Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?

Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?
Záchranářský vrtulník v akci na hoře Hochthron v Tennengebirge.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Pět zcela vyčerpaných Čechů ze skupiny osmi turistů musel v rakouských Alpách v pátek 19. května večer odnést  z hor do údolí policejní vrtulník. Jeden ze zachráněných byl převezen do nemocnice kvůli porušenému krevnímu oběhu, což poukazuje na život ohrožující podchlazení.

Překvapilo je, že na horách panovaly zimní podmínky. Šli proto příliš pomalu a bořili se až po pás do sněhu. Někteří byli vyčerpaní a podchlazení.

Horskou službu požádali o pomoc účastníci výpravy okolo šesté hodiny večer. Pět odvezl vrtulník, tři sešli do bezpečí sami.

Jednalo se o zájezd nelegální cestovní kanceláře do Tennengebirge. Zájezd byl prodáván přes cestovní agenturu Kangelo, která přeprodává zájezdy cestovní kanceláře Partyzán, která patří turistovi z Konstantinových Lázní jménem Miloslav Oktábec. Cestovní kancelář i agentura jsou aktivní zejména v různých facebookových skupinách. Zvláště cestovní kancelář se tváří jako parta kamarádů, kteří spolu chodí do hor a občas přiberou někoho dalšího.

33letý průvodce teď v Rakousku čelí obvinění z ohrožení fyzické bezpečnosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Rakouská policie uvedla, že neměl žádnou odbornou průpravu. 

Kangelo: ruce pryč od Oktábce 

"S Miloslaven Oktábcem jsme dnes ukončili spolupráci," říká Filip Mayer z platformy Kangelo. "Kvůli této strašné události jsme v něj ztratili důvěru." Při tom důvěra je v outdoorovém oboru to nejdůležitější. Klienti musejí být přesvědčeni, že jejich průvodci či vůdci dělají vše správně, aby túra byla bezpečná a vše proběhlo podle platných zákonů.

Filip Mayer v této souvislosti dodává, že nejasnostem by se předešlo přijetím zákona o cestovním ruchu. Jenže ten slibuje už nejméně třetí vládnoucí garnitura a nezdá se, že by bylo jeho schválení na obzoru. Tento zákon by měl mimo jiné vyjasnit, kdo a s jakou kvalifikací může vodit lidi do hor na turistické, horolezecké a skialpinistické túry. Dnešní stav je pro zákazníky cestovních kanceláři a klienty vůdců zcela nepřehledný.   

Horydoly.czOmrzliny jsou špatné, ale ZABÍJÍ PODCHLAZENÍ

Tennengebirge, Hochthron, záchranná akce pomocí helikoptéry.

Poznámka Horydoly: Fotografie záchranářských vrtulníků jsou nasnímané v Tennengebirge, ale jedná se o ilustrační obrázky z předchozích letních období! 

PARTYZÁN ADVENTURE: NIKDY SE NEVZDÁVEJ

Vyjeď s Partyzány na akci a rozvíjej svou odolnost, adaptabilitu, sebejistotu a vnitřní potenciál.

V dnešní době jsme často vychováváni v prostředí, kde se snažíme vyhnout všemu, co by mohlo být nepříjemné nebo stresující. Vozíme děti do školy a zpět, žijeme v přetopených bytech a nevyžadujeme od sebe příliš fyzické aktivity. Nicméně, toto komfortní prostředí nás nepřipraví na výzvy, které nám život často nadělí.

U Partyzánů víme, že život nemusí být vždy pohodlný a jednoduchý. Proto nabízíme nezapomenutelná dobrodružství, kde zažiješ nejen krásnou přírodu, získáš nové dovednosti nebo nová přátelství, ale též zážitky, které tě vytrhnou z tvé komfortní zóny a postaví před nové výzvy a překážky. Tyto zážitky ti pomohou rozvíjet svou odolnost, adaptabilitu a hlavně vůli. Prožiješ situace, které ti umožní objevit své skryté schopnosti a dosáhnout nových úrovní.

Věříme, že naše dobrodružství tě nejenom pobaví, ale také ti ukážou, jaký silný potenciál máš uvnitř sebe. Po návratu z našich akcí budeš připravený čelit životu s novou silou a sebejistotou, kterou ti naše dobrodružství pomohou vybudovat. Přidej se k nám na našich cestách a buď připravený na to co život přinese.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Smrtelné nehody českých turistek budou potrestány

Tennengebirge, Hochthron, záchranná akce pomocí helikoptéry.

