Roháče: Jeden milimetr znám, to je v pohodě

Roháče: Jeden milimetr znám, to je v pohodě
Roháče. Cesta vede kosodřevinou přes Babky na Sivý vrch.
Autor snímku David Ticháček
SDÍLEJ:

Díky těmto slovům Davida jsme se nakonec rozhodli, že na slovenské hory odjedeme, přestože má pršet. Od počítačů padaly i další návrhy, třeba Český ráj, protože v Česku má být hezky celý týden. "Ale cesta na Slovensko je přeci levná, pojedeme žlutým vlakem za babku," pronesl Ondra, a tak stojíme na autobusovém nádraží v Liptovském Mikuláši a koukáme na Západní Tatry a Roháče zahalené do mraků.

Roháče: Jeden milimetr znám, to je v pohodě
Sivý vrch (1805 m) v Roháčích.
Autor snímku David Ticháček
Jak na to

Sedlo Prislop, polsky Przysłop (1680 m n) je v Západních Tatrách. Nachází se v jižní rozsoše Sivého vrchu mezi vrcholy Malá Ostrá (1703 m) a Ostrá (1764 m). Západní svahy spadají do Suché doliny, východní do Bobrovecké doliny. Okolí sedla je tvořeno vápenci a je zarostlé klečí.

Přístup vede po zelené turistické značce z Bobrovecké Vápenice přes Babky a Ostrou. Nebo z chaty Pod Náružím po modré značce do sedla Predúvratie, kde se napojíme na zelenou hřebenovku. 

V Bobrovecké Vápenici je Horský hotel Mnichchata Bobrovecká Vápenica a kemp. Autobus z Liptovského Mikuláše jezdí do Jalovce.

V obci Jalovec, kterou jsme si zvolili za výchozí místo, neprší. Cesta je ale rozblácená a plná kaluží. Hned na začátku naší výpravy se ztrácíme. Nenásledujeme žlutou značku, ale jdeme podél kravína vzhůru směrem do Jalovecké doliny.

V malé osadě hned za vsí se k nám přitočí postarší pán: "Jo, včera večer jsme tady ještě přebrodili potok, dneska už to nejde. Na druhou stranu se dostanete jen tak, že půjdeme proti proudu a narazíte na lávku. Pokud ji tedy nevzala velká voda."

Cenná rada se vyplácí a my přechod přes divočící proud najdeme.

Prší, prší, prší

Konečně se napojíme na turistickou značku. Začíná strmé stoupání skoro tisíc výškových metrů na vrch Ostrá. Na mohutně se tyčící pyramidu je krásný pohled. Jen kdybychom ji mohli vidět přes tu karavanu mraků.

Přestože se cesta blátivá, jde se po ní docela dobře. David zkušeně navléká návleky, aby neměl od trávy poseté kapkami vody mokro v botách. My s Ondrou jen nevěřícně koukáme a trochu se i chechtáme. Za chvíli litujeme, že jsme si je také nevzali, když máme pohorky plné vody.

Na rozcestí Pod Babkami začíná pršet. Oblékáme pláštěnky, ale pokračujeme dál. Snad najdeme nějaké vhodné místo pro stan, tam budeme v suchu a teplu. Vrch Ostrá přejdeme bez většího zastavování. Přeci jenom nejen prší, ale i fouká. Hledáme místo na stan, aby bylo alespoň trochu kryté od větru. Víme, že na dalším kopci Sivý vrch již žádné závětří nebude. Zalézáme tak občas do kosodřeviny podél cesty. Dobrou půl hodinu se nedaří nic najít.

Letní stan a probdělá noc

Zvolíme tedy místo uprostřed cestičky. Je tu trochu bláta, ale to stan přežije. Zahazujeme batohy a rychle ho stavíme. Daří se nám to celkem v pohodě až na to, že kolíky v bahnito-kamenitém podloží moc nedrží. Každou chvíli se nějaký vysune.

Zalézáme do stanu s vidinou klidné a teplé noci. "Ty vole, ten stan protejká," ozve se po chvilce, když rozbalujeme karimatky. A ono opravdu. Na podlážce je velká mokrá skvrna. Co se dá dělat, pokládáme na ni karimatky a doufáme, že se nebude zvětšovat.

"Jak je to možný?" diví se Ondra. "To přeci takhle protéká každý stan," odvětím. "Ale je pravda, že výrobce tenhle stan avizuje jako letní stan na fesťáky. I když my jsme s ním jednou byli i na sněhu." Ozve se několik jadrných nadávek a konstatování, že jsme si měli vzít do hor jiný stan. David má prý doma lepší.

Horydoly.czTEST: Letní stan Boll Litehouse 2.3

Sedlo Prislop.

Pojídáme sušenky. Nikdo nemá chuť ani sílu na vaření. Z lehké agonie nás vytrhne silný závan větru. Stan se prohne asi tak do půli svého objemu. Sakra, to asi nebude dobrý stan proti větru. Přemýšlíme, jestli nezdrhnout dolů do údolí. Nakonec ale usoudíme, že počkáme do zítřka a uvidíme, jaké bude počasí. Vzhledem k následným poryvům větru a starosti, jestli to stan vydrží, se nakonec rozhodujeme, že budeme v noci držet hlídky. Ani po západu slunce se totiž vítr nezmenšil. Právě naopak. Každý bude vzhůru hodinu, v případě potřeby bude držet stan a poté probudí dalšího.

