Katastrofa na Slovensku: Cestovní ruch umírá

Katastrofa na Slovensku: Cestovní ruch umírá
SDÍLEJ:
Turistika na Slovensku jde do kopru. Zvoní jí umíráček. Obsazenost hotelů byla v prvním pololetí letošního roku pouhých 22 %. Loni se mluvilo o nejhorší turistické sezoně v historii samostatného Slovenska, ale letošek je ještě o mnoho horší. Minule měla být příčinou globální ekonomická krize, ale teď se ukazuje, jak to opravdu je. Slováci nedokážou poskytnout dobré služby za slušnou cenu.

Na uplynulou zimu vyhlásili hoteliéři čtyřicetiprocentní snížení cen a skiareály nabízely zlevněné balíčky služeb jako o život, ale k ničemu to nevedlo.

Hotely ještě nejsou na dně

Dokonce i ve Vysokých Tatrách, slovenském přírodním klenotu, byla obsazenost hotelů v prvním pololetí letošního roku 30 %. Toto číslo odhadl pro slovenská média šéf svazu cestovního ruchu Peter Chudý.

Další čísla, tentokrát za celé roky, jsou alarmující: V roce 2008 registrovala slovenská ubytovací zařízení 7,2 milionů nocí a v roce 2009 už jen 6,6 milionu nocí, které strávili na Slovensku domácí turisté. Čísla za stejné roky od zahraničních turistů jsou 5,3 a 3,8 milionů nocí.

Vloni zkrachovaly dva velké skiareály Veľká Rača - Oščadnica a Vrátna. Již dříve to bylo lyžařské středisko Plejsy - Krompachy. Letos do konkursu spadly Martinské hole, Meander park a Malino Brdo. Na ostré hraně finančního pádu jsou i další slovenské skiareály.

Zdejší lyžování nikoho nezajímá

Všechny krachující skiareály bez výjimky dojely na malý zájem lyžařů. To je hlavní důvod jejich problémů. Na jejich konkurzech se samozřejmě podepsaly v různé míře finanční machinace, neschopnost vedení a majitelů a špatný odhad celkové situace turistiky ve střední Evropě, ale největší průšvih je nezájem o lyžování na tamních kopečcích.

Nepřijeli plánovaní Poláci, Čechů rychle ubývá a Slováci lyžují jen málokteří. O Maďarech, Ukrajincích a dříve nadějné skupině návštěvníků z Pobaltí škoda mluvit. Ti buď lyžují v Alpách, nebo vůbec.

Otřesné služby začínají dopravou

Slovensko je překrásnou zemí z bohatou romantickou (uherskou) minulostí a krajinou jako z pohádky vhodnou pro výlety i dobrodružné akce. Má jednoduché a levné dopravní spojení do celé Evropy. Navíc je zcela bezpečným a stabilním státem.

Proč odtud jedni turisté mizí a další nepřijíždějí? První ochutnali špatné a předražené služby, druzí o jeho krásách nevědí.

Mezi první, kteří Slovensko znají a již nepřijedou, nebo jenom sporadicky, patří Češi, Poláci, Maďaři a Němci. Vědí, že vlaky sem míří špinavé, nepříjemné, obsazené smrdícími spolucestujícími a přes noc se v nich těžko vyspí. Železniční personál nebude příliš vstřícný a za jednu cestu třeba z Prahy do Popradu po nich bude chtít pětkrát ukázat jízdenku. Není jisté, zda najdou volné místo k sezení a místenku nelze koupit později než několik hodin před odjezdem vlaku.

Také vidí, že řidič autobusu neotevře kufr, i kdyby nastupovalo třicet lyží s lyžemi nebo velkými batohy. Kdo přijede autem, nemá kde zaparkovat bez obav z vykradení auta, nebo z obrovského parkovného na oficiálních parkovištích.

Tatry vyměnili za Alpy a Středozemní moře

Na hotelech a horských chatách čeká nevrlý personál, v restauraci se stěží dovoláte dobrého jídla a pivo se pořád ještě mnohde čepuje teplé. A tak dále, a tak dále...

