Příjemně strávený den v Luhačovicích

Příjemně strávený den v Luhačovicích
Luhačovice.
Autor snímku Paper Life
SDÍLEJ:

Největšího rozkvětu se Luhačovice dočkaly pod vládou rodu Serényiů, kteří si uvědomili význam minerálních vod. Žili zde ale již staří Slované. Město se dnes přeměnilo v moderní pulzující tepnu a největší moravské lázně se staly oblíbeným rekreačním střediskem.

Jak na to

Doprava do Luhačovic

Autem: Parkovací místa lemují ulice, často jsou placená. Výhrou pro návštěvníky jsou ubytovací zařízení, které poskytují parkoviště zdarma.

Vlakem: V Luhačovicích je konečná zastávka železniční trati. Mimochodem provoz na dráze Luhačovice - Újezdec u Luhačovic byl zahájen 12. října 1905. Už 115 let tedy křižují lokomotivy kraj pod Bílýmí Karpaty.

Busem: Městem projíždí velký počet autobusových linek. Mnohé z nich lze využít v rámci města i na přepravu do okolních vesnic.

Ubytovali jsme se penzionu Vincent. Odtud podnikneme celodenní vycházku do lázeňského města. 

Pod kopcem si prohlédneme zámek Serényiů. Naposledy sloužil jako dům dětí a mládeže pro výuku v dětských kroužcích. Prohlédneme stavbu kolem dokola a projdeme menší zámeckou zahradou.

Do centra Luhačovic míříme podél řeky Šťávnice. Po několika mostcích se dá přejít na druhý břeh, kde se nachází vlakové a autobusové nádraží.

Horydoly.czV LÉTĚ: Říční a sluneční lázně Luhačovice

Po pravé straně stojí budova městské knihovny. Z pamětní desky se dozvídáme o knihovníkovi, který žel skončil umučen v táboře smrti.

Pokračujeme dále. První cukrárna láká k usednutí ke stolku a ochutnání nejrůznějších zákusků. My si ovšem počkáme až na další. Zmínit musíme krámek Lázeňská káva. Po otevření dveří nás vítá sympatická slečna. Dává nám na výběr ze dvou druhů kávy. Čerstvě namletá káva nás natolik uchvátila, že jsme si na další den naplánovali prohlídku zdejší pražírny. Kávu si bereme s sebou.

Luhačovice.

Míjíme prodejny sýrů, sypaných čajů, knihkupectví a mnohé obchody se suvenýry.

Náměstí 28. října dominuje pomník Osvobození, kterým je vzdána úcta obětem II. světové války.

Budova pošty nás zaujme funkcionalistickým vzhledem. Vypadá jako velký skleník.

Přes pasáže k pramenům

Vydáváme se uličkou, které místní lidé neřeknou jnak než "přes pasáže". Dovede nás k prameni Dr. Šťastného. Po cestě si kupujeme oplatku do ruky. Volíme klasikou oříškovou chuť.

Konečně lázně, kvůli kterým jezdí do Luhačovic turisté a pacieti! Pramen nazvaný Dr. Šťastný vyvěrá na okraji lázeňského parku. Pohárek jsme si s sebou nevzali. To ale nevadí. Všechna pítka jsou postavena, aby se z nich dalo napít i bez této lázeňské vymoženosti. Pramenní váza je úchvatná. Mohli bychom celé hodiny sledovat bubliny míhající se za sklem a přírodní divadlo by nás neomrzelo. Pramen je pojmenován po luhačovickém lékaři Františku Šťastném. Po okupaci Československa němekými nacisty utekl do ciziny. Bojoval jako parašutista a medik v průzkumných oddílech na východní frontě v rusku a posléze byl vysazen na Slovensko. Když bylo poraženo Slovenské národní povstání, ustupoval s partyzánskými jednotkami v listopadu 1944 přes nízkotatranský Chabenec. Po ním byl zajat, mučen a zastřelen. Bylo to nejspíš dílo slovenských nebo ukrajinckých vojáklů pod velením německých SS.

Horydoly.czLÁZNĚ: Zahájení lázeňské sezony 

Luhačovice.

Procházíme kolem tenisových kurtů, které slouží svému účelu už celé století. Přicházíme k prameni Ottovka. Kruhový pavilon se tyčí nad dlouhým schodištěm. Mnoho lidí se zde zastaví a odpočine na dřevěných lavičkách. I my to uděláme a sledujeme dění na hlavní pěší zóně.

Po krátkém odpočinku se zvedneme a zamíříme cestou skrze lesík. Procházíme kolem vily Lipová, ve ketré dříve sídlilo luhačovické muzeum. Budova byla postavena pro ředitele lázní Františka Veselého a jeho ženu, operní pěvkyni Marii Calmu Veselou.

Scházíme kolem stavby k jednomu z novějším pramenů Nový jubilejní. Posezení je hned vedle velké budovy Společenského domu. Projdeme skrze lázeňské budovy, prohlédneme si stavbu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a zamíříme kolem fontány na začátek kolonády. Tady se ještě podíváme na menší kapličku a už míjíme obchody. Na konci kolonády čeká vstup do haly Vincentka. Můžeme si zde načepovat teplý léčivý pramen. Protože nemáme diagnózu, kterou Vincentka léčí, není to náš šálek kávy.

Horydoly.czNA KOLE: Lázeňské okruhy kolem Luhačovic

Luhačovice. 

