивания плит... Archieslopy, 11.3.2026 22:14, 13 příspěvků
Lhanebal OLanebal, 11.3.2026 21:36, 122 příspěvků
FobertProft OLanebal, 11.3.2026 20:33, 122 příspěvků
OLanebal Stephenjense, 11.3.2026 19:19, 122 příspěvků
Hmm Honza, 11.3.2026 9:55, 1 příspěvek
Dobrý odkaz Kuba Turek, 10.3.2026 17:51, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 17:48, 10 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Paulse, 10.3.2026 12:42, 7 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Kuba Turek, 10.3.2026 11:58, 7 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... -OB-, 10.3.2026 11:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42