Muzejní železnice Höllentalbahn jezdí o nedělích a svátcích

Muzejní železnice Höllentalbahn jezdí o nedělích a svátcích
Muzejní železnice Höllentalbahn.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

Na rozdíl od pouhých nostalgických jízd mají muzejní železnice kompletní původní infrastrukturu a běžnému provozu už neslouží. Tak je tomu i u Höllentalbahn nedaleko Semmeringu u Vídně, na úpatí pohoří Rax.

Muzejní železnice Höllentalbahn jezdí o nedělích a svátcích
Dřevěné sloupy na elektrické vedení.
Autor snímku Petr Šlajer

K vidění jsou původní nádraží, zabezpečovací technika, trafostanice i dílny s transmisemi této úzkorozchodné elektrické tratě. Moderní jsou jen turisté se svými smartphony a fotoaparáty. Ti dostanou do rukou repliku původního lístku i s vyraženou původní cenou v šilincích. 

Jízdu můžete začít na konečné v Hirschwang. Pokud máte štěstí, svezete se i replikou starého autobusu. Případně lze použít pro přiblížení běžnou autobusovou linku. Konečná stanice na druhé straně je v Peyerbach vedle stejnojmenného nádraží rakouských drah ÖBB, které obsluhuje mezinárodní rychlíková trať.

Nächster Halt: Reichenau

Jedeme směrem z hor a součástí je i pauza na výklad v trafostanici. Nastražíme uši a snažíme se v rakouské němčině pochytat základní informace. Výklad je ukončen spuštěním generátoru, až děti utíkají se zacpanýma ušima ven. 

V cílové stanici Peyerbach, kde lze přestupovat na normální vlaky, dáváme pár hodin pauzu. Je tu ve stanici pár exponátů lokomotiv a staré kabinky od lanovky, spousta dobových plakátů a klidný  lázeňský park s promenádou.

Horydoly.czDOLNÍ RAKOUSKO: 6 nostalgických železnic

Muzejní železnice Höllentalbahn.

Cesta zpět do Hirschwangu je již bez delší pauzy, ale v cíli máme možnost se projít dřevěným depem a původní dílnou s původními soustruhy a vrtačkami. Vše je funkční a pro turisty je tu opět výklad za rachotu dobových strojů.

Podobně jako u příběhu o vodníkovi ve filmu Na samotě u lesa, "který si chce každý poslechnout ještě jednou", snažíme se odchytit, co nám to pán povídá o dílně plné podivných instrumentů: 

Samotná jízda po úzkých kolejích je plná prudkých zatáček, lesních průseků a klesání. V nejprudším klesání průvodčí raději svírá nouzovou brzdu, která připomíná kormidlo od Titaniku – co kdyby... Přece jen je naše lokomotiva přestavěná z důlní mašinky a působí poněkud rozkolísaně.

 

Cestou nejsou téměř žádné mosty a závory, natož tunely - trasa se tak klikatí a kopíruje podhorský terén. Výhoda je pak snazší údržba. To napomohlo v minulosti to k tomu, že trať nebyla definitivně zrušena a nejstarší elektrifikovanou tratí v Rakousku se můžeme svézt i dnes. 

Trocha historie nikoho nezabije

Píše se rok 1906 a arcivévoda František Ferdinand otevírá železniční tunel pod Karavanky na hranicích Rakouska se Slovinskem. To ještě nevěděl, že mu zbývá 8 let života, jak by řekl Jára Cimrman. 

Pro dopravu materiálu a osob při stavbě tunelu se používala elektrická důlní železnice. Pro srovnání: v letech 1871-1881 se při stavbě staršího Gotthardského tunelu ve Švýcarsku ještě používala technologie na stlačený vzduch.

Pára a uhlí se při stavbě delších tunelů ze zjevných důvodů nepoužívaly. V tunelu by se dělníci otrávili zplodinami. Po stavbě tunelu Karavanky zbyly elektrické úzkorozchodné lokomotivy, které později posloužily právě v podhůří Raxu na dopravu materiálu po povrchu. 

U elektrických lokomotiv došlo ke zvýšení střech s pantografy, aby je bylo možné používat pro běžné, venkovní trolejové vedení. Na fotografiích je zjevné, že základ těchto elektrických lokomotiv tvoří důlní lokomotivy.

Muzejní železnice Höllentalbahn.

Nejdříve vlečka, potom turistika

Lokomotivy byly nasazeny na přepravu materiálu k dřevařskému podniku Holzschleiferei Schoeller & Co. Plány na propojení Hirschwangu a Peyerbachu jsou staré. Obsahuji tunely, normální rozchod a dokonce i zubačku. Ale tyto plány se v turbulentních dobách neuskutečnily a vznikla jen úzkololejka.

Později se z materiálové vlečky stala turistická lokálka, která vozila turisty k dolní stanici lanovky Raxseilbahn, nejstarší v Rakousku. Což je vlastně dodnes, i když užý jen jako připomínka tehdejší doby.

Horydoly.czHÖLLENTAL: Pekelné údolí v alpském předhůří

Booking.com

Ubytování v Park ’n’ Camp a v okolí

Spíme v obytném autě v Park ’n’ Camp u dolní stanice Raxseilbahn. Je to hlavně parkoviště vybavené jako kemp pro obytňáky, ale najdou se i travnatá místa na stany.

Ubytovat se lze východně v Gasthof Kobald v Hirschwang nebo v turistické chatě Weichtalhaus hlouběji směrem do Höllentalu. Prodejna potravin je v Reichenau an der Rax. Základní potraviny a farmářské výrobky dostanete také na čerpací stanici.

Pokud budete poblíž, od 2. července do 29. října o nedělích a rakouských svátcích rozhodně vyrazte.

INFO: Höllentalbahn


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hamerský rybník měl dobrou ledovou sezonu

Hamerský rybník měl dobrou ledovou sezonu

Letošní bruslařská sezona na Hamerském rybníku v Praze nejspíš skončila. Byla docela dlouhá, protože se na ledu jezdilo od Nového roku do poloviny února. ... celý článek

Bruslení v Praze 2025/2026

Kultovní feráta Pisciadu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Hamerský rybník měl dobrou ledovou sezonu

Hamerský rybník měl dobrou ledovou sezonu

Letošní bruslařská sezona na Hamerském rybníku v Praze nejspíš skončila. Byla docela dlouhá, protože se na ledu jezdilo od Nového roku do poloviny února. 
Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Bruslení v Praze 2025/2026

Bruslení v Praze 2025/2026

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě.
Dolní Rakousko je ráj pro cykloturisty

Dolní Rakousko je ráj pro cykloturisty

Hustá síť cyklostezek  v Dolním Rakousku nabízí více než 4000 km tras pro náročné sportovce i rodiny s dětmi. Hlavní důvod, proč tam vyrazit na kole, je ovšem cykloturistika na dálkových cyklotrasách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Den vody - exkurze Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka, Žermanice 21.3.
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 28.-29.3. 28.3.
Chrudimka - splutí Seč 28.3.

Diskuse

Hi! hex, 20.3.2026 4:44, 121 příspěvků
Заказать цветы Zakazat cveti_gfpn, 20.3.2026 3:15, 121 příspěvků
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 3 příspěvky
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky
Pohrobci Klausovi Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky
Inu Honza, 19.3.2026 9:39, 2 příspěvky
nefungující reklamace u A... Tomáš, 18.3.2026 10:26, 3 příspěvky
špička ujela René a já, 18.3.2026 9:44, 1 příspěvek
Inu omyl Horydoly, 16.3.2026 19:23, 4 příspěvky
Inu Honza, 16.3.2026 18:56, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42