100 let Tour de France: 3360 km

100 let Tour de France: 3360 km
Mont Ventoux, silnice z Bedoinu na vrchol v první třetině.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE! 100. ročník Tour de France je zase plný drog, anabolik a dopingu. Je to divadlo v nejlepší i nejhorším smyslu. Bavíme se, fandíme, neveřícně zíráme na obrovské úsilí a neskutečné výkony.

Jak na to

100 let Tour de France

15 000 cyklistů se postavilo na start
3 900 jezdců dojelo do cíle aspoň jednou
1 400 hrdinů Staré dámy žije mezi námi

Žádná týmová taktika nikomu na trati nepomůže. Vyhraje ten, kdo vypne mozek, odpojí receptory bolesti, zůstane silný a vytrvalý. Ví Bůh, jestli se to dá zvládnout bez zakázaných koktejlů, o kterých raději nevědět, co v nich je namíchané.

První dni se závodí na úzkých nebezpečných silničkách ostrova Korsika. Následují rovinaté silnice na Azurovém pobřeží. V Pyrenejích se jedou nervozní etapy nahoru-dolů. Síly odčerpávají dlouhé rovinaté úseky přes celou střední Francii. Nakonec cyklisté vjíždějí do brány pekelné a v Savojských Alpách prožívají očistec. Tak strašné etapy ještě nikdo na Tour de France nenaplánoval. Kdo si připije šampaňským na Elysejských polích pod Vítězným obloukem, bude jasné 21. července.

Tour de France letos vede pouze po francouzském území. Provádí cyklisty i diváky po Francii. Totéž děláme i my na Horydoly. Podívejte se spolu s námi do této úžasné země.

Tour de France 2013.

Itinerář 3360 km: Tour de France

1 29.6. Porto-Vecchio - Bastia 212 km

Pokud přijíždíte Korsikou od severu k jihu, nejprve poznáte velehory vyšší než dva tisíce metrů, pak nižší pohoří a nakonec skončíte ve vápencovém Bonifáciu. Vidíte tak různorodou přírodu, že žasnete, na jakém místě v Evropě jste se vlastně ocitli.

Korsika - ostrov mnoha tváří

Korsika (Corsica).

2 30.6. Bastia - Ajaccio 154 km

Korsika je Mekkou cyklistů, turistů a především kajakářů. Bylo by však škoda neprožít zdejší atmosféru velikonočních svátků. Nejznámější a nejpůsobivější na Korsice jsou bezesporu křížové cesty a procesí na Zelený čtvrtek a Velký pátek. Svátky jsou slaveny ve všech významnějších městech Korsiky.

Velikonoce na Korsice

Korsika (Corsica).

3 1.7. Ajaccio - Calvi 145 km

Škoda je hlavním sponzorem Tour de France.

4 2.7. Nice - Nice 25km (časovka družstev)

Výstup na Mont Pelat (3055 m) patří mezi lehčí túry. Stoupání po hřebeni je velmi pozvolné. Je to ideální výlet pro rodinu s většími dětmi. Prudší stoupání po kamení následuje až na samém konci trasy těsně pod vrcholem.

Francouzský Mont Pelat

Mont Pelat. Alpes Maritimes (Přímořské Alpy).

5 3.7. Cagnes-sur-Mer - Marseille 219 km

Vyrazili jsme za skalním lezením v okolí Marseille. Jeli jsme vyzkoušet dobře odjištěné sportovní cesty na francouzském vápenci v legendární lezecké oblasti Les Calanques. Na kratších cestách jsme si pochvalovali, jak to krásně drží. Kam jsme dali nohu či ruku, tam zůstaly. I v lehčích cestách tu bylo parádní neoklouzané vápno.

Právě jsme se vrátili z Kalanek

Les Calanques.

6 4.7. Aix-en-Provence - Montpellier 176 km

Mše a hodinky sloužil mladý karmelitán z Bolívie. Jedli jsme, co navařil Francouz, koupali se ve vůni medu, rozmarýnu a tymiánu. Zchlazovali se mezi zdmi z dvanáctého století. Nevytáhli jsme paty z kláštera Fontfroide, pokud jsme zrovna nejeli do jiného kláštera, anebo nešli ke kříži na kopci. Zpívali jsme šest hodin denně latinský chorál.

Svatý týden ve Fontfroide

Francie. Klášter benediktinek v Pesquie.

7 5.7. Montpellier - Albi 205 km

První lodě se na Canal du Midi pluly v roce 1681 hned po jeho otevření. Po třech stoletích se umělý kanál dostal jako unikátní technická památka na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho zakladatel Pierre-Paul Riquet realizoval sen, který snili již Římané – spojit Středozemní moře s Atlantikem. Kanál sloužil zejména pro přepravu zboží, dnes se po něm plaví rekreační lodě.

Plujete Francií na obytné lodi

Camargue. Mezi zemí a mořem.  

