Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?

Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?
Záchranářský vrtulník v akci na hoře Hochthron v Tennengebirge.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Pět zcela vyčerpaných Čechů ze skupiny osmi turistů musel v rakouských Alpách v pátek 19. května večer odnést  z hor do údolí policejní vrtulník. Jeden ze zachráněných byl převezen do nemocnice kvůli porušenému krevnímu oběhu, což poukazuje na život ohrožující podchlazení.

Překvapilo je, že na horách panovaly zimní podmínky. Šli proto příliš pomalu a bořili se až po pás do sněhu. Někteří byli vyčerpaní a podchlazení.

Horskou službu požádali o pomoc účastníci výpravy okolo šesté hodiny večer. Pět odvezl vrtulník, tři sešli do bezpečí sami.

Jednalo se o zájezd nelegální cestovní kanceláře do Tennengebirge. Zájezd byl prodáván přes cestovní agenturu Kangelo, která přeprodává zájezdy cestovní kanceláře Partyzán, která patří turistovi z Konstantinových Lázní jménem Miloslav Oktábec. Cestovní kancelář i agentura jsou aktivní zejména v různých facebookových skupinách. Zvláště cestovní kancelář se tváří jako parta kamarádů, kteří spolu chodí do hor a občas přiberou někoho dalšího.

33letý průvodce teď v Rakousku čelí obvinění z ohrožení fyzické bezpečnosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Rakouská policie uvedla, že neměl žádnou odbornou průpravu. 

Kangelo: ruce pryč od Oktábce 

"S Miloslaven Oktábcem jsme dnes ukončili spolupráci," říká Filip Mayer z platformy Kangelo. "Kvůli této strašné události jsme v něj ztratili důvěru." Při tom důvěra je v outdoorovém oboru to nejdůležitější. Klienti musejí být přesvědčeni, že jejich průvodci či vůdci dělají vše správně, aby túra byla bezpečná a vše proběhlo podle platných zákonů.

Filip Mayer v této souvislosti dodává, že nejasnostem by se předešlo přijetím zákona o cestovním ruchu. Jenže ten slibuje už nejméně třetí vládnoucí garnitura a nezdá se, že by bylo jeho schválení na obzoru. Tento zákon by měl mimo jiné vyjasnit, kdo a s jakou kvalifikací může vodit lidi do hor na turistické, horolezecké a skialpinistické túry. Dnešní stav je pro zákazníky cestovních kanceláři a klienty vůdců zcela nepřehledný.   

Horydoly.czOmrzliny jsou špatné, ale ZABÍJÍ PODCHLAZENÍ

Tennengebirge, Hochthron, záchranná akce pomocí helikoptéry.

Poznámka Horydoly: Fotografie záchranářských vrtulníků jsou nasnímané v Tennengebirge, ale jedná se o ilustrační obrázky z předchozích letních období! 

PARTYZÁN ADVENTURE: NIKDY SE NEVZDÁVEJ

Vyjeď s Partyzány na akci a rozvíjej svou odolnost, adaptabilitu, sebejistotu a vnitřní potenciál.

V dnešní době jsme často vychováváni v prostředí, kde se snažíme vyhnout všemu, co by mohlo být nepříjemné nebo stresující. Vozíme děti do školy a zpět, žijeme v přetopených bytech a nevyžadujeme od sebe příliš fyzické aktivity. Nicméně, toto komfortní prostředí nás nepřipraví na výzvy, které nám život často nadělí.

U Partyzánů víme, že život nemusí být vždy pohodlný a jednoduchý. Proto nabízíme nezapomenutelná dobrodružství, kde zažiješ nejen krásnou přírodu, získáš nové dovednosti nebo nová přátelství, ale též zážitky, které tě vytrhnou z tvé komfortní zóny a postaví před nové výzvy a překážky. Tyto zážitky ti pomohou rozvíjet svou odolnost, adaptabilitu a hlavně vůli. Prožiješ situace, které ti umožní objevit své skryté schopnosti a dosáhnout nových úrovní.

Věříme, že naše dobrodružství tě nejenom pobaví, ale také ti ukážou, jaký silný potenciál máš uvnitř sebe. Po návratu z našich akcí budeš připravený čelit životu s novou silou a sebejistotou, kterou ti naše dobrodružství pomohou vybudovat. Přidej se k nám na našich cestách a buď připravený na to co život přinese.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Smrtelné nehody českých turistek budou potrestány

Tennengebirge, Hochthron, záchranná akce pomocí helikoptéry.

FILIP MAYER, zakladatel Kangelo, upřesňuje pro Horydoly.cz roli cestovní agentury, cestovní kanceláře a průvodce:

Kangelo není cestovní kancelář, ale cestovní agentura, která dle platných legislativních zákonů přeprodává průvodcovské služby, zájezdy či jiné akce 3. stran (pořadatelů). Kangelo není organizátor ani cestovní kancelář. Jedná se o komerční činnost stejně tak jako v případě komerční činnosti jakékoliv jiné cestovní agentury.

Co se týče spolupráce, tak jedním ze spolupracujících je Miloslav Oktábec, zakladatel Partyzán Adventure. Miloslav Oktábec doložil Kangelo oficiální certifikát "akreditovaný horský průvodce (MŠMT)", díky kterému může na platformě Kangelo vystavovat jeho průvodcovské služby stejně tak jako ostatní partneři, kteří s Kangelo spolupracují.

V případě toho, že pořadatel Miloslav Oktábec nesplňuje řádné legislativní požadavky pro průvodcovské služby, porušuje podmínky spolupráce či provozuje nelegální činnost, pak nám to neváhejte sdělit a nebude moci na Kangelo vystavovat jeho nabídku a tím ukončíme spolupráci.

