Feráta Alpiner Grat u Oybina

Feráta Alpiner Grat u Oybina
Zittauer Gebirge, Alpiner Grat Oybin.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE První kroky jsou obtížné. Čtyři kramle jsou daleko od sebe. Feráta je postavena podle standardních pravidel. Kdo zvládne začátek, doleze až na vrchol. Jenže nejsme v Alpách! Nastupujeme do feráty pár kilometrů za českými hranicemi.

Feráta Alpiner Grat u Oybina
Alpiner Grat Oybin. Odpočinek pod vrcholem.
Autor snímku Kuba Turek

Bloudíme. Ačkoliv je směrovka na každé křižovatce a les protínají stovky turistických značek. V Žitavských horách vedou cesty asi jinak než za hranicemi v Lužických horách.

Grosse Felsengasse

Nakonec nalézáme upravenou stezku skrze skály Grosse Felsengasse (Velká skalní soutěska) a dál směrem nad skalními věžemi k významné skupině skal Mönchswand (Mnich).

Ze soutěsky vede úzká trhlina do skály. Prosmýkneme se jí a stojíme na vyhlídkové plošince vysoko nad údolím. Za zábradlím pozorujeme pilíř strmě padající do hloubokého lesa.

Po něm vzlínají ferátisté jeden za druhým. Když pořádně zaostříme, vidíme i kovové lano uchycené kramlemi a skobami ke skále. Ač se pilíř jmenuje Alpiner Grat (Alpský hřeben), nejsme v Alpách, ale v lesích mezi českými Petrovicemi a německým Oybinem.

Pískovec je choulostivý

Pod pilířem navlékáme horolezecké úvazky, nasazujeme přilby a nazouváme lezečky. Speciální jemné lezecké botky jsou doporučované, protože polezeme po pískovcové skále. Ta je daleko méně odolná, než žula či vápenec, ve kterých vede většina ferát. Tvrdými pohorkami se pískovec ničí.

Zittauer Gebirge, Alpiner Grat Oybin.

Prvních pár těžších kroků po kramlích následuje stoupající traverz podél lana a za chvilku jsme na samotném hřebeni. Dále polezeme většinou zleva, nebo přímo po hraně. Hrana se několikrát položí a stane se vodorovným koněm.

Po překonání nejtěžších míst narazíme ve dvou třetinách výšky na vrcholovou knížku. Jsme na Saským pískovcích, a proto ctíme tradici a do knížky se zapisujeme.

Středně těžký výstup

Pak už následuje jen několik jednoduchých skalních stupňů a podle šipky na závěr uhýbáme do travnaté stráně. K úpatí pilíře se můžeme vrátit po vyšlapané stezce vpravo (ve směru lezení) dolů. V lezečkách není klouzavá tráva nic příjemného. Je tedy lépe si vzít turistické boty do batohu a dolů se už nevracet.

VIDEO Feráta Alpiner Grat

Obtížnost feráty Alpiner Grat nepřesahuje střední stupeň. Podle italské stupnice by nesla označení "červená", podle podrobnější rakouské škály se jedná o "céčko."

Pozor! Horolezecké podnikání a tedy i lezení feráty je v oblasti Felsengasse povoleno jen v době od 1. září do 14. ledna. Ochrana přírody zakazuje vstup mimo značené cesty v ostatních termínech kvůli hnízdění ptactva.

Zakázáno je také lezení za deště a těsně po něm, kdy je skála mokrá, a také když je pod sněhem. Ačkoliv pískovec na Alpském hřebeni je poměrně pevný, do tvrdosti žuly má hodně daleko.

Málo lezený horolezecký výstup se stal populární ferátou

Alpiner Grat je původně horolezecký výstup obtížnosti VI. Vylezla ho v roce 1953 dvojice Fritz Hübner - Alfred Michel. Ačkoliv to byla pěkná pevná cesta, moc populární nebyla. Za padesát let ji vylezly jen tři desítky družstev. Asi proto, že nevedla až na vrchol vedlejší skalní věže.

V roce 2003 byly uzavřena, dva roky se po její trase budovala feráta a roku 2005 se po ní poprvé lezlo.

Souřadnice GPS nástupu: 50°50'12.92"N, 14°44'58.86"E

Obtížnost: Červená (nebo stupeň C).

Čas

Zdatní horolezci přeběhnou celou trasu za dvacet minut. Rodině s dětmi, která se ve všech úsecích poctivě jistí, zabere výstup až dvě hodiny.

Doporučené vybavení

helma
ferátový set
rukavice
lékárnička
mobil
mapa
pohorky
batoh 20 l

Doprava

1) Autem přes Petrovice a Lückendorf na parkoviště Hochwaldblick (zdarma). Dále pěšky po žluté značce do soutěsky Grosse Felsengasse a podél pilíře po stezce dolů k nástupu.

2) Autem do Oybina na parkoviště Kurort (placené). Pěšky po zelené a žluté značce pod věžemi Jubiläumsturm, Elefantenkopf a Rosenstein. Dále po žluté a doleva značenou odbočkou na úpatí pilíře.

3) K ferátě se bohužel nedá dojet na kole, a tak ho musíme případně nechat na parkovišti.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.czFeráty v okolí

Vodní brána u Semil

Nonnensteig u Jonsdorfu

Alpiner Grat u Oybina

Podívejte se do seznamu ferát

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Feraty Felsengasse

Jeptiška byla minulý týden uzavřená.

  • Autor brix
  • Datum a čas 25.4.2016 22:40
Reaguj
Feraty Felsengasse

Teoreticky se to týká pouze Alpiner Grat, ale prakticky se feráta toleruje, pokud k ní přijdete po cestě a zase odejdete po cestě. Ochráncům přírody jde spíš o to, abyste neběhala po okolních skalách a roklích. 

