Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč si poslechnout operu Tannhäuser
Tannhäuser, Teatro de la Maestranza de Sevilla 1997.
Autor snímku Ealmagro - Wikimedia
SDÍLEJ:

Proč by měla kovaného českého outdoormana zajímat německá opera Tannhäuser od Richarda Wagnera? V evropském základním hudebním díle si totiž pošušňá asketický tramp, stejně jako znalec českých dějin a také milovník historických památek.

Proč si poslechnout operu Tannhäuser
Wiebke Göetjes zpívá Tannhäuser 2017.
Autor snímku Walter - Wikimedia

Jedna dějová linka popisuje pěší putování do Říma a zpět, kamenité cesty přes Alpy, spaní v hlubokých lesích, průchod idylickým venkovem i divokou přírodou.

Hlavní děj opery - pěvecký soubor nejlepších minnesängrů, se odehrává na durynském Wartburgu nad Eisenachem (později se tam vyráběla stejnojmenná východoněmecká auta), ale ve skutečnosti je to hrad Střekov (Schreckenstein) nad Labem, kde Richard Wagner čerpal inspiraci. Kupodivu všichni tři minnesängři, čili zpívající a recitující básníci, jsou reálné postavy. Titulní Tannhäuser byl starší a ve skutečnosti proto nemohl do děje zasáhnout, ale Wolfram von Eschenbach a Walther von der Vogelweide působili ve stejné době u dvora na hradě Wartburg přibližně v letech 1200 - 1230. 

V hlavních rolích se představují osoby úzce spřízněné s Přemyslovci. Lantkrabě Heřman Durynský byl bratrancem českého krále Přemysla Otakara I. a měl za ženu Alžbětu Durynskou.

Horydoly.czMARTIN LUTHER: Reformátor, který neskončil na hranici

V blízkosti silných Přemyslovců

Judita Durynská (mj. iniciátorka nejstaršího kamenného mostu přes Vltavu) byla matkou Přemysla Otakara I. a Juditin bratr Ludvík II. Durynský byl otcem Heřmana Durynského.

Přemysl Otakar I. byl zároveň strýcem Alžběty Durynské od doby, kdy se podruhé oženil s Konstancií Uherskou. Byla totiž Alžbětina teta. Král Ondřej II. Uherský byl bratrem Konstancie Uherské a otcem Alžběty Durynské. Ta se narodila nejspíš v Bratislavě (Prešpurk). Alžběta Durynská při tom byla sestrou dalšího uherského krále Bély IV., kterého další český král Přemysl Otakar II. porazil v bitvě na Moravském poli u Kressenbrunnu.

Mimochodem Konstancie Uherská založila první ženský cisterciácký klášter Porta coeli (brána nebes) v Tišnově roku 1230 a funguje dodnes.

V Tannhäuserovi se mihne také Anežka Česká, dcera Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské. Byla tedy sestřenicí Alžbety Durynské. Anežka Česká byla vzdělaná v klášterech Třebnice u Vratislavi (Breslau) a Doksany u Litomeřic. Poté s ní otec šíboval celou Evropou, jak ji nejlépe vdát, aby to prospělo jeho mocenským ambicím. Třikrát byla vrácena z různých důvodů jako nepoužitelné zboží zpět do Prahy.

Dala se tedy na církevní dráhu. Společně s bratrem a českým králem Václavem I. založila roku 1232 špitál v Praze na Starém Městě v předpolí Juditina mostu (dnes Karlova mostu). Roku 1252 byl rozšířen na mužský špitální a rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou se sídlem při kostele svatého Františka. Je jediným původem českým řeholním řádem, jeho členy směli být pouze Češi rodem po otci i po matce. Řád brzy získal velkou popularitu a jeho kláštery se rozšířily v Čechách až po Chlum svaté Máří a Cheb, na Moravě až po Hradiště u Znojma, v Dolním Slezsku až do Vratislavi a od počátku 18. století dodnes působí také ve Vídni při kostele svatého Karla Boromejského. Roku 1234 sourozenci založili za hradbami města podvojný klášter žen a mužů řehole svatého Františka, později nazývaných klarisky a minorité. V klášteře Na Františku se stala Anežka Česká abatyší.

Tannhäuser od Richarda Wagnera.

