Jezerní důl s jízdou na lodičkách a nové rozhledny budou otevřeny ve Slezsku
Nahoru a dolů. Tak se dají zjednodušeně označit možnosti cestování po Moravskoslezském kraji. Po oblasti, která je proslulá těžbou uhlí, ale také břidlice, nachází se v ní řada souvisejících technických a kulturních atraktivit a – pro mnohé překvapivě – i čistá nedotčená příroda. Dá se tak třeba vylézt na rozhledny a podívat na krajinu z výšky či si prohlédnout doly i s netopýry, kteří v nich zimují.
Do TOP 5 nejnavštěvovanějších turistických cílů v Moravskoslezském kraji loni patřila Dolní oblast Vítkovice v Ostravě (891 800 turistů). Následovala Zoologická zahrada ve Slezské Ostravě (606 700), Stezka Valaška s Pustevnami (160 500), DinoPark Ostrava (153 100) a Lanovka Zbojník v Bílé (140 400).
Do hotelů, pensionů a apartmánů v Moravskoslezském kraji letos v 1. pololetí přijelo celkem 482 600 lidí, z toho bylo 388,1 tisíc obyvatel Česka a 94,5 tisíc cizinců.
V přípravě je projížďka na lodičkách v podzemí. Lidé by si ji měli v budoucnosti užít v Jezerním dole, kde se dřív těžila břidlice. To vše má zvýšit zájem turistů o daný kraj a rozprostřít tuzemský cestovní ruch.
"Aby se cestovní ruch rozprostřel, CzechTourism každý rok ve spolupráci s kraji a destinacemi mimo jiné zveřejňuje tipy na neobjevené skvosty. V Moravskoslezském kraji mezi ně letos patří Zámek Linhartovy v Albrechticích, Světové muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově a Archeopark Chotěbuz. Na objevení částečně čeká a ti, co se tam vydají, jsou zpravidla velmi mile překvapeni, také česko-polské pohraničí. S rozhlednami stezky Silesianka a Krajinou břidlice s muzeem, naučnou stezkou i doly," říká ředitelka odboru produkt managementu CzechTourism Veronika Janečková a dodává: "Do budoucna místní plánují, že u vesnice Čermná ve Slezsku pro veřejnost otevřou Jezerní důl, něco jako jsou Punkevní jeskyně a Macocha, kde bude možné jezdit na lodičkách!"
Jezerní důl je báňskou památkou související s dobýváním břidlice. V lokalitě, která spadá pod město Budišov nad Budišovkou, se už nyní lze vydat po naučné stezce otevřené loni v květnu. Za hlavního hrdinu má v duchu knížek Jaroslava Foglara Rodrigeze, Jezernímu dolu totiž trempové a potápěči říkají Rodrigezův hrob. Místo je známé i pod názvem Důl Adama Kunze podle muže, který začal s těžbou, nebo Mlýnská štola, protože leží u bývalého Čermenského mlýna.
"Protože víme, že velmi dobře funguje, když si při cestování přijdou na své celé rodiny, ideálně senioři, rodiče i děti, snažíme se turistickou nabídku na česko-polských hranicích uchopit komplexně. V kontextu s rozhlednami a vyhlídkovými místy z projektu Silesianka, kterých je aktuálně už 34 a další připravujeme, dáváme tipy i na další výlety po regionu," říká tajemník Euroregionu Silesia Roman Tománek a dodává: "Kromě krásné a čisté přírody, na kterou se dá na rozhlednách a vyhlídkách stezky Silesianka podívat z výšky, představujeme krajinu břidlice jako takovou. Včetně Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou, Flascharova dolu, kde zimují netopýři nebo radniční věže Hláska v Opavě, která je vstupní bránou stezky Silesianka. Zakládáme si přitom na rozdílnosti a unikátnosti konstrukcí jednotlivých rozhleden a vyhlídek, které vždy respektují lokalitu, kde jsou umístěny a historii dané oblasti."
V Moravskoslezském kraji aktuálně mimo jiné připravují také novou podobu muzeí a expozic v Kopřivnici. Ve městě se mimo jiné nachází nedávno otevřené interaktivní Muzeum nákladních automobilů Tatra, Technické muzeum Tatra či Depozitář slovenské Strely. V budoucnu by se měly víc vizuálně sblížit, což souvisí i se zamýšleným sjednocením provozovatelů. Cílem je nabídnout návštěvníkům co nejlepší zážitek.
Diskuse
Diskuze k článku
Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2026
Z Lužických hor na Oybin: to nejlepší na obou stranách hranice
Nejčtenější články
TEST Turistické boty Columbia Tellurix
Nejlepší outdoorová dobrodružství v České republice
Český ráj AKTUÁLNĚ 2026
Alpy AKTUÁLNĚ 2026
Podyjí AKTUÁLNĚ 2026
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Pes, pomocník stád - výstava | Praha, Národní zemědělské muzeum | 21.7.-10.1. | 21.7. | |
| Perseidy | Česko | 12.-13.8. Roj meteoritů | 12.8. | |
| Chodské slavnosti | Domažlice | 14.-16.8. | 14.8. | |
| Exotické ptactvo - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 14.-30.8. | 14.8. | |
| Den tamarínů pinčích | Jihlava, ZOO | 15.8. | ||
| Komedyjanti na kolejích - divadlo | Švihov, nádraží | Horská kola | 16.8. | |
| Plavecký maraton Ohře | Libochovice | 16.8. | ||
| Komedyjanti na kolejích | Horšovský Týn, nádraží | Divadlo | 19.8. | |
| Země živitelka - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 20.-25.8. | 20.8. | |
| Komedyjanti na kolejích | Tachov, nádraží | Divadlo | 21.8. |
Diskuse
| pharmacy website india | JamesAgops, 11.8.2026 16:14, 78 příspěvků |
| buying from canadian phar... | Vincentlom, 11.8.2026 15:24, 78 příspěvků |
| FobertProft | Shanebal, 11.8.2026 15:07, 28 příspěvků |
| order meds from mexico | Landonbrott, 11.8.2026 15:05, 78 příspěvků |
| Lhanebal | Dichaelrerce, 11.8.2026 15:01, 28 příspěvků |
| canadian pharmacy no rx n... | Vincentlom, 11.8.2026 14:40, 51 příspěvků |
| mexican drug stores | EduardoDer, 11.8.2026 14:29, 88 příspěvků |
| canadian online drugstore | Vincentlom, 11.8.2026 14:21, 103 příspěvků |
| top 10 online pharmacy in... | JamesAgops, 11.8.2026 14:11, 51 příspěvků |
| Online medicine home deli... | JamesAgops, 11.8.2026 13:35, 88 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Combo ski | Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02 |
| Re: Brýle v zimě | Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01 |
| Půjčovna Aut Španělsko | uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24 |
| Kozí mejdan 2026 | Horydoly Open, 1.8.2026 1:38 |
| Re: Jak games | sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29 |
| Jak games | nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28 |
| Jižní Čechy zvou na nejle... | Horydoly , 29.7.2026 13:59 |
| Re: Nordic Scating brusle | jalann jalann, 28.7.2026 7:05 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH