Divná zima na Luži

Divná zima na Luži
SDÍLEJ:
Minulé svátky jsem se šel projít po zasněžených Lužických horách. Letos jsem výstup na Luž absolvoval znovu s přáteli. Jaký to byl rozdíl! Vloni jsem prošlapával hluboký prašan, letos jsme kráčeli krajinou téměř bez sněhu.
Jak na to

Doporučené vybavení

Pevné pohorky

Nepromokavá bunda a kalhoty

Funkční prádlo

Čepice

Rukavice

Batoh

Jídlo a teplé pití v termosce

Doklady a peníze

Mapa

Mobil

Silvestrovský výlet byl naplánován jako romantická cesta vlakem, procházka zimní krajinou, oběd v Horní Světlé, výstup na vrcholek Luže (793 m n.m.) a návrat zase vlakem.

Cesta vede k Milštejnu

Chvíli po desáté hodině ranní vystupujeme ve Svoru z vlaku. Slunečné počasí vypadá, že bude teplý den. Scházíme do městečka a nastupujeme na červenou turistickou značku.

Proplétáme se mezi domky a chalupami, za obcí stoupáme, projdeme pod viaduktem, míjíme koupaliště a překračujeme hlavní silnici. Přes Rousínov vcházíme do lesa.

Značka nás vede táhlým stoupáním asfaltové cesty na zříceninu Milštejna. Krátce posvačíme, prohlížíme okolí a zdravíme dredové okupanty místního srubu.

Stoupáme na Luž

Další cíl je přehrada Naděje. Z valné části je pokrytá ledem. Cestou nahlížíme do betonových bunkrů postavených za účelem obrany našeho státu před 2. světovou válkou.

Vracíme se zpět na červenou značku a stoupáme do Horní Světlé. V Petrově boudě si dáváme pivko, česnečku a párečky. Po silnici vyrážíme k chatě Luž a odtud stoupáme na vrcholek.

Návrat do Jedlové

Nahoře dost fouká. Nízká obloha poskytuje zajímavý pohled na nedaleký výrazný kopec Klíč. Nás však trochu tlačí čas, a proto odcházíme. Od chaty Luž si raději krátíme cestu po zelené značce k Sirnému prameni.

Pramen byl obšťastněn naší návštěvou a jdeme dál po silnici až na Novou Huť a do Jedlová k železniční zastávce. Je to jen dřevěná budka. Taková větší autobusová zastávka.

Výlet na zakončení starého roku se vydařil. Počasí v mezích možností také přálo. Jinak ale: "Kde že ty loňské sněhy jsou?"

Divná zima 2006 na Horydoly

Ještěd na kole (Jizerské hory)

Štolpich pěšky (Jizerské hory)

Sněžka pěšky (Krkonoše)

Krkonošská hřebenovka pěšky

Luž pěšky (Lužické hory)

Pramen Vltavy na kole (Šumava)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

http://www.youtube.com/watch?v=oMl-_PtggMw
  • Autor peta
  • Datum a čas 22.2.2008 16:03
Reaguj
Chvála! Lužické hory jsou prostě NEJ !
Pěkný článek, zrovna podobnou trasu jsem šel před týdnem :)), tak jsem zavzpominal. Pocasi je divný, samej rekord. Co se bude dit v lete, 50ti stupnovy hicy?
  • Autor Miki
  • Datum a čas 5.1.2007 11:22
Reaguj
Kolo
Opravdu je to divná zima - okolo Prahy se proháním v pohodě na kole jenom v triku a dresu. Pohoda! Běžky bych ale už taky rád provětral.
  • Autor Novinář
  • Datum a čas 5.1.2007 10:58
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha... celý článek

TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

AKTUALIZACE Výhodná jízdenka na železnici v Českosaském Švýcarsku a dalekém okolí se jmenuje Labe-Elbe a platí od německých měst Riesa a Hoyerswerda, přes Drážďany, Děčín, Ústí nad Labem do Vejprst, Kadaně, Loun a nejdále do
Velikonoce v jižních Čechách

Velikonoce v jižních Čechách

Velikonoční svátky v jižních Čechách voní čerstvě upečeným mazancem, zní klapáním hrkaček a jsou protkány slavnostní atmosférou měst, vesnic i památek. Region zve návštěvníky na pestrý program plný velikonočních trhů, lidových tradic, tvořivých
Pražské Velikonoce na Mariánském náměstí: charitativní trh a lidové kroje

Pražské Velikonoce na Mariánském náměstí: charitativní trh a lidové kroje

Velikonoce na Mariánském náměstí pořádá hlavní město Praha. Pražané i návštěvníci metropole mají příležitost zažít sváteční atmosferu do pondělí 6. dubna a nakoupit na trhu velikonoční sortiment od neziskových organizací, chráněných dílen a drobných řemeslníků.
Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2026

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2026

MOTOCYKLY Novinky ze západočeské metropole a okolí.
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

SKALSKO Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mže - čištění řeky Světce 18.4.
50 let na vrcholu - diashow Řež, Polepšovna Ducha Přednáší Jan Tráva Trávníček 18.4. 19:00
Bitva Libušín https://www.horydoly.cz/bitva-o-libusin.html Historická bitva 18.4.
Tráva 50 tour - diashow Semily, Jitřenka Přednáší Jan Trávníček 19.4. 17:00
Tráva 50 tour - diashow Litoměřice, Máj Přednáší Jan Trávníček 20.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Rokycany, Vila Fitz Přednáší Jan Trávníček 21.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Jablonec nad Nisou, Stage Přednáší Jan Trávníček 22.4. 19:00
Treffpunkt Plzeň 23.-25.4. Česko-bavorský festival 23.4.
Final Expedition - diashow Zlín, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 24.4.
Noc pivovarů Plzeň Plavání, MTB, kros 24.4.

Diskuse

Earnesthaide Timsothyenush, 18.4.2026 19:43, 129 příspěvků
Смотреть здесь JaimeMeema, 18.4.2026 19:13, 8 příspěvků
OLanebal Gichardpow, 18.4.2026 17:24, 129 příspěvků
secure medical online pha... Michaellix, 18.4.2026 16:33, 129 příspěvků
Gichardpow IsmaelEvirm, 18.4.2026 15:37, 129 příspěvků
FobertProft Lewiskit, 18.4.2026 14:11, 129 příspěvků
Stephenjense Shanebal, 18.4.2026 14:10, 129 příspěvků
трип скантрипскантрипскан... Rogerdig, 18.4.2026 13:13, 2 příspěvky
Dichaelrerce Dichaelrerce, 18.4.2026 11:35, 129 příspěvků
Timsothyenush Shanebal, 18.4.2026 10:42, 129 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41
Potkejme se na Bike Festu! Horydoly , 16.4.2026 17:44
Ministerstvo hospodářství? Horydoly , 14.4.2026 17:40
Městská cyklistika a Cykl... Horydoly , 10.4.2026 22:47
Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48