Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána

Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána
Drachenwand, lanový most na ferátě.
Autor snímku Kuba Torek
SDÍLEJ:

Dva muži byli obviněni za usmrcení z nedbalosti v souvislosti s horskými túrami v Rakousku. Jedním z nich by měl být Dalibor Urban, který má na svědomí dvě mrtvé ženy na ferátách, které vedl na Bosruck a Drachenwand v roce 2019 a 2020.   

Jak na to

Komentář Horydoly

Podobných smrtí zavinily české cestovky, pseudocestovky, vedoucí komerčních výprav, horští průvodci či vůdci již mnoho. Jen málokterý se dostal k soudu a vlastně neznáme žádný rozsudek po smrti na vodě, skalách či lyžích.

Náš dojem z vyšetřování smrtelných nehod Happy busu je, že Rakušané se na věc vykašlali, protože se netýkala rakouského podnikání ani rakouských občanů. Češi dlouho nic neřešili, neboť je nezajímalo, co se stalo v cizím státě. Co veřejně spojila redakce Horydoly, to nepropojili kriminalisté skoro tři roky.

Navíc Česko stále nemá zákon o horských vůdcích, případně zákon o vedení outdoorových akcí. Licence na tak rizikovou a odpovědnou práci se vydává na živnostenských úřadech a dostane ji téměř každý. Zatímco v civilizovaných státech se horským vůdcem může stát jen absolvent dvouletého školení s bohatou předchozí praxí anebo obdobně vůdcem raftu či skupiny lodí jen absolvent specializovaného kurzu, v Česku štempl dostane každý tělocvikář nebo kdokoliv po víkendovém školení.
Horydoly.czS vůdcem bezpečně na hory?

Podle kriminalistů z Českých Budějovic oba muži nelegálně organizovali komerční zájezdy na horské túry. Bylo to pod hlavičkou Happy Bus, což mělo evokovat cestovní kancelář, ačkoliv nešlo o cestovku a ani horské vůdce.

Oběma obviněným hrozí šestileté vězení.

Mrtvá na Bosruck

Muž z Českých Budějovic zorganizoval výpravu dvou desítek lidí na Bosruck po lehké ferátě Wildfrauensteig. Nakonec se akce neúčastnil a místo sebe poslal muže z Českého Krumlova. "Neměl však profesní kvalifikaci horského průvodce a pravděpodobně ani potřebné zkušenosti pro vedení takového počtu osob v náročném horském terénu," uvádí jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Ačkoliv byla špatná předpověď počasí, skupina nezkušených turistů vedená nezkušeným vedoucím, vyrazila na túru. Ještě na výstupu přišla ohlášená bouřka. Během chaotického návratu uklouzla jedna z žen v exponovaném skalnatém traverzu a zřítila se. Smrtelná nehoda se odehrála nejspíš kvůli jejímu prochlazením, strachu a celkové neznalosti horských podmínek. Vedoucí to nerozpoznal a nezajistil ji pomocí lana aspoň v rizikovém místě.   

"Pravděpodobně v důsledku všech jednotlivých pochybení čtyřiadvacetiletá žena při nebezpečném sestupu na mokrém povrchu uklouzla a po strmém pádu utrpěla smrtelná zranění,“ říká Jiří Matzner. Následovalo komplikované odvedení zbylých turistů do bezpečí za pomoci tamní horské služby.

Muž z Českého Krumlova potom přivolané horské službě tvrdil, že se jednalo o akci turistů, kteří se dali dohromady na konkrétní túru. "Rakouské orgány tak věc uzavřely jako nešťastnou tragickou nehodu turisty," uvádí Jiří Matzner.

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

 

 

Mrtvá na Drachenwand

Další výprava s tragickým koncem vedla na ferátu Drachenwand. Už při lezení podél kovových lan a kramlí na tom byla pětadvacetiletá žena fyzicky velmi špatně a navíc byla nevhodně obutá do lehkých sportovních bot. Při sestupu celé skupiny se neudržela na cestě podél skály a zřítila se do rokle, kde zahynula. Ani v tomto případě jí vedoucí výpravy nepomohl a ani nezajistil pomocí horolezeckého lana, což by jí pravděpodobně zachránilo život.

