Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána

Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána
Drachenwand, lanový most na ferátě.
Autor snímku Kuba Torek
SDÍLEJ:

Dva muži byli obviněni za usmrcení z nedbalosti v souvislosti s horskými túrami v Rakousku. Jedním z nich by měl být Dalibor Urban, který má na svědomí dvě mrtvé ženy na ferátách, které vedl na Bosruck a Drachenwand v roce 2019 a 2020.   

Jak na to

Komentář Horydoly

Podobných smrtí zavinily české cestovky, pseudocestovky, vedoucí komerčních výprav, horští průvodci či vůdci již mnoho. Jen málokterý se dostal k soudu a vlastně neznáme žádný rozsudek po smrti na vodě, skalách či lyžích.

Náš dojem z vyšetřování smrtelných nehod Happy busu je, že Rakušané se na věc vykašlali, protože se netýkala rakouského podnikání ani rakouských občanů. Češi dlouho nic neřešili, neboť je nezajímalo, co se stalo v cizím státě. Co veřejně spojila redakce Horydoly, to nepropojili kriminalisté skoro tři roky.

Navíc Česko stále nemá zákon o horských vůdcích, případně zákon o vedení outdoorových akcí. Licence na tak rizikovou a odpovědnou práci se vydává na živnostenských úřadech a dostane ji téměř každý. Zatímco v civilizovaných státech se horským vůdcem může stát jen absolvent dvouletého školení s bohatou předchozí praxí anebo obdobně vůdcem raftu či skupiny lodí jen absolvent specializovaného kurzu, v Česku štempl dostane každý tělocvikář nebo kdokoliv po víkendovém školení.
Horydoly.czS vůdcem bezpečně na hory?

Podle kriminalistů z Českých Budějovic oba muži nelegálně organizovali komerční zájezdy na horské túry. Bylo to pod hlavičkou Happy Bus, což mělo evokovat cestovní kancelář, ačkoliv nešlo o cestovku a ani horské vůdce.

Oběma obviněným hrozí šestileté vězení.

Mrtvá na Bosruck

Muž z Českých Budějovic zorganizoval výpravu dvou desítek lidí na Bosruck po lehké ferátě Wildfrauensteig. Nakonec se akce neúčastnil a místo sebe poslal muže z Českého Krumlova. "Neměl však profesní kvalifikaci horského průvodce a pravděpodobně ani potřebné zkušenosti pro vedení takového počtu osob v náročném horském terénu," uvádí jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Ačkoliv byla špatná předpověď počasí, skupina nezkušených turistů vedená nezkušeným vedoucím, vyrazila na túru. Ještě na výstupu přišla ohlášená bouřka. Během chaotického návratu uklouzla jedna z žen v exponovaném skalnatém traverzu a zřítila se. Smrtelná nehoda se odehrála nejspíš kvůli jejímu prochlazením, strachu a celkové neznalosti horských podmínek. Vedoucí to nerozpoznal a nezajistil ji pomocí lana aspoň v rizikovém místě.   

"Pravděpodobně v důsledku všech jednotlivých pochybení čtyřiadvacetiletá žena při nebezpečném sestupu na mokrém povrchu uklouzla a po strmém pádu utrpěla smrtelná zranění,“ říká Jiří Matzner. Následovalo komplikované odvedení zbylých turistů do bezpečí za pomoci tamní horské služby.

Muž z Českého Krumlova potom přivolané horské službě tvrdil, že se jednalo o akci turistů, kteří se dali dohromady na konkrétní túru. "Rakouské orgány tak věc uzavřely jako nešťastnou tragickou nehodu turisty," uvádí Jiří Matzner.

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

 

Mrtvá na Drachenwand

Další výprava s tragickým koncem vedla na ferátu Drachenwand. Už při lezení podél kobových lan a kramlí na tom byla pětadvacetiletá žena fyzicky velmi špatně a navíc byla nevhodně obutá do lehkých sportovních bot. Při sestupu celé skupiny se neudržela na cestě podél skály a zřítila se do rokle, kde zahynula. Ani v tomto případě jí vedoucí výpravy nepomohl a ani nezajistil pomocí horolezeckého lana, což by jí pravděpodobně zachránilo život.

"Od samého začátku nedokázala postupovat bez fyzické pomoci ostatních z výpravy, na vrcholu vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpání, na což původce nijak nereagoval. Žena se pak při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela," uvádí Jiří Matzner. 

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Policie česká nebo rakouská?

Na nešťastné události zareagovala Česká asociace horských průvodců a kvůli zásadním pochybením obviněného muže z Českých Budějovic ho vyloučila z asociace. Ztratil tak kvalifikaci průvodce. Muž ovšem i nadále organizoval další zájezdy.

Rakouská policie i příslušná prokuratura oba případy odložila. Oba orgány se spokojily s vysvětlením organizátorů těsně po záchranných akcích, že se jednalo o turistické výlety. Obviněný v obou případech zatajil, že je organizátorem výpravy. Podle Rakušanů se tedy jednalo o nepředvídatelné nešťastné náhody. 