Proto tedy raději turisté z tradičních zdrojových zemí jedou v zimě lyžovat do Alp a v létě za pěší turistikou také tam, nebo za koupáním na oba břehy Středozemního moře. Přijde jim to levněji a bez nervů.

Státní propagace je zkostnatělá a těžko někoho přiláká

A ostatní země? Velké světové cestovní kanceláře se Slovensku vyhýbají obloukem, aby si nezpůsobily újmu na své pověsti kvůli nekvalitním službám Slováků. Nestojí jim za to propagovat malou zemičku, kterou skoro nikdo nezná, a pálit si při tom prsty.

Individuální turisty ze světa nikdo moc neláká, protože to neumí. Politika je nanicovatá, a navenek o televize či internetu pronikne snad jen pár vražd, kterými si vyřizují účty politici a podsvětí, kteří jsou mnohdy propojeni.

Vládní agentura na podporu cestovního ruchu SACR není příliš invenční a na specializovaných veletrzích rozdává letáčky a katalogy. Jsou na nich folklór, hory, hrady a v poslední době i velké koupací bazény.

Že Slovensko je země s divokou historií, kterou návštěvník může zažít na vlastní kůži ve zříceninách i zámcích, se nikdo nedozví. Že na Slovensku lze podnikat dlouhé horské túry na sněžnicích, lyžích, či v pohorkách, přespat na opuštěné salaši nebo u ohníčku, případně v horské chatě, to se v zahraničí neví.

Že Slovensko je země stvořená pro horské kolo, že tu má obrovskou tradici letní i zimní horolezectví, že řeky jsou vhodné pro vodáckou turistiku... O tom ví jen pár nadšenců.

Čo by prospelo?

Na webové stránce Slovenské agentury cestovního ruchu se skví aktuální anketa. Její dosavadní výsledky jsou jasné:

Čo by podľa Vás najviac prospelo rozvoju cestovného ruchu na Slovensku?

37 % skvalitnenie služieb
12 % zmena cenovej politiky
13 % väčšia propagácia
13 % spolupráca medzi subjektmi
5 % zníženie DPH na služby
7 % rekreačné poukážky
12 % systematická podpora zo strany štátu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