Nonnesteig takové omezení nemá.

Reaguj
Feraty Felsengasse

Ahoj,

Na víkend se chystáme na feraty do Oybina, nevíte jak je to se zákazy lezení na feratách  ? na netu jsem četla toto upozornění  :

Pozor! Horolezecké podnikání a tedy i lezení feráty je v oblasti Felsengasse povoleno jen v době od 1. září do 14. ledna. Ochrana přírody zakazuje vstup mimo značené cesty v ostatních termínech kvůli hnízdění ptactva.

Můžete mi poradit ? 

děkuji Iva 

  • Autor Iva
  • Datum a čas 27.6.2014 15:15
Reaguj
lezení

No - jak se dívám na video, tak asi opravdu by bylo líp prosté lezení, byť třeba za někým na 2 konci ale bez oněch želez, do kterých pád asi nebude příjemný (na rozíl od lana)....

  • Autor Honza
  • Datum a čas 10.6.2014 10:59
Reaguj
Info

Také jsme měli co dělat, abychom našli nástup na ferátu, značení je opravdu sporadické a cest je mnoho.....................Pěkný zážitek, moc se nám tam líbilo........

  • Autor DE+BO
  • Datum a čas 22.7.2012 22:37
Reaguj
Re: Menší nepřesnosti v návodu
Jsi jiste rychlik, ale ted jsem se odtamtud vratil a s jistenim to 6 minut nedas, bez taky ne.
  • Autor Radek
  • Datum a čas 22.6.2009 00:50
Reaguj
Termin pristupnosti
Lezeni jen od zari do ledna? To je dost malo, ni?
  • Autor -rw-
  • Datum a čas 29.4.2009 13:54
Reaguj
Menší nepřesnosti v návodu
Lepší parkování je v Kammlochu. To jest projet Oybinem, prďákem kolem Rosensteinů až skorem na vrchol a těsně před vrcholem doprava na parkoviště. Výhody jsou dvě - parkoviště je legálně neplacené (tedy gebýrenfraj)a přístup ke spodku feráty je pak víceméně po vrstevnici (malinký kousek po silnici zpět a doprava). Jinak ke spodku feráty se dá dojet na kole a to právě buď po této vrstevnicové cestě, nebo z druhé strany kolem Mnichů. Tabule na spodku uvádí sice čás výstupu 30 minut, ale stačí na to tak pět-šest minut - tedy pokud to není ucpaný a dá se těch 64 metrů výškového převýšení - schodů přejít
  • Autor Hlína
  • Datum a čas 8.10.2008 19:28
Reaguj
Re: Re: Re: ---
To je pravý adrenalin... Ne nějaká ferátka bez setu :-)
Reaguj
Re: Re: ---
se kubo nevytahuj, teď v sobotu jsem viděl, jak se dají klasické sedmy na obrvégrech lézt jednoruč, nebo teda s rukou do půl paže.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 1.10.2008 13:36
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

Jinak se mluví a jinak řeči rozumí. Co znamenají rčení? Jedná se o ustálené výroky, které zrychlují dorozumění mezi lidmi a vycházejí z aktuálního komunikačného kódu společnosti. Poslat někoho do háje, dostat világoš nebo kout... celý článek

Polička: zvířátka v jarních zvycích a písničkách

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Totes Gebirge skitour: Appelhaus a Pühringerhütte

Totes Gebirge skitour: Appelhaus a Pühringerhütte

SKI GUIDE Že plánujeme skibidi tour, bylo zřejmé dlouho předem. Tři rychlé ženy a jeden rozvážný muž středního věku opustili své děti, manželky a partnery a vyrazili na skialpech do Totes Gebirge. Mrtvé
Jindřichův Hradec: starobylý zámek a nádherné město

Jindřichův Hradec: starobylý zámek a nádherné město

V Krkonoších nebo třeba na Orlíku bude v létě každý! Hledáte místo, kde si v létě odpočinout a zároveň se nebudete muset probojovávat davy? Jindřichův Hradec vás překvapí!
Cyklomaratony pro každé kolo 2025

Cyklomaratony pro každé kolo 2025

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Proč se vydat na lyže do Obertauern?

Proč se vydat na lyže do Obertauern?

Právě teď: Stav sněhu v údolí (1740 m) 90 cm, na kopci (2313 m) 140 cm. Otevřeno všech 26 lanovek a vleků. Cena denní permanentky (dospělý/junior 17-19/dítě 6-16): 65/49/32,50 EUR.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
Seniorská olympiáda Praha, V Rybníčkách 24.4. 09:30
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Padání - bouldering Žihle 25.-27.4. 25.4.
Hory a mesto - festival Bratislava, Devín 25.4. 19:00
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Deň otvorených dverí v železničnom depe Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 26.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 26.4.

Diskuse

https kra17 cc BobbyDiz, 22.4.2025 2:41, 1 příspěvek
kra30 at Michaelsnuct, 22.4.2025 2:02, 13 příspěvků
Check this visible delta 9 gummies, 22.4.2025 2:01, 1 příspěvek
Smrt - upřesnění Horydoly - Kuba Turek, 20.4.2025 22:37, 16 příspěvků
Online a okamžitá nebanko... PAVEL ROBERT, 20.4.2025 14:14, 2 příspěvky
Inu Honza, 19.4.2025 23:15, 4 příspěvky
Smrt - upřesnění Gogol, 19.4.2025 23:13, 16 příspěvků
Velikonoce - čas oddechu Lukyn Ptáček, 19.4.2025 14:02, 1 příspěvek
Smrt - upřesnění Horydoly, 18.4.2025 16:58, 16 příspěvků
Smrt Anton, 18.4.2025 14:55, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33