100 let Tour de France: 3360 km

100 let Tour de France: 3360 km
Mont Ventoux, silnice z Bedoinu na vrchol v první třetině.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE! 100. ročník Tour de France je zase plný drog, anabolik a dopingu. Je to divadlo v nejlepší i nejhorším smyslu. Bavíme se, fandíme, neveřícně zíráme na obrovské úsilí a neskutečné výkony.

Jak na to

100 let Tour de France

15 000 cyklistů se postavilo na start
3 900 jezdců dojelo do cíle aspoň jednou
1 400 hrdinů Staré dámy žije mezi námi

Žádná týmová taktika nikomu na trati nepomůže. Vyhraje ten, kdo vypne mozek, odpojí receptory bolesti, zůstane silný a vytrvalý. Ví Bůh, jestli se to dá zvládnout bez zakázaných koktejlů, o kterých raději nevědět, co v nich je namíchané.

První dni se závodí na úzkých nebezpečných silničkách ostrova Korsika. Následují rovinaté silnice na Azurovém pobřeží. V Pyrenejích se jedou nervozní etapy nahoru-dolů. Síly odčerpávají dlouhé rovinaté úseky přes celou střední Francii. Nakonec cyklisté vjíždějí do brány pekelné a v Savojských Alpách prožívají očistec. Tak strašné etapy ještě nikdo na Tour de France nenaplánoval. Kdo si připije šampaňským na Elysejských polích pod Vítězným obloukem, bude jasné 21. července.

Tour de France letos vede pouze po francouzském území. Provádí cyklisty i diváky po Francii. Totéž děláme i my na Horydoly. Podívejte se spolu s námi do této úžasné země.

Tour de France 2013.

Itinerář 3360 km: Tour de France

1 29.6. Porto-Vecchio - Bastia 212 km

Pokud přijíždíte Korsikou od severu k jihu, nejprve poznáte velehory vyšší než dva tisíce metrů, pak nižší pohoří a nakonec skončíte ve vápencovém Bonifáciu. Vidíte tak různorodou přírodu, že žasnete, na jakém místě v Evropě jste se vlastně ocitli.

Korsika - ostrov mnoha tváří

Korsika (Corsica).

2 30.6. Bastia - Ajaccio 154 km

Korsika je Mekkou cyklistů, turistů a především kajakářů. Bylo by však škoda neprožít zdejší atmosféru velikonočních svátků. Nejznámější a nejpůsobivější na Korsice jsou bezesporu křížové cesty a procesí na Zelený čtvrtek a Velký pátek. Svátky jsou slaveny ve všech významnějších městech Korsiky.

Velikonoce na Korsice

Korsika (Corsica).

3 1.7. Ajaccio - Calvi 145 km

Škoda je hlavním sponzorem Tour de France.

4 2.7. Nice - Nice 25km (časovka družstev)

Výstup na Mont Pelat (3055 m) patří mezi lehčí túry. Stoupání po hřebeni je velmi pozvolné. Je to ideální výlet pro rodinu s většími dětmi. Prudší stoupání po kamení následuje až na samém konci trasy těsně pod vrcholem.

Francouzský Mont Pelat

Mont Pelat. Alpes Maritimes (Přímořské Alpy).

5 3.7. Cagnes-sur-Mer - Marseille 219 km

Vyrazili jsme za skalním lezením v okolí Marseille. Jeli jsme vyzkoušet dobře odjištěné sportovní cesty na francouzském vápenci v legendární lezecké oblasti Les Calanques. Na kratších cestách jsme si pochvalovali, jak to krásně drží. Kam jsme dali nohu či ruku, tam zůstaly. I v lehčích cestách tu bylo parádní neoklouzané vápno.

Právě jsme se vrátili z Kalanek

Les Calanques.

6 4.7. Aix-en-Provence - Montpellier 176 km

Mše a hodinky sloužil mladý karmelitán z Bolívie. Jedli jsme, co navařil Francouz, koupali se ve vůni medu, rozmarýnu a tymiánu. Zchlazovali se mezi zdmi z dvanáctého století. Nevytáhli jsme paty z kláštera Fontfroide, pokud jsme zrovna nejeli do jiného kláštera, anebo nešli ke kříži na kopci. Zpívali jsme šest hodin denně latinský chorál.