FILIP MAYER, zakladatel Kangelo, upřesňuje pro Horydoly.cz roli cestovní agentury, cestovní kanceláře a průvodce:

Kangelo není cestovní kancelář, ale cestovní agentura, která dle platných legislativních zákonů přeprodává průvodcovské služby, zájezdy či jiné akce 3. stran (pořadatelů). Kangelo není organizátor ani cestovní kancelář. Jedná se o komerční činnost stejně tak jako v případě komerční činnosti jakékoliv jiné cestovní agentury.

Co se týče spolupráce, tak jedním ze spolupracujících je Miloslav Oktábec, zakladatel Partyzán Adventure. Miloslav Oktábec doložil Kangelo oficiální certifikát "akreditovaný horský průvodce (MŠMT)", díky kterému může na platformě Kangelo vystavovat jeho průvodcovské služby stejně tak jako ostatní partneři, kteří s Kangelo spolupracují.

V případě toho, že pořadatel Miloslav Oktábec nesplňuje řádné legislativní požadavky pro průvodcovské služby, porušuje podmínky spolupráce či provozuje nelegální činnost, pak nám to neváhejte sdělit a nebude moci na Kangelo vystavovat jeho nabídku a tím ukončíme spolupráci.

Uvedená akce v článku spadá plně pod kompetenci organizátora Partyzan Adventure a přes platformu Kangelo se nikdo této akce nezúčastnil.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Sněhové podmínky

no a tady máš tennengebirge z jihu: https://www.bergfex.com/werfenweng/webcams/c10332/  werfenerhütte je na nejvyšší výspě zeleného nad levým okrajem plechové střechy.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 25.5.2023 13:27
Reaguj
Sněhové podmínky

skály venkoncem čisté (kromě hlubokých komínů), nástupy a sestupy po bílém svinstvu, které může být ráno prachsakra tvrdé (aspoň kabelkovou motyčku každý určitě s sebou, lehké turistické nesmeky a návleky výhodou). 

obecně koukni na bergfex a webkamery, a vyber si nějaké panorama z horní stanice přilehlého lyžařského střediska. takhle třeba vypadá jižní stěna hochkönigu: https://webtv.feratel.com/webtv/?cam=5262&design=v3&c0=0&c2=1&c27=1&c3=0&c5=0&c8=0&c12=0&c13=0&lg=cz&pg=121E2E32-862A-4791-8936-B41853615FB6&s=0

a takhle jiřní stěna dachsteinu, podle ní se dobře určuje hranice souvislé sněhové pokrývky na jižních stráních a hranice kde pršelo a kde sněžilo: https://dachstein.panomax.com/ - ten prdík pod stěnou (nad výdechy ventilace) je raucheck 2189 mnm, úpatí jižní stěny dachsteinu je  cca 2200, ergo souvislá sněhová pokrývka je cca od 2000 mnm na výsluní, ve stínu mnohem níže.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 25.5.2023 13:20
Reaguj
Sněhové podmínky

Pro horolezce asi problém nebude. Stejně bych si ale vzal kočky a motyčku - z Hochthron jsem jednou absolvoval ve sněhu po NC ještě na začatku června.

Reaguj
Sněhové podmínky

Trochu offtopic, ale ne tak úplně  - je nyní koncem května dobrý nápad sestupovat z nějakého lezení cca 2250 m, jihovýchod/Tennengebirge? Výstup asi Ok, ale co může čekat za překvapení při sestupu pěšky...

  • Autor Šlojíř
  • Datum a čas 25.5.2023 12:19
Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

Problém je ten, že Míla to neprůvodcoval, poslal tam průvodce bez kvalifikace a jel zájezd do Solné Komory. Druhý zádrhel je v tom, že ani jako horský průvodce nesplňuje podmínky pro legální provozování cestovní kanceláře. Dělala jsem stejný kurz jako on a pravidla pro tento business nám objasnili.

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

No právě... neřeší to ani kompatibilitu se světem, neupřesňuje jak mají vypadat zkoušky a vzdělání a hlavně neurčuje hranice, pro co jsou jednotlivé živnosti / vzdělání určené a jaké je jejich pole působnosti.  

A už vůbec to neumožňuje zákazníkovi, aby se orientoval, co je legální a co je bezpečné.