Uvedená akce v článku spadá plně pod kompetenci organizátora Partyzan Adventure a přes platformu Kangelo se nikdo této akce nezúčastnil.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

...cestovní agentura, která dle platných legislativních zákonů přeprodává průvodcovské služby, zájezdy či jiné akce
...A tu je asi to hlavní - jak oddělit ony zájezdy od průvodcovských služeb. Zájezd může být bez průvodce pouze s vedoucím zájezdu  ponechávající jakékoli aktivity na osobní individualitě a tím i odpovědnosti členů. Ovšem pokud se někdo přidá k jinému s jakoukoli aprobací, už se to může brát jako akce s vůdcem. A otázkou je, do jaké míry může být vedoucí zájezdu odpovědný za případné nehody členů zájezdu. K tomu asi třeba právníka s výkladem.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 12.2.2024 07:51
Reaguj
Sněhové podmínky

Díky, nakonec zvítězila nástupová a materiálová lenost a lezli jsme spíš vícedélky - na Ewige Wandu a Frauenkopf/Schober (asi 1200 m). Při pohledu na protější kopce byly vysněžené žlaby tak kolem 2000 a výš, podobně jako ukazovaly webkamery.

 • Autor Šlojíř
 • Datum a čas 30.5.2023 13:20
Reaguj
Sněhové podmínky

no a tady máš tennengebirge z jihu: https://www.bergfex.com/werfenweng/webcams/c10332/  werfenerhütte je na nejvyšší výspě zeleného nad levým okrajem plechové střechy.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 25.5.2023 13:27
Reaguj
Sněhové podmínky

skály venkoncem čisté (kromě hlubokých komínů), nástupy a sestupy po bílém svinstvu, které může být ráno prachsakra tvrdé (aspoň kabelkovou motyčku každý určitě s sebou, lehké turistické nesmeky a návleky výhodou). 

obecně koukni na bergfex a webkamery, a vyber si nějaké panorama z horní stanice přilehlého lyžařského střediska. takhle třeba vypadá jižní stěna hochkönigu: https://webtv.feratel.com/webtv/?cam=5262&design=v3&c0=0&c2=1&c27=1&c3=0&c5=0&c8=0&c12=0&c13=0&lg=cz&pg=121E2E32-862A-4791-8936-B41853615FB6&s=0

a takhle jiřní stěna dachsteinu, podle ní se dobře určuje hranice souvislé sněhové pokrývky na jižních stráních a hranice kde pršelo a kde sněžilo: https://dachstein.panomax.com/ - ten prdík pod stěnou (nad výdechy ventilace) je raucheck 2189 mnm, úpatí jižní stěny dachsteinu je  cca 2200, ergo souvislá sněhová pokrývka je cca od 2000 mnm na výsluní, ve stínu mnohem níže.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 25.5.2023 13:20
Reaguj
Sněhové podmínky

Pro horolezce asi problém nebude. Stejně bych si ale vzal kočky a motyčku - z Hochthron jsem jednou absolvoval ve sněhu po NC ještě na začatku června.

Reaguj
Sněhové podmínky

Trochu offtopic, ale ne tak úplně  - je nyní koncem května dobrý nápad sestupovat z nějakého lezení cca 2250 m, jihovýchod/Tennengebirge? Výstup asi Ok, ale co může čekat za překvapení při sestupu pěšky...

 • Autor Šlojíř
 • Datum a čas 25.5.2023 12:19
Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

Problém je ten, že Míla to neprůvodcoval, poslal tam průvodce bez kvalifikace a jel zájezd do Solné Komory. Druhý zádrhel je v tom, že ani jako horský průvodce nesplňuje podmínky pro legální provozování cestovní kanceláře. Dělala jsem stejný kurz jako on a pravidla pro tento business nám objasnili.

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

No právě... neřeší to ani kompatibilitu se světem, neupřesňuje jak mají vypadat zkoušky a vzdělání a hlavně neurčuje hranice, pro co jsou jednotlivé živnosti / vzdělání určené a jaké je jejich pole působnosti.  

A už vůbec to neumožňuje zákazníkovi, aby se orientoval, co je legální a co je bezpečné.

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

A co změní zákon o cestovním ruchu? Kvalifikační kritéria máš na www.narodnikvalifikace.cz, Dnes ti na ŽÚ bez toho ŽL nevydají (diskutované obory).

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

Prameny jsou v textu uvedeny. Rakouská policie, Oktábec a Partyzan adventure, Kangelo a Mayer.

Jinak ohledně horských průvodců / horských vůdců - tam kde se standardně počítá s využitím lana a dalších horolezeckých pomůcek, je to terén výhradně pro horské vůdce UIAGM. Kde se jde pěšky, tam mohou vodit průvodci UIMLA.

Spory se vedou o feráty. V Rakousku na ně vodí výhradně rakouští horští vůdci. Česká praxe jse zase využití horských průvodců. 

Kvůli neexistenci zákona o cestovním ruchu u nás chybí kvalifikační kritéria, takže se k živnostem klidně uznávají i takové nesmysly jako instruktoři skalního lezení nebo sportovní instruktoři MŠMT.

Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů... celý článek

Pražský hrad je nám drahý?

Jaro začíná dnes nad ránem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku. Hlavní líčení skončí nejdříve
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Dravce a šelmy, které zřejmě někdo otrávil, našli ornitologové u Jesenice na Příbramsku koncem února. Případ vyšetřují kriminalisté. Policie se zabývá nálezem dvou uhynulých orlů mořských, lišky a dalších šelem. Policisté žádají o pomoc
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Bývalý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek konečně vrací peníze, které pobíral z lanovky na Sněžku a které měl jako volený zastupitel ze zákona zakázáno inkasovat. Udělala to až na druhou výzvu

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21