Pomsta za Temelín

Pomsta za Temelín
SDÍLEJ:
Hraniční horstvo prý kdysi dávno získalo jméno od šumění hlubokých temných lesů. Lesy ale někdy ztichnou tak, že na poutníka přichází stísněnost. Ticho se však dokáže i záhadně měnit.

Jakoby genius loci, nebo snad zbytky magických schopností záhadných druidů, či nepochopitelné energetické body v mnohých oblastech přichází lidskými smysly nepoznaný zvuk.

Přichází z výšky

Neline se z mokřadů a rašelinišť. Přichází z výšky! Pocestný ho zaslechne nejčastěji v místech, kam dříve jeho noha nevkročila a která střežila bdělá a ostražitá pohraniční stráž.

Někteří dodnes tvrdí, že nedalekou hranici hlídala, aby turisté nebyli ušlapáni davy německých a rakouských exulantů, proudících k nám za svobodou a lepší životní úrovní.

Ocelové město

Ten zvuk se line od Rakouska, je dunivě hvízdavý a vydávají ho oběžná třicetimetrová kola sedmi větrných elektráren, stojících malý kousek od hranice. Sedm osmdesátimetrových stožárů je skutečnou ozdobou krajiny, evokující představy Ocelového města Julia Verna. Viditelné jsou prakticky odevšad.

Potkali jsme spoustu opuštěných poutníků, kteří nad nimi kroutili hlavami. Nevyznám se v energetice, ani ve vzdušných proudech. Jen rád chodím bezcílně krajinou a snažím se vnímat vše krásné.

Netuším, kolik podobných stožárů s turbinami by dokázalo nahradit výkon jediného bloku Temelína, ale mám dojem, že by jich bylo hodně.

Co na to Jihočeské matky?

Železnými monstry vyzdobené všechny pohraniční vrcholy by mohly mít i neblahý vliv na proudění vzduchu a negativně ovlivnit mikroklima. Když to dokázal jediný hotel v Termál v Karlových Varech…

Silnice od Dolního Dvořiště do Lince je lemována mnoha tabulemi hlásajícími, že Temelín vraždí malé děti, že je potencionální atomovou bombou; prostě STOP Temelín.

Netuším, kolik malých dětí Temelín zavraždil, ale chybí mi od Dvořiště směrem na České Budějovice nápisy STOP větrné elektrárny. Nevím ale, zda by vehementně nezačaly protestovat Jihočeské maminy.