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

A co změní zákon o cestovním ruchu? Kvalifikační kritéria máš na www.narodnikvalifikace.cz, Dnes ti na ŽÚ bez toho ŽL nevydají (diskutované obory).

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

Prameny jsou v textu uvedeny. Rakouská policie, Oktábec a Partyzan adventure, Kangelo a Mayer.

Jinak ohledně horských průvodců / horských vůdců - tam kde se standardně počítá s využitím lana a dalších horolezeckých pomůcek, je to terén výhradně pro horské vůdce UIAGM. Kde se jde pěšky, tam mohou vodit průvodci UIMLA.

Spory se vedou o feráty. V Rakousku na ně vodí výhradně rakouští horští vůdci. Česká praxe jse zase využití horských průvodců. 

Kvůli neexistenci zákona o cestovním ruchu u nás chybí kvalifikační kritéria, takže se k živnostem klidně uznávají i takové nesmysly jako instruktoři skalního lezení nebo sportovní instruktoři MŠMT.

Reaguj
Horsky vudce vs. pruvodce - je to tu zas

Obecne me takovato praxe v CR a zahranici dost stve:-( Tady nastesti bez obeti a vaznych zraneni, jen nevim zda se nerozpoutal trosku hon na carodejnice. To ze media dost motaji ty kvalifikace horskeho vudce a pruvodce uz je tak nejak trapnym senzaceschtivym zvykem. Ale vazne, Kubo co je to za prameny?  Protoze M. Oktabec ... kvalifikaci horskeho pruvodce MSMT (i jak tvrdi Filip Mayer) a instruktora skalniho lezeni ma! Prave ze spolecneho viceleteho osobniho absolvovani techto profesnich kvalifikaci, kurzu, horoskol a dalsiho vzdelavani si dost troufnu tvrdit ze to vim lip... Co neznam jsou detaily udalosti a podminky na miste, zda se ted vola s ohledem na snehovem podminky na turiticke ceste i po kvalifikaci horskeho vudce? 

A jako dost komicky vypadaji i vykriky Milana Ralka, ktery funguje ve sve FB skupine Adrenalin dost podobne... jen si to uz nepotrebuje vzhledem v vybudovane siti tisicu clenu dal sirit po facebooku. A tak se soustreduje zejmena na esteticky vyber zenske poloviny tymu, podle krasy, kontaktnosti, vstricnosti .. mno budiz mu to prano :-))

Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2023

Nejlepší způsoby, jak najít práci v Německu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2023

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2023

COLOURS OF OSTRAVA Přinášíme aktuality z Ostravy, ze severní Moravy a Slezska.
Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?

Kdo vedl nezkušené turisty do zimních Tennengebirge?

AKTUALIZACE Pět zcela vyčerpaných Čechů ze skupiny osmi turistů musel v rakouských Alpách v pátek 19. května večer odnést  z hor do údolí policejní vrtulník. Jeden ze zachráněných byl převezen do nemocnice kvůli
Zlikvidujeme naše vinaře i vinařskou turistiku?

Zlikvidujeme naše vinaře i vinařskou turistiku?

ANALÝZA Vinařství a vinohradnictví na Moravě i v Čechách zažívá nebývalý rozkvět. Díky tomu se rozvíjí i na ní napojená turistika. Díky velkým vinařům a stovkám malých vinařství se stala po Praze jižní Morava turistickým cílem
Nejlepší způsoby, jak najít práci v Německu

Nejlepší způsoby, jak najít práci v Německu

Německo je země s prosperující ekonomikou a nabízí mnoho příležitostí pro uchazeče o zaměstnání. Najít práci však může být náročné, zejména pro cizince, kteří se na německém trhu práce neorientují. Aby byl tento

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Setkání čtenářů časopisu Turista Prášily, chata KČT 2.-4.6. 2.6.
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 7.-11.6. 7.6.
Levandule Ostrá, Botanicus 10.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.
Sokolníci Ostrá, Botanicus   17.6.
Festival japonské kultury Praha, Botanická zahrada 17.-18.6. 17.6.
ITB Asia - veletrh Singapur 19.-22.6. 19.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 19.-21.6. 19.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 21.-25.6. Cyklistika 21.6.

Diskuse

naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky
občasná bolest kloubů Maru, 25.5.2023 14:54, 31 příspěvků
Sněhové podmínky Lukas B., 25.5.2023 13:27, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05