Křišťálové údolí - sklárny pod Jizerskými a Lužickými horami

Křišťálové údolí - sklárny pod Jizerskými a Lužickými horami
Jablonec nad Nisou, muzeum skla.
Autor snímku Eva Mráčková a Edita Volková
SDÍLEJ:

Křišťálové údolí pod Krkonošemi, Jizerskými a Lužickými horami je krajina se staletou tradicí sklářství, perel a skleněné bižuterie. Tradiční výroba je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Skláři se kromě samotné výroby užitkového i uměleckého skla a bižuterie orientují také na turisty.

Křišťálové údolí - sklárny pod Jizerskými a Lužickými horami
Brusička skla v Harrachově.
Autor snímku Eva Mráčková a Edita Volková

Sklárny své umění rádi předvádějí návštěvníkům. Nechají je vyzkoušet, jak se to dělá. 

Sklářů, skláren a sklářských dílen je v Křišťálovém údolí opravdu hodně. Některé objekty jsou otevřené jen na pár dní v roce, jiné prakticky stále, leckde je možno vyzkoušet řemeslo. Mnohde je vhodné se objednat na exkurzi předem.

VIDEO Křišťálové údolí / Crystal Valley

Turistické highlights v Křišťálovém údolí:

Novosad a syn v Novém Světě v Harrachově

Nejstarší nepřetržitě fungující sklárna na světě fouká sklo od roku 1712. Vyrábí luxusní nápojové, užitkové a dekorativní sklo a také křišťálové lustry. Návštěvník si může foukání skla zkusit po předchozím objednání. Shlédnout může kdykoliv celou výrobu včetně ručního broušení v tradiční brusírně, poháněné původní vodní turbínou a transmisemi neboli dlouhými řemeny.

Sklárna Novosad Harrachov.

Muzeum v areálu sklárny Novosad Harrachov má ucelenou sbírku 5 tisíc exponátů skla ze zdejší produkce. Měla by to být největší sbírka skla v Česku. Kromě toho je k dispozici nejen obvyklá firemní prodejna skla, ale také hotel, pivovar s restaurací a pivní lázně. Že je Harrachov střediskem turistiky a lyžování po celý rok, není třeba připomínat.

Novosad Harrachov.

Rautis v Poniklé

Proč Rautis? Podle Raute, což v němčině znamená kosočtverec. A tradiční skleněné perličky jsou kosočtvercové.

Ruční výroba foukaných skleněných perlí a ozdob z nich, která se zde udržuje v rozptýlených manufakturách, byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Podle pověsti vnuknul chudým místním horalům tohle řemeslo přímo Krakonoš.

Perle a ozdoby z nich, tradiční i podle soudobých trendů, se v Poniklé č. 153 zčásti přímo vyrábějí a také kompletují faktorským způsobem. V 19. století to byly oděvní ozdoby a bižuterie, ve 20. století se rozjela výroba vánočních ozdob. Prý tuto módu rozjeli domácí výrobci tím, že kazové perle navlékli jako ozdobu na svůj stromeček. Ruční výroba perlí totiž není nic snadného, i zkušení skláři mívají 30 % odpadu. Díky vznikající módě vánočních stromků na přelomu 20. století se nápad na skleněné ozdoby z perlí uchytil, pochopitelně s bezvadnými kousky.

Skleněné vánoční ozdoby. 

I když tou dobou konkurence z Japonska znevýhodnila výrobu samotných perlí, rozjeli v Poniklé naplno obchod s vánočními ozdobami a obohatili je o nejrůznější kreace a kombinace s dalšími materiály. Dnes mají přes 20 tisíc vzorů a případně zhotoví na přání i jakékoliv další.

Zájmu se těší i figurky, které najdeme ve vitrínách s motivy oblíbených večerníčků.

Během exkurze s výkladem návštěvník pozná celý proces výroby perlí od foukání, sekání, stříbření a malování až po sestavování ozdob. Hádejte, k čemu se zde používá modelína! (Odpověď uvidíte v Poniklé.) Po exkurzi je možno ještě užít si kreativní dílnu, kde si návštěvníci zhotoví pod vedením lektora vlastní ozdoby. Hradí jen spotřebovaný materiál. Samozřejmě si lze zakoupit i hotové ozdoby nebo komponenty na ně s tím, že zhotovení se budete věnovat v klidu domova.

Rautis, sklářská prodejna v Poniklé.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Hláška "jeden den nestačí" platí pro návštěvu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou do puntíku. Na jeho počátku stála v polovině 19. století potřeba řemeslníků shromažďovat vzorky bižuterie. Tím vznikl základ pro sbírky, jejichž rozsah dnes nemá ve světě obdoby.

Institucionalizace následovala později. Dnes patří muzeum Ministerstvu kultury. Hlavní budova byla přede dvěma lety rozšířena o unikátní přístavbu, mohutný skleněný krystal, který hostí stálou výstavu skleněných vánočních ozdob Svět zázraků.

