Noblesa českého skla a porcelánu v Karlových Varech

Noblesa českého skla a porcelánu v Karlových Varech
Originální skleněné ozdoby Koulier.
Autor snímku ARCHIV Muniga
SDÍLEJ:

Sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a také porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského filmového festivalu.

Český výrobce skleněných vánočních ozdob Koulier společně s českými výrobci nápojového skla Květná a Sklárnou Novosad a syn Harrachov a největším českým výrobcem porcelánu Thun se stanou součástí doprovodného programu 58. ročníku Karlovarského filmového festivalu.

Workshop Česká tradiční řemesla proběhne od 29. června do 5. července od 10 do 18 hodin na Vřídelní kolonádě. Filmovým fanouškům nabídne odpočinek mezi jednotlivými projekcemi. Jednotlivé sklárny a porcelánka nejen uceleně prezentují vlastní tvorbu, ale všem zájemcům nabídnou workshopy, aby si osvojili novou dovednost a naučili se něčemu krásnému. Ozdobit si budou moci vlastní ozdobu nebo hrnek.

"Skloubení tradice filmového festivalu a sklářského a porcelánového umění nám v Karlových Varech dává smysl. Každý výrobce sladí vlastní prezentaci své výroby a výrobků s praktickou ukázkou tak, aby si návštěvníci mohli osobně vyzkoušet v rámci workshopu něco přímo z výroby, například broušení skla, dekorování vánočních ozdob, dekorování porcelánových hrnečků a tak dále. Zároveň si zde výrobky mohou i koupit. Tato forma prezentace tradičních výrobců a značek s možností nahlédnout pod pokličku výroby, je jistě atraktivní nejen pro návštěvníky, ale i pro obyvatele města, kteří si rádi užívají festivalovou atmosféru a doprovodné akce," uvádí primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. "Toto rozptýlení mezi jednotlivými projekcemi v tak vysoké kvalitě a přidané edukační hodnotě dodává festivalu skutečný lesk a noblesu. Loňský zkušební rok nás jasně přesvědčil o tom, že byl tento projekt ze strany návštěvníků přijat na výbornou, a proto v něm pokračujeme i v letošním roce a věříme, že takto pojaté prezentace řemeslné výroby posílí i respekt a obdiv k tradičním českým značkám a jejich produktům."

Horydoly.czKŘIŠŤÁLOVÉ ÚDOLÍ: Sklárny pod Jizerskými horami

Skleněné ozdoby Koulier

"Již v minulém roce jsme se, coby tři české společnosti – Koulier, Thun a Sklárna Novosad dohodli na společné prezentaci českého řemesla v průběhu konání MFF v Karlových Varech. Celá akce se uskutečnila pod záštitou Města Karlovy Vary, jednalo se o nultý zkušební ročník, příprava probíhala ve velmi zrychleném tempu, na přípravu celé akce jsme měli 14 dní. Sklárna Novosad účast přislíbila týden před akcí. Řemeslný workshop však zaujal a zaznamenal velký úspěch ze strany návštěvníků," uvádí Kateřina Šrámková, majitelka a ředitelka sklárny Koulier na Chrudimsku. "Cílem celé akce je zpestřit lidem pobyt v Karlových Varech během filmového festivalu i jinými aktivitami. A také představit řemesla, která mají v naší zemi dlouhou tradici a přiblížit je návštěvníkům."

Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé manželé Šrámkovi navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím aspektem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. A dále také skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu již vlastní. Koulier se zaměřuje na nové trendy ve výrobě skleněných vánočních i nevánočních ozdob.

Sklárna Novosad a syn

"Sklárna Harrachov je tradiční výrobce ručně tvarovaného luxusního nápojového skla od roku 1712. V současné době vyrábíme především nápojové soubory a dekorativní sklo ve více než 30 barvách. V Karlových Varech na workshopu představíme návštěvníkům v rámci tvořivých dílen zdobení našich sklenic, a to vlastní rytinou. Ceníme si toho, že právě zde můžeme prezentovat tradiční české řemeslo široké veřejnosti," uvádí Petr Novosad, majitel sklárny Novosad a syn.

Porcelánka Thun

"Chtěli bychom touto cestou ukázat všem návštěvníkům, jak krásná a zajímavá je práce spojená s výrobou porcelánu. Když nám pod rukama z měkké kaolínové hmoty vzniká křehká porcelánová krása, která však vyniká svou vysokou pevností a odolností," dodává Vlastimil Argman, generální ředitel Thun. "Největším lákadlem je zajisté možnost odekorovat svůj vlastní festivalový hrnek letošními motivy 58. MFF v Karlových Varech. Odekorovaný hrnek projde výpalem na 800°C a poté bude předán návštěvníkovi, který si odnese porcelánový suvenýr typický pro festivalové Karlovy Vary."

Porcelán Thun Nová Role. 

Připravena je speciálně pro Filmový festival retro kolekce všech festivalových hrnků od roku 2000, které si zde návštěvníci budou moci zakoupit a doplnit své sbírky.

Porcelán Thun Nová Role.

Thun je největší český výrobce porcelánu. Společnost má ve svém výrobním programu ucelené tvary užitkového či hotelového porcelánu, speciální varný program, porcelán pro děti a zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Jedná se o specifický druh tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405°C.

Porcelán Thun Nová Role.

Sklárna Květná

"Sklárna Květná 1794 se letos připojí k Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech. Návštěvníci festivalu dostanou příležitost prohlédnout si širokou škálu skleněných výrobků pocházejících od mistrů sklářů jedné z nejstarších a nejuznávanějších českých skláren. Právě pro ně připravila Sklárna Květná 1794 také workshop foukání skla. Jaké to je vyfouknout si vlastní sklenici, si účastníci vyzkouší pod vedením zkušených sklářů. V průběhu festivalu bude také možnost vychutnat víno z našich ručně vyráběných sklenic. Zažijte tak propojení lahodného moku s kvalitním sklem na vlastní kůži," láká Marek Mikláš, Executive director sklárny Květná 1794.

 

Sklárna Květná byla založena v roce 1794. Od té doby se ve svém oboru stala synonymem pro špičkovou kvalitu a inovaci.

58. MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 6. července 2024.

Porcelán Thun Nová Role.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Koulier kýč

Koulier jsou tak trochu kýčaři ale asi vědí co se dá lidem prodat

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2024

Polabí AKTUÁLNĚ 2024

PARDUBICE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Šetrný cestovní ruch v Kodani

Šetrný cestovní ruch v Kodani

Dánské národní turistické sdružení podporuje udržitelný cestovní ruch. Odměňuje turisty přijíždějící do Dánska za šetrný turismus.
Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Umělá inteligence mění svět outdoorových aktivit a cestování mnoha způsoby. Uvádíme inspirativní příklady.
Polabí AKTUÁLNĚ 2024

Polabí AKTUÁLNĚ 2024

PARDUBICE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Prague Pride Praha 5.-11.8. Festival homosexuálů 5.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Hodokvas rytíře Kobylky Sovinec 10.-11.8. Středověký jarmark 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Napoleonské dny Slavkov 16.-18.8. 16.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Soumrak nad Sovincem Sovinec 24.-25.8. 24.8.

Diskuse

Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38