Začínám já, druhý je Ondra a třetí David. První hodina docela jde, přestože se na hodinky koukám snad každých pět minut. Druhá hlídka je horší, několikrát se mi zdá, že usínám v sedě. Vždy mne ale silný vítr probudí. Ke třetí hlídce mne budí David slovy: "Teďka už moc nefoukalo. Tak počkej pár minut a pak jdi klidně spát." Jeho doporučení se mi líbí, a tak konám. Po pár minutách spánku ale zas přijde další vítr, a tak se rychle vztyčím k tyčím.

VIDEO Špatné počasí ve stanu na sedle Prislop

Neriskujeme a jedeme domů

Tak tohle byl ten tvůj jeden milimetr, Davide Pršelo celou noc dost silně. Z Česka máme zprávy, že se počasí nemá změnit ani dnes. A ano, prší stále dost silně. Najdeme si ústupovou cestu Bobroveckou dolinou a jsme rozhodnuti sejít dolů. David po chvilce chůze konstatuje, že už mu ty boty nepřijdou tak strašné a jde se mu docela dobře. Klidně by pokračoval dál. My s Ondoru nesouhlasíme i z toho důvodu, že dnes by byly skalní úseky kolem Salatína a Baníkova. A to by byla v mokru sebevražda.

Z nádherného Sivého vrchu nevidíme nic. Jdeme stejně jako včera v mracích. Sedlo Pálenica je naší záchranou. Začínáme z něj sestupovat dolinou. Občas nevíme, jestli jdeme cestičkou nebo potokem. Voda to tu totiž změnila v jedno. Velké kaluže klidně procházíme. Boty nám už stejně neuschnou.

Sestup z hor bývá většinou smutný. Je to konec putování a návrat do civilizace. Mně se ale dnes jde docela dobře. Jsem hrdý na to, že zbytečně neriskujeme a radši se podvolíme přírodě. Dnes nás tu prostě hory nechtěly.

V Jalovci se ještě rozhodujeme, jestli nepokračovat někam jinam, kde je hezky. Koukáme na Vysoké Tatry, Nízké Tatry a obě Fatry. Počasí má být ale všude stejné. Hnusně několik dalších dní. Balíme to a jdeme na vlak. Jede nám kolem půlnoci, takže máme spoustu času.

"Ušetříme za autobus a půjdeme do Liptovského Mikuláše pěšky," navrhuje David a my to přijímáme. Není to nejlepší nápad. Jde se stále po asfaltu a po cestě není nic zajímavého.

V Liptovském Mikuláši si vaříme před nádražní budovou na vařiči večeři, zajdeme do místního nonstopu na tatranský čaj, prospíme se na lavičkách a v noci odjíždíme domů.

Horydoly.czPOHOŘÍ: Roháče / Západní Tatry

Doporučené vybavení

Batoh 50-60 lkotníkové trekové botyhodinky, lékárničkaopalovací krém, tmavé brýlemobil, jídlo a pití na cestu, peníze na dopravu, doklady, pojištění, nůž, mapa nebo GPS, mobil, čepice, kalhoty a bunda, funkční prádlo, ponožky, fleece nebo softshell. Kempovací výbava: stan, spací pytel, karimatka, čelovka, vařič, nádobí, zapalovač nebo křesadlo. Může se hodit: dalekohled, kamera nebo fotoaparát.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Všechno Špatně

Vyhni se opilému, jakož i bláznovi!
české přísloví

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 8.7.2019 12:27
Reaguj
Všechno Špatně

k tomu špatnýmu  plánování si započítal aj kempovanie v NP ?

  • Autor Peter
  • Datum a čas 8.7.2019 11:09
Reaguj
Všechno Špatně

Tak si to shrneme: špatný stan, špatný plánování, pozdní ústup a ještě výpad do nebezpečných podmínek

  • Autor Smrk
  • Datum a čas 7.7.2019 22:20
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Horolezec, který spadl v Ostrově, zemřel v nemocnici

Horolezec, který spadl v Ostrově, zemřel v nemocnici

ĆERNÁ VDOVA V nemocnici zemřel mladý horolezec, který umístil špatné jištění na pískovcové věži Špičák v Ostrově. Bohužel do nekvalitně založené smyčky spadl, ta ho neudržela a on se zřítil 15 metrů na... celý článek

Vinaři Hustopečska: Společně nabízíme velký sortiment vína i služeb

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Lehké cesty na Jastrabku

Lehké cesty na Jastrabku

CLIMBING GUIDE Kam v létě, v zimě, či na podzim do hor? Do Vysokých Tater!  Počasí nemusí být dost dobré na těžké výstupy, ale něco lehkého na Jastrabiu vežu bychom mohli vylézt skoro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Slet chroustů
Králicko 26.-29.7. Motorový paragliding 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Dračí lodě Telč 27.7.

Diskuse

Pojištění domácnosi Daniel, 23.7.2019 19:06, 5 příspěvků
Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 5 příspěvků
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 5 příspěvků
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 23.7.2019 2:10
Re: Hochsteiermark Horydoly Open, 23.7.2019 2:00
Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57