Klasická Watzmanntour

Klasická Watzmanntour
SDÍLEJ:
Watzmann je za humny, takže se túra na něj dá stihnout za prodloužený víkend. Předpověď počasí hlásila vytrvalý déšť dva dny před odjezdem, jeden den pod mrakem, jeden den skoro sluníčko, a pak zase vytrvalý déšť. Sněžení až od hranice tří tisíc metrů.
Jak na to Doprava

Folamava - Straubig - Alttetibg - Traunstein - Au. Lze též jet po dálnicích do Salcburku z Českých Budějovic přes Linec, nebo z Plzně přes Mnichov.

Túra

Parkoviště Au - chata Watzmannhaus (1930) 3,5 h - vrchol Hocheck (2651) 2 h - vrchol Hocheck - vrchol Mittelspitze (2714) 1,5 h.

Mapy

Freytag & Berndt, WK 102, Untersberg und Eisriesen

Kompass, 794, Berchtesgadener Land

Doporučené vybavení

sedací a hrudní úvaz

ferátový set

cepín

pevné pohorky

přilba

lékárnička

čelová lampa

teplé a nepromokavé oblečení

opalovací krém

čepice

jídlo a pití

lehký spacák nebo vložka do spacáku na chatu

mapa

batoh 30 l

Watzmann na Horydoly

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Jarní výlet na Watzmann

Watzmann Ostwand

Pěšky okolo Watzmanu

Berchtesgadenské Alpy na podzim

Babí léto v Alpách

Do Bavorských Alp vlakem

S blížícími se červencovými svátky, jsme asi jako většina zaměstnaných lidí, hledali program na dva volné dny. Volba padla na rakouské Alpy.

Ceďák nebo mrholení

Ve dvě hodiny ráno jsme naskákali do auťáku a vyrazili do Říše. Přesně podle předpovědi začalo pršet už na Folmavě. Utvořily se provazy deště, jako by těch slibovaných 50 mm vody na metr čtvereční mělo spadnout do rána. Nicméně, kafe na naší oblíbené benzinové pumpě bylo jako vždy famosní a víra v rosničku, že se zase v předpovědi sekne, byla posílena.

Na osmou ranní jsme byli na místě. Vodní sloupec překonával očekávání, a tak jsme rozmrzele vyrazili na obhlídku Berchtesgadenu. Zaujaly nás jahodové super dorty v místní cukrárně a Deuterův poutač v místním sportovním obchodě.

Proč se s tím tahat

Po dvou hodinách přešel ceďák do takovýho urousanýho mrholení, rozhodli jsme se vrátit do Au na parkoviště a vyrazit na chatu. Potkali jsme Čechy, co byli na Hochecku. Prý pořád prší, ale po sněhu ani památky. Padlo tedy rozhodnutí, že veškeré železo necháme v autě. Proč se s tím tahat, když zítra má být azuro a je přece červenec.

Někteří si vzali alespoň cepíny, jiní byli důslední a nevzali si ani sedák. Relativně nalehko vyrážíme asi ve 14 hodin. Mezitím zase začalo cedit, takže všechny nepromokavé hadry končí v batohu, aby nebyly u chaty totálně durch. Jde se jen v moirovém spodním prádle.

Jde se o poznání líp než loni na přelomu jara a léta. Tenkrát sníh začínal už tisíci metrech a nahoru jsme to prohrnovali první. Teď nebylo po sněhu ani památky, je přece parné léto. Na chatu jsem dorazili ve slušném čase dvou a půl hodin.

Bude pěkně?!

Po ubytování za 9 euro jsme si sedli do hospůdky. Lidí relativně pomálu, však v Dojčlandu jsou pracovní dny. V erárních časopisech byly naštěstí obrázky česky. Mohli jsme nad nimi v klidu plánovat další potencionální cíle. Chuť na pivko začínala býti značná a lesknoucí se pípa na baru dávala tušit nepoznané. O tom, jak pivo točili a jak ho slejvali se nebudu raději rozepisovat. Pít se to skoro nedalo.

Venku začalo chumelit. Ve světle nových skutečností se goretexové rukavice, čepička a jiná teplá výbava nezdála být pouze zbytečnou tréninkovou zátěží na dně batohu. Spát jme šli značně nervozní, nicméně stále naivně doufajíce ve správnost předpovědí evropských meterologických stanic. I ta slečna dole ve městě v informacíh říkala, že bude pěkně.

Stopa panenským sněhem

A skutečně, ráno v 6 hodin azuro, žádný mráček, žádný vítr. Pravda, tuto ranní idylku kazilo deset centimetrů sněhu a zima jako v tanku. Kraťasy zmizely nenávratně v batohu a ke slovu přišly dlouhé kalhoty, palčáky a jiné červencové horské vybavení.

Vyrazili jsme asi o půl osmé ráno. Zase první! Chtěli jsme si prošlapat stopu panenským sněhem. Zprvu to byla sranda, výše se začala turistická značka pod tím sněhem ztrácet. Naším štěstím bylo, že při tomhle sportu se jde skoro pořád nahoru. Mačky by se hodily. Musím ocenit, že můj nápad je s sebou nebrat mi tam nahoře nikdo neotloukal o hlavu.