8 6.7. Castres - Ax 3 Domaines 194 km

Horko, písek, komáři. Přírodní rezervace Camargue na jihu Francie u Arles je známá největší kolonií plameňáků v Evropě. Mezi Velkou a Malou Rhônou vznikla ohromná laguna a objet ji na kole znamená ujet sedmdesát kilometrů.

Camarque: cykloturistika za plameňáky

Camargue na kole.

9 7.7. Saint-Girons - Bagnères-de-Bigorre 165 km

Přítomnost historie je v Carcassone vpravdě pohádková. Město vzniklo před více než dvěma tisíci lety a jeho současný půdorys byl vytvořen ve 13. století. Je považováno za jeden z velkolepých zázraků Francie. Dlouhá léta byl Carcassonne ponechaný svému osudu, renovován v 19. století a v současné době se řadí na Seznam světového dědictví UNESCO. Nejmohutnější opevnění v Evropě zvané Cité tvoří dva prstence hradeb.

Carcassonne a katarské hrady

Hrad Carcassonne a most Pont du Gard.

Odpočinek 8.7.

10 9.7. Saint-Gildas-des-Bois - Saint-Malo 193 km

Extrémní surfař Laird Hamilton týmu Oxbow se pustil do náročného podniku. Posuďte sami: Vyrazil na kole z Londýna, překonal La Manche a dojel do Paříže.

Surfař na kole

Laird Hamilton překonává na surfovém prkně kanál La Manche.

11 10.7. Avranches Mont-Saint-Michel 33 km (časovka jednotlivců)

Země závodu Tour de France, je také zemí cykloturistiky. Na kole můžete poznávat Francii od pláží Atlantského oceánu přes zámky na Loiře až po alsaské a burgundské vinice.

Projet Francii na kole

Mont Ventoux v závodním tempu.

12 11.7. Fougères - Tours 218 km

Jedeme po hrázi podél Loiry, kocháme se, na odpočivadle stavíme ukojit hlad. Sjíždíme z hráze a před námi se objevuje zámek Ussé. Jedeme dál na hrad Chinon. Tady sehrála svoji životní úlohu Johanka z Arcu. Nejkurioznější na celém hradu je, že díky své kvalitě obranného systému nebyl nikdy dobýván.

Na motorkách do Francie

Bellgarade. Zámek na Loiře ve Francii.

13 12.7. Tours - Saint-Amand-Montrond 173 km

Trhy všeho druhu neodmyslitelně patří ke francouzskému venkovskému i městskému životu. Poradíme vám, kam se po celé Francii určitě jet podívat na typický nebo zajímavý trh - s ovocem a zeleninou, bleší, řemeslný, keramický nebo tradiční provensálský.

Živé trhy ve Francii 

Korsika (Corsica).

14 13.7. Saint Pourçain-sur-Sioule - Lyon 191 km

Hlavní událostí Slavnosti světla je pondělní večer, kdy se ve všech oknech rozzáří svíčky. Město má nezapomenutelnou atmosféru. Na několika místech jsou v těchto dnech světelné projekce na budovy. Na náměstí Place de Bellecour je nainstalována veliká interaktivní světelná podívaná.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Slavnosti světla v Lyonu

Lyon. Slavnosti světla na náměstí Place des Terreaux.

15 14.7. Givors - Mont Ventoux 242 km

Pokud jezdíte s kolem po Provence, určitě přijde řeč i na Mont Ventoux (Větrná hora). Městečko Bedoin ve výšce 300 metrů nad mořem je nejčastějším základním táborem pro dobytí vrcholu v 1909 metrech.

Po stopách Tour de France: Mont Ventoux

Mont Ventoux.

Odpočinek 15.7.

16 16.7. Vaison-la-Romaine - Gap 168 km

Cyklisté projíždějí Hautes Alpes, horský department, kde je spousta kouzelných lyžařských středisek. Prozkoumejte spolu s námi aspoň některé: Les2Alpes, La Grave, Vars, BrianconChamrousse a Lautaret.


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě

17 17.7. Embrun - Chorges 32 km (časovka jednotlivců)

Nejvyšší bikování v Evropě můžete zažít v Savojsku. Tam, co přes zimu jezdíte lyžovat, se budete prohánět na horských kolech. Co byste řekli třeba výjezdu po silnici na sedlo Iseran, kam v zimě jezdí lanovka z Val dIsére?

Francouzská cyklistika pod ledovci

18 18.7. Gap - Alpe-d’Huez 168 km

Zněla vám horská sedla a jejich nadmořské výšky hrůzostrašně? Pravé závodění teprve začíná! Trať až do města Le Bourg-d’Oisans měla za úkol jezdce jen unavit. Odtud ze sebe musejí vydat všechno, co jim po třech tisícovkách ujetých kilometrů ještě zbylo v tělech.