Dodejme, že hned po druhé nešťastné nehodě kontaktovala redakce Horydoly místně příslušnou rakouskou prokuraturu, nadřízenou prokuraturu a nejvyšší prokuraturu, jakožto i státní zastupitelství v Česku, v jakém stavu se nachází vyšetřování. Odpověď nikdy nedostala, protože žádné vyšetřování neprobíhalo. Přestože byly k dispozici nejméně dvě svědkyně, které se nechaly citovat na tomto webu Horydoly.cz.

Teprve advokátka rodičů druhé zemřelé dívky dosáhla, aby se věcí zabývala česká policie. Na základě trestního oznámení kriminalisté zjistili, že se nejedná o první tragickou událost, a objevili i propojení mezi oběma obviněnými.

Hlavní organizátor, bývalý horský průvodce z Českých Budějovic, je obžalován z dvojnásobného přečinu usmrcení z nedbalosti dle § 143 odst. 1, odst. 2 Trestního zákoníku a jeho kamarád z Českého Krumlova je obžalován z přečinu usmrcení z nedbalosti dle § 143 odst. 1 Trestního zákoníku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pád na Drachenwandu ?

Sestup z Drachewandu vede skoro po rovině na západ, v lese se otočí na jih a strmě klesá k potoku Klausbach (teče k nástupu feráty), který překročí, stoupá do kopce a pak pokračuje dalším strmým klesáním po starých stupních a schodech k potoku Sauergraben. Nad ním traverzuje na úpatí skal a postupně klesá k severu. Je zde několik různě kvalitních schodů, lan natažených mezi stromy a vytesaných pěšinek ve skále.

TADY SE TO STALO.   

Cesta se rozšiřuje, je mírnější a lesem jde už podél potoka ke kapli Thekla a dál do obce Plomberg.

Reaguj
pád na Drachenwandu ?

 To je ta rokle, co se leze dolů a pak se u potoka musí zase nahoru, než přijde ten závěrečný sestup k jezeru ?? Ona spadla k tomu potoku ?

To muselo být mokro, ne ?

Je faktem, že jsem tam taky potkal partu lidí, co tam neměli vůbec co pohledávat. Byla to skupina 6 +/- čtyřicítek, co se sekla u toho mostu a blokovala tam provoz. Průvodce žádný, zkušený taky nikdo, vůbec nevěděli co dělat. Řvala jedna přes druhou, no hrůza. Naštěstí se nejednalo o češky, to by byla ostuda. 

  • Autor Les
  • Datum a čas 17.5.2023 22:12
Reaguj
pád na Drachenwandu ?

Viz https://www.horydoly.cz/tragedie/treti-ceska-obet-feraty-drachenwand-zahynula-na-sestupu.html (máte tam přiloženou i mapku).

Bylo to přibližně tady: 

Drachenwand

Scházela cestou Hirschsteig a spadla do rokle Saugraben.

Reaguj
pád na Drachenwandu ?

Odkud ta holka spadla ???

Na netu jsem četl, že spadla při zpáteční cestě a že padala 50m !!! Odkud se tam dá takto spadnout ? Vždyť ta cesta vede lesem. Nebo je tam nějaká alternativní trasa ? Byl jsem tam několikrát a vůbec si nevybavuji, kde se to mohlo stát. 

  • Autor Les
  • Datum a čas 17.5.2023 21:40
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

ČERNÁ VDOVA Pád turistky ze Zbojníckeho chodníku Tiesňavách ve Vrátnej dolině v Malé Fatře nahlásil turista 27. května. "Podľa prvotných informácií padla žena do rokliny a viac nereagovala," uvádí Horská záchranná služba.... celý článek

Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

ČERNÁ VDOVA Pád turistky ze Zbojníckeho chodníku Tiesňavách ve Vrátnej dolině v Malé Fatře nahlásil turista 27. května. "Podľa prvotných informácií padla žena do rokliny a viac nereagovala," uvádí Horská záchranná služba.
Polský turista se zřítil z Mengusovského šedla

Polský turista se zřítil z Mengusovského šedla

ČERNÁ VDOVA Z Mengusovského sedla ve Vysokých Tatrách se zřítil polský turista. 150 metrů dlouhý pád po sněhu a skalách nepřežil.
Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána

Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána

Dva muži byli obviněni za usmrcení z nedbalosti v souvislosti s horskými túrami v Rakousku. Jedním z nich by měl být Dalibor Urban, který má na svědomí dvě mrtvé ženy na ferátách, které vedl na
Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

ČERNÁ VDOVA Cyklistu a chodkyni zasáhl padající strom u Chrasti mezi Chrudimí a Skutčí. 75letý muž podlehl těžkému zranění na místě. 64letá žena přežila, byla vrtulníkem převezena do nemocnice, ale tam skonala i ona. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.
ITB Asia - veletrh Singapur 19.-22.6. 19.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 19.-21.6. 19.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 21.-25.6. Cyklistika 21.6.
Letní slunovrat Česko 21.6.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 16.-20.8. Westernový styl 16.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 26.8.-3.9. 26.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 13.-14.9. 13.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 22.-24.9. 22.9.
Podzimní rovnodennost
Česko https://www.horydoly.cz/pocasi/podzimni-rovnodennost-slunce-vychazi-na-vychode-a-zapada-na-zapade.html 23.9.

Diskuse

naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky
občasná bolest kloubů Maru, 25.5.2023 14:54, 31 příspěvků
Sněhové podmínky Lukas B., 25.5.2023 13:27, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05