Klasická Watzmanntour

Klasická Watzmanntour
SDÍLEJ:
Watzmann je za humny, takže se túra na něj dá stihnout za prodloužený víkend. Předpověď počasí hlásila vytrvalý déšť dva dny před odjezdem, jeden den pod mrakem, jeden den skoro sluníčko, a pak zase vytrvalý déšť. Sněžení až od hranice tří tisíc metrů.
Jak na to Doprava

Folamava - Straubig - Alttetibg - Traunstein - Au. Lze též jet po dálnicích do Salcburku z Českých Budějovic přes Linec, nebo z Plzně přes Mnichov.

Túra

Parkoviště Au - chata Watzmannhaus (1930) 3,5 h - vrchol Hocheck (2651) 2 h - vrchol Hocheck - vrchol Mittelspitze (2714) 1,5 h.

Mapy

Freytag & Berndt, WK 102, Untersberg und Eisriesen

Kompass, 794, Berchtesgadener Land

Doporučené vybavení

sedací a hrudní úvaz

ferátový set

cepín

pevné pohorky

přilba

lékárnička

čelová lampa

teplé a nepromokavé oblečení

opalovací krém

čepice

jídlo a pití

lehký spacák nebo vložka do spacáku na chatu

mapa

batoh 30 l

Watzmann na Horydoly

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Jarní výlet na Watzmann

Watzmann Ostwand

Pěšky okolo Watzmanu

Berchtesgadenské Alpy na podzim

Babí léto v Alpách

Do Bavorských Alp vlakem

S blížícími se červencovými svátky, jsme asi jako většina zaměstnaných lidí, hledali program na dva volné dny. Volba padla na rakouské Alpy.

Ceďák nebo mrholení

Ve dvě hodiny ráno jsme naskákali do auťáku a vyrazili do Říše. Přesně podle předpovědi začalo pršet už na Folmavě. Utvořily se provazy deště, jako by těch slibovaných 50 mm vody na metr čtvereční mělo spadnout do rána. Nicméně, kafe na naší oblíbené benzinové pumpě bylo jako vždy famosní a víra v rosničku, že se zase v předpovědi sekne, byla posílena.

Na osmou ranní jsme byli na místě. Vodní sloupec překonával očekávání, a tak jsme rozmrzele vyrazili na obhlídku Berchtesgadenu. Zaujaly nás jahodové super dorty v místní cukrárně a Deuterův poutač v místním sportovním obchodě.

Proč se s tím tahat

Po dvou hodinách přešel ceďák do takovýho urousanýho mrholení, rozhodli jsme se vrátit do Au na parkoviště a vyrazit na chatu. Potkali jsme Čechy, co byli na Hochecku. Prý pořád prší, ale po sněhu ani památky. Padlo tedy rozhodnutí, že veškeré železo necháme v autě. Proč se s tím tahat, když zítra má být azuro a je přece červenec.

Někteří si vzali alespoň cepíny, jiní byli důslední a nevzali si ani sedák. Relativně nalehko vyrážíme asi ve 14 hodin. Mezitím zase začalo cedit, takže všechny nepromokavé hadry končí v batohu, aby nebyly u chaty totálně durch. Jde se jen v moirovém spodním prádle.

Jde se o poznání líp než loni na přelomu jara a léta. Tenkrát sníh začínal už tisíci metrech a nahoru jsme to prohrnovali první. Teď nebylo po sněhu ani památky, je přece parné léto. Na chatu jsem dorazili ve slušném čase dvou a půl hodin.

Bude pěkně?!

Po ubytování za 9 euro jsme si sedli do hospůdky. Lidí relativně pomálu, však v Dojčlandu jsou pracovní dny. V erárních časopisech byly naštěstí obrázky česky. Mohli jsme nad nimi v klidu plánovat další potencionální cíle. Chuť na pivko začínala býti značná a lesknoucí se pípa na baru dávala tušit nepoznané. O tom, jak pivo točili a jak ho slejvali se nebudu raději rozepisovat. Pít se to skoro nedalo.

Venku začalo chumelit. Ve světle nových skutečností se goretexové rukavice, čepička a jiná teplá výbava nezdála být pouze zbytečnou tréninkovou zátěží na dně batohu. Spát jme šli značně nervozní, nicméně stále naivně doufajíce ve správnost předpovědí evropských meterologických stanic. I ta slečna dole ve městě v informacíh říkala, že bude pěkně.

Stopa panenským sněhem

A skutečně, ráno v 6 hodin azuro, žádný mráček, žádný vítr. Pravda, tuto ranní idylku kazilo deset centimetrů sněhu a zima jako v tanku. Kraťasy zmizely nenávratně v batohu a ke slovu přišly dlouhé kalhoty, palčáky a jiné červencové horské vybavení.