Svatý týden ve Fontfroide

Francie. Klášter benediktinek v Pesquie.

7 5.7. Montpellier - Albi 205 km

První lodě se na Canal du Midi pluly v roce 1681 hned po jeho otevření. Po třech stoletích se umělý kanál dostal jako unikátní technická památka na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho zakladatel Pierre-Paul Riquet realizoval sen, který snili již Římané – spojit Středozemní moře s Atlantikem. Kanál sloužil zejména pro přepravu zboží, dnes se po něm plaví rekreační lodě.

Plujete Francií na obytné lodi

Camargue. Mezi zemí a mořem.  

8 6.7. Castres - Ax 3 Domaines 194 km

Horko, písek, komáři. Přírodní rezervace Camargue na jihu Francie u Arles je známá největší kolonií plameňáků v Evropě. Mezi Velkou a Malou Rhônou vznikla ohromná laguna a objet ji na kole znamená ujet sedmdesát kilometrů.

Camarque: cykloturistika za plameňáky

Camargue na kole.

9 7.7. Saint-Girons - Bagnères-de-Bigorre 165 km

Přítomnost historie je v Carcassone vpravdě pohádková. Město vzniklo před více než dvěma tisíci lety a jeho současný půdorys byl vytvořen ve 13. století. Je považováno za jeden z velkolepých zázraků Francie. Dlouhá léta byl Carcassonne ponechaný svému osudu, renovován v 19. století a v současné době se řadí na Seznam světového dědictví UNESCO. Nejmohutnější opevnění v Evropě zvané Cité tvoří dva prstence hradeb.

Carcassonne a katarské hrady

Hrad Carcassonne a most Pont du Gard.

Odpočinek 8.7.

10 9.7. Saint-Gildas-des-Bois - Saint-Malo 193 km

Extrémní surfař Laird Hamilton týmu Oxbow se pustil do náročného podniku. Posuďte sami: Vyrazil na kole z Londýna, překonal La Manche a dojel do Paříže.

Surfař na kole

Laird Hamilton překonává na surfovém prkně kanál La Manche.

11 10.7. Avranches Mont-Saint-Michel 33 km (časovka jednotlivců)

Země závodu Tour de France, je také zemí cykloturistiky. Na kole můžete poznávat Francii od pláží Atlantského oceánu přes zámky na Loiře až po alsaské a burgundské vinice.

Projet Francii na kole

Mont Ventoux v závodním tempu.

12 11.7. Fougères - Tours 218 km

Jedeme po hrázi podél Loiry, kocháme se, na odpočivadle stavíme ukojit hlad. Sjíždíme z hráze a před námi se objevuje zámek Ussé. Jedeme dál na hrad Chinon. Tady sehrála svoji životní úlohu Johanka z Arcu. Nejkurioznější na celém hradu je, že díky své kvalitě obranného systému nebyl nikdy dobýván.

Na motorkách do Francie

Bellgarade. Zámek na Loiře ve Francii.

13 12.7. Tours - Saint-Amand-Montrond 173 km

Trhy všeho druhu neodmyslitelně patří ke francouzskému venkovskému i městskému životu. Poradíme vám, kam se po celé Francii určitě jet podívat na typický nebo zajímavý trh - s ovocem a zeleninou, bleší, řemeslný, keramický nebo tradiční provensálský.

Živé trhy ve Francii 

Korsika (Corsica).

14 13.7. Saint Pourçain-sur-Sioule - Lyon 191 km

Hlavní událostí Slavnosti světla je pondělní večer, kdy se ve všech oknech rozzáří svíčky. Město má nezapomenutelnou atmosféru. Na několika místech jsou v těchto dnech světelné projekce na budovy. Na náměstí Place de Bellecour je nainstalována veliká interaktivní světelná podívaná.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Slavnosti světla v Lyonu

Lyon. Slavnosti světla na náměstí Place des Terreaux.

15 14.7. Givors - Mont Ventoux 242 km

Pokud jezdíte s kolem po Provence, určitě přijde řeč i na Mont Ventoux (Větrná hora). Městečko Bedoin ve výšce 300 metrů nad mořem je nejčastějším základním táborem pro dobytí vrcholu v 1909 metrech.

Po stopách Tour de France: Mont Ventoux

Mont Ventoux.

Odpočinek 15.7.

16 16.7. Vaison-la-Romaine - Gap 168 km

Cyklisté projíždějí Hautes Alpes, horský department, kde je spousta kouzelných lyžařských středisek. Prozkoumejte spolu s námi aspoň některé: Les2Alpes, La Grave, Vars, BrianconChamrousse a Lautaret.


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě

17 17.7. Embrun - Chorges 32 km (časovka jednotlivců)

Nejvyšší bikování v Evropě můžete zažít v Savojsku. Tam, co přes zimu jezdíte lyžovat, se budete prohánět na horských kolech. Co byste řekli třeba výjezdu po silnici na sedlo Iseran, kam v zimě jezdí lanovka z Val dIsére?

Francouzská cyklistika pod ledovci

18 18.7. Gap - Alpe-d’Huez 168 km

Zněla vám horská sedla a jejich nadmořské výšky hrůzostrašně? Pravé závodění teprve začíná! Trať až do města Le Bourg-d’Oisans měla za úkol jezdce jen unavit. Odtud ze sebe musejí vydat všechno, co jim po třech tisícovkách ujetých kilometrů ještě zbylo v tělech.

Dnes dvakrát na Alpe d´Huez

Cyklisté odpočívají v sedle Sarenne.

19 19.7. Bourg-d’Oisans - Le Grand-Bornand 204 km

Trasa Tour de France míří do horských údolí pod Mont Blanc. Podívejte se na výběr atraktivních horolezeckých cílů: Mont Blanc po hřebeni, Mont Blanc od Midi, Mont Dolent, Tour Ronde, Pyramide du Tacul, Dent du Géant, Kapucín

Mont Blanc (4810 m).

20 20.7. Annecy - Semnoz 125 km

Historické městečko Annecy pod francouzskými Alpami zná z Čechů kdekdo. Zastavují tu mnohé lyžařské i poznávací zájezdy. Odpočinek na pár hodin tady plánují řidiči, kteří vezou cestující za zimními radovánkami do srdce Savojských Alp, i cestovní kanceláře provádějící své klienty po středověkých památkách.

Annecy - brána do Savojských Alp

21 21.7. Versailles - Paris Champs-Élysées 118 km

"Usmívejte se," nařizuje pařížská Rada pro turismus. Paříž je ekonomicky závislá na návštěvnících z Francie, ale také z celého světa. Patří mezi nejnavštěvovanější města planety. To by se ovšem mohlo rychle změnit. Již teď pociťuje velký úbytek turistů. Za minulý rok jich přijelo o 17 % méně.

Poznámky z Paříže
Pařížané, usmívejte se!

Díra do francouzského paneláku

Paris (Paříž).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dopink
Redakce HORYDOLY smazala diskusní příspěvek, protože se jednalo o skrytou reklamu!
  • Autor Jonnas
  • Datum a čas 22.7.2013 21:45
Reaguj
co je a co není doping.

ona je ta hranice poměrně nejasná, a jak se snaží se zpřesnit tak se rozplizává. na jednu stranu se zobají všeliké růstové hormony takže se atletce dere z trenýrek cosi neženského a fousy má jak alibaba, pak tranfuze, tranfuze vlastní mraženou krví před půl rokem odebranou, tekutá strava, tréning v nadmořeké výšce, spaní v podtlakové komoře, na druhou stranu když šampion zakašle tak aby se bál do lékárny pro kapky.

bych to nechal koňovi, v praktickém životě taky nikdo nechce kontrolovat jestli študent před zkouškou náhodou nevylemtal kafičko, jestli na noční šichtu u počítače nezobneme atakdále. bych tomu cirkusu profesionálnímu dovolil vše a hotovo, ono by to aspoň bylo fér a zmizela by ta hra na četníky a zloděje.

ostatně, Buhl taky došel na nangaparbat nadranej perníkem - no a co jako?

Reaguj
Na čem se jezdí

Neměl by někdo odkaz kde bych našel nějaké technické specifikace k tomu na jakých kolech a s čím vším se na Tour de France jezdí? Díky, docela dost by mne to zajímalo.

  • Autor Feelie
  • Datum a čas 15.7.2013 20:52
Reaguj
blábol

Posledních několik desetiletí se tvrdí, jak je ceyklistika čistá a že Tour de France si pohlídá čistotu jezdců. Pokaždé se objeví, že tomu tak nebylo. Třeba posledních pár ročníků nemá oficiálního vítěze. Proč asi? 

Víte o někom za posledních sto let, kdo zvítězil, a o němž se neví, že by bral něco na povzbuzení od arsenu, kofeinu a alkoholu, přes klasický doping, až třeba po krevní transfuze? (A to se ještě máme na co těšit - nastupují ukryté elektromotory a genetické úpravy robocopů.)

Reaguj
To človek niekedy naozaj žasne

nad stupiditou autorov .Niektorým ľuďom gramotnosť skutočne neprospieva.

  • Autor Borek
  • Datum a čas 7.7.2013 08:10
Reaguj
blábol

100. ročník Tour de France je zase plný drog, anabolik a dopingu.... a to víš jak ženo nešťastná? To jsi vymyslela svou hlavou?

Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Outdoorové novinky z Prahy

Outdoorové novinky z Prahy

Praha na začátku podzimu zprovozňuje stavby, které ulehčí chůzi chodcům a zajistí bezpečnější jízdu cyklistům. Zároveň spuští výberová řízení na velké dopravní investice, které myslí na nemotorovou dopravu. Aktuálně omezuje sváteční... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2020

TEST Outdoorové hodinky Honor Watch GS Pro

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

TEST Outdoorové hodinky Honor Watch GS Pro

TEST Outdoorové hodinky Honor Watch GS Pro

Sportovní outdoorové hodinky Honor Watch GS Pro jsou měřičem, trenérem, komunikátorem a archivářem v jednom. Navíc velmi odolným proti vodě, špíně a otřesům. Za šest a půl tisíc korun je to dobrá koupě. V Česku
Outdoorové novinky z Prahy

Outdoorové novinky z Prahy

Praha na začátku podzimu zprovozňuje stavby, které ulehčí chůzi chodcům a zajistí bezpečnější jízdu cyklistům. Zároveň spuští výberová řízení na velké dopravní investice, které myslí na nemotorovou dopravu. Aktuálně omezuje sváteční
Cyklonovinky 2020

Cyklonovinky 2020

PRAHA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Alpy AKTUÁLNĚ 2020

Alpy AKTUÁLNĚ 2020

GROSSGLOCKNER Co je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Jak vybrat elektrokolo? Jaké jsou typy elektrokol?

Jak vybrat elektrokolo? Jaké jsou typy elektrokol?

Stále více lidí v současné době používá elektrokola. Jejich popularita stále roste a je jasné proč. Nejsou tady sice od toho, aby nás všude vozily, aniž bychom se na tom sami podíleli

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Děčín, Sněžník 2.-4.11. 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Městská knihovna, Kayak Beach Bar, Za plotem 3.11.-4.12, 3.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Opava, Kupé a Mír 4.-8.11. 4.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Horní Slavkov, Městské kulturní středisko 5.-17.11. 5.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Vsetín, Vatra 5.-6.11. 5.11.

Diskuse

re Skiák, 30.10.2020 14:54, 6 příspěvků
re petrsss7, 30.10.2020 12:29, 6 příspěvků
Šárka Novinář, 30.10.2020 9:13, 2 příspěvky
Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 2 příspěvky
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

V zimě se na české hory c... Horydoly , 31.10.2020 22:22
Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39