Dnes dvakrát na Alpe d´Huez

Cyklisté odpočívají v sedle Sarenne.

19 19.7. Bourg-d’Oisans - Le Grand-Bornand 204 km

Trasa Tour de France míří do horských údolí pod Mont Blanc. Podívejte se na výběr atraktivních horolezeckých cílů: Mont Blanc po hřebeni, Mont Blanc od Midi, Mont Dolent, Tour Ronde, Pyramide du Tacul, Dent du Géant, Kapucín

Mont Blanc (4810 m).

20 20.7. Annecy - Semnoz 125 km

Historické městečko Annecy pod francouzskými Alpami zná z Čechů kdekdo. Zastavují tu mnohé lyžařské i poznávací zájezdy. Odpočinek na pár hodin tady plánují řidiči, kteří vezou cestující za zimními radovánkami do srdce Savojských Alp, i cestovní kanceláře provádějící své klienty po středověkých památkách.

Annecy - brána do Savojských Alp

21 21.7. Versailles - Paris Champs-Élysées 118 km

"Usmívejte se," nařizuje pařížská Rada pro turismus. Paříž je ekonomicky závislá na návštěvnících z Francie, ale také z celého světa. Patří mezi nejnavštěvovanější města planety. To by se ovšem mohlo rychle změnit. Již teď pociťuje velký úbytek turistů. Za minulý rok jich přijelo o 17 % méně.

Poznámky z Paříže
Pařížané, usmívejte se!

Díra do francouzského paneláku

Paris (Paříž).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dopink
Redakce HORYDOLY smazala diskusní příspěvek, protože se jednalo o skrytou reklamu!
  • Autor Jonnas
  • Datum a čas 22.7.2013 21:45
Reaguj
co je a co není doping.

ona je ta hranice poměrně nejasná, a jak se snaží se zpřesnit tak se rozplizává. na jednu stranu se zobají všeliké růstové hormony takže se atletce dere z trenýrek cosi neženského a fousy má jak alibaba, pak tranfuze, tranfuze vlastní mraženou krví před půl rokem odebranou, tekutá strava, tréning v nadmořeké výšce, spaní v podtlakové komoře, na druhou stranu když šampion zakašle tak aby se bál do lékárny pro kapky.

bych to nechal koňovi, v praktickém životě taky nikdo nechce kontrolovat jestli študent před zkouškou náhodou nevylemtal kafičko, jestli na noční šichtu u počítače nezobneme atakdále. bych tomu cirkusu profesionálnímu dovolil vše a hotovo, ono by to aspoň bylo fér a zmizela by ta hra na četníky a zloděje.

ostatně, Buhl taky došel na nangaparbat nadranej perníkem - no a co jako?

Reaguj
Na čem se jezdí

Neměl by někdo odkaz kde bych našel nějaké technické specifikace k tomu na jakých kolech a s čím vším se na Tour de France jezdí? Díky, docela dost by mne to zajímalo.

  • Autor Feelie
  • Datum a čas 15.7.2013 20:52
Reaguj
blábol

Posledních několik desetiletí se tvrdí, jak je ceyklistika čistá a že Tour de France si pohlídá čistotu jezdců. Pokaždé se objeví, že tomu tak nebylo. Třeba posledních pár ročníků nemá oficiálního vítěze. Proč asi? 

Víte o někom za posledních sto let, kdo zvítězil, a o němž se neví, že by bral něco na povzbuzení od arsenu, kofeinu a alkoholu, přes klasický doping, až třeba po krevní transfuze? (A to se ještě máme na co těšit - nastupují ukryté elektromotory a genetické úpravy robocopů.)

Reaguj
To človek niekedy naozaj žasne

nad stupiditou autorov .Niektorým ľuďom gramotnosť skutočne neprospieva.

  • Autor Borek
  • Datum a čas 7.7.2013 08:10
Reaguj
blábol

100. ročník Tour de France je zase plný drog, anabolik a dopingu.... a to víš jak ženo nešťastná? To jsi vymyslela svou hlavou?

Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

AKTUALIZACE Nemusíte mít fyzičku jako světové cyklistické hvězdy, abyste si užili cyklistický výlet v nejvyšších českých horách. Na stále populárnějších elektrokolech může vyrazit každý. Skvělé trasy najedete po krkonošských hřebenech v okolí... celý článek

Říční břehy jsou veřejně přístupné

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Daniel Polman oznámil, že zvítězil v nejdelším závodě na světě, který vede od nejsevernějšího k nejjižnějšímu bodu Evropy. Organizátoři ho ovšem vyloučili za nepovolenou pomoc a vyjádřili pochybnosti o jeho výkonu.
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.
Šumavský pohár MTB Vimperk  Horská kola 18.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Klokočůvek u Oder Horská kola 24.9.

Diskuse

Rental business Phatup, 15.8.2022 22:40, 117 příspěvků
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53