"Od samého začátku nedokázala postupovat bez fyzické pomoci ostatních z výpravy, na vrcholu vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpání, na což původce nijak nereagoval. Žena se pak při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela," uvádí Jiří Matzner. 

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Policie česká nebo rakouská?

Na nešťastné události zareagovala Česká asociace horských průvodců a kvůli zásadním pochybením obviněného muže z Českých Budějovic ho vyloučila z asociace. Ztratil tak kvalifikaci průvodce. Muž ovšem i nadále organizoval další zájezdy.

Rakouská policie i příslušná prokuratura oba případy odložila. Oba orgány se spokojily s vysvětlením organizátorů těsně po záchranných akcích, že se jednalo o turistické výlety. Obviněný v obou případech zatajil, že je organizátorem výpravy. Podle Rakušanů se tedy jednalo o nepředvídatelné nešťastné náhody. 

Dodejme, že hned po druhé nešťastné nehodě kontaktovala redakce Horydoly místně příslušnou rakouskou prokuraturu, nadřízenou prokuraturu a nejvyšší prokuraturu, jakožto i státní zastupitelství v Česku, v jakém stavu se nachází vyšetřování. Odpověď nikdy nedostala, protože žádné vyšetřování neprobíhalo. Přestože byly k dispozici nejméně dvě svědkyně, které se nechaly citovat na tomto webu Horydoly.cz.

Teprve advokátka rodičů druhé zemřelé dívky dosáhla, aby se věcí zabývala česká policie. Na základě trestního oznámení kriminalisté zjistili, že se nejedná o první tragickou událost, a objevili i propojení mezi oběma obviněnými.

Hlavní organizátor, bývalý horský průvodce z Českých Budějovic, je obžalován z dvojnásobného přečinu usmrcení z nedbalosti dle § 143 odst. 1, odst. 2 Trestního zákoníku a jeho kamarád z Českého Krumlova je obžalován z přečinu usmrcení z nedbalosti dle § 143 odst. 1 Trestního zákoníku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

ztráta kvalifikace

Technicky je jedna věc a právně jiná. Prostě jako vždy, Máš papír, můžeš nemáš, jsi v čudu.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 14.11.2023 09:39
Reaguj
INU

Jak už jsem tu jednou někde uvedl, nikde se člověk nedózví, zda ty podobné událostzi jsou ze zaplacených akcí s horským vůdxcem, či pouze zájezd do horských oblastí s individuální turistikou. To je dle mě totiž zásadní věc. a pak následné shazování odpovědnosti na vedoucího zajezdu  kopou právníků je jaksi chucpe. My kdysi též jezdili do Levanty zájezdem (tuším Hradec TOUR) a prováděli horolezeckou činnost na útesech. Pochopitelně na vlastní zodpovědnost. Takže vždy je třeba jasně psát, což naši mnozí pisálkové už kvůli své publicitě nedělají.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 12.11.2023 10:10
Reaguj
ztráta kvalifikace

Ahoj, trochu mi uniklo, kde jsi vzal tu informaci o ztrátě kvalifikace. Čistě technicky, byl jen vyloučen z asociace a přišel o jejich pojistku,

Čvachta

Reaguj
Očividně by měli potretat rodiče
Redakce HORYDOLY smazala komentář, protože diskutér se neuctivě vyjádřil o zemřelých ženách.
 • Autor Valek
 • Datum a čas 16.6.2023 12:31
Reaguj
pád na Drachenwandu ?

Sestup z Drachewandu vede skoro po rovině na západ, v lese se otočí na jih a strmě klesá k potoku Klausbach (teče k nástupu feráty), který překročí, stoupá do kopce a pak pokračuje dalším strmým klesáním po starých stupních a schodech k potoku Sauergraben. Nad ním traverzuje na úpatí skal a postupně klesá k severu. Je zde několik různě kvalitních schodů, lan natažených mezi stromy a vytesaných pěšinek ve skále.

TADY SE TO STALO.   

Cesta se rozšiřuje, je mírnější a lesem jde už podél potoka ke kapli Thekla a dál do obce Plomberg.

