Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč si poslechnout operu Tannhäuser
Tannhäuser, Teatro de la Maestranza de Sevilla 1997.
Autor snímku Ealmagro - Wikimedia
SDÍLEJ:

Proč by měla kovaného českého outdoormana zajímat německá opera Tannhäuser od Richarda Wagnera? V evropském základním hudebním díle si totiž pošušňá asketický tramp, stejně jako znalec českých dějin a také milovník historických památek.

Proč si poslechnout operu Tannhäuser
Wiebke Göetjes zpívá Tannhäuser 2017.
Autor snímku Walter - Wikimedia

Jedna dějová linka popisuje pěší putování do Říma a zpět, kamenité cesty přes Alpy, spaní v hlubokých lesích, průchod idylickým venkovem i divokou přírodou.

Hlavní děj opery - pěvecký soubor nejlepších minnesängrů, se odehrává na durynském Wartburgu nad Eisenachem (později se tam vyráběla stejnojmenná východoněmecká auta), ale ve skutečnosti je to hrad Střekov (Schreckenstein) nad Labem, kde Richard Wagner čerpal inspiraci. Kupodivu všichni tři minnesängři, čili zpívající a recitující básníci, jsou reálné postavy. Titulní Tannhäuser byl starší a ve skutečnosti proto nemohl do děje zasáhnout, ale Wolfram von Eschenbach a Walther von der Vogelweide působili ve stejné době u dvora na hradě Wartburg přibližně v letech 1200 - 1230. 

V hlavních rolích se představují osoby úzce spřízněné s Přemyslovci. Lantkrabě Heřman Durynský byl bratrancem českého krále Přemysla Otakara I. a měl za ženu Alžbětu Durynskou.

Horydoly.czMARTIN LUTHER: Reformátor, který neskončil na hranici

V blízkosti silných Přemyslovců

Judita Durynská (mj. iniciátorka nejstaršího kamenného mostu přes Vltavu) byla matkou Přemysla Otakara I. a Juditin bratr Ludvík II. Durynský byl otcem Heřmana Durynského.

Přemysl Otakar I. byl zároveň strýcem Alžběty Durynské od doby, kdy se podruhé oženil s Konstancií Uherskou. Byla totiž Alžbětina teta. Král Ondřej II. Uherský byl bratrem Konstancie Uherské a otcem Alžběty Durynské. Ta se narodila nejspíš v Bratislavě (Prešpurk). Alžběta Durynská při tom byla sestrou dalšího uherského krále Bély IV., kterého další český král Přemysl Otakar II. porazil v bitvě na Moravském poli u Kressenbrunnu.

Mimochodem Konstancie Uherská založila první ženský cisterciácký klášter Porta coeli (brána nebes) v Tišnově roku 1230 a funguje dodnes.

V Tannhäuserovi se mihne také Anežka Česká, dcera Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské. Byla tedy sestřenicí Alžbety Durynské. Anežka Česká byla vzdělaná v klášterech Třebnice u Vratislavi (Breslau) a Doksany u Litoměřic. Poté s ní otec šíboval celou Evropou, jak ji nejlépe vdát, aby to prospělo jeho mocenským ambicím. Třikrát byla vrácena z různých důvodů jako nepoužitelné zboží zpět do Prahy.

Dala se tedy na církevní dráhu. Společně s bratrem a českým králem Václavem I. založila roku 1232 špitál v Praze na Starém Městě v předpolí Juditina mostu (dnes Karlova mostu). Roku 1252 byl rozšířen na mužský špitální a rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou se sídlem při kostele svatého Františka. Je jediným původem českým řeholním řádem, jeho členy směli být pouze Češi rodem po otci i po matce. Řád brzy získal velkou popularitu a jeho kláštery se rozšířily v Čechách až po Chlum svaté Máří a Cheb, na Moravě až po Hradiště u Znojma, v Dolním Slezsku až do Vratislavi a od počátku 18. století dodnes působí také ve Vídni při kostele svatého Karla Boromejského. Roku 1234 sourozenci založili za hradbami města podvojný klášter žen a mužů řehole svatého Františka, později nazývaných klarisky a minorité. V klášteře Na Františku se stala Anežka Česká abatyší.

Tannhäuser od Richarda Wagnera.

