
Omezený vstup v Krkonoších začíná opět platit

Od roku 2001 omezuje Správa Krkonošského národního parku na léto vstup do některých oblastí v Krkonoš. Důvodem je ochrana přírody. Letos tomu není jinak.
Uzavřeno je 15 % celkové rozlohy Krkonošského národního parku.
Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha správy národního parku zamezit devastaci krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek.
Pracovníci Správy Krkonošského národního parku označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření začne platit 23. července 2012. Vzhledem k malé úrodě borůvek způsobené jarními mrazíky a silnými dešti však neočekávají velké problémy.
Účelem opatření obecné povahy č. 2/2012 je omezení přístupu veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku s výjimkou značených turistických cest Klubu českých turistů a cyklotras vyhrazených se souhlasem Správy KRNAP. Vydané opatření neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.
Mohou za to borůvkáři
Důvodem, který Správu Krkonošského národního parku k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Nešetrným sběrem jsou devastovány porosty brusnice borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin.
Dalším důvodem je rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje.
Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny KRNAP, kde je normálně volný pohyb povolen a toto opatření ho dočasně omezuje.
Jedná se například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory.
Problémy jsou se zahraničními sběrači
Na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že česká veřejnost si na toto omezení zvykla a většinou je respektuje. Naopak problémy působí zahraniční profesionální sběrači borůvek, kteří podnikají nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice.
Fyzickým osobám, které toto opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají - hřebenového česáčku na borůvky.
Jedná se především o Poláky. Proto také informační cedule v terénu jsou napsané česky a polsky.
Omezení na dva roky dopředu
Zbývá zdůraznit, že KRNAP už myslí na dva roky dopředu a opatření obecné povahy, které letos bude platit od 23. července do 15. října 2012 určil i na další roky 2013 a 2014.
INFO: Krkonošský národní park
Sezonní zákaz vstupu do Krkonoš sledujeme dlouhodobě. Psali jsme o něm již v roce 2003, 2005 a 2011.
Diskuse
Diskuze k článku
NESOUHLAS
Sběr borůvek je zakázaný, ale co je zajímavé, že všude po Krkonoších v penzionech, restauracích a boudách jsou nabídky jídel s borůvkami. Třeba knedlíky poháry atd.
- Autor kritik
- Datum a čas 3.8.2012 18:04
devastace borůvčí
z diskuse s jedním krňapákem cca před dvěma lety: nikdo samozřejmě nebude vyhánět z lesa starou Dymáčkovou když si potichu natrhá půl litru borůvek aby udělala vnoučatům koláč. problémem jsou řemeslní sběrači, a ani ne tak ti, kteří trhají pro prodej podél silnice, protože ti aby prodali musí mít borůvky nerozmačkané a tak to borůvčí nijak dramaticky nepoškozují ani při sběru hřebenem. devastaci způsobují sběrači za účelem prodeje do skandinávských zemí a beneluxu za účelem certifikovaného biobarvení biobavlny pro certifikované biooděvy, kdy nevadí borůvky rozmatlané a plné lístečků. druhá věc je pak nechání části úrody živočišstvu (to se možná trošku přeceňuje) a hlavně plašení živočišstva, a také zanechávání odpadků (je to taková smutná vlastnost řemeslných sběračů rekrutujících se z nižších sociálních vrstev, vůbec ho třeba nenapadle že by si měl pytlík od svačiny a petflašku od limonády odnést. ne snad že by inertní odpadky primárně něco hubily, mnohdy dokonce možná poskytují zvláště chráněných tvorům útočiště, ale jsou odporné)
- Autor Lukas B.
- Datum a čas 26.7.2012 13:06

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025
Horská střediska otevírají letní sezonu
Může se hodit
Nejčtenější články

Podyjí AKTUÁLNĚ 2025

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2025

Polsko AKTUÁLNĚ 2025

Do Českých Budějovic se sjely nejlepší hokejistky na světě

Everest a cesta k němu je drahá záležitost
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Lodě na Labi | Nymburk | 7.-11.5. | 7.5. | |
Zahájení lázeňské sezony | Poděbrady, kolonáda | 7.-11.5. | 7.5. | |
Setkání karavanistů | Nymburk | 7.-11.5. | 7.5. | |
Cestoslet - festival | Běšiny | 8.-11.5. | 8.5. | |
Otevírání pramenů | Luhačovice, lázně | 9.-11.5. | 9.5. | |
Hrnčířské trhy | Beroun | 10.-11.5. | 10.5. | |
Živé dějiny Jenštejna | Jenštejn | 10.5. | 10:00 | |
Cestovatelský festival | Praha, Paraple | 10.5. | 10:00 | |
Azory - diashow | Praha, Městská knihovna | Přednáší Martin Loew | 12.5. | 19:00 |
Tramping v okolí Prahy - přednáška | Praha, Městská knihovna | Přednáší Marek Toman | 13.5. | 16:00 |
Diskuse
O consumption groin predn... | uluwkoepo, 11.5.2025 15:03, 179 příspěvků |
As purchase cialis online... | runanewute, 11.5.2025 14:56, 179 příspěvků |
Macrophages www.pharmacy.... | ulenizied, 11.5.2025 14:50, 179 příspěvků |
O ganglia, ability amoxic... | uhisimuqif, 11.5.2025 14:44, 179 příspěvků |
Physical drive, transrect... | ozaufugiqufuw, 11.5.2025 14:43, 179 příspěvků |
An vesicles viagra flavou... | cexazuyqumo, 11.5.2025 14:43, 179 příspěvků |
Contributory post-op; wel... | ozeveniyiezu, 11.5.2025 14:41, 179 příspěvků |
Check adapter, augmented,... | odyitayob, 11.5.2025 14:32, 179 příspěvků |
For daunting lip hypervas... | ocozasoigguto, 11.5.2025 14:31, 179 příspěvků |
These susceptibility irre... | edejamveke, 11.5.2025 14:30, 179 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Paddle Worldwide | Horydoly , 7.5.2025 19:44 |
Vodácké závody 2025 | Horydoly , 7.5.2025 19:39 |
Lodě na Labi | Horydoly , 7.5.2025 19:29 |
60 let Czech Travel Press... | Horydoly , 4.5.2025 19:06 |
Proběhněte Prahou s Janke... | Horydoly , 2.5.2025 14:29 |
Jižní Čechy startují cykl... | Horydoly , 2.5.2025 10:03 |
Payments To Uzbekistan | Horydoly , 30.4.2025 1:30 |
Trhy na Mariánském náměst... | Horydoly , 19.4.2025 2:52 |