 

Otevřena byla letos v létě. Představuje více než 3000 vánočních ozdob na jejich cestě symbolickou lodí do Ameriky, která je hlavním odběratelem. Najdeme nejrůznější motivy ze současnosti i z minulosti, od vlajky USA a McDonalds, přes poděkování hasičům, kteří zahynuli při pádu newyorských Dvojčat, přes motivy z ptačí, podmořské i pohádkové říše po tradiční koule, vyfouknutá autíčka a další oblíbené předměty.

Jablonec nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie.

Je to jen malá část jablonecké sbírky. Vystavit všechno by se nikam nevešlo. V depozitáři je uloženo celkem 15 000 vánočních ozdob. A to ještě zdaleka není největší počet sbírkových předmětů na konkrétní téma, který v tomto muzeu mají.

Nekonečný příběh bižuterie se jmenuje další stálá výstava části z celkové sbírky čítající více než 12 miliónů kusů!

Sklu je věnována samostatná stálá výstava Čarovná zahrada - české sklo sedmi století. Kromě toho muzeum opatruje unikátní Waldesovu sbírka spínadel a knoflíků.

Nad to se konají časově omezené výstavy a dílny. K muzeu patří Liščí bouda v Kristiánově, jediný zachovaný původní domek sklářů, kde je dnes expozice věnovaná historii místa a v letní sezóně se zde kromě prohlídek konají každou druhou sobotu akce pro rodiny s dětmi.

Byl to právě obchod se sklem a bižuterií, který se díky Josefu Pfeifferovi zasloužil o to, že se Jablonec nad Nisou stal v roce 1866 městem. Ale do přírody tam není daleko. Osvěžit se po návštěvě muzea můžete v Jablonecké přehradě, která těsně navazuje na městskou zástavbu.

Jablonec nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie.

AJETO Lindava

AJETO je legendární sklárna z devadesátých let, známá v souvislosti se svým spoluzakladatelem Bořkem Šípkem. Rodí se v ní originální umělecké sklo soudobých návrhářů. A nejen to. Ve sklárně se mnoho let setkávají světoví sklářští umělci a designéři, architekti, umělci, herci i filmaři. Zde se také vyrábějí divadelní ceny Thálie a ceny pro vítěze Tour de France.

Sklo. 

Dopoledne je možné vidět provoz sklárny s celým procesem výroby. V přilehlé Sklářské krčmě si návštěvníci po prohlídce mohou kromě dobrého jídla vyzkoušet foukání skla a pod dohledem sklářů vytvořit vlastní vázičku či půllitr nebo jiný skleněný objekt.

V zahradě za krčmou si můžete prohlédnout skleněné rákosí, další skleněné rostliny a artefakty. Děti se proběhnou po louce a zabaví na hřišti. Pokud jste si vyfoukli vlastní suvenýr, musíte si pro něj ovšem přijít až nazítří, protože sklo musí chladnout pomalu.

Na kole, o autu ani nemluvě, jste tam ze Cvikova či Nového Boru coby dup. Ještě se stihnete pokochat skalními útvary či jeskyněmi u Sloupu v Čechách. Dá se to zvládnout i jako pěší výlet.

Ajeto zahrada.

Pačinek Glass – Kunratice u Cvikova

Pačinek Glass v Kunraticích je rodinná firma pouhých šest kilometrů od sklárny AJETO v Lindavě. Má s ní hodně společného. Jiří Pačinek tam pracoval, resp. patřil spolu s Petrem Novotným, architektem Bořkem Šípkem a spolupracovníky k zakladatelům. Techniku předtím zdokonalil ve sklárně v Chřibské. Ta tenkrát byla rokem založení 1414 nejstarší fungující sklárnou na světě, ale bohužel zanikla.

Ve sklárně AJETO měl Jiří Pačinek možnost pracovat s největšími umělci, architekty a designéry své doby, což ho inspirovalo k založení vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současnosti významným aktérem na světové sklářské scéně.

Součástí sklářského areálu v Kunraticích u Cvikova je tradiční huť, kde může návštěvník pozorovat práci mistrů ruční výroby z minimální vzdálenosti, případně si ji na požádání a za poplatek vyzkoušet, a brusírna, kde se výrobky opracovávají tradičními metodami. Nechybí ani prodejní galerie moderního skla a sklářská kantýna.

Pačinek zahrada v Kunraticích u Cvikova.

 

Pozoruhodná je Křišťálová zahrada. Zatímco práci sklářů je možné obdivovat jen v pracovních dnech v příslušných otevíracích hodinách, zahradou může návštěvník volně procházet v jakýkoli čas po celý rok. Nabízí krásné pohledy na rostliny skutečné i skleněné, které se tu prolínají a vytvářejí nečekaně originální kreace.

Neopomeňte navštívit také Křišťálový chrám neboli kostel Povýšení svatého Kříže v sousedství areálu sklárny. Do tohoto kostela Jiří Pačinek věnoval lustr připomínající trnovou korunu a křišťálového anděla. O křišťálu napovídá i křišťálový strom a působivé korunky, jimiž jsou zakončeny kamenné patníky lemující vstupní cestu do chrámu.