Reaguj
pád na Drachenwandu ?

 To je ta rokle, co se leze dolů a pak se u potoka musí zase nahoru, než přijde ten závěrečný sestup k jezeru ?? Ona spadla k tomu potoku ?

To muselo být mokro, ne ?

Je faktem, že jsem tam taky potkal partu lidí, co tam neměli vůbec co pohledávat. Byla to skupina 6 +/- čtyřicítek, co se sekla u toho mostu a blokovala tam provoz. Průvodce žádný, zkušený taky nikdo, vůbec nevěděli co dělat. Řvala jedna přes druhou, no hrůza. Naštěstí se nejednalo o češky, to by byla ostuda. 

 • Autor Les
 • Datum a čas 17.5.2023 22:12
Reaguj
pád na Drachenwandu ?

Viz https://www.horydoly.cz/tragedie/treti-ceska-obet-feraty-drachenwand-zahynula-na-sestupu.html (máte tam přiloženou i mapku).

Bylo to přibližně tady: 

Drachenwand

Scházela cestou Hirschsteig a spadla do rokle Saugraben.

Reaguj
pád na Drachenwandu ?

Odkud ta holka spadla ???

Na netu jsem četl, že spadla při zpáteční cestě a že padala 50m !!! Odkud se tam dá takto spadnout ? Vždyť ta cesta vede lesem. Nebo je tam nějaká alternativní trasa ? Byl jsem tam několikrát a vůbec si nevybavuji, kde se to mohlo stát. 

 • Autor Les
 • Datum a čas 17.5.2023 21:40
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Turista se zřítil z Gerlachu

Turista se zřítil z Gerlachu

ČERNÁ VDOVA Slovenský turista chtěl vylézt na Gerlachovský štít přes Batizovskou probu. Na normální cestu se vydal sám a zřítil se do Batizovské doliny. ... celý článek

Smrtelné úrazy československých horolezců 1988

Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Na řece Gimbach se utopil český kajakář

Na řece Gimbach se utopil český kajakář

ČERNÁ VDOVA Na rakouské říčce Gimbach se utopil 54letý český kajakář v otevřené kanoi na divokou vodu. Jako znalec toku a nejzkušenější z vodácké skupiny pádloval muž s přezdívkou Mirčus v čele. Najel do válce
Turista se zřítil z Gerlachu

Turista se zřítil z Gerlachu

ČERNÁ VDOVA Slovenský turista chtěl vylézt na Gerlachovský štít přes Batizovskou probu. Na normální cestu se vydal sám a zřítil se do Batizovské doliny. 
Smrtelné úrazy československých horolezců 1988

Smrtelné úrazy československých horolezců 1988

ČERNÁ VDOVA Smrtelná úrazovost v Horolezeckém svazu v roce 1988. Vážení horolezci, následující materiál není tryzna, ale varování. Chceme chodit do hor, chceme sportovat, ale hlavně chceme žít.
Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

ČERNÁ VDOVA Řidič osobního auta nedal přednost cyklistovi Petru Křivkovi a zabil ho na přehledné křižovatce poblíž obce Nová Ves u Dírné nedaleko Tučap. Tragická dopravní nehoda se stala 12. května odpoledne.
Na Kaprunu se srazili lyžaři a 66letý Čech nepřežil

Na Kaprunu se srazili lyžaři a 66letý Čech nepřežil

ČERNÁ VDOVA Na Kaprunu nepřežil 66letý český lyžař srážku s 53letým nizozemským lyžařem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.

Diskuse

vjtbiclu pharmacy, 29.5.2024 13:43, 13 příspěvků
ujgwmpkvz pill, 29.5.2024 13:39, 117 příspěvků
kvtxsvor online, 29.5.2024 13:23, 1 příspěvek
ybbknegs pills, 29.5.2024 13:22, 13 příspěvků
INU Honza, 29.5.2024 9:55, 1 příspěvek
INU Honza, 27.5.2024 22:18, 1 příspěvek
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 21:57, 8 příspěvků
nechme ho být Magda, 27.5.2024 21:04, 8 příspěvků
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 16:10, 8 příspěvků
nechme ho být Horymír, 27.5.2024 13:15, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37