česko vs slovensko
taaak čitam čitam a nestačím sa čudovat čo za kktiny to tu vypisujete....mily češi my mame malo turistu???možna ,ale čo vy..byvam v čechach 10rokov mam ženu česku dieta mame českoslovaka :)naše zažittky trebars z Prahy ...vždyt si to uvedomte vy nam zavidite že tu nemame tolko rusov ukrajincov vietnamcov atakdale to nieje o nacionalizme ale o fakte česko nepatrí čechomm...že tu otvarate nove zjazdovky hotely apodobne???nooo xDDD hahaha vy nie to rusy ukrajinci a pod ,proste ludia ktory ovladly česko,takže nerypte sa do slovenska,ok??a uvažujte skor kolko čechov tu bude za 50rokov....boooze ja som sa v marianskych laznich snažil opytat ludi kolko je hodin po 3 hodinach som konecne natrafil na niekoho kto hovoril česky--nieje to trapne???
Reaguj
Skuhrání
Skuhrání "potrefených" bratrů Slováků je srandovní, když ho srovnám s předvčerejším povzdechem Breziny na Neviditelné Psu - podle jeho názoru jsou pro většinu Čechů levnější Alpy v Rakousku, než Krkonoše. Míň peněz za o mnoho řádů kvalitnější služby. O Slovensku se ani nezmínil - nejspíš to tu taky čet a tak raději neriskoval.
 • Autor Střelec
 • Datum a čas 1.12.2010 07:24
Reaguj
Re: Re: Chcete platit v restauraci a je vás 10 osob? Jedině dohromady...
Milí Češi...ta máš v hlavě taky solidně nasráno...
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 21.11.2010 10:21
Reaguj
Re: Re: skipas
Jo, to máš pravdu. To je věc, kterou jsem nikdy nepochopil. Když tam přijdeš k pokladně, tak je tam pokaždé na výběr z asi 20 skipasů. Na netu mají ale jenom jeden a přitom ho na kase nekoupíš. Ty ceny jednoduše nesouhlasí. Jo a udělal jsem v minulém příspěvku chybu. Platil jsem ve francích, nikoli v eurech, ale to ti asi došlo.
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 20.11.2010 16:09
Reaguj
Itálie - levné lyžování
Itálie - nejlevnější je asi cestovka Nev Dama, když využiješ nabídku Joker. Zaplatíš určitý standard, ale nevíš, do jakého střediska pojedeš (obvykle je jich v nabídce cca 5). To Ti zavolají z cestovky tak ve středu nebo ve čtvrtek. Doplňují tím své zájezdy, kde jim někdo chybí nebo odřekne. Je to asi o 1/3 levnější, než běžná cena. Já si k tomu ještě přikupuji celou permici Dolomiti Superski, protože v základní nabídce bývá jen ono vybrané středisko. Potom můžu jet klidně v dubnu a ještě si dobře zalyžuji, protože podle počasí střídám střediska a hlavně jejich horní a severní partie. Dá se to skibusem i autem.
Reaguj
okej, dik za info, budem zvazovat aj tieto faktory. najdolezitejsim bude asi vzdialenost a kvoli nej asi zvitazi rakuske alebo talianske stredisko. ak to poznas aj tam a vies mi nieco suprove za podobne vyhodnych podmienok odporucit, tak budem rad
 • Autor Mato
 • Datum a čas 19.11.2010 20:00
Reaguj
Re: skipas
moze byt. nenasiel som ani na oficialnej stranke strediska iny cennik ako cennik platny pocas hlavnej sezony
 • Autor Mato
 • Datum a čas 19.11.2010 19:23
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak to je?
Například ???????????
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 19.11.2010 16:26
Reaguj
Tak to pardon. To jsem si nevšiml a je to klidně možný. Jinak s tím lednem bych byl hodně opatrný a já osobně bych tam v lednu už nejel. Dost tam fouká a švýcarským koníčkem je, už při malém větru zavřít lanovky. To pak jezdí jenom ty loučky dole a celkově to stojí za prd a pokud nefouká a areál jezdí tak je výška 3600mnm dost znát. Zjednodušeně - je tam dost zima i v březnu, natož v lednu. To tam je kolem 20 - 25 pod nulou !!!! To potom vylezeš z metra na Alalinu a ztuhneš jak čokoláda. Mě osobně to zas tolik nevadilo, ale ta trojice co byla tenkrát se mnou to nějak nezvládala. Byla fakt šílená zima a taky tam moc lidí nelyžovalo. Saas Fee je ledovcová mušle bez stromů a je tam tak nějak větší zima než jinde. Ale ten sjezd. To je nádhera - 1800m převýšení........
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 19.11.2010 16:17
Reaguj
skipas
Tak to nemáš pravdu. Na začátku března se cena skipasu dost podstatně snižuje a od 3 týdne v březnu jde cena opět dolů. Tu cenu, co jsi uvedl, je cena v hlavní sezoně. Pokud by ten skipas stál v březnu tolik, co píšeš, tak to tam můžou rovnou zavřít. I za těch 4000Kč na týden je tam v březnu lidí jak šafránu. Já tam byl celkem 3x a naposled v roce 2008 jsem platil za 6 denní skipas 256 euro. Tehdy byl kurz koruny a franku 16 kč. Dnes je něco přes 18Kč, ale v březnu to bude zase kolem těch 16 korun. To je tak každý rok.
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 19.11.2010 16:05
Reaguj
Celkem 134 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

GUSTÍK V HRADCI KRÁLOVÉ Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Šembera - výlet podél říčky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Beskydy AKTUÁLNĚ 2022

Beskydy AKTUÁLNĚ 2022

VALAŠSKO Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PODZIMNÍ BĚH Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Mountain Academy setkání Krkonoše, Dvorská bouda 25.-27.11. 25.11. 19:00
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
Austrálie - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Marek Kovář 29.11. 19:00
Americký severozápad - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 29.11. 18:00
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Americký severozápad - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 30.11. 18:00

Diskuse

Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 124 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 27.11.2022 22:48, 124 příspěvků
INU Kuba Turek, 27.11.2022 17:28, 124 příspěvků
INU Honza, 27.11.2022 10:21, 124 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 124 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38