Ostatně v této době se okolo Přemyslovců točilo několik svatých či blahoslavených žen:

svatá Anežka Česká - zakladatelka klášterů a špitálů, diplomatka (sestra Anny Lehnické)

svatá Alžběta Durynská - charitativní manažerka (sestřenice Anežky České)

svatá Kinga Polská - s manželem složili slib čistoty a zůstali bezdětní (sestra Markéty a Jolanty)

svatá Markéta Uherská - vizionářka a odmítačka sňatků s nejmocnějšími vládci (sestra Kingy a Jolanty)

blahoslavená Jolanta Polská - patronka klášterů, ochránkyně chudých a židů (sestra Markéty a Kingy)

blahoslavená Gertruda z Altenbergu - abatyše (dcera Alžběty Durynské)

svatá Hedvika Slezská - zakladatelka špitálů a klášterů

Anna Lehnická - zakladatelka klášterů, manželka sjednotitele Polska (sestra Anežky České) 

svatá Klára - první abatyše klarisek (přítelkyně Anežky České)

Horydoly.czC.M. VON WEBER: Čarostřelec zpívá v lesích u Domažlic

Čtyři hodiny těžké hudby 

Libreto napsal sám skladatel Richard Wagner. Opera měla premiéru 19. října 1845 v Drážďanech. V Čechách se dávala poprvé 25. listopadu 1854 v pražském Německém divadle (dnes Stavovské divadlo). Byla to zároveň premiéra jakékoliv Wagnerovy opery v rakouských zemích. Představení řídil František Škroup, spoluautor české hymny. Poslední významné provedení v Česku bylo 11. ledna 2014 ve Státní opeře Praha.

Operu Tannhäuser její autor Richard Wagner až do smrti přepisoval. Hraje se tedy několik různých verzí, nejčastěji drážďanská nebo pařížská. V každém případě se ale diváci musejí připravit na čtyřhodinový hudební zážitek s nejméně dvěma přestávkami.

Hlavní osoby: durynský lantkrabě Hermann (bas), jeho neteř Alžběta (soprán), pěvec Tannhäuser (tenor), rytíř Wolfram (baryton), Walter (tenor), Biterolf (bas), Jindřich (tenor), Reinmar (bas), Venuše (soprán).

1. dějství: Pod hradem Wartburg chce Tannhäuser opustit Venušinu jeskyni a vrátit se na Zem mezi lidi. Venuše je tímto přání uražena a prokleje ho, aby na Zemi nikde nenašel mír a pokoj. Tannhäuser se modlí a dostává se z Venušina područí. Probudí se pod hradem Wartburg. Zde ho najde družina lantkraběte Hermanna. Radostně ho zvou mezi sebe a na hrad. Když mu připomenou jméno Hermannovy neteře Alžběta, neváhá ani na okamžik.

2. dějství: Na Wartburgu se koná pěvecké klání, pěvci minnesengři mají zpívat o lásce. Kdo vyhraje, smí požádat Alžbětu o ruku. Rytíř Wolfram opěvuje lásku zbožňující, Tannhäuser s ním nesouhlasí. Wolfram zpívá o lásce ctnostné a čisté a Tannhäuser opět odporuje. Biterolf vychvaluje lásku vznešenou. Tannhäuser zpívá o lásce smyslné a dokládá, že podstatou lásky je vášeň. V síni nastává pozdvižení, zděšené ženy prchají a před útokem rytířů uchrání Tannhäusera Alžběta vlastním tělem. Žádá ostatní rytíře, aby dali Tannhäuserovi možnost pokání. Ten se vydá na cestu k papeži do Říma poprosit ho o odpuštění.

3. dějství: Po půl roce se vracejí z Říma poutníci. Alžběta mezi nimi marně vyhlíží Tannhäusera. Slibuje Panně Marii svůj život za Tannhäuserovo vykoupení. Když už jsou všichni pryč, přichází zubožený Tannhäuser. Setkává se s Wolframem a svěřuje se mu, že nedostal od papeže odpuštění, ale kdyby se papežova hůl zazelenala a zlomilo se Venušino prokletí, dostane jej. Tannhäuser volá Venuši, chce se vrátit do její říše. Venuše se objeví a odvádí ho s sebou. Navždy. Wolfram v poslední chvíli zavolá Alžbětino jméno. Venuše zmizí, ale z hradu v tu chvíli vychází smuteční průvod s Alžbětinou rakví. V okamžik, kdy Tannhäuser spatří pohřební průvod, umírá. Stačí ještě zahlédnout, že je mu odpuštěno, protože papežova hůl se zazelená.

INFO: Společnost Richarda Wagnera


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Příspěvek

Zajímavý příspěvek v téhle naší zdivočelé a uspěchané době.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 3.7.2022 10:52
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč si poslechnout operu Tannhäuser

Proč by měla kovaného českého outdoormana zajímat německá opera Tannhäuser od Richarda Wagnera? V evropském základním hudebním díle si totiž pošušňá asketický tramp, stejně jako znalec českých dějin a také milovník historických... celý článek

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

CLIMBING GUIDE Začátek brdských Hřebenů je komplikovaný pro turisty, cyklisty, geology a také horolezce. Než se zvedne pořádný žulový hřeben, nad Prahou se objeví bachratý Cukrák, následuje několik hlubokých údolí, chaotické
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.

Diskuse

Příspěvek Honza, 3.7.2022 10:52, 1 příspěvek
kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Hello, everyone Elmer1493muple Elmer1493muple, 3.7.2022 11:42
Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45