Vycházíme ven před halu. Obrovská vrba vrhá příjemný stín. Tady si prohlédneme sochu Františka Veselého. Opět se držíme podél vody.

Ačkoliv máme žaludek naplněný minerálními prameny, usedneme k jednomu z mnoha stolků cukrárny - přesně té, v níž se natáčely Četnické humoresky. Obrovská porce zmrzliny byla jasná volba. Nabídka je tu ovšem veliká.

Horydoly.czFILM: V hotelu Popper se se natáčely Četníci z Luhačovic

Nohy jsou sice unavené, ale zvládneme ještě kousek naší procházky. Přejdeme přes Štávnici na druhý břehou. I zde se před námi tyčí budova Dušana Jurkoviče. Jestřabí má z jedné strany pěkně upravenou japonskou zahradu. Vydáváme se ještě na druhou stranu k Hudebnímu altánku. Lázeňský park je pěkný a upravený, vyvolává v nás klid a pohodu. 

Horydoly.czKULTURA: Atraktivní kulturní sezona

Luhačovice.

Architekt Dušan Jurkovič 

Nejvýznamnější slovenský architekt Dušan Samuel Jurkovič (1868 Myjava - 1947 Bratislava) je autorem rozsáhlého souboru staveb v Luhačovicích. Postaveil je během pouhých tří let ve stylu lidové secese. Všechny jsou dnes kulturními památkami.

Nejen v Luhačovicích se hosté mohou seznámit s Jurkovičovými realizacemi. Blízké i vzdálenejší okolí poskytuje možnost ocenit jeho tvorbu na Hostýně (Křížová cesta), v Rožnově pod Radhoštěm (rozhledna), na Pustevnách (Libušín, Maměnka), v Brně (Jurkovičova vila) a na slovenské straně hranic mohyla M. R. Štefánika na Bradle a Slovenský dům ve Skalici.

V evangelické rodině Jurkovičových byl pěstován úzký vztah k české kultuře. Dučan Jurkovič poté studoval na Státní uměleckoprůmyslové škole ve Vídni. V devadesátých letech působil ve Vsetíně u stavitele Michala Urbánka. Pak se přestěhoval do Brna, kde se zapojil do českého kulturního a společenského života. V Klubu přátel umění tehdy vznikla myšlenka na vytvoření slovanského kulturního střediska v Luhačovicích. Pro jeho další tvorbu byla rozhodující účast na přípravě Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895, kde zrealizoval valašskou osadu. V rámci příprav na výstavu se v terénu důkladně seznámil s lidovou architekturou a s tradičními konstrukčními postupy. Tyto znalosti využil poté při realizaci souboru romantických staveb slovanských útulků Pusteven na Radhošti. 

Vybudování moderních luhačovických lázní v prvních letech 20. století je s Jurkovičovým jménem nerozlučně spojeno. V letech 1902 až 1907 postavil čtrnáct staveb, z nichž osm se dochovalo dodnes. Nejprve se Dušan Jurkovič zhostil přestavby Janova (dnes Jurkovičova) domu a Chaloupky, poblíž postavil pavilon Mlékárny. Jestřabský mlýn přestavěl na Vodoléčebné lázně s přilehlými Říčními a slunečními lázněmi. Během druhého roku vyrostly v lázních novostavby Jestřabí, Inhalatoria, Hudebního pavilonu, Lázeňské restaurace, přístavba verandy u Lázeňského hotelu a Hospodářský dvůr. K nim přibyly postupně soukromé stavby Vlastimila, Valaška a v roce 1906 Slovenská búda.

INFO: Lázně Luhačovice

KOUPÁNÍ.cz Lázně Luhačovice - Městská plovárna - Přehrada Luhačovice


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Polsko AKTUÁLNĚ 2020

Polsko AKTUÁLNĚ 2020

TOPR Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.... celý článek

Outdoorové novinky z Prahy

Torre del Giove, hrad který hlídal železné doly na Elbě

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2020

Slovensko AKTUÁLNĚ 2020

Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Na tom bošileckym mostku hrály dvě panny v kostku

Na tom bošileckym mostku hrály dvě panny v kostku

Jihočeský Bošilec je stranou hlavních silnic, ale jeho kostel je vidět do daleka. Cesta ze vsi ke kostelu svatého Martina vede odedávna po bošileckém mostku. Most i kostel mají gotické základy
Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy

Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy

Na jihu Čech startují letošní podzimní výlovy. U hrází největších jihočeských rybníků bude znovu k vidění unikátní činnost zástupců Petrova cechu, pokračovatelů jednoho z tradičních řemesel, jehož postupy se po celá staletí nezměnily.
Na Kriváni zabil blesk mladého Poláka

Na Kriváni zabil blesk mladého Poláka

ČERNÁ VDOVA Dňa 05. októbra v neskorých popoludňajších hodinách bolo na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby nahlásené, že pod vrcholom Kriváňa sa nachádza osoba v bezvedomí.
Hřbitovy v Chrudimi

Hřbitovy v Chrudimi

K posledním věcem člověka patří hřbitov stejně jako smrt. Chrudim jich měla ve svých dějinách celkem devět, dnes se pohřbívá na čtyřech místech.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Výstava papoušků Petrov 31.10.-1.11. 31.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Děčín, Sněžník 2.-4.11. 2.11.

Diskuse

re Skiák, 30.10.2020 14:54, 6 příspěvků
re petrsss7, 30.10.2020 12:29, 6 příspěvků
Šárka Novinář, 30.10.2020 9:13, 2 příspěvky
Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 2 příspěvky
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18