Autor je vydavatelem serveru Rosinanta

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Každá věc má svůj smysl
v kontextu a účelu, pro nějž je určena. Tzv. alternativní zdroje elektrické energie se v současné podobě nehodí pro výrobu "ve velkém" a teké tak nikdy nebyly koncipovány.Větráky a solární články mají místo tam, kam je problém dotáhnout proud z přenosové sítě. Farmy na americkém středozápadě ležící desítky mil od nejbližší rozvodny, nebo třeba řecké ostrovy v Egejském moři. Tam buď budete vozit naftu do agregátu, nebo postavíte větrák/panýlek. Potom je obnovitelný zdroj "čistší" a finančně výhodnější alternativa.Pokud se týká rozsáhlých urbanizovaných oblastí, jako je de facto skoro celá Evropa, má smysl využít z ekonomické teorie známé úspory z rozsahu a stavět velké zdroje - uhlí, jádro... Stavba větráků v podmínkách ČR je pouze byznys pro kouzelníky s dotacemi, jak už tu tolikrát padlo.
 • Autor Marek
 • Datum a čas 11.11.2007 14:23
Reaguj
Hluh z elektráren a původ názvu Šumava
Někteří lidé, kteří tu diskutují jsou asi ekologičtí plašani. Bezpřevodovkové elektrárny téměř neslyšíte ani u jejich paty. Co se týče hyzdění krajiny , tak elektrárny nehyzdí o nic víc, než převaděče mobylních operátorů, kterých je Šumava plná a mnohdy jsou vyžší a ohavnější než leckterá elektrárna. To ovšem "ochráncům přírody" nevadí. Asi to bude díky štědrým "sponzorským darům" na správných místech. Holt někdo má příslušné fondy a jiný ne. Kdo je bohatší, mobilní operátor, nebo firma, která by chtěla postavit větrnou elektrárnu. A co se týče jména Šumava, nepochází z šumných lesů, ale nejpravděpodobněji z keltského výrazu Šuma.
 • Autor Kuba
 • Datum a čas 11.4.2007 08:05
Reaguj
Re: vetrak za nedotovane vykupy se zaplati kdy?
Jeden rozbor je tady:http://neviditelnypes.zpravy.cz/p_spolecnost.asp?r=p_spolecnost&c=A060314_183723_p_spolecnost_wagDale na www.jindrichovice.cz
 • Autor Radek J.
 • Datum a čas 8.8.2006 10:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fšechno je jinag!
Jo, tak takhle tomu rozumim. Ja taky neziju v jeskyni a tenhle pocitac bezi kupodivu na elektriku.
Ale klidne bych min svitil a min vyrabel. A existence vetrniku mi netrapi.
Spis bezbreha vira v techniku... Ale to jsem se zacykloval. :-)
 • Autor dag
 • Datum a čas 2.8.2006 19:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fšechno je jinag!
Ahoj Jene. Tvojí nedůvěře se vůbec nedivím. Byl horký konec dubna 1986 a já byl náhodou zrovna mladým asáčkem učícím základy jaderné energetiky. Za sebou jsem měl "obrovskou" praxi (2 roky na stavbě Dukovan) a před sebou světlé zítřky a neochvějnou víru v bezpečnost JE ... Trvalo mi snad 48 hodin, než jsem si byl ochoten přiznat, že se to skutečně stalo. Rozum hned pochopil, vo co go, ale "víra" mi bránila si to pustit do hlavy.
Ne - nezačal jsem stavět větrníky a chaloupky z mechu. Ale začal jsem se dívat na věci z podobného úhlu pohledu jako Ty. Možná se "Temelína" bojím míň než Ty (leccos jsem tam projektoval, přepočítával, ...), ale bojím se taky. Vím, že jsme mohli nedomyslet, zapomenout, přehlédnout.
Přes svůj strach si myslím, že tahle šílená společnost dnes prostě nemá možnost Temelín zastavit. Ale mohla by dělat něco pro to, aby se nemusel stavět nový. Nebudovat nové zdroje, ale stávající zdroje nahrazovat bezpečnějšími, ekologičtějšími, rozumnějšími a hlavně šetřit.
Mám starý barák a na něm nové podkroví. Ve starém kamenném přízemí mi bylo v těch vedrech fajn. Nahoře bych potřeboval klimačku ... A tak to je "se fším"
 • Autor husky
 • Datum a čas 2.8.2006 15:21
Reaguj
Re: elektrifikovane hranice
Tak nejak mam dojem, ze se za tim skryva jednodussi stavebni rizeni. Proste 1/2 sousednich pozemku lezi mimo jurisdikci dane zeme. Preshranicni stavebni rizeni muze byt natolik komplikovane, ze se stavitel spoleha na to, ze majitele pozemku na druhe strane se na nej radsi vykaslou.Ale mozna jsou jenom hranice na nejvyssim hrebenu a zadna konspirace za tim neni...
 • Autor Karel Kocourek
 • Datum a čas 1.8.2006 22:23
Reaguj
elektrifikovane hranice
Zaujal ma jeden fakt: niekto si vsimol rakuske veterniky stavane pri hraniciach. V poliach okolo slovenskych a madarskych hranic ich uz stoji niekolko tisic. Par kilometrov do rakuskeho vnutrozemia nic. Asi si domaci vsimli, ze hyzdia okolie. Ono pohlad na celu farmu veternikov nie je zrovna romanticky. Je to setsakra ine nez napr. osamotena vrtula na Hostyne.
 • Autor vety
 • Datum a čas 1.8.2006 19:17
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fšechno je jinag!
Nojo, sorrac. Ja jsem paranoidni vuci psanemu. U cloveka narozenho 1958 to snad je pochopitelne. Tolik pravd jsem uz cetl, tolik prekvapeni... :-)
 • Autor dag
 • Datum a čas 1.8.2006 18:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Fšechno je jinag!
Jo, mas pravdu. Clanek na prirode je prevzaty z ProAtomu, taky je to dole napsane. A krome toho (hlavne!) je tam nekolik uzitecnych odkazu, vcetne ExternE. Proto jsem odkazoval na prirodu, nikoli na ProAtom.
 • Autor Radek J.
 • Datum a čas 1.8.2006 17:52
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Fšechno je jinag!
Ten odkaz na server Priroda vede dal. Na server s vymluvnym nazvem proatom. :-)
Nicmene tlak spojenych sil proatomu zacina rozbijet me zdrave jadro! Bych se zopakoval: Ja tomu nerozumim. Kdybych nediskutoval na HoryDoly, (pro vsi ucte k vsemu tureckemu, nikoliv vlivnem na rozhodovani o energeticke koncepci) tak se ponorim do Googla a pak do dalsich a pak... mi z toho jebne.
Ja jsem citlivy na demagogicke posuny, ktere v clancich proatomnich citavam. Ty manipulace s minenim jsou i na druhe strane, ale pruhlednejsi a tedy neskodnejsi. Ale jak rikam, mysl ma se stepi a stepi.
Vasne, ktere budi vetrniky mi prijdou neumerne. Je to neskodny pokus. V toku miliard neco doteklo az sem, mozna ze to bude ztratove, ale nedovedu si predstavit nejakou katastrofu. Mozna na tohle mam zase malou predstavivost ja. Mozna jiz zitra budeme bez proudu a zeleni hrdlorezove zeriznou zivotodarny CEZ, hospodarstvi bude na dne a v hospodach bude tma. Uf, treba jo?
Pak snad vyjedou konecne Blanicti rytiri, osvobodi Temelin a spolecne se dostepime k prosperite, ktera ma jen jeden smer -- vzhuru.
Co ja vim? Ja jsem jen prosty venkovan.
 • Autor dag
 • Datum a čas 1.8.2006 17:27
Reaguj
Celkem 71 příspěvků v diskuzi


V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

Horolezec Karel Bělina, zvaný Pískovcová fréza, se dal na stará kolena do budování ferát. Zatímco jeho pět tisíc lezeckých cest převážně na pískovci je oceňováno, feráty budí odpor. Zvláště ta... celý článek

1000x zazní exkluzivní hudba v Linci

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Splitu. Letos žádný přímý vůz z Prahy
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dny řemesel Rožnov p.R., skanzen 20.-21.7. 20.7.
Zámecké slavnosti Hrádek u Nechanic 20.-21.7. 20.7.
Vojenský den
Strážnice, skanzen 20.7.
Slávnosti kultúry Lemkov Červený Kláštor 21.7.
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Slet chroustů
Králicko 26.-29.7. Motorový paragliding 26.7.

Diskuse

Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 10 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 10 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky
Všechno Špatně Prkoš, 8.7.2019 12:27, 3 příspěvky
Všechno Špatně Peter, 8.7.2019 11:09, 3 příspěvky
Všechno Špatně Smrk, 7.7.2019 22:20, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Buy Fake UK ID CARD, FAKe... Patela Patela, 15.7.2019 16:13
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29