Ostatně v této době se okolo Přemyslovců točilo několik svatých či blahoslavených žen:

svatá Anežka Česká - zakladatelka klášterů a špitálů, diplomatka (sestra Anny Lehnické)

svatá Alžběta Durynská - charitativní manažerka (sestřenice Anežky České)

svatá Kinga Polská - s manželem složili slib čistoty a zůstali bezdětní (sestra Markéty a Jolanty)

svatá Markéta Uherská - vizionářka a odmítačka sňatků s nejmocnějšími vládci (sestra Kingy a Jolanty)

blahoslavená Jolanta Polská - patronka klášterů, ochránkyně chudých a židů (sestra Markéty a Kingy)

blahoslavená Gertruda z Altenbergu - abatyše (dcera Alžběty Durynské)

svatá Hedvika Slezská - zakladatelka špitálů a klášterů

Anna Lehnická - zakladatelka klášterů, manželka sjednotitele Polska (sestra Anežky České) 

svatá Klára - první abatyše klarisek (přítelkyně Anežky České)

Horydoly.czC.M. VON WEBER: Čarostřelec zpívá v lesích u Domažlic

Čtyři hodiny těžké hudby 

Libreto napsal sám skladatel Richard Wagner. Opera měla premiéru 19. října 1845 v Drážďanech. V Čechách se dávala poprvé 25. listopadu 1854 v pražském Německém divadle (dnes Stavovské divadlo). Byla to zároveň premiéra jakékoliv Wagnerovy opery v rakouských zemích. Představení řídil František Škroup, spoluautor české hymny. Poslední významné provedení v Česku bylo 11. ledna 2014 ve Státní opeře Praha.

Operu Tannhäuser její autor Richard Wagner až do smrti přepisoval. Hraje se tedy několik různých verzí, nejčastěji drážďanská nebo pařížská. V každém případě se ale diváci musejí připravit na čtyřhodinový hudební zážitek s nejméně dvěma přestávkami.

Hlavní osoby: durynský lantkrabě Hermann (bas), jeho neteř Alžběta (soprán), pěvec Tannhäuser (tenor), rytíř Wolfram (baryton), Walter (tenor), Biterolf (bas), Jindřich (tenor), Reinmar (bas), Venuše (soprán).

1. dějství: Pod hradem Wartburg chce Tannhäuser opustit Venušinu jeskyni a vrátit se na Zem mezi lidi. Venuše je tímto přání uražena a prokleje ho, aby na Zemi nikde nenašel mír a pokoj. Tannhäuser se modlí a dostává se z Venušina područí. Probudí se pod hradem Wartburg. Zde ho najde družina lantkraběte Hermanna. Radostně ho zvou mezi sebe a na hrad. Když mu připomenou jméno Hermannovy neteře Alžběta, neváhá ani na okamžik.

2. dějství: Na Wartburgu se koná pěvecké klání, pěvci minnesengři mají zpívat o lásce. Kdo vyhraje, smí požádat Alžbětu o ruku. Rytíř Wolfram opěvuje lásku zbožňující, Tannhäuser s ním nesouhlasí. Wolfram zpívá o lásce ctnostné a čisté a Tannhäuser opět odporuje. Biterolf vychvaluje lásku vznešenou. Tannhäuser zpívá o lásce smyslné a dokládá, že podstatou lásky je vášeň. V síni nastává pozdvižení, zděšené ženy prchají a před útokem rytířů uchrání Tannhäusera Alžběta vlastním tělem. Žádá ostatní rytíře, aby dali Tannhäuserovi možnost pokání. Ten se vydá na cestu k papeži do Říma poprosit ho o odpuštění.

3. dějství: Po půl roce se vracejí z Říma poutníci. Alžběta mezi nimi marně vyhlíží Tannhäusera. Slibuje Panně Marii svůj život za Tannhäuserovo vykoupení. Když už jsou všichni pryč, přichází zubožený Tannhäuser. Setkává se s Wolframem a svěřuje se mu, že nedostal od papeže odpuštění, ale kdyby se papežova hůl zazelenala a zlomilo se Venušino prokletí, dostane jej. Tannhäuser volá Venuši, chce se vrátit do její říše. Venuše se objeví a odvádí ho s sebou. Navždy. Wolfram v poslední chvíli zavolá Alžbětino jméno. Venuše zmizí, ale z hradu v tu chvíli vychází smuteční průvod s Alžbětinou rakví. V okamžik, kdy Tannhäuser spatří pohřební průvod, umírá. Stačí ještě zahlédnout, že je mu odpuštěno, protože papežova hůl se zazelená.

INFO: Společnost Richarda Wagnera


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Příspěvek

Zajímavý příspěvek v téhle naší zdivočelé a uspěchané době.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 3.7.2022 10:52
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Slovensko-český časopis Hikemates

Slovensko-český časopis Hikemates

Další outdoorový časopis, který tiskne slovensky i česky, přichází na trh. Hikemates ve svém čtvrtém čísle doplňuje rodnou slovenštinu o české články.... celý článek

Jak koupit svůj první skateboard

Tipy na originální vánoční dárky pro turisty

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Americký severozápad - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 1.12. 19:00
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.

Diskuse

Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38