Kamenná hlava a Kamenné moře na Šumavě
Exkluzivní výhledy na Trojmezí a na krajinu kolem horní Vltavy mají turisté z nově otevřených vyhlídkových míst u Českých Žlebů a na Plešném jezeře. Už od loňska stojí podobná vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy, druhá byla na jaře slavnostně otevřena nedaleko Srní.
Třetí a čtvrtou vyhlídkovou věž s jedinečným výhledem na okolní krajinu otevřela Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Jedna stojí pod Trojmezím u zaniklé šumavské osady Kamenná hlava nedaleko Českých Žlebů a další na Kamenném moři u Plešného jezera.
"Mohutná hora Stožec s impozantní Stožeckou skálou rámuje výhled zleva. V údolí Studené Vltavy je po svazích roztroušená malebná obec Stožec. Horizont uzavírá hřeben s nejvyššími horami celé Šumavy od Třístoličníku po Plechý (1378 m) a za ním následuje masiv Smrčiny. Za průzračné viditelnosti, což bývá na podzim, jsou vidět 130 kilometrů vzdálené Alpy," popisuje Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava krajinu v okolí vyhlídky stojící nedaleko Českých Žlebů.
Zajímavý výhled je i z Kamenného moře u Plešného jezera. "Za širokou Vltavickou brázdou se vypínají Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem (1236 m) a shlédneme odtud i horní část Lipna, které začíná u Nové Pece," doplňuje Josef Štemberk.
První vyhlídka stojí již od loňska na Černé Hoře u Modravy. Další byla otevřená na jaře na Zelené Hoře u Srní.Lidé na Šumavu často jezdí kvůli zdejší neopakovatelně hornaté krajině.
Vyhlídka Kamenná hlava
Vyhlídku naleznou turisté na trase Zlaté stezky vedoucí z Českých Žlebů k hranici s Bavorskem (žlutá turistická značka), asi 1,5 km od Českých Žlebů. Tady mohou všichni pohodlně zaparkovat a před startem se také občerstvit. Ti co si chtějí dopřát delší trasu, mohou ještě vyrazit směrem na Krásnou Horu nebo přes hranici do Bavorska třeba až k 10 kilometrů vzdálené rozhledně Haidel, která nabízí jiné výhledy, samozřejmě i zpět do Čech směrem na východ.
Více o běhu: Zlatou šumavskou stezkou
Vyhlídka Kamenné moře
Tato vyhlídka se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Podle toho přijdete k nové vyhlídce buď při zpáteční cestě, nebo cestou k jezeru. Vyhlídka stojí na pěší zelené turistické trase uprostřed Kamenného moře, které se přechází směrem k rozcestí U buku. Po několika schodech vystoupáte nad balvany ledovcové morény porostlé borovicí klečí a shora se vám otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.
Čtěte o kole: Plešná drsňárna pěkně z kopce
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Jak vybavit terasu pro odpočinek po túře
Z Nýrska na Klenovou aneb za uměním na kole
Nejčtenější články
TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro
Letní Praha stylově aneb jak si užít slunečné dny u vody i v parcích
Je pro vás lepší rotoped nebo eliptický trenažér?
Zinek: Jak podporuje fungování organismu?
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Chodské slavnosti | Domažlice | 14.-16.8. | 14.8. | |
| Exotické ptactvo - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 14.-30.8. | 14.8. | |
| Den tamarínů pinčích | Jihlava, ZOO | 15.8. | ||
| Ohře - noční plavba | Černý mlýn | 15.8. | ||
| Černokostelecký bajk | Kostelec nad Černými lesy | Horská kola | 15.8. | |
| Písecká osma - koloběžky | Písek | 15.8. | ||
| Železné hory - cyklomaraton | Chrudim | Horská kola | 15.8. | |
| Vasaloppet - běh | Švédsko, Mora | 15.8. | ||
| Tatranský horolezecký týždeň | Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese | 10.-16.8. | 16.8. | |
| Komedyjanti na kolejích - divadlo | Švihov, nádraží | Horská kola | 16.8. |
Diskuse
| Lewiskit | Shanebal, 15.8.2026 4:52, 9 příspěvků |
| Viagra tablet online | JesusWof, 15.8.2026 4:51, 62 příspěvků |
| Cheapest Sildenafil online | Michaelket, 15.8.2026 4:49, 62 příspěvků |
| Earnesthaide | Lhanebal, 15.8.2026 4:46, 9 příspěvků |
| Buy Viagra online cheap | ColinRiX, 15.8.2026 4:42, 9 příspěvků |
| Viagra generic over the c... | Henrycleta, 15.8.2026 4:37, 9 příspěvků |
| Generic Viagra online | ColinRiX, 15.8.2026 4:20, 49 příspěvků |
| Свежий список вакансий в ... | работа после 60 лет спб, 15.8.2026 4:07, 9 příspěvků |
| jrluyb acquire a lonesome... | Frankwar, 15.8.2026 4:00, 9 příspěvků |
| Viagra Tablet price | ColinRiX, 15.8.2026 2:48, 9 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Otava | Kuba Turek, 13.8.2026 23:21 |
| Re: Otava | Horydoly , 13.8.2026 23:20 |
| Re: Otava | Horydoly Open, 13.8.2026 23:19 |
| V zimě hrozí větší riziko... | Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02 |
| Re: Brýle v zimě | Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01 |
| Půjčovna Aut Španělsko | uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24 |
| Kozí mejdan 2026 | Horydoly Open, 1.8.2026 1:38 |
| Srážky lyžařů na sjezdovc... | sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH