Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova
První stěna, Paleček. Další pokus se nepodařil.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Okolí Kutné Hory je malý lezecký ráj. Přímo ve městě se leze v Yosemitu, což je pás pískovcových skal na Královské vycházce. Další rulové plotny i pískovcové stěny najdete v historickém centru (skály na Bylance). Po okolní krajině jsou tu a tam rozházené okrajové skály i samostatné věžičky. Nejlepší lezení poskytuje rulové údolí pod Malešovem (skály na Vrchlici). Malé ortorulové skalky jsou pod hradem Sion (skály na Malešovském potoce).

Jak na to

Doprava

Vlakem do Kutné Hory a pěšky 5 km proti proudu Vrchlice. Vlakem z Kutné Hory do Malešova a pěšky 3 km po proudu Vrchlice. Autem do Malešova, anebo rovnou pod skály. Příjezd je oficiálně povolen jen pro chataře. Na kole lze projet celé údolí a odložit bicykly pod skálami.

Skálám v údolí Vrchlice nedaleko Kutné Hory se říká také skály u Malešova. Nabízejí většinou dobře odjištěné plotny a spárky na stěnách vysokých až třicet metrů.

Starý průvodce

Poslední tištěný lezecký průvodce vyšel ještě za socialismu jako součást dvoudílného díla Nepískovcové skály v Čechách. Mnohé je od té doby jinak, borháky a nýty umožňují oproti dřívějším skobám přímější linie. Lezení je tu ale stále stejně krásné a skály stojí na svém místě.

Nejaktuálnější informace jsou teď na horolezeckém webu Skalní oblasti.

Udělejme si tedy turisticko-lezecký výlet. Pro první seznámení s oblastí stojí za to projít pár kilometrů a na příště si vybrat nejlepší lezení.

Nabízíme jednu z dobře odjištěných skalních oblastí ve středních Čechách. Dá se tu lézt i za jemného deště. Leze se tu po pestré směsi pevného materiálu tvořeného rulami, ortorulami a svory.

Z Malešova sejdeme k říčce Vrchlici, podél skal dorazíme na okraj Kutné Hory a vrátíme se zpět vlakem, nebo po silnici přes Poličany. Trasa je sjízdná i pro horská kola. Celkem měří něco přes deset kilometrů.

Šárka leze u Vrchlice.

Auto odstavíme na návsi v Malešově. Vydáme se po červené značce přes pole. Na Písečném vrchu se vyplatí na pár stovek metrů značku opustit a pokračovat dál po lesní svážnici k přehradě Vrchlice. Mineme při tom staré doly na Písečném vrchu. Jsou sice zakryté mřížemi a okolo je postavený plot, ale přesto jsou často navštěvovány amatérskými jeskyňáři a průzkumníky.

Přehradní stěna

Hned pod betonovou hrází přehrady Vrchlice se dají uskutečnit dobrodružné výstupy v Přehradní stěně a několika menších skalkách na levém i pravém břehu říčky. Na zdejší lezení budete potřebovat vlastní jistící materiál, mohou se hodit i dvojitá lana.

Přehrada Vrchlice.

Hlavní stěna

Po koruně přehrady je zakázáno přecházet, a proto se vrátíme na červenou značku a po ní sejdeme k Hlavní stěně. Poskytuje nejlepší lezení zdejší oblasti.

Vrchlice.

Okrajové skály jsou vysoké až třicet metrů, výborně odjištěné borháky a nahoře opatřeny slaňovacími skobami. Většina cest vede v ukloněných plotnách. Hned vedle stojí polověž Panák a o kousek dále nízká, ale převislá První stěna.

Vrchlice, První stěna.

Skála se téměř vůbec neláme. Obtížnost se pohybuje od dvojky do osmičky, a proto si tu zaleze úplně každý. Stačí lano, přilba, lezečky, jistící brzda a pár expresek. Sem se dá přijet od Malešova polní cestou. Auto zaparkujete u ohniště pár metrů od skály.

Vrchlice.

Po vychutnání nějakého zdejšího výstupu sbalíme lano do batohu a popojdeme o kus dál. Stále po červené značce mineme Velký rybník, jeho skalnatou hráz obejdeme zleva, a ocitneme se u vyhořelého mlýna.

Vrchlice.

Šimákovská stěna

Ještě před tím projdeme pod impozantní polověže Šimákovská stěna. Poskytuje kolmé a dobře odjištěné lezení.

Vrchlice.

Stěna pod střelnicí

O kus dál, v místech kde odbočuje doleva náhon ke Spálenému mlýnu, uvidíme v přítmí stromů okrajovou Stěnu pod střelnicí s mohutnými převisy vysoko nad vodou. Leze se přes ně stále po skobách. Většina lezců, kteří sem zabloudí, jsou schopni je přelézt jen technicky. Volné přelezy ovšem už mají všechny zdejší výstupy.

Vrchlice.

Dänemarská stěna

Mineme první obydlený mlýn, přejdeme po mostku Vrchlici a uvidíme druhý mlýn Dänemark, neboli Těšitelův. Mezi oběma mlýny se nad Vrchlicí po levé ruce zdvihá mohutné zarostlé souskalí Dänemarské stěny. Lezení je zde horského charakteru včetně čtyřicetimetrové výšky. Je nutno budovat štandy na vlastním materiálu.

Vrchlice.

Přímo nad Dänemarkem se vzpíná poslední pilířek, kde si mohou vyzkoušet lezení i začátečníci na krátkých cestách obtížnosti 2 až 3.

Stěny Vrbového mlýna

U Dänemarku začíná silnička, která nás dovede ke třetímu Vrbovému mlýnu, který sloužil jako továrnička a dnes jsou z něho sklady. Nad silničkou po levé straně uvidíme krátkou frontu kolmých okrajových Stěn Vrbového mlýna. Jištění je tu skoro jako na pískovci. Solidní a spolehlivé nýty a borháky jsou poměrně daleko od sebe.

Vrchlice.

Hospoda na konci světa

Pokud se nechceme do Malešova vracet stejnou cestou zpět, můžeme to vzít po silničce přes Žižkov a Poličany. V Žižkově je také možné nasednou na vlak (zastávka Kutná Hora předměstí) a nechat se pár kilometrů odvézt k autu.

Vrchlice.

V Malešově se dá najíst a ubytovat v Krčmě na konci světa. Pití si můžete dát v Malešovském pivovaru. Ducha pohladí pohled na starou Malešovskou tvrz nebo novější Malešovský zámek, ve kterém je umístěno muzeum.

Pokud vám jméno Malešov něco připomíná ze základní školy, vězte, že tady vybojoval Jan Žižka svoji poslední bitvu u Malešova 1424 už jako úplně slepý. Husitský hejtman zemřel nedlouho poté u Přibyslavi.

Žižkov.

Doporučené vybavení

Do některých skal stačí jen základní lezecká výbava pro sportovní skalkaření. Jinde se hodí veškeré vybavení pro vlastní jištění. V každém případě je vhodná helmalékárnička a mobil.

Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zinne Blockweg Talwächter Schusterweg

Český kras Horské výstupy v Českém krasu Křížová cesta Srbsko Černá skála u Řevnic Divadýlko u Kačáku Alkazar Traverz Matterhornu Alkazar lezecký park Šanův kout Plotna u Srbska Dušičková stěna Kamarádi z Tour Ronde Dušičková spára Stěna Za klášterem O strach postaráno Svatojánská kobylka Zubák

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Hruboskalsko Orloj Kozinec Suché skály hřebenovka

Davle Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Helfštýn Choustník

Frankenjura Sportovní lezení Frankenjura Lehčí lezení v Juře Hartelstein Action Directe

Jizerské hory Černá Studnice Hajní kostel Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Kazatelna Normální cesta Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kněžívka Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kouřim Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Labské pískovce Bielatal V-VII Bielatal IV-V levý břeh Bielatal IV pravý břeh Bielatal Praxedis Südwestweg Bielatal Archimedes Alter Weg Bielatal Herkulesstein Alter Weg Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá 

Lužické hory Bílý potok Jelení vrch Jonsdorf Křížová věž Normální cesta  Oybin skryté věže pod Oybinem Smrtka Tvarožník Vajoletky

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Dynamitka Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník 

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Strážov Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Široký kámen Špičák u Mostu Švédské skály Vykotlaný zub u Zábrdky Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Zákolany Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Vrchlice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Vrchlice

Byli jsme tam lézt na toto upozornění. Hlavní Stěna je impozantní a čím dál níž po proudu dolů je to pro lokální quakery.

Reaguj
Průvodce
Tady je průvodce, kterej obsahuje i hlavní stěnu: http://hopsuk.cz/upload/pdf/pruvodce_kh_malesov.pdf
  • Autor Jeník
  • Datum a čas 15.6.2010 09:38
Reaguj
Pruvodce
Zdar, nemel by nekdo novejsiho pruvodce na Hlavni stenu ?Dik.
  • Autor Tom
  • Datum a čas 12.7.2007 15:56
Reaguj
ahoj lezci chci opravit malou chybu v textu. až pod hlavní stěnu sice lze zajet autem, ale je to zakázáno dopravní značkou. místní to dodržují tak by bylo dobré aby tak činily i přespolní.
  • Autor david h.
  • Datum a čas 3.8.2006 15:52
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Jizerský guláš 2024

Jizerský guláš 2024

TRAMVAJ Malé zprávičky z Jizerských hor a Lužických hor na severu.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

PATRIA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
ODKAZY pro horolezce

ODKAZY pro horolezce

AKTUALIZACE Kam na internet. Podívejte se na užitečné odkazy.
TEST Horolezecká helma Simond Rock

TEST Horolezecká helma Simond Rock

Začátečníci, softmoveři, rekreační horolezci, ferátisté - pro ně je určená horolezecká helma Simond Rock, která se prodává v Decathlonu za 749 korun.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00
Frankenjura Kletterfestival Německo, Königstein 30.5.-2.6. Horolezectví 30.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.

Diskuse

exfxroyd price, 23.5.2024 6:01, 120 příspěvků
emmedsiz pills, 23.5.2024 5:39, 12 příspěvků
jfwhkota medication, 23.5.2024 5:34, 1 příspěvek
msucrpuu pills, 23.5.2024 4:42, 3 příspěvky
oxigwwss tablet, 23.5.2024 4:33, 120 příspěvků
купить отлежавшиеся аккау... Ralphsal, 23.5.2024 4:13, 8 příspěvků
bnxlunao medication, 23.5.2024 3:21, 3 příspěvky
JseraldSab SOLanebal, 23.5.2024 2:54, 15 příspěvků
kmbycvmu pills, 23.5.2024 2:48, 120 příspěvků
qcmwempk zithromax over the counter canada, 23.5.2024 2:38, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37