Mraky se zase začínaly honit, zima pořád stejná a vrchol Hochecku byl v nedohlednu. V údolí jezera Königssee byla pořád mlha, údolí na druhé straně bylo nádherně osvětlené sluncem. Ke kříži jsme dorazili asi po dvou hodinách. Proběhlo focení mlhy a mraků.

Až přijde blbej pocit...

V bivakovací boudě jsme rozhodovali, co dál. Pohled k Watzmannu byl opravdu nevábný. Mraky se sice trochu protrhaly, ale odkryly hřeben plný sněhu a ledu. Kluci šli na obhlídku stylem viaferrata a já jsem upustil do stěny podle mnou snídani. Nutno dodat, že jsem při té jejich gymnastice pěkně promrzl.

"To půjde," křičí na mě Lukáš. A prý až budu mít blbej pocit, tak to otočíme. Smotali jsme pětatřicítku lano, oblékli sedáky a šlo se. Jdu první, začátek je po ocelových lanech, celkem to jde. V pohodě jsme překonali i první části hřebene. Je to vzdušné, pěkná expozice, ale s rozvahou se to dá jít.

Jistota pohybu po ledu bez maček nebyla oslňující, člověk bral za chyty, kterých by se v létě ani nedotkl. Díky sněhu jsme parkrát sešli z cesty. Díky tomu jsme si přidali pár horolezeckých vložek. Asi za hodinu jsme byli nahoře na Miitelspitze.

Většina se otočila už na Hochecku

Mezi tím se obloha pěkně vytáhla. Mraků bylo sice stále dost, ale už se ukazovalo krásné modré nebe i okolní masívy hor. Na lano nakonec ani nedošlo. Takovej ten blbej pocit jsem ale měl celou cestu.

Zpátky to šlo o poznání rychleji, cestu jsme nemuseli hledat a sníh už také začínal pod náporem sluníčka roztávat. Zpátky na chatě jsem byli ve dvě hodiny odpoledne. Na vrchol se po nás vydali ještě čtyři Němci, zbytek lidí to na Hochecku otočil zpět. Cestu dolů jsem brali stejným úprkem jako nahoru. Většina z nás šla totiž druhý den do práce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Muzejní noci a Gloria Musaealis

Muzejní noci a Gloria Musaealis

Nejlepší muzeum roku a k tomu muzejní počiny a publikace budou vyhlášeny dnes odpoledne. Ceny Gloria Musaealis se předávají v Obecním domě v Praze. O dva dny později proběhne v celé Evropě a tedy i České republice Mezinárodní... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

Líní turisté by měli dostat lanovku na Kilimandžáro

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Dolomity a Julské Alpy 2019

Dolomity a Julské Alpy 2019

STEZKA KORUNAMI STROMŮ Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Hiking v Itálii: nejlepší túry, které si zamilujete

Hiking v Itálii: nejlepší túry, které si zamilujete

Itálie je úžasnou zemí! Každý si ji zamiluje pro něco jiného – gastronomie, písečné pláže, lyžování v Dolomitech nebo památky. Itálie nabízí také celou řadu turistických možností, jako je cykloturistika, pěší či vodní
Pivoňský klášter proti zmaru

Pivoňský klášter proti zmaru

AKTUALIZACE Scházíme strmým úbočím z Pivoňských hor. Pod námi se otevírá malebné údolí s rybníčky, ovocnými stromy a podhorskou vesnicí. Míjíme studánku s hrníčkem. Pod studánkou stojí rozlehlý areál augustiánského kláštera v Pivoni. Je rozpadlý,
Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

ČERVENÝ KLÁŠTOR Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

ZLATÉ NÁVRŠÍ Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slavnosti chřestu Ivančice 17.-19.5. 17.5.
Sedmikras - survival Klepačov u Blanska 17.-19.5. 17.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 18.-19.5. 18.5.
Valdštejnské slavnosti Frýdlant 19.-21.5. 19.5.
Višňovská 15
Višňov, škola Cykloturistika 19.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Terezínské hry Terezín 24.-25.5. Geocaching event 24.5.
Noc kostelů Česko 24.5.
Den rododendronů Svitavy, park Jana Palacha 25.5.

Diskuse

Reakce vodák Marek, 19.5.2019 1:23, 6 příspěvků
Proč? Prkoš, 19.5.2019 0:04, 1 příspěvek
Reakce Kuba Turek, 18.5.2019 15:18, 6 příspěvků
Reakce Frettie, 18.5.2019 10:45, 6 příspěvků
no wikipedia Lukas B., 17.5.2019 12:05, 6 příspěvků
SikaXwiki Pišišvor, 17.5.2019 10:20, 6 příspěvků
SikaXwiki Podrobnosti, 17.5.2019 9:04, 6 příspěvků
Reklama K., 14.5.2019 22:12, 1 příspěvek
Hašan není myslitel, ale ... PK, 13.5.2019 20:26, 1 příspěvek
3D tiskárna Daniel, 12.5.2019 14:32, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25
Je možné chodit po vodě? ... milan šupa, 10.5.2019 18:39
V Praze – Troji se rozhod... Horydoly , 9.5.2019 11:29