Vyrazili jsme asi o půl osmé ráno. Zase první! Chtěli jsme si prošlapat stopu panenským sněhem. Zprvu to byla sranda, výše se začala turistická značka pod tím sněhem ztrácet. Naším štěstím bylo, že při tomhle sportu se jde skoro pořád nahoru. Mačky by se hodily. Musím ocenit, že můj nápad je s sebou nebrat mi tam nahoře nikdo neotloukal o hlavu.

Mraky se zase začínaly honit, zima pořád stejná a vrchol Hochecku byl v nedohlednu. V údolí jezera Königssee byla pořád mlha, údolí na druhé straně bylo nádherně osvětlené sluncem. Ke kříži jsme dorazili asi po dvou hodinách. Proběhlo focení mlhy a mraků.

Až přijde blbej pocit...

V bivakovací boudě jsme rozhodovali, co dál. Pohled k Watzmannu byl opravdu nevábný. Mraky se sice trochu protrhaly, ale odkryly hřeben plný sněhu a ledu. Kluci šli na obhlídku stylem viaferrata a já jsem upustil do stěny podle mnou snídani. Nutno dodat, že jsem při té jejich gymnastice pěkně promrzl.

"To půjde," křičí na mě Lukáš. A prý až budu mít blbej pocit, tak to otočíme. Smotali jsme pětatřicítku lano, oblékli sedáky a šlo se. Jdu první, začátek je po ocelových lanech, celkem to jde. V pohodě jsme překonali i první části hřebene. Je to vzdušné, pěkná expozice, ale s rozvahou se to dá jít.

Jistota pohybu po ledu bez maček nebyla oslňující, člověk bral za chyty, kterých by se v létě ani nedotkl. Díky sněhu jsme parkrát sešli z cesty. Díky tomu jsme si přidali pár horolezeckých vložek. Asi za hodinu jsme byli nahoře na Miitelspitze.

Většina se otočila už na Hochecku

Mezi tím se obloha pěkně vytáhla. Mraků bylo sice stále dost, ale už se ukazovalo krásné modré nebe i okolní masívy hor. Na lano nakonec ani nedošlo. Takovej ten blbej pocit jsem ale měl celou cestu.

Zpátky to šlo o poznání rychleji, cestu jsme nemuseli hledat a sníh už také začínal pod náporem sluníčka roztávat. Zpátky na chatě jsem byli ve dvě hodiny odpoledne. Na vrchol se po nás vydali ještě čtyři Němci, zbytek lidí to na Hochecku otočil zpět. Cestu dolů jsem brali stejným úprkem jako nahoru. Většina z nás šla totiž druhý den do práce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Velikonoce se slaví v Plzni

Velikonoce se slaví v Plzni

Přední turistické atrakce Plzně, mezi které patří zoologická zahrada, DinoPark, Muzeum loutek a Techmania, si na jaře užijí malí i velcí turisté. Bohatý program se chystá v západočeské metropoli o velikonočních svátcích.... celý článek

Německo AKTUÁLNĚ 2019

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

LETECKÁ NEHODA LUKLA Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

AKTUALIZACE Baranie sedlo (2384 m) je významné sedlo mezi rozložitým masivem Baranie rohy a Spišským štítem. Nevede přes něj turistické značení, je tedy pro turisty zakázané, ale přes to je frekventované v létě
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

SPIELJOCH Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Západ USA - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Petr Kaděra 24.4. 18:30
Gruzie a severní pól - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Jan Homola a Richard Santus 24.4. 19:00
Srí Lanka - diashow Plzeň, Papírna Přednáší Martin Loew 25.4. 19:00
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
City Nature Challenge Praha 26.-29.4. Fotografování přírody 26.4.
Na jeden den geologem Praha, Česká geologická služba 26.-27.4. 26.4. 09:00
Berounka - čištění řeky Berounka   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Jaro na vsi - výstava Přerov nad Labem, skanzen 23.3.-28.4. 28.4.
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 28.4.

Diskuse

Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:11, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:09, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Horydoly , 23.4.2019 14:49, 8 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 23.4.2019 13:23, 8 příspěvků
Porod císařem Katka, 23.4.2019 13:06, 9 příspěvků
Nezapomeň na gumáky HankaR, 23.4.2019 11:02, 7 příspěvků
nabízím Josef, 21.4.2019 19:08, 11 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 21.4.2019 16:03, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 21.4.2019 14:52, 8 příspěvků
Porod císařem Michala, 21.4.2019 10:38, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54