Pačinek zahrada v Kunraticích u Cvikova. 

Tam je kromě výstavy Pačinkova skla instalována od 10. června do 30. října polovina dvojvýstavy ke stému výročí narození výjimečných osobností českého uměleckého sklářství Miluše a René Roubíčkových.

Tím není všem pozoruhodnostem konec. Loni byl v chrámu objeven unikátní křišťálový oltář Božího hrobu z roku 1886. O spodní části hrobu, lemované broušenými skleněnými kameny, se vědělo. Byla považována za samostatnou součást křížové cesty. Zato skříňový nástavec skrývající uvnitř obraz s motivem kříže, vedle nějž klečí andělé, držící archu úmluvy zřejmě coby relikviář, ležel pod schody na kůr, považovaný za pouhý stěhovací obal. Naštěstí byl obsah objeven dřív, než došlo k likvidaci. Vlastní obraz se skládá ze stovek broušených skleněných kamenů, které jsou vmačkány do koženkového papíru. Tvoří tak vitráž, kterou může procházet světlo, umístěné za obrazem. Poskytuje úchvatný pohled, zvláště dnes, kdy svítíme dokonaleji než petrolejka, která se v dobách vzniku díla ještě užívala.

Oltář se určitě ještě dočká restaurování, jen co se na to seženou finanční prostředky, ale dojem je úžasný už nyní.

Křišťálový oltář Božího hrobu, Kunratice u Cvikova.

Sklo ani turistika neznají hranice

Harrachov, respektive jeho část Nový svět, kde jsme pouť po highlight sklářské historie i současnosti začali, leží na předělu mezi Jizerskými horami a Krkonošemi a současně mezi Čechami a polským Dolním Slezskem. Výroba skla tyto hranice přeskočila a turisté je dnes mohou volně přecházet také.

Určitě se to vyplatí. Na polskou stranu vede dokonce z Liberce i železnice a v blízkých Jakuszycích je nejvýše položená stanice v Polsku. Český turista má možnost nasednout na vlak v létě s kolem, v zimě s lyžemi, podívat se do krásných horských lesů a nazpět do Česka to vzít s kopce na kole či na běžkách.

Pokud jde o polské křišťálové sklo, od roku 1866 je vyrábí sklářská huť Julia Piechowice, Szklarska Poreba jako jediná v Polsku. Jde dnes o rodinnou firmu vyrábějící tradičními postupy nejen luxusní užitkové a dárkové sklo, ale například i medaile pro účastníky ultramaratonu 3x Sniežka = 1x Mont Blanc.

Areál sklárny je zařízen pro exkurze, zahrnuje i výtvarné dílny a podnikovou prodejnu, jakož i dostatečně kapacitní rustikální posezení v plenéru s herními prvky pro děti.

Jelenia Gora. 

V nedaleké Jelení Hoře mají v Krkonošském muzeu největší polskou sbírku uměleckého skla napříč historií i slohy včetně exponátů skla uranového. Pikantní je způsob použití svatebních číší ve tvaru ženy s nádobou na hlavě. Z té malé nádoby si o svatbě připila nevěsta. Pak se číše obrátila a z dlouhé sukně pil ženich. Co by tomu řekli dnešní genderoví mravokárci?!

Polské sklo.

V letošním Mezinárodním roce skla se koná různých akcí v Křišťálovém údolí požehnaně. Největší se chystá Crystal Valley Week 23. - 28. srpna v Liberci.

INFO: Křišťálové údolí


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

na zahrádku trpaslíčky

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 11.7.2022 09:48
Reaguj
sklo

Velké sklárny zkrachovaly a malé se ještě drží.

  • Autor Klekí Petra
  • Datum a čas 9.7.2022 10:15
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)... celý článek

Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Oslavit Velikonoce můžete ve středočeských zámcích a hradech Loučeň, Mcely, Okoř, Křivoklát a Týnec nad Sázavou.
Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Hrady a zámky ve středních Čechách nachystaly pro návštěvníky řadu novinek. Speciální prohlídky, přednášky a bohatý program připravili kasteláni už na Velikonoce. Na své si o velikonočních svátcích přijdou hlavně děti. Hlavní sezona
Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Jaro na vsi můžete zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. V celém areálu se budou připomínat od 16. března do 7. dubna staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. 
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Českým rájem kros Skokovy 14.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Pošemberský ultra kros Český Brod Běh 20.4.
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Malše - splutí Římov   27.4.

Diskuse

jjoznczc tadalafil 20 mg soft tabs, 14.4.2024 1:21, 117 příspěvků
xrbgpuka buying prednisone mexico, 14.4.2024 0:51, 1 příspěvek
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků
Zimní cesta Tom, 8.4.2024 5:17, 1 příspěvek
INU Honza, 7.4.2024 20:10, 1 příspěvek
ekologické dálnice Co to je za nápad?, 6